SOMC Tri For Your Life

Age Group Results

August 25, 2013


Results brought to you by HFP Racing

Sprint Tri- Age Group

Female 25 to 29

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 52 Mari Malone 19 28 1 5:18 2:10 1 53:14 1:01 1 38:41 1:40:26
 

Female 30 to 34

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 31 Candy Baker 117 30 1 4:19 2:59 1 38:19 0:50 2 29:26 1:15:54
2 37 Kristin Ruby 72 30 7 7:15 1:05 5 45:22 1:09 1 28:54 1:23:47
3 40 Irene Gillenwater 50 32 3 5:35 1:11 4 44:20 0:53 3 33:33 1:25:34
4 44 Leslie Rickman 55 32 4 6:05 2:35 2 42:09 1:05 6 35:22 1:27:18
5 46 Jeweli Mullikin 100 30 5 6:42 3:26 3 43:33 2:07 4 34:06 1:29:56
6 47 Holly Wiesner 5 33 2 5:17 1:16 6 46:06 1:05 7 36:27 1:30:13
7 48 Janelle Morikone 58 34 6 6:51 2:06 7 49:39 0:53 5 35:04 1:34:35
 

Female 35 to 39

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 15 Kerri Marks 30 37 1 4:16 1:38 1 35:33 0:23 1 25:32 1:07:24
2 33 wendy burge 69 39 3 5:51 1:59 2 40:11 0:55 2 28:57 1:17:55
3 54 Rondel Spires 40 37 2 5:14 3:15 3 52:04 1:24 3 42:19 1:44:18
 

Female 40 to 44

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 11 Michele Hutcherson 77 42 2 4:57 1:12 1 34:00 0:37 2 25:32 1:06:19
2 21 Angela Walsh 34 44 4 5:59 1:50 2 34:13 1:42 3 26:36 1:10:22
3 27 Maureen Keller 54 44 1 4:44 1:00 4 38:14 0:34 4 30:23 1:14:57
4 34 Susan Prall 66 42 5 6:16 3:07 5 43:44 0:45 1 24:38 1:18:33
5 41 Ginger Harr 33 43     51:55       5 34:12 1:26:08
6 45 DeNeil Hartley 52 44 3 5:07 1:29 3 36:08 1:37 8 43:47 1:28:10
7 50 Gina Bryant 56 43 7 7:16 1:47 6 47:44 1:16 6 39:00 1:37:06
8 53 Michelle Prater 74 40 6 6:26 1:26 7 52:04 1:23 7 42:19 1:43:40
 

Female 45 to 49

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 29 Wendi Waugh 62 46 1 5:01 1:31 1 36:34 1:30 2 30:35 1:15:13
2 30 Sharon Welsh 44 49 2 5:24 2:05 2 38:37 0:54 1 28:23 1:15:25
 

Female 50 to 54

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 24 Jill Campbell 78 51 1 5:04 1:04 1 37:10 0:24 1 27:17 1:11:02
2 55 Lisa Morgan 41 51 3 6:13 1:46 2 48:28 0:44 4 50:01 1:47:14
3 56 Mary Sommer 27 52 2 5:56 2:48 3 54:19 1:13 3 43:05 1:47:22
4 57 Eddith Dashiell 49 54 4 8:11 2:35 4 58:14 0:29 2 39:54 1:49:25
 

Female 55 to 59

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 42 Barbara Shelor 47 58 1 5:32 2:15 1 42:02 0:36 2 36:07 1:26:34
2 43 Sharon Malone 65 59 2 8:52 2:44 2 42:04 0:40 1 32:49 1:27:12
 

Male 25-29

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 49 Rob Johnson 25 28 1 5:57 4:22 1 49:03 0:59 1 34:45 1:35:08
 

Male 30 to 34

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 4 Ben Richard 48 32 2 5:23 1:02 1 30:41 0:30 1 25:16 1:02:53
2 16 Craig Byler 61 34 1 4:53 1:28 2 35:08 0:40 2 25:29 1:07:40
 

Male 35 to 39

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Marcos serrat 36 36 2 3:27 0:48 1 31:14 0:55 2 23:57 1:00:25
2 5 Ben Gill 53 39 1 3:26 1:00 3 32:29 1:03 4 25:02 1:03:03
3 8 Jeff Hartz 29 38 5 4:12 1:49 4 33:53 0:19 6 25:14 1:05:29
4 12 Nathan Banks 26 35 7 5:14 1:20 7 36:39 0:41 1 22:46 1:06:42
5 13 Jesse Stowe 75 38 3 3:58 1:54 5 35:26 0:38 3 24:55 1:06:55
6 19 Nathan Bennington 73 35 4 4:11 1:30 8 37:07 0:31 5 25:06 1:08:27
7 22 Andy Bowen 71 35 6 4:50 2:13 2 32:10 1:00 8 30:07 1:10:24
8 28 Shad Ruby 4 35 9 6:48 1:42 6 35:39 0:48 7 30:03 1:15:03
9 32 Lowell Bernhardt 46 36 8 5:23 2:12 9 37:53 0:48 9 30:30 1:16:48
 

Male 40 to 44

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 6 John Turner 176 44 3 4:56 0:49 2 30:54 0:35 2 25:54 1:03:09
2 10 Alan Parrott 37 40 5 5:52 1:32     31:27 3 27:11 1:06:03
3 17 Jim Ranck 35 43 4 5:00 1:40 3 34:38 1:22 1 25:33 1:08:15
4 23 Timothy Jones 39 44 1 4:10 0:49 1 29:51 1:03 5 34:56 1:10:52
5 25 Chad Keller 51 41 2 4:49 1:22 4 35:28 0:26 4 28:55 1:11:02
6 51 David Price 42 44 6 6:19 2:39 5 45:26 1:07 6 43:16 1:38:48
 

Male 45 to 49

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 14 John Evans 31 48 2 4:47 1:39 2 36:19 0:21 1 24:01 1:07:09
2 18 Charles Miller 45 47 1 4:00 1:45 1 33:24 1:29 2 27:36 1:08:16
3 35 Rue Sanders 59 49 3 5:11 2:52 4 38:49 2:11 3 29:31 1:18:35
4 38 Bill Raison 28 47 4 5:59 2:11 3 38:43 1:09 4 36:04 1:24:09
 

Male 50 to 54

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Marty Redden 63 53 1 3:23 0:21 1 29:17 0:37 2 26:20 59:59
2 3 robert kelley 60 51 2 4:46 0:47 2 29:38 1:03 1 25:04 1:01:20
 

Male 55 to 59

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 7 greg zamule 43 58 3 5:40 1:01 1 30:37 0:40 2 26:20 1:04:20
2 9 John Darrell 57 57 1 3:48 1:40 2 32:07 1:40 3 26:41 1:05:58
3 20 Robert Knox 68 59 2 4:17 1:39 3 37:00 0:52 1 25:03 1:08:54
4 39 Robert Johnson 38 56 4 6:22 4:26 4 42:11 0:53 4 31:21 1:25:16
 

Male 60 to 64

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 26 Timothy Provens 32 62 1 4:24 2:27 1 35:24 1:28 1 30:00 1:13:45
 

Male 70 to 74

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 36 Gary Rhodes 67 73 1 42:25         1 38:17 1:20:00
 

Sprint Tri- Elite

Elite Grandmaster

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 6 Valorie Palmer 92 57 1 5:22 1:25 1 42:44 0:46 1 35:15 1:25:35
 

Elite Open

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Neil Ernst 95 33 3 31:38   1 27:14   2 19:53 51:02
2 3 Wysocki Blake 115 24 1 3:39 1:13 2 30:02 0:21 1 16:55 52:12
3 5 Anthony Arnett 93 34 2 4:35 1:28 3 32:48 1:56 3 33:45 1:14:33
 

Elite Master

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Michael Boone 94 45 1 3:35 0:21 1 26:46 0:30 1 20:01 51:16
 

Elite Grandmaster

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 4 tIM BAILEY 90 56 1 4:13 0:47 1 29:01 0:48 1 22:16 57:07
2 7 Ronald Palmer 91 57 2 5:39 2:08 2 45:23 0:52 2 35:26 1:29:30
 

Sprint Tri- Clydesdale XL1

Male 39 and under

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Ryan Meyer 88 36 2 4:19 0:29 1 29:50 0:28 1 23:37 58:45
2 3 CHRIS HICKMAN 87 39 1 4:04 0:52 2 31:05 0:59 2 28:02 1:05:03
3 5 jared canter 84 34 3 4:59 1:25 3 37:44 0:35 3 33:47 1:18:32
 

Male 40 and over

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Wes Holliday 118 49 2 4:44 1:20 1 28:56 1:10 1 22:14 58:25
2 4 Jason Jenkins 83 47 3 5:54 42:37     0:39 2 28:59 1:18:12
3 6 Dennis Little 116 65 4 7:04 2:28 2 38:14 0:28 3 31:09 1:19:25
4 7 Edward Sommer 85 55 5 8:25 3:58 3 47:12   4 31:37 1:31:14
 

SOMC Employee

Female 20 to 24

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 7 Stephanie Rhoads 113 24 2 4:58 2:07 2 40:54 1:11 1 26:13 1:15:25
2 8 Jade Strickland 107 21 1 4:43 2:01 1 39:04 0:34 2 31:10 1:17:34
 

Female 30 to 34

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 10 Molly Fout 111 32 1 5:56 3:11 1 48:24 1:12 1 30:38 1:29:22
 

Male 25 to 29

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 11 Nick Ferguson 112 25 1 5:59 1:20 1 48:14 0:53 1 33:36 1:30:03
 

Male 30 to 34

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 Stephen Lyon 110 33 1 4:25 1:07 1 33:20 0:26 1 24:35 1:03:56
2 9 Paul Gillispie 108 31 2 4:56 3:10 2 39:31 1:10 2 32:54 1:21:43
 

Male 35 to 39

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Thomas Carter 114 35 1 2:57 0:51 2 29:21 0:28 1 22:06 55:45
2 2 Marion Hochstetler 106 35 2 4:21 0:51 1 27:18 0:56 2 24:25 57:51
 

Male 45 to 49

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 5 Jay Jacobs 105 49 1 3:47 1:31 1 31:36 1:00 1 28:26 1:06:22
 

Male 50 to 54

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 4 Dean Wray 109 54 1 5:05 1:37 1 32:28 0:46 1 24:05 1:04:04
 

Male 55 to 59

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 6 Greg Malone 64 57 1 5:09 0:54 1 36:02 0:28 1 25:11 1:07:45
 

Sprint Tri- Athena

Female 39 and under

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Kelly Riley 80 29 1 4:16 0:54 1 39:01 1:14 1 36:31 1:21:58
2 2 Jennifer Marks 81 30 2 7:18 2:21 2 1:01:29 0:57 2 57:47 2:09:53
 

Sprint Tri- Mountain Bike

Female 0-99

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 4 Sara Henneman 103 35 2 5:31 2:24 1 42:05 0:43 1 28:54 1:19:38
2 5 Megan Graham 104 37 1 5:03 1:23 2 44:07 0:39 2 30:09 1:21:22
3 7 Sherry Fout 102 39 3 5:50 8:02 3 53:07 2:43 3 32:53 1:42:37
 

Male 0-99

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Josh Horner 97 31 3 4:37 1:37 1 34:05 0:23 1 20:16 1:01:01
2 2 Ryan McGraw 98 29 1 4:16 1:22 2 34:20 0:26 3 24:47 1:05:13
3 3 Matt Whitt 101 28 2 4:28 1:37 3 40:06 0:32 2 24:14 1:10:59
4 6 Rick Clark 96 57 4 5:26 1:35 4 50:31 0:42 4 32:00 1:30:16
5 8 Matt Fout 99 36 5 6:03 7:21 5 53:08 2:41 5 39:09 1:48:24
 

Sprint Tri- Male Team

Male 0-99

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Corey Culbertson 11 26 1 3:00         1 51:12 54:13
 

Sprint Tri- Female Team

Female 0-99

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Amy Kline 10 34 4 5:18 0:26 1 39:20 0:19 2 28:19 1:13:44
2 2 Justine Virgin 8 0 3 5:06 0:24 2 39:50 0:23 4 30:49 1:16:33
3 3 Jenna Burch 7 21 1 4:00 0:29 3 48:51 0:20 1 26:38 1:20:19
4 4 jenni lawson 9 34 2 4:36 0:26 4 53:48 0:21 3 29:05 1:28:18
 

SOMC Team

Female 0-99

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Jay Jacobs 12 49 1 3:47 0:26 1 41:13 1:10 1 33:24 1:20:02