Great Buckeye Challenge

Age Group Results

September 01, 2013


Results brought to you by HFP Racing

Half Tri- Age Group

Female 20 to 24

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 50 Jamie Chipka 498 21 1 34:12 1:47 1 3:09:59 1:14 1 2:13:29 6:00:43
 

Female 25 to 29

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 41 MEGAN HALL 521 26 2 40:54 1:14 1 3:03:05 1:24 2 2:03:31 5:50:11
2 53 Lindsay Mitchell 558 28 1 39:47 3:46 2 3:14:22 2:48 1 2:03:05 6:03:51
3 68 Jackie Lewis 544 25 3 47:58 4:30 3 3:26:00 3:25 3 2:07:27 6:29:21
 

Female 30 to 34

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 22 Christine Pfaff 569 34 2 38:22 1:06 1 2:48:16 1:49 1 1:53:25 5:23:00
2 39 danielle andrews 482 31 3 45:14 3:28 2 2:58:18 3:03 3 1:58:26 5:48:30
3 40 Amy Sonnanstine 585 34 1 31:17 2:07 3 3:14:55 2:44 2 1:57:31 5:48:35
4 92 Kylene Swonguer 594 33 4 45:24 4:55 4 3:40:52 3:54 4 2:31:19 7:06:27
 

Female 35 to 39

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 26 Renee Zegar 608 38 1 44:16 3:37 1 3:01:25 2:27 1 1:39:32 5:31:18
 

Female 40 to 44

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 47 Cheryl Pulver 571 43 1 34:06 1:59 1 2:59:49 1:42 2 2:19:51 5:57:29
2 66 Amy Biondi-Huffman 487 44 3 54:21 4:37 2 3:17:57 2:13 1 2:09:12 6:28:23
3 99 Janet Fidanze 511 43 2 49:32 3:07 3 3:56:48 3:07 3 2:28:05 7:20:40
 

Female 45 to 49

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 86 Lori Morris 563 49 2 56:44 1:48 1 3:14:43 2:26 1 2:32:45 6:48:28
 

Female 50 to 54

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 19 Joan Cameron 493 53 1 36:13 2:08 1 2:51:44 2:11 1 1:47:42 5:20:00
2 63 Annmarie Cochrell 500 52 2 45:05 2:34 2 3:19:04 2:00 3 2:15:54 6:24:39
3 91 Maureen Heintz 525 53 4 56:25 5:38 4 3:50:29 2:56 2 2:05:00 7:00:30
4 103 Cheryl Griffin 518 50 3 51:12 3:44 3 3:45:44 2:46 4 2:54:25 7:37:54
 

Female 55 to 59

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 101 Margie Hartzel 524 57 1 51:10 4:16 1 3:44:37 5:30 1 2:43:12 7:28:46
 

Male 15 to 19

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 20 Zach Stuckey 590 18 1 33:30 2:54 1 2:53:23 2:17 1 1:48:40 5:20:46
2 83 Cole Tawney 595 17 2 57:08 3:19 2 3:49:21 4:00 2 1:53:00 6:46:51
 

Male 20 to 24

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 6 Brandon Hough 528 23 1 34:47 0:56 1 2:43:16 2:58 1 1:34:18 4:56:18
2 102 Anthony Canestraro 494 23 2 36:16 2:52 2 3:47:42 3:41 2 3:04:14 7:34:46
 

Male 25-29

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 SAMUEL HALL 520 29 1 29:33 1:05 1 2:25:01 0:45 2 1:42:32 4:38:57
2 2 Sam Morgan 561 26 2 32:20 0:46 2 2:28:08 1:13 1 1:40:17 4:42:46
3 10 Alexander Kuhn 539 28 3 36:12 1:18 4 2:38:39 1:52 3 1:45:40 5:03:42
4 21 Brian Selander 580 27 4 38:01 1:35 3 2:28:39 1:09 5 2:13:15 5:22:40
5 57 Colin Wilson 605 29 5 40:37 3:55 5 3:21:00 3:37 4 1:59:10 6:08:21
 

Male 30 to 34

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 Steve Savage 578 33 5 36:07 0:54 1 2:31:25 1:52 1 1:38:15 4:48:36
2 4 Chris Cameron 492 31 1 32:03 1:03 3 2:33:46 0:57 2 1:43:41 4:51:32
3 7 Stephen Sprinkle 586 32 2 32:04 0:57 5 2:37:29 1:01 3 1:47:22 4:58:55
4 8 Kyle Sawyer 579 30 4 33:05 1:07 4 2:37:01 0:39 4 1:49:28 5:01:23
5 23 Nick Buchman 489 33 11 52:32 2:01 2 2:33:43 1:41 5 1:54:08 5:24:06
6 43 Robert McAlonan 549 31 7 39:34 1:56 6 2:54:23 3:08 6 2:12:39 5:51:41
7 55 Matthew Thompson 597 30 6 37:35 1:56 7 2:59:31 3:26 8 2:24:42 6:07:13
8 67 Benjamin Kartman 670 31 9 45:53 2:42 11 3:20:09 2:12 7 2:17:47 6:28:46
9 78 Carlo Buzzetta 491 30 3 32:32 2:28 10 3:13:11 3:19 10 2:51:11 6:42:44
10 81 Michal Andras 481 34 10 51:36 2:39 9 3:13:03 2:23 9 2:35:42 6:45:25
11 89 Jason Laux 541 34 8 40:13 2:03 8 3:12:19 1:29 11 2:56:47 6:52:53
12 107 Joseph Lewis 545 32 12 1:14:23 6:23 12 4:04:08 6:01 12 3:09:29 8:40:25
 

Male 35 to 39

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 11 Robert Dieckman 506 37 4 34:04 3:03 2 2:40:18 2:41 1 1:44:28 5:04:37
2 30 mike meiners 552 35 7 40:26 2:03 3 2:44:00 1:43 5 2:14:26 5:42:41
3 33 Trevor Theobald 596 39 9 41:55 3:03 8 2:59:30 1:32 3 1:58:43 5:44:45
4 34 John Quinn 572 35 10 44:31 2:04 5 2:47:45 2:01 4 2:09:03 5:45:26
5 45 Paul McDowell 550 36 11 47:20 2:38 9 3:03:10 3:53 2 1:56:24 5:53:28
6 48 Thomas Carter 495 35 2 31:54 1:40 6 2:47:54 1:59 8 2:35:45 5:59:14
7 49 Christopher Maeder 547 39 5 37:16 1:27 4 2:47:08 3:02 6 2:31:15 6:00:11
8 70 David Gordon 517 37 8 40:54 3:38 12 3:09:06 4:23 7 2:34:12 6:32:14
9 73 marcos serrat 581 36 6 37:46 2:10 7 2:56:32 2:04 10 2:57:35 6:36:08
10 84 Jeremy Tidd 598 35 3 32:48 2:21 13 3:14:18 7:26 9 2:50:58 6:47:52
11 94 Cameron Stegall 589 35 13 54:19 1:35 11 3:07:45 2:57 11 3:01:03 7:07:42
12 106 josh daniels 503 35 12 53:05 2:31 10 3:06:10 4:43 12 4:11:30 8:17:59
 

Male 40 to 44

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 5 Mark Janus 532 41 4 32:21 1:20 1 2:27:45 1:04 2 1:50:41 4:53:13
2 9 Mike Harper 522 44 2 28:40 1:26 5 2:46:32 1:41 1 1:44:31 5:02:52
3 13 guy titler 599 41 1 15:06 3:06 8 2:56:26 3:19 4 1:51:21 5:09:21
4 16 Nathan Whitman 604 40 5 34:15 2:34 3 2:41:11 1:38 5 1:53:58 5:13:38
5 18 Hernan GarciaEscobar 513 42 7 37:52 1:28 6 2:47:46 1:21 3 1:50:53 5:19:22
6 24 Michael Alspaugh 479 44 12 43:15 1:54 2 2:34:22 1:52 6 2:06:00 5:27:25
7 29 Jay Sutton 593 40 3 30:55 1:05 4 2:45:37 1:38 11 2:23:18 5:42:36
8 36 Jon Peterson 568 43 8 38:00 3:36 7 2:55:00 2:28 7 2:08:13 5:47:19
9 46 Keenan Riordan 575 40 9 39:17 1:14 11 3:02:49 1:45 8 2:09:10 5:54:17
10 58 Andy Mitrey 559 41 15 52:15 3:10 10 3:00:02 2:53 9 2:14:39 6:12:59
11 61 Michael Tolle 600 41 11 43:09 3:46 13 3:09:46 4:24 10 2:16:40 6:17:47
12 62 Timothy Jones 533 44 13 47:28 2:17 9 2:58:38 2:37 13 2:32:28 6:23:29
13 64 Mike Hulme 529 43 10 40:35 3:24 12 3:07:16 2:57 12 2:32:17 6:26:32
14 65 Jeff Collins 501 43 6 37:43 2:19 14 3:11:44 2:12 14 2:33:55 6:27:55
15 100 Daniel Smith 625 43 16 1:00:13 5:06 15 3:27:48 6:16 15 2:47:14 7:26:39
16 104 James Norris 565 42 14 49:09 4:24 16 3:36:43 5:39 16 3:09:03 7:45:01
 

Male 45 to 49

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 14 Edward Merkling 554 45 1 31:57 1:40 3 2:45:08 1:07 1 1:49:44 5:09:38
2 15 Jeff Eicher 509 48 4 36:24 1:45 1 2:39:04 1:12 2 1:52:17 5:10:45
3 27 Kent Stuckey 591 46 14 47:44 2:38 2 2:44:49 2:15 3 1:54:40 5:32:09
4 28 kevin mahoney 548 47 3 35:02 2:02 7 2:56:03 1:40 5 2:03:58 5:38:47
5 32 Martin Moser 564 45 2 34:33 2:21 8 2:58:41 1:39 6 2:07:18 5:44:35
6 35 Gennadiy Baturin 485 46 6 37:56 1:55 5 2:50:24 1:25 8 2:15:30 5:47:12
7 38 Matthew Kappers 535 49 9 39:36 1:42 10 3:00:39 1:52 4 2:03:55 5:47:47
8 44 David Sferrella 582 45 7 37:57 1:37 9 2:59:36 2:02 7 2:10:58 5:52:12
9 51 William Goldsmith 516 48 5 37:08 1:50 4 2:47:58 3:35 10 2:31:29 6:02:02
10 56 Jack Radcliffe 573 47 10 39:57 2:16 6 2:52:44 1:28 9 2:31:15 6:07:41
11 76 Jeff Smith 584 49 15 49:27 2:32 12 3:05:56 2:59 11 2:40:10 6:41:06
12 88 James Mize 560 47 13 43:02 3:34 11 3:01:42 6:50 12 2:57:12 6:52:22
13 93 Jay Jacobs 531 49 11 40:26 3:08 13 3:13:58 3:18 14 3:06:30 7:07:22
14 97 Charles Miller 556 47 12 41:02 2:53 15 3:19:35 4:50 13 3:04:28 7:12:50
15 98 domingo balbi 483 47 8 39:20 2:30 14 3:14:46 2:55 15 3:20:38 7:20:11
 

Male 50 to 54

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 17 Douglas Hart 523 53 5 39:38 2:32 2 2:40:53 2:06 1 1:51:36 5:16:47
2 25 Paul Heintz 526 54 7 43:46 2:32 3 2:43:26 1:40 2 1:59:46 5:31:12
3 31 Joe Pozega 570 50 6 41:00 1:22 5 2:55:35 2:14 3 2:04:10 5:44:23
4 37 Michael Miller 557 52 8 44:22 2:44 4 2:50:58 2:41 4 2:06:39 5:47:26
5 42 Robert Chipka 499 50 4 39:28 2:11 1 2:40:15 2:51 8 2:25:39 5:50:26
6 54 Ashley Valentine 601 53 2 38:36 2:55 8 3:02:51 3:12 5 2:18:02 6:05:39
7 59 Tracy Sample 577 51 10 49:15 3:35 6 2:56:56 3:15 6 2:20:13 6:13:16
8 69 Robert Shaddock 583 53 3 39:05 2:45 10 3:06:17 2:47 9 2:39:15 6:30:11
9 75 Ken Frazier 512 53 12 55:14 6:17 11 3:11:09 6:03 7 2:21:24 6:40:08
10 77 Alan Altman 480 52 9 48:37 3:31 9 3:02:56 4:45 10 2:42:27 6:42:17
11 79 Marty Redden 574 53 1 33:51 1:07 7 2:57:21 2:33 11 3:09:06 6:43:59
12 105 Eugene Sproull 587 51 11 53:27 4:38 12 3:30:11 4:20 12 3:33:08 8:05:46
 

Male 55 to 59

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 12 John Zangmeister 607 55 4 39:36 1:12 1 2:38:18 0:55 1 1:48:35 5:08:37
2 72 Bill Nostadt 566 56 2 37:39 1:46 5 3:14:48 2:20 5 2:38:39 6:35:15
3 74 ed paff 567 57 7 1:02:11 2:21 4 3:13:56 3:16 2 2:16:43 6:38:29
4 82 Greg Rohrs 576 57 6 53:07 3:14 3 3:10:08 3:33 3 2:35:34 6:45:38
5 87 John Darrell 504 57 3 37:45 7:16 7 3:18:43 9:36 4 2:36:43 6:50:04
6 95 Warren Metherd 555 57 5 49:43 3:58 6 3:14:56 5:37 6 2:54:00 7:08:15
 

Male 60 to 64

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 52 John Kindred 537 60 5 53:10 4:07 2 3:03:29 2:43 1 1:59:41 6:03:12
2 60 John Walters 603 61 2 40:34   5 3:39:55   3 5:35:01 6:17:42
3 96 Joe Hykle 530 60 1 40:23 1:56 3 3:04:15 3:07 2 3:21:20 7:11:04
 

Male 65 to 69

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 71 bill buzek 490 66 4 48:12 2:34 2 3:03:22 2:24 1 2:38:22 6:34:56
2 80 robert staker 588 68 3 46:30 4:35 4 3:11:50 3:21 2 2:39:07 6:45:25
3 85 David Lasse 540 65 2 44:40 4:01 1 3:01:49 4:10 3 2:53:18 6:47:59
4 90 Edward Givens 515 68 1 44:07 3:33 3 3:10:54 2:49 4 2:58:15 6:59:40
 

Half Tri- Elite

Elite Grandmaster

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Gloria Rose-James 622 53 1 49:13 2:47 1 2:58:01 2:30 1 2:34:29 6:27:03
 

Elite Open

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Bryan Krabbe 624 38 1 31:06 1:57 1 2:30:30 0:56 1 1:35:02 4:39:34
 

Elite Grandmaster

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 Douglas Stafford 623 57 1 57:14 7:04 1 3:06:35 5:04 1 2:24:46 6:40:45
 

Half Tri- Clydesdale XL1

Male 39 and under

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 5 Loren Long 616 33 2 47:36 1:16 1 3:01:21 2:32 1 2:50:38 6:43:24
2 7 Matthew Beal 610 39 0:00 3:06 2 3:08:18 3:39 4 3:40:02 6:55:07
3 8 CHRISTOPHER HICKMAN 614 39 1 46:22 2:26 3 3:09:54 2:53 3 3:03:48 7:05:26
4 9 Brandon Bistor 611 33 3 48:03 5:42 4 3:21:51 6:13 2 2:59:19 7:21:10
 

Male 40 and over

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Bill Helmling 613 42 4 44:18 4:01 3 2:54:43 3:46 1 2:16:08 6:02:58
2 2 stephen roach 618 43 2 35:19 1:37 1 2:48:15 2:28 4 2:43:55 6:11:36
3 3 Raymond Hughes 615 45 3 43:32 3:01 2 2:52:57 2:40 2 2:34:57 6:17:09
4 4 Art Gonthier 612 53 1 32:23 2:17 4 3:02:17 1:44 3 2:42:53 6:21:36
5 6 Brad Payne 617 40 5 47:39 2:47 5 3:04:46 2:31 5 2:53:23 6:51:07
6 10 seth zaremba 621 42 6 52:17 3:32 6 3:30:54 3:49 6 2:57:24 7:27:58
 

Half Tri- Athena

Female 39 and under

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Jennifer Hienton 609 33 1 46:25 2:36 1 2:55:40 2:52 1 2:06:56 5:54:31