Great Buckeye Challenge

Age Group Results

September 01, 2013


Results brought to you by HFP Racing

Sprint Tri- Age Group

Female 20 to 24

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 37 Courtney Hetrick 142 23 1 14:49 1:48 1 45:57 1:17 2 25:00 1:28:54
2 73 Brooke Hayden 672 22 3 19:16 1:59 3 48:51 1:41 1 24:17 1:36:07
3 74 Kristen Ricker 203 22 6 20:59 1:07 2 47:15 0:53 4 26:00 1:36:16
4 92 Emma Moody 180 24             7 1:40:55 1:40:55
5 114 Annelise Schultz 215 24 2 19:09 2:42 4 53:45 2:04 5 27:05 1:44:47
6 118 Amber Conley 116 23 4 19:57 2:05 6 58:42 0:59 3 25:25 1:47:09
7 129 Hannah Harris 675 21 5 20:51 3:50 5 57:48 1:29 6 30:31 1:54:31
 

Female 25 to 29

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 44 Tiffany Roberts 205 28 1 17:42 1:08 1 46:57 0:46 2 23:53 1:30:28
2 51 Alyssa Tetrault 234 28 2 18:56 1:56 2 48:04 1:24 1 21:20 1:31:41
3 124 Kaileigh Sansom 211 27 4 22:19 2:18 3 54:43 1:22 3 30:14 1:50:57
4 148 Melinda Reichelt 197 29 3 22:17 2:30 4 1:07:39 2:00 4 32:27 2:06:55
 

Female 30 to 34

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 13 JULIE CAMERON 109 30 1 14:20 1:04 1 40:44 0:52 2 23:35 1:20:37
2 21 Marie Sparrow 228 33 4 15:57 1:33 2 43:12 1:01 1 23:10 1:24:54
3 41 Jessica Sorosiak 227 30 5 16:05 1:19 4 45:05 1:00 6 26:27 1:29:59
4 50 Lisa Picek 387 34 3 14:50 1:36 7 48:37 1:27 4 25:08 1:31:40
5 52 Leah Boyd 321 33 6 17:10 1:37 6 46:44 1:21 3 24:55 1:31:49
6 56 Emily Lorentz 165 30 7 18:01 1:02 3 43:28 1:44 8 27:57 1:32:13
7 69 Katie Kennedy 154 30 8 18:49 2:19 5 46:36 1:01 7 26:43 1:35:30
8 83 Alllison Audrey Riddle 204 30 2 14:40 1:50 12 53:48 0:44 5 26:18 1:37:22
9 108 Anna Squibb 229 30 9 18:50 1:29 9 51:33 1:22 10 30:41 1:43:56
10 122 Danette McKinney 173 34 11 22:35 3:21 11 53:05 1:24 9 28:35 1:49:03
11 127 Katie Slanker 224 33 10 21:29 3:55 8 49:27 2:44 13 35:56 1:53:32
12 139 Chelsea Jordan 649 33 12 27:06 3:02 10 52:27 3:02 12 33:07 1:58:45
13 155 Wanda Vides 240 30 13 32:25 2:20 13 1:05:58 0:47 11 32:04 2:13:37
 

Female 35 to 39

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 35 Kate Kraus 157 38 6 18:19 1:53 2 44:06 1:37 4 22:34 1:28:32
2 43 Holly Fiora 127 35 4 17:41 1:21 1 43:13 1:21 9 26:38 1:30:16
3 54 Natacha Smith 412 39 5 17:44 2:14 6 48:52 1:48 1 21:22 1:32:01
4 58 Hannah Ross 208 37 12 21:44 1:46 3 46:30 1:06 3 22:22 1:33:30
5 59 Elizabeth Varga 239 35 11 20:44 2:24 4 47:16 1:03 2 22:14 1:33:43
6 66 Kristy Lahoda 159 36 1 14:44 2:35 8 51:23 1:31 6 25:02 1:35:16
7 68 Elena Halbeisen 135 38 2 17:10 1:42 5 48:24 1:07 10 27:02 1:35:27
8 91 Amy Weinberg 245 35 8 20:08 1:29 9 51:28 1:35 7 25:52 1:40:33
9 95 Becca Moore 181 37 9 20:11 2:21 11 52:57 1:08 5 24:44 1:41:24
10 103 Cady Sexton 221 38 7 19:14 3:02 7 49:41 2:29 12 28:13 1:42:42
11 109 Carrie Hoover 144 35 3 17:28 2:23 12 54:03 1:14 13 28:48 1:43:58
12 112 Melissa Abell 89 39 15 22:27 2:13 10 51:59 1:43 8 26:15 1:44:39
13 131 Kelli Bartlett 96 37 10 20:44   18 1:25:24   18 1:32:43 1:55:46
14 132 Robyn Smith 226 35 17 25:28 4:00 13 56:21 2:08 11 27:54 1:55:51
15 142 Breana Landis 160 35 14 22:10 2:48 17 1:03:22 1:29 14 31:45 2:01:36
16 144 Lisa` Feria 126 36 13 22:03 2:16 16 1:01:13 1:50 17 36:56 2:04:21
17 147 Lynn Lorio 166 35 18 28:26 3:03 14 57:36 2:08 15 34:36 2:05:50
18 150 Noelle Quigley 195 35 16 25:20 3:14 15 1:00:36 1:36 16 36:48 2:07:37
 

Female 40 to 44

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 40 LARI SHAW 222 42 5 21:11 1:31 1 44:10 1:03 1 21:34 1:29:31
2 76 Lisa Muhlbach 184 44 1 16:26 2:05 2 46:24 1:44 5 29:44 1:36:25
3 101 Melissa Donovan. 124 41 4 19:30 1:52 5 52:15 0:50 4 28:07 1:42:36
4 111 Terri Biafore 100 43 2 18:25 1:53 3 50:14 1:01 7 32:58 1:44:33
5 120 Stephanie Dewald 123 40 6 21:24 2:59 6 54:53 1:50 2 26:17 1:47:26
6 126 Traci Patnode 189 42 8 32:07 1:53 4 50:16 1:35 3 27:21 1:53:14
7 133 Julie Kanable 150 40 3 19:04 1:03:05       8 36:07 1:55:56
8 134 Helen Collins 115 41 7 22:06 2:16 7 58:24 1:00 6 32:19 1:56:07
 

Female 45 to 49

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 38 Diana Messer-Kruse 177 48 2 17:53 1:53 1 43:55 1:03 2 24:26 1:29:11
2 67 Sarah Cadle 108 45 4 19:38 2:21 3 48:18 1:40 1 23:20 1:35:19
3 90 Lisa Delong 651 49 3 17:59 3:12 4 50:11 2:17 3 26:28 1:40:09
4 98 Helena Thrasher 236 47 1 15:07 4:42 5 50:45 3:08 5 28:15 1:41:59
5 119 Barbara Linde 164 45 5 20:12 2:32 2 48:09 3:48 6 32:35 1:47:18
6 121 michele houghton 145 47 7 21:33 3:07 7 54:47 1:40 4 27:17 1:48:25
7 130 Mara Ward 244 45 8 23:31 1:55 6 54:38 1:51 7 33:40 1:55:38
8 143 Jill Plate 193 49 6 20:48 2:57 8 59:20 1:08 8 39:28 2:03:42
 

Female 50 to 54

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 63 Cindy Mason 170 53 2 18:47 1:10 1 47:56 0:54 1 25:49 1:34:39
2 86 Karen Rokich 207 54 1 15:15 1:48 2 49:13 1:35 3 30:27 1:38:19
3 125 Robin Allen 90 51 3 19:36 3:25 5 1:00:20 0:53 2 28:19 1:52:35
4 135 Sue Ann Smith 225 50 4 24:07 2:59 3 54:24 2:20 4 32:25 1:56:17
5 146 Brenda Ricciuto 201 53 5 24:40 4:07 4 55:55 4:04 6 36:50 2:05:39
6 151 karen arnett 91 51 6 28:56 2:08 6 1:00:44 1:27 5 34:35 2:07:52
 

Female 55 to 59

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 48 Eileen Cravens 118 57 1 17:43 1:36 1 45:51 0:57 1 25:07 1:31:15
 

Female 60 to 64

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 79 Mary Jablonski 147 60 1 19:58 2:35 1 50:23 1:16 1 22:56 1:37:10
2 140 Pamela Schaible 213 62 2 21:31 2:42 2 54:14 1:39 4 39:27 1:59:35
3 141 Connie Strait 231 62 3 24:23 2:31 3 58:01 2:24 3 34:02 2:01:22
4 152 Ellen McClellan 171 63 4 27:20 4:43 4 1:00:34 1:22 2 33:57 2:07:58
 

Male 14 and under

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 149 Luke Hallowell 646 10 1 23:06 3:49 1 1:03:30 2:50 1 34:15 2:07:32
 

Male 15 to 19

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 8 Nathan Boone 102 18 1 11:38 1:47 1 45:04 0:37 2 19:24 1:18:33
2 11 Seth Payton 190 18 2 12:54 1:20 2 45:16 2:09 1 18:43 1:20:24
3 34 Evan Gorney 132 17 3 13:53 2:56 3 49:58 0:42 3 21:00 1:28:32
4 85 CAM HARSCH 139 15 4 15:07 4:06 4 50:16 1:13 4 27:34 1:38:18
 

Male 20 to 24

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 113 David Medearis 175 23 1 26:11 2:52 1 47:04 1:35 1 27:02 1:44:46
 

Male 25-29

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Cody Bohachek 654 27 1 11:17 0:52 1 36:20 0:32 1 17:03 1:06:06
2 10 Philip Minutolo 179 25 3 15:18 1:25 3 41:34 1:07 3 20:41 1:20:06
3 14 Riley Larimore 162 29 4 17:17 1:08 4 41:44 0:56 2 19:50 1:20:58
4 15 Garett Simpson 223 28 2 15:16 1:19 5 41:46 1:03 4 21:39 1:21:05
5 30 Ryan Masin 169 28 5 18:38 1:45 2 39:35 0:40 7 26:27 1:27:08
6 71 Christopher Keegan 151 29 6 23:35 1:27 6 46:34 1:32 5 22:28 1:35:38
7 116 Jesse Masin 168 26 7 24:02 1:58 7 52:45 0:39 6 26:19 1:45:45
 

Male 30 to 34

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 16 michael whitaker 248 30 2 17:40 1:16 1 38:51 1:17 2 22:04 1:21:10
2 18 Florian Hemmann 141 32 1 15:56 2:45 2 43:53 0:36 1 21:06 1:24:18
3 47 James Palmer 188 31 3 17:53 1:45 5 45:09 0:56 5 25:18 1:31:03
4 49 Derek Hall 136 33 4 17:59 1:46 3 43:56 0:58 7 26:50 1:31:30
5 75 Andrew Scordato 216 34 8 18:47 2:05 8 49:34 1:11 4 24:44 1:36:23
6 82 Michael Priehs 194 33 6 18:02 2:09 4 44:12 1:16 10 31:37 1:37:19
7 100 Erik Langevin 161 32 10 21:52 2:32 7 49:13 3:15 6 25:23 1:42:16
8 102 Robert Lahoda 158 32 9 20:06 2:52 9 50:50 0:50 9 28:00 1:42:40
9 104 Ted Rastatter 196 32 7 18:40 8:23 6 47:11 1:29 8 27:02 1:42:47
10 106 Wesley Groves 134 30 5 17:59 3:21 10 57:11 1:11 3 23:30 1:43:14
 

Male 35 to 39

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 4 Jack McNamara 174 37 2 15:58 1:15 1 39:19 0:50 1 20:05 1:17:29
2 7 Andy Britton 655 37 3 16:10 0:59 2 39:23 0:50 2 20:52 1:18:16
3 36 Thomas Godsey 131 38 5 18:39 1:15 3 42:46 0:50 6 25:00 1:28:32
4 42 David Jablonski 146 36 4 16:59 2:12 6 47:03 1:26 3 22:26 1:30:09
5 61 Gary Keener 152 39 7 20:35 1:57 5 45:23 1:29 5 24:42 1:34:08
6 62 Cory Thompson 235 37 1 15:21 1:51 8 50:42 1:10 7 25:32 1:34:38
7 65 Todd Moroz 182 36 6 18:45 2:53 4 45:17 2:11 8 25:54 1:35:03
8 105 GLENN SCHLUB 214 39 9 21:40 1:16 7 49:21 1:28 10 29:08 1:42:54
9 107 Joshua Scott 217 38 10 23:06 2:28 9 52:10 1:04 4 24:30 1:43:19
10 115 Scott Jones 149 37 8 20:41 2:44 10 52:33 2:17 9 26:55 1:45:12
 

Male 40 to 44

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 Robert Ekin 125 42 2 15:04 1:09 1 39:54 0:51 2 20:14 1:17:15
2 5 Thomas Rubino 209 44 4 15:32 1:14 2 40:22 1:02 1 19:22 1:17:33
3 20 Joe Vocke 241 43 1 12:42 1:43 5 43:01 1:52 10 25:03 1:24:23
4 24 Rob Rue 210 44 5 16:53 1:25 3 41:22 1:17 9 24:43 1:25:43
5 25 Christopher Kinsler 156 40 3 15:30 1:24 7 44:04 0:54 6 23:49 1:25:43
6 33 RON GOULD 133 44             14 1:28:32 1:28:32
7 39 James Bard 95 43 11 19:16 1:53 6 43:13 1:22 5 23:33 1:29:20
8 45 david pitsch 192 44 8 17:55 2:25 4 42:49 1:32 11 25:57 1:30:40
9 64 Brian Kerstine 155 42 7 17:55 2:21 8 49:11 1:02 8 24:13 1:34:45
10 80 David Wise 249 41 9 18:09 2:25 11 51:48 1:18 4 23:30 1:37:12
11 93 Christopher Ayers 92 40 13 22:59 2:19 9 49:56 1:48 7 24:13 1:41:17
12 94 Corey Ward 243 40 6 17:27 2:35 10 51:12 1:56 12 28:09 1:41:21
13 96 Scott Woodruff 250 44 10 19:15 3:47 12 55:40 1:28 3 21:43 1:41:55
14 145 Donald Hallowell 645 43 12 21:06 3:47 13 1:03:34 2:49 13 34:15 2:05:32
 

Male 45 to 49

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 raymond bailey 94 45 1 10:48 1:07 1 37:39 0:52 1 19:59 1:10:28
2 12 Jim Phelan 191 48 2 13:10 1:03 3 42:04 1:10 4 23:00 1:20:30
3 22 Mark McCoy 172 49 8 17:54 2:03 2 41:05 1:15 2 22:45 1:25:04
4 29 Bradley Osborne 187 49 4 15:58 1:14 5 45:03 1:02 5 23:44 1:27:03
5 53 Rick Tibbitts 237 45 5 16:20 1:53 6 46:32 1:47 7 25:16 1:31:50
6 55 Brian Seely 219 49 6 16:37 2:02 7 47:07 1:15 6 25:11 1:32:13
7 70 Tim Whelan 247 46 7 17:00 2:11 10 49:20 1:22 8 25:38 1:35:32
8 81 Craig Breedlove 106 49 12 19:33 1:44 9 48:30 1:17 9 26:06 1:37:13
9 87 Robert Reichard 392 49 9 18:49 3:52 4 42:56 1:56 14 31:25 1:39:00
10 89 Timothy Davis 121 49 13 19:55 1:39 8 47:58 1:37 12 28:26 1:39:38
11 97 marc cameron 110 46 10 18:50 3:01 11 50:44 3:08 10 26:11 1:41:56
12 99 Jorge Cuaut'e 677 45 3 13:49 1:42 14 1:01:39 1:55 3 22:53 1:41:59
13 123 Jeffrey Davis 335 49 14 22:14 2:32 12 53:57 1:05 13 30:48 1:50:38
14 128 John Mowad 183 47 11 19:32 3:28 13 1:00:37 2:14 11 27:42 1:53:35
 

Male 50 to 54

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 9 Dan Sechrist 218 53 2 14:54 1:31 2 40:32 1:16 1 21:04 1:19:18
2 23 David French 129 52 4 17:01 1:27 7 42:10 0:59 4 23:31 1:25:11
3 26 Garry Blair 101 50 11 19:41 1:29 1 40:29 1:17 3 23:05 1:26:03
4 27 robert kelley 153 51 5 17:03 1:46 4 41:35 1:35 6 24:40 1:26:42
5 28 Walter Bessey 99 53 10 19:18 1:13 3 41:30 1:09 5 23:47 1:26:58
6 31 ken mills 178 54 12 20:31 1:46 5 41:36 1:02 2 22:50 1:27:46
7 32 William Benson 98 52 1 13:53 1:16 6 41:37 1:24 11 30:02 1:28:15
8 57 Craig Davis 120 51 6 17:37 2:03 8 44:32 1:24 9 26:48 1:32:25
9 60 Steve Flinn 128 52 7 18:42 1:07 11 47:52 1:06 7 24:57 1:33:46
10 77 Rob Weisbrodt 246 51 8 18:45 1:57 9 47:40 1:38 10 26:56 1:36:59
11 84 Brian Saul 212 54 9 19:11 2:39 12 48:45 1:32 8 25:37 1:37:47
12 110 Jim Stickford 671 52 3 16:24 4:47 10 47:46 2:02 13 33:02 1:44:02
13 137 Mark Bade 93 54 13 26:13 3:15 14 55:28 1:46 12 30:25 1:57:10
14 153 Chris Richardson 202 50 14 26:21 4:03 13 55:23 1:42 14 42:10 2:09:41
15 154 Daniel Harris 138 52 15 26:41 3:41 15 56:48 1:59 15 44:05 2:13:16
 

Male 55 to 59

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 17 Bob Switzer 232 57 2 16:53 0:58 1 41:03 1:03 2 22:48 1:22:47
2 19 Jim Reynolds 199 55 1 16:52 1:23 2 42:39 1:13 1 22:11 1:24:21
3 46 James Crosset 119 55 3 17:58 1:34 4 46:56 1:21 3 22:59 1:30:51
4 78 Michael Clancey 114 58 4 19:36 2:04 3 46:24 1:15 4 27:40 1:37:01
5 117 James Jones 148 56 5 21:34 2:11 5 51:31 2:07 5 29:15 1:46:41
6 138 Jim Glesige 130 58 6 28:52 2:28 6 54:35 1:32 6 29:54 1:57:24
 

Male 60 to 64

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 6 Gary Rodefeld 206 60 1 12:58 1:19 2 41:10 1:17 1 20:54 1:17:40
2 88 Ben VanWye 238 61 2 19:46 2:23 1 38:08 3:27 2 35:42 1:39:27
3 156 David Legg 163 61 3 28:31 4:39 3 54:45 5:34 3 45:59 2:19:30
 

Male 65 to 69

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 72 gary boos 104 65 1 18:46 2:55 1 43:58 1:33 1 28:34 1:35:48
 

Male 70 to 74

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 136 Gary Rhodes 200 73 1 21:13 2:10 1 53:48 2:27 1 36:53 1:56:32
 

Sprint Tri- Elite

Elite Open

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 9 Maggie Schultz 282 24 1 19:09 2:41 1 1:00:21 1:43 1 28:24 1:52:20
 

Elite Master

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 8 Melissa Adam 275 41 1 17:56 1:08 1 42:03 0:47 1 21:52 1:23:48
 

Elite Grandmaster

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 7 MICHELLE O'NEILL 186 51 1 17:10 1:06 1 42:05 0:47 1 20:58 1:22:09
 

Elite Open

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Todd Ricketts 281 32 2 13:22 0:43 1 35:38 0:34 1 17:48 1:08:08
2 2 Stephan Verdeyen 283 29 1 11:43 0:45 3 37:45 0:34 3 18:09 1:08:58
3 3 Joshua Bozue 279 28 3 15:10 0:57 2 36:35 0:45 2 17:51 1:11:19
4 6 Jonathan Bade 278 29 4 15:57 1:06 4 39:13 1:00 4 18:49 1:16:07
5 10 Ryan Harmon 280 29 5 25:56 3:40 5 54:57 1:41 5 27:32 1:53:48
 

Elite Master

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 4 Michael Boone 276 45 1 14:39 1:04 1 38:22 0:51 1 19:08 1:14:06
 

Elite Grandmaster

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 5 Brian Barker 274 53 1 15:13 0:57 1 37:58 0:47 1 19:53 1:14:51
 

Sprint Tri- Clydesdale XL1

Male 39 and under

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Tim Shook 269 35 3 16:58 1:33 1 40:51 0:53 2 26:44 1:27:01
2 2 David Burns 257 32 5 17:21 1:16 2 42:24 1:11 4 28:37 1:30:50
3 3 sean mcafee 265 39 1 15:16 1:23 3 46:15 0:50 5 28:49 1:32:35
4 5 Chris Carlin 259 39 8 19:56 2:37 5 47:35 0:57 1 24:57 1:36:04
5 6 Ryan Peters 266 34 4 17:15 2:57 4 47:09 2:16 3 27:32 1:37:11
6 8 Brandon Picek 267 24 2 15:58 2:36 6 48:49 1:17 6 30:46 1:39:28
7 13 Andrew Picek 441 31 6 18:26 1:56 7 49:02 2:26 8 35:33 1:47:25
8 16 Christopher Johnson 263 39 9 21:26 2:57 8 53:09 1:47 7 35:10 1:54:30
9 20 Steven Brandeberry 255 30 7 19:46 6:57 9 55:33 3:40 9 37:50 2:03:48
 

Male 40 and over

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 4 Frederick Gorney 262 48 1 18:36 2:12 1 43:38 1:07 1 28:16 1:33:51
2 7 Gene Smith 674 45 2 18:53 2:20 3 46:44 1:12 2 28:28 1:37:39
3 9 Gregory Cloherty 260 44 5 21:40 3:51 2 44:39 3:43 4 29:00 1:42:56
4 10 Derek Rohrer 268 41 4 21:15 1:49 7 50:36 1:15 5 30:35 1:45:32
5 11 Jeff Cameron 258 51 9 23:29 2:20 5 49:28 1:52 3 28:49 1:45:59
6 12 Gilbert Wilson 272 43 3 20:04 2:27 6 50:28 1:19 9 32:58 1:47:19
7 14 Michael Kranz 264 42 8 23:09 1:55 4 49:18 2:20 7 31:10 1:47:53
8 15 Reginald Fennell 261 55 6 21:46 3:18 10 52:18 1:46 6 30:45 1:49:55
9 17 Craig Smith 270 53 7 22:06 3:50 8 51:05 1:54 12 37:43 1:56:40
10 18 Ben Burke 256 41 10 23:44 3:31 12 57:16 1:20 10 33:36 1:59:29
11 19 Tom Kuntz 254 56 11 27:34 3:00 9 52:00 2:24 11 35:34 2:00:35
12 21 Jay Winesburg 273 50 12 33:35 2:26 11 54:20 3:06 8 31:33 2:05:03
 

Sprint Tri- Athena

Female 39 and under

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Lauren Hartfelder 252 24 1 19:59 4:39 2 59:23 1:50 1 32:18 1:58:10
2 2 Jennifer Hartfield 253 39 2 22:53 2:18 1 59:04 0:47 2 33:27 1:58:30
 

Sprint Tri- Male Team

Male 0-99

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Sam Duncan 657 12 1 18:12 1:04 1 37:30 0:41 1 24:30 1:21:57
 

Sprint Tri- Female Team

Female 0-99

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Elizabeth Kelly 287 35 1 9:55 1:11 1 55:58 0:39 1 24:47 1:32:32
 

Sprint Tri- Coed Team

Male 0-99

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Gene Thomas 286 46 2 15:49 0:45 1 45:56 0:40 1 28:31 1:31:44
2 2 Steve Pollock 285 57 1 15:15 1:29     1:09:26 2 29:47 1:55:58