Great Buckeye Challenge

Age Group Results

September 01, 2013


Results brought to you by HFP Racing

Olympic Triathlon- Age Group

Female 20 to 24

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 90 Sandrine Lusch 371 24 1 30:15 2:33 1 1:30:46 2:44 1 1:00:57 3:07:17
 

Female 25 to 29

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 31 Lisa Helmstetter 351 26 3 25:10 2:21 2 1:15:36 1:35 2 50:12 2:34:57
2 32 Rachel Wender 430 29 1 21:55 1:57 1 1:12:28 1:38 3 57:14 2:35:14
3 49 Madeline Dunfee 337 25 2 24:02 1:38 3 1:28:15 1:23 1 47:13 2:42:33
4 100 Lyndsey Miller 380 25 4 37:24 1:34 4 1:30:27 1:35 5 1:14:51 3:25:53
5 105 Ashley Fischer 343 27 5 47:26 3:13 5 1:32:45 1:12 4 1:07:45 3:32:24
 

Female 30 to 34

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 20 Kim Allender 317 33 3 27:53 1:36 1 1:11:24 1:02 1 45:30 2:27:27
2 29 Jill Wilmoth 431 31 1 23:30 1:43 2 1:16:25 0:55 2 51:15 2:33:50
3 87 Kelly McNamara 377 32 5 34:25 2:28 3 1:23:13 1:18 3 1:00:47 3:02:12
4 89 Janice Shook 407 31 4 33:32 2:05 4 1:27:17 1:28 4 1:01:40 3:06:04
5 101 Marcie Roberts 398 34 6 35:06 4:28 5 1:33:47 1:23 5 1:12:02 3:26:48
6 103 Sarah Erwin 340 31 2 24:38 2:52 6 1:46:40 2:19 6 1:15:12 3:31:43
 

Female 35 to 39

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 34 Jennifer McCann 375 38 2 30:13 1:20 1 1:12:55 1:03 1 51:33 2:37:06
2 68 ERIKA GALVIS 344 35 3 30:19 2:55 3 1:20:18 1:49 2 54:55 2:50:18
3 79 Ana Schumacher 402 39 1 29:54 1:41 5 1:26:26 1:13 3 56:45 2:56:00
4 85 Heather Walke 426 37 4 31:38 1:27 2 1:16:20 1:16 4 1:10:15 3:00:58
5 98 Jennifer Cook 330 36 6 33:25 2:37 4 1:25:40 2:35 5 1:10:28 3:14:47
6 102 Jennifer Sutton 418 35 5 33:16 3:03 6 1:33:05 2:09 6 1:17:53 3:29:28
 

Female 40 to 44

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 61 Kim Augustyn 319 41 1 27:20 2:33 2 1:17:40 1:54 2 58:01 2:47:31
2 66 Jenny Callahan 325 44 3 29:56 1:49 1 1:17:38 1:33 4 58:44 2:49:41
3 73 CATHY KING 363 42 5 33:10 2:48 3 1:21:02 1:18 1 55:42 2:54:03
4 84 Tracy Cammack 327 43 4 30:49 2:23 4 1:25:13 1:54 5 1:00:10 3:00:31
5 86 Angie Currier 332 44 2 27:25 2:46 5 1:30:19 2:36 3 58:16 3:01:23
 

Female 45 to 49

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 14 Michelle Kitze 364 47 1 23:31 0:57 1 1:07:28 1:09 2 48:15 2:21:22
2 50 Jill Peters 386 48 3 31:54 2:37 2 1:20:50 1:45 1 46:05 2:43:14
3 82 Chris Webster 429 48 2 25:05 2:01 3 1:21:40 1:56 3 1:07:57 2:58:40
4 108 Terri Sproull 416 47 4 48:35 3:03 4 1:46:46 3:06 4 1:37:44 4:19:17
 

Female 50 to 54

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 33 Becky Sechrist 404 52 1 24:56 2:03 2 1:14:34 1:32 1 53:03 2:36:10
2 44 Deirdre Winkle 432 52 3 29:33 2:22 1 1:12:28 1:20 2 54:53 2:40:38
3 51 Karen Cormier 331 53 2 28:08 3:09 3 1:14:50 1:39 3 56:30 2:44:19
4 74 JANICE PIERRE 389 52 4 31:13 1:22:12       4 1:00:43 2:54:09
 

Female 55 to 59

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 57 Sally Sligar 409 57 1 28:19 1:43 1 1:18:38 1:51 1 55:19 2:45:52
 

Male 15 to 19

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 25 Joshua Wang 427 17 1 23:08 1:47 1 1:10:07 1:11 1 54:01 2:30:16
2 94 Daniel Wright 433 19 2 33:00 3:06 2 1:28:07 2:11 2 1:05:37 3:12:03
 

Male 20 to 24

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 28 Dan Lanzo 369 24 1 29:47 1:59 1 1:11:57 1:12 1 48:16 2:33:13
 

Male 25 to 29

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 Ryan Hoff 354 26 1 19:18 1:19 2 1:04:44 0:40 2 40:20 2:06:24
2 6 Jason Zangmeister 434 27 5 24:56 0:51 3 1:07:37 0:33 1 38:05 2:12:04
3 7 Jason Rittenberg 396 29 2 23:37 1:14 1 1:03:06 1:06 3 43:19 2:12:24
4 21 Craig Gustafson 349 27 4 24:21 1:43 4 1:08:03 0:53 5 52:51 2:27:52
5 41 Brendan Parker 384 26 3 23:47 2:38 7 1:23:30 2:02 4 48:15 2:40:14
6 42 Nathan Jamison 360 26 6 30:13 1:41 5 1:10:36 1:04 6 56:38 2:40:14
7 97 Richard Hammond 647 29 8 42:03 2:28 6 1:21:38 2:11 7 1:06:23 3:14:45
8 99 Michael Koelsch 366 25 7 31:14 1:53 8 1:23:44 1:32 8 1:19:38 3:18:04
 

Male 30 to 34

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 13 Jeffrey Stickel 417 32 1 26:55 2:19 1 1:07:31 1:18 1 42:39 2:20:43
2 59 chris waldo 425 34 5 30:34 1:45     1:21:36 2 54:27 2:46:38
3 75 Timothy Terrell 420 34 2 27:11 2:58 3 1:20:04 2:02 4 1:02:43 2:55:02
4 81 David Slanker 408 30 3 28:32 2:04 2 1:19:44 1:22 5 1:06:11 2:57:55
5 91 Mattias Minarsch 381 31 4 28:40 6:07 5 1:32:12 1:18 3 1:00:57 3:09:17
6 96 Matthew Roberts 397 33 6 40:05 2:03 4 1:23:01 2:04 6 1:06:24 3:13:39
 

Male 35 to 39

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Anthony Ponton 390 39 3 22:32 1:02 1 59:00 0:54 2 42:31 2:06:03
2 2 Bo Parrish 385 35 2 21:45 1:11 2 1:03:14 0:59 1 38:59 2:06:11
3 5 Sean Madigan 374 37 1 21:06 0:43 3 1:03:32 1:03 3 42:48 2:09:14
4 15 Mike Mullins 648 36 4 23:52 1:03 6 1:12:01 0:37 4 44:30 2:22:05
5 18 Tyson McConnaughey 376 39 5 25:01 1:04 4 1:07:32 1:03 5 49:07 2:23:49
6 35 Shawn Koivisto 367 38 6 25:37 2:14 9 1:14:37 1:17 7 53:47 2:37:33
7 38 Brett Saffell 399 37 11 31:14 1:53 8 1:13:47 1:50 6 49:52 2:38:38
8 53 Michael Busken 324 36 10 29:32 2:02 10 1:16:51 1:17 8 55:00 2:44:44
9 56 Joseph Brown 322 36 8 27:51 1:18 7 1:13:03 1:54 9 1:01:22 2:45:29
10 64 Josh Pick 388 35 9 28:48 2:53 5 1:10:49 1:34 10 1:05:29 2:49:35
11 80 Michael Trimble 424 39 7 27:46 2:26 11 1:17:10 1:49 11 1:07:00 2:56:14
12 92 Ryan Grimes 348 35 12 35:21 2:51 12 1:18:59 2:12 12 1:10:09 3:09:34
13 107 Jason Myers 382 35 13 36:00 4:09 13 1:41:58 3:13 13 1:11:05 3:36:27
 

Male 40 to 44

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 4 Josh Alderman 315 42 1 22:16 0:48 1 1:03:12 0:50 1 40:49 2:07:57
2 10 Christopher Adin 314 43 2 23:57 1:25 2 1:03:16 1:17 3 45:59 2:15:56
3 16 Michael Schaeffer 400 43 3 26:24 1:08 3 1:08:31 0:59 2 45:29 2:22:33
4 23 Keith Clay 329 41 8 28:16 2:19 4 1:09:00 1:34 4 47:59 2:29:10
5 37 trent reynolds 394 42 4 26:43 2:07 7 1:13:26 1:24 6 54:28 2:38:09
6 47 James Alexander 316 41 9 28:30 2:13 6 1:13:08 1:53 9 55:38 2:41:24
7 48 Chris Angellatta 318 44 7 28:15 3:22 8 1:13:32 1:42 7 54:38 2:41:31
8 54 John Herrmann 352 44 13 32:27 1:05 11 1:15:23 0:58 8 55:25 2:45:20
9 58 David Threm 422 44 12 31:27 1:46 5 1:10:47 1:55 13 59:56 2:45:53
10 60 Doug Gladman 347 42 14 32:54 2:27 12 1:16:06 1:11 5 54:19 2:46:59
11 62 Thomas Smith 411 41 10 29:52 3:38 9 1:13:37 2:19 10 58:10 2:47:38
12 67 Sean Sloan 410 44 5 27:12 1:27 10 1:14:36 1:10 14 1:05:29 2:49:56
13 69 Matt Adams 313 41 6 27:55 2:25 13 1:20:10 2:54 11 59:06 2:52:33
14 83 Matt Gilkerson 346 43 11 30:45 4:44 14 1:21:26 2:57 12 59:47 2:59:41
 

Male 45 to 49

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 9 Allen Gelderloos 345 47 1 21:47 1:24 2 1:02:56 1:25 2 48:03 2:15:37
2 12 robert Sparks 415 48 3 24:12 0:59 4 1:06:51 0:47 1 47:05 2:19:57
3 17 Andrew Hundley 359 46 4 25:29 1:16 3 1:04:48 1:42 4 50:23 2:23:40
4 19 Keith Bearden 486 48 5 25:36 1:51 5 1:09:10 1:18 3 48:20 2:26:16
5 26 Ryan Wantz 428 45 2 22:32 1:12 10 1:13:07 1:06 6 52:52 2:30:51
6 27 Jeff Endicott 339 46 10 28:03 1:30 8 1:10:59 0:52 5 50:44 2:32:10
7 36 Steven Guy 350 47 12 28:58 2:18 7 1:10:22 1:13 8 54:52 2:37:45
8 39 Yakov Sobolev 414 45 6 25:43 2:13 12 1:15:03 1:46 7 54:43 2:39:30
9 43 Ken Dickerman 336 48 9 26:49 3:06 9 1:12:54 1:37 9 55:59 2:40:27
10 46 Joseph Ferdelman 341 47 11 28:25 2:00 6 1:09:56 1:28 12 59:02 2:40:53
11 55 paul taubeneck 419 48 7 26:10 3:33 13 1:15:24 1:55 11 58:25 2:45:29
12 65 Dan Huhn 358 46 8 26:39 0:50 11 1:14:44 1:12 15 1:06:13 2:49:40
13 72 Frank Schreiber 401 46 13 30:10 1:22:17 1 0:39   13 1:00:55 2:54:03
14 77 Bryce Kendrick 362 45 15 34:45 2:12 14 1:19:16 1:26 10 57:46 2:55:28
15 88 Gary Barr 320 49 14 30:41 2:36 15 1:24:22 1:47 14 1:02:45 3:02:13
16 95 mike horoschak 356 48 0:00 36:15     1:25:25 16 1:14:14 3:12:39
 

Male 50 to 54

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 8 Len Schuster 403 54 6 25:46 1:27 1 1:03:00 0:52 1 43:50 2:14:57
2 11 Paul Curtin 333 52 3 24:12 1:11 2 1:04:23 1:03 2 47:28 2:18:19
3 22 glenn hover 357 51 1 21:49 3:26 4 1:09:26 2:13 6 51:54 2:28:50
4 24 Scott Liston 370 50 2 23:44 1:34 3 1:09:15 1:02 8 53:37 2:29:14
5 30 Tom Lybarger 372 50 7 28:41 2:09 5 1:11:36 1:38 4 50:47 2:34:53
6 45 Martin Hodovanich 353 54 4 24:33 2:45 7 1:13:34 2:55 10 57:02 2:40:50
7 63 Timothy Messer-Kruse 379 50 10 37:53 2:43 9 1:17:13 1:07 3 50:03 2:49:00
8 70 Chris Fischer 342 51 11 40:06 2:32 8 1:15:37 2:03 7 52:56 2:53:17
9 71 Dan Kovijanich 368 54 8 29:08 2:27 12 1:28:24 2:33 5 50:56 2:53:29
10 76 Robin Cameron 326 52 5 24:56 3:53 11 1:20:02 2:06 11 1:04:15 2:55:14
11 78 Daniel Thompson 421 53 12 42:37 3:22 6 1:12:38 2:16 9 54:53 2:55:49
12 93 R Shafie 406 53 9 37:36 2:30 10 1:19:34 1:44 12 1:09:11 3:10:37
 

Male 60 to 64

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 40 Gordon Shaffer 405 61 3 39:05 2:07 1 1:09:41 0:56 1 48:17 2:40:06
2 52 dana reihman 393 60 2 38:39 1:59 2 1:10:42 1:48 2 51:28 2:44:40
3 104 N.T. Ricker 395 63             3 3:32:00 3:32:00
 

Male 65 to 69

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 106 michael enderly 338 69 1 40:28 2:27 1 1:21:30 3:24 1 1:26:06 3:33:57
 

Olympic Triathlon- Elite

Elite Open

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 6 Nicole Brown 449 37 1 24:17 1:05 1 1:08:07 1:56 1 49:48 2:25:15
 

Elite Open

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 5 Greg Johnson 450 22 1 26:13 0:38 1 1:02:36 0:51 1 37:25 2:07:44
 

Elite Master

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Dan Payton 446 42 4 24:52 0:54 1 56:08 0:39 1 39:52 2:02:27
2 2 Jeffrey Coudron 443 43 1 23:26 0:54 3 59:05 0:50 2 40:18 2:04:35
3 3 Shannon Kurek 444 44 2 23:35 0:45 2 58:41 0:38 4 42:22 2:06:03
4 4 Adolfo Loustaunau 445 43 3 24:14 1:09 4 1:00:19 0:42 3 41:18 2:07:44
 

Elite Grandmaster

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 7 Roy Youngmann 442 58 1 28:46 1:27 1 1:06:19 1:09 1 1:16:51 2:54:33
 

Olympic Triathlon- Clydesdale XL1

Male 39 and under

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Grant Gorham 438 24 1 31:43 2:37 1 1:16:52 1:53 1 1:10:18 3:03:25
 

Male 40 and over

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Jay Meyer 440 54 1 29:36 2:38 1 1:14:29 2:01 1 1:00:31 2:49:17
2 3 bill lowery 439 64 2 46:34 2:38 2 1:19:57 1:53 2 1:01:19 3:12:24
 

Olympic Triathlon- Athena

Female 39 and under

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Cara Will 437 37 1 28:36 1:14 1 1:22:37 1:28 1 1:15:27 3:09:24
 

Olympic Triathlon- Coed Team

Female 0-99

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Lisa Duffey 451 36 1 27:29 0:53 1 1:06:56 0:36 1 50:41 2:26:36