Portage Lakes Triathlon & Duathlon

Age Group Results

September 15, 2013


Results brought to you by HFP Racing

Sprint Tri- Age Group

Female 15 to 19

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 124 Alisha Forrest 301 17 1 17:13 1:59 1 1:01:49 0:57 1 28:31 1:50:31
2 199 Amy Myers 740 18 2 25:46 3:13 2 1:17:01 1:25 2 44:12 2:31:40
 

Female 20 to 24

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 57 Susan Rymut 375 23 6 16:38 1:31 1 49:15 1:24 3 27:04 1:35:54
2 70 Kristen Ricker 735 22 7 17:35 1:19 2 50:02 0:54 4 28:06 1:37:58
3 82 Brooke Hayden 268 22 8 18:26 1:59 3 51:13 1:41 2 26:31 1:39:52
4 83 Courtney Hetrick 266 23 3 14:05 2:29 4 51:21 1:22 5 30:35 1:39:52
5 97 Brittany Reynolds 248 24 1 13:25 2:49 5 58:59 1:40 1 26:08 1:43:03
6 134 Jessica Dell'Aquila 318 21 5 15:35 2:23 6 59:05 2:13 6 33:03 1:52:21
7 136 Colleen Douglas 341 20 4 15:11 1:29 7 59:38 2:02 7 34:14 1:52:36
8 163 Hillary Hocson 226 22 2 13:54 4:16 9 1:05:49 1:09 8 35:57 2:01:07
9 182 Taylor Helbig 229 21 9 20:10 3:18 8 1:00:01 1:11 9 43:57 2:08:39
 

Female 25 to 29

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 56 Sharon Rymut 373 25 7 19:28 1:51 2 48:37 0:43 1 25:04 1:35:45
2 60 Ariel Klingaman 330 29 4 16:52 1:47 1 46:02 1:30 6 30:35 1:36:49
3 76 Helen Rodriguez 390 29 2 15:54 1:41 3 51:24 1:20 5 28:47 1:39:08
4 101 Carrie Perkins 364 25 6 18:00 2:28 5 53:43 0:55 3 28:38 1:43:45
5 123 Rebecca Tipton 292 28 8 20:17 5:15 4 53:40 2:01 4 28:44 1:49:58
6 144 Lorna-Marie Waters 361 27 3 16:26 2:14 8 1:06:57 0:59 2 27:35 1:54:13
7 149 Jenni Vadney 238 29 5 17:06 3:12 6 1:01:45 1:03 9 34:29 1:57:37
8 160 Kathleen Rege 291 25 1 15:44 3:50 9 1:08:33 0:42 7 31:07 1:59:58
9 179 Emily Ziesenheim 207 27 9 22:37 3:05 7 1:05:54 1:30 8 33:24 2:06:32
 

Female 30 to 34

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 6 JULIE CAMERON 716 30 2 13:31 1:21 1 41:12 0:44 2 25:19 1:22:10
2 9 Deb Peach 328 31 1 12:28 1:18 2 42:33 0:47 3 25:58 1:23:06
3 41 Carolyn Billick 351 32 3 14:27 1:31 4 50:20 1:16 1 24:50 1:32:25
4 59 Nikki PERSCHY 302 34 6 18:55 1:30 3 48:30 1:09 4 26:23 1:36:29
5 113 Rochelle Yoder 356 32 7 20:19 2:24     52:35 7 31:18 1:46:37
6 146 Lauren DeSavigny 264 31 8 21:46 3:36 6 57:18 2:22 5 30:19 1:55:23
7 148 Julie Schmidt 343 30 5 16:25 1:06:46       9 36:42 1:57:14
8 154 Bekah Hilty 280 31 9 22:04 4:47 7 58:46 1:40 6 30:53 1:58:11
9 165 Summer Moore 338 30 10 22:13 3:07 5 56:40 1:35 10 37:35 2:01:11
10 169 Jessica Rupnow 324 34 4 15:33 3:08 8 1:06:50 1:26 8 35:21 2:02:19
11 198 Lindsay Beck 233 32 11 23:43 4:20 9 1:19:08 1:35 11 39:02 2:27:50
 

Female 35 to 39

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 23 Kimberly Bennett 454 36 1 14:36 1:35 1 46:19 1:29 1 24:08 1:28:09
2 77 Jolie Becker 349 35 5 18:10 1:36 2 49:29 1:24 3 28:37 1:39:18
3 79 Pepin Harper 352 35 2 15:09 3:02     53:39 2 27:42 1:39:33
4 98 Michelle Arquillo 399 39 3 16:33 2:37 3 49:52 1:14 9 33:11 1:43:29
5 125 Margo Ohlson 215 39 7 19:32 2:55 4 55:21 1:20 8 31:23 1:50:34
6 126 Michelle Unangst 297 39 4 16:54 2:46 6 59:28 1:13 7 30:14 1:50:38
7 128 Kathryn Metz 251 35 8 20:13 2:32 5 58:19 0:44 5 28:58 1:50:48
8 157 Jill Bournonville 293 38     1:29:43       4 28:47 1:58:31
9 158 Kate Rose 272 37 9 20:21 4:03     1:05:22 6 29:44 1:59:32
10 174 Jennifer Sutton 447 35 6 18:55 3:57 7 1:03:08 2:18 11 35:06 2:03:25
11 191 Melissa Mocek 308 37 10 23:47 5:21 8 1:08:25 1:36 10 33:17 2:12:28
12 201 Elizabeth Leet 314 35 11 26:12 1:27:46       12 41:59 2:32:58
 

Female 40 to 44

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 62 Julie Buckeye 260 41 7 17:37 1:55 1 49:02 1:43 2 27:16 1:37:34
2 74 Tina Bass 371 40 5 17:30 1:04 5 51:33 0:57 3 27:24 1:38:29
3 88 Marcie Seccombe 261 40 4 16:52 1:57 4 50:55 1:42 5 29:38 1:41:06
4 92 Lisa Gillen 398 40 1 15:56 2:17 7 55:04 1:39 1 26:49 1:41:46
5 100 Lisa Muhlbach 265 44 3 16:34 2:24 3 49:30 1:56 9 33:11 1:43:37
6 115 Kristie Kendall 231 43 10 18:35 2:51 2 49:18 1:54 11 35:37 1:48:17
7 117 Shannon Trzcinski 242 40 9 18:13 2:51 8 57:30 1:24 4 28:37 1:48:36
8 121 Courtney Truscott 326 44 2 16:32 3:15 6 54:33 1:38 7 32:55 1:48:55
9 155 Andrea LeBlond 271 42 6 17:35 3:44 11 1:02:18 2:25 6 32:14 1:58:18
10 156 Nicole Wadsworth 379 44 12 22:31 3:21 9 57:52 1:35 8 33:05 1:58:25
11 170 Elizabeth Sucharzewski 243 43 11 20:05 3:01 10 1:00:53   13 38:56 2:02:57
12 175 Sarah Krakowski 722 42 13 1:27:25       1:05:30 10 34:38 2:03:32
13 181 Patricia Garven 406 41 8 17:45 3:33 12 1:05:05 3:14 12 38:40 2:08:19
 

Female 45 to 49

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 80 Sarah Shaulis 345 48 1 14:17 1:36 1 52:10 1:05 4 30:28 1:39:37
2 102 Natalie Wakulchik 388 49 3 17:16 3:49 2 53:41 1:44 2 27:18 1:43:50
3 112 Karen Nist 344 47 4 18:17 5:18 3 53:57 2:12 1 26:51 1:46:36
4 127 Isabel Farnsworth 347 46 2 16:56 4:28 4 58:04 1:29 3 29:44 1:50:44
5 167 BETH MADIS 254 45 5 22:43 2:27 5 1:00:53 2:20 5 33:28 2:01:54
 

Female 50 to 54

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 43 Joy Salberg 214 52 4 16:24 48:29       1 29:10 1:32:52
2 63 Gwen Corley 455 53 3 16:00 50:52       4 32:03 1:37:35
3 107 amy weber 342 50 2 14:23 1:01:16       3 31:28 1:45:46
4 114 Karen Rokich 358 54 1 14:08 2:18 1 54:33 1:42 6 34:15 1:46:58
5 145 Robyn Cutler 711 53 6 22:38 2:36 2 55:29 3:46 2 30:30 1:55:01
6 151 Judy Millesen 380 51 5 22:34 3:19 3 57:00 2:26 5 32:29 1:57:50
 

Female 55 to 59

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 147 Heather Geary 452 57 2 21:19 4:28 1 56:30 0:50 1 32:29 1:55:39
2 183 Elizabeth Kelly 204 55 1 19:37 1:42 3 1:03:29 1:53 5 42:04 2:08:47
3 186 Joyce LeClair 383 58 3 24:27 5:49     1:00:25 2 38:27 2:09:10
4 192 Patricia Hunter 315 55 5 26:37 4:49 2 1:00:42 2:46 3 38:58 2:13:54
5 197 Sandra Deem 353 58 4 25:13 5:03 4 1:12:16 3:52 4 40:17 2:26:43
 

Female 60 to 64

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 150 Trill Dreistadt 208 64 1 22:41 3:26 1 56:28   1 35:05 1:57:42
2 195 catherine anderson 359 60 2 29:04 4:00 2 1:03:31 2:34 3 43:08 2:22:19
3 203 Cindy Wildman 281 61 3 2:17:14       1:36:58 2 35:56 2:54:30
 

Male 14 and under

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 190 Unknown Partic. 735 366 1 28:21 3:32 1 1:08:09 1:30 1 30:22 2:11:56
 

Male 15 to 19

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 13 Seth Payton 250 18 3 14:33 1:31 2 47:10 1:41 1 20:17 1:25:15
2 34 Nathaniel Allen 311 18 1 12:31 50:35       3 29:11 1:31:15
3 37 Erick Madis 253 17 4 18:57 1:28 1 44:01 0:51 2 26:05 1:31:24
4 71 Jordan Ault 335 18 2 13:18 2:58 3 50:07 1:43 4 30:13 1:38:21
 

Male 20 to 24

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 12 Cody George 404 22 1 13:27 2:19 1 47:27 1:24 1 20:19 1:24:58
 

Male 25-29

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 29 Blake Darrow 739 26 3 15:36 1:54 1 45:46 1:22 2 25:23 1:30:02
2 47 Jameson Sprosty 385 28 7 20:00 1:15 3 46:37 0:41 1 24:55 1:33:29
3 53 MATEUSZ SLADEWSKI 391 29 2 14:57 1:52 5 50:57 2:01 3 25:36 1:35:25
4 68 Chas Comella 236 25 1 14:05 2:32 7 51:58 1:55 5 27:23 1:37:55
5 78 Roy Evans 202 26 5 18:26 2:01 2 45:50 0:54 8 32:15 1:39:29
6 84 Michael Langford 402 29 4 18:06 2:14 4 50:57 2:38 4 26:02 1:39:59
7 109 Travis Shaul 378 28 0:00 20:07     55:46 7 31:58 1:46:00
8 110 Clint Hanahan 743 29 6 19:37 2:45 6 51:22 2:52 6 29:46 1:46:24
9 185 Dennis Cale 405 26 8 20:24 3:51     1:11:51 9 32:44 2:08:50
10 193 Zachary Smith 246 26 9 22:44 1:20:07       10 32:56 2:14:50
 

Male 30 to 34

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 Matt Ozinga 319 33 2 13:24 1:27 2 42:34 0:59 2 21:48 1:20:15
2 4 Gabriel Piriz 389 32 4 15:28 1:04 1 42:26 1:04 1 21:13 1:21:17
3 10 Benjamin Gray 377 32 3 14:07 1:29 4 42:53 0:52 4 24:23 1:23:46
4 11 Matt Regimbal 705 30 5 15:35 1:10 3 42:44 0:42 3 23:54 1:24:08
5 19 Brian Lockhart 259 32 1 12:36 1:24 5 46:34 1:02 5 24:56 1:26:34
6 40 Joseph Kepley 205 33 6 16:03 0:58 6 46:41 1:02 8 27:28 1:32:13
7 86 Travis DeSavigny 263 31 10 20:30 2:23 7 49:14 1:45 7 26:43 1:40:37
8 106 Brian Jones 240 34 12 24:47 52:24       10 28:33 1:45:46
9 130 thomas hale 279 31 11 24:10 2:08 9 56:56 0:53 9 27:40 1:51:48
10 131 Joshua Compton 256 33 7 18:48 2:40 10 57:34 1:03 12 31:46 1:51:53
11 141 Nick Thompson 340 33 9 20:24 3:25 8 50:41 1:41 13 37:47 1:54:01
12 153 tim manley 386 31 13 25:09 2:14 11 1:03:38 1:10 6 25:48 1:58:01
13 166 Nicholas Gaba 290 31 8 20:06 3:12 12 1:07:41 1:01 11 29:36 2:01:40
14 200 Adam Beck 234 32 14 27:43 4:20 13 1:19:07   14 1:59:47 2:31:50
 

Male 35 to 39

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 14 James Libecco 331 37 3 14:40 1:58 2 42:23 1:03 6 25:24 1:25:30
2 17 David Schumacher 395 37             22 1:26:02 1:26:02
3 18 Tommy McNear 372 37 5 16:36 0:59 5 45:40 0:57 1 22:11 1:26:24
4 22 Brad Houston 222 39 2 13:16 1:24 3 44:15 1:06 13 27:47 1:27:50
5 26 Steve Bell 313 38 7 17:05 1:28 6 47:17 1:02 2 22:36 1:29:30
6 31 Roy Miller 712 38 8 17:06 1:23 4 45:13 0:47 8 25:52 1:30:23
7 38 Rick Cardinal 225 36 10 17:44 1:47 7 47:18 0:52 5 23:57 1:31:40
8 48 Curtis Clark 284 37 15 19:38 2:20 8 47:40 1:17 3 22:42 1:33:39
9 52 Adam Shoemaker 282 36 14 19:05 1:47 11 50:10 1:13 4 22:53 1:35:09
10 67 Geoff Lewis 244 38 11 18:01 2:19 12 50:52 1:00 7 25:34 1:37:49
11 87 David Hodges II 213 37 12 18:21 2:32 13 51:19 1:00 14 27:50 1:41:03
12 94 Jason Byers 357 36 13 18:42 2:17 9 49:03 1:47 17 30:47 1:42:38
13 99 sean lynch 333 35 6 16:53 2:09 17 56:43 0:47 9 27:02 1:43:36
14 119 John Pierson 337 39 18 23:47 3:46 10 49:24 2:29 16 29:16 1:48:43
15 122 Fred Miller 407 35 17 23:38 2:11 14 52:32 2:03 15 28:40 1:49:07
16 133 Scott Mazon 210 35 1 12:24 1:27 1 27:56   23 1:38:29 1:52:21
17 137 Christopher Lembach 396 37 9 17:28 2:32 20 1:03:29 1:22 12 27:45 1:52:39
18 138 Bob Martin 285 37 19 24:24 2:31 16 54:17 1:27 18 31:00 1:53:42
19 140 Tim Geyer 541 37 4 15:35 4:07 19 1:00:30 1:21 20 32:10 1:53:44
20 159 Chad Pollard 309 39 20 26:59 6:22 15 54:01 5:02 10 27:08 1:59:33
21 168 Daniel Kanera 216 38 21 30:15 4:05 18 58:40 1:50 11 27:12 2:02:04
22 172 Jose Delgado 289 38     1:27:51       21 35:21 2:03:13
23 180 carl damukaitis 374 37 16 22:46 4:03 21 1:08:21 1:28 19 31:27 2:08:06
 

Male 40 to 44

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 7 Robert Ekin 443 42 1 15:04 1:27 1 42:00 1:00 1 22:37 1:22:10
2 21 Jason Hall 553 42 2 15:46 1:23 2 43:01 0:54 5 26:01 1:27:09
3 28 Jeffrey Jerdonek 730 42 5 16:51 1:26 3 45:50 1:26 2 23:58 1:29:33
4 58 Cory Durman 708 44 4 16:43 2:34 4 46:40 1:34 6 28:42 1:36:14
5 75 Ken Keller 296 41 10 19:52 2:43 5 49:23 1:05 4 25:25 1:38:31
6 85 Greg Goldfeder 295 41 6 18:49 3:29 6 49:31 4:19 3 24:19 1:40:28
7 104 Mike Mockbee 220 44 3 15:57 2:37 7 52:28 1:28 12 32:55 1:45:27
8 108 Toby Shingleton 298 41 9 19:50 54:31       11 32:45 1:45:54
9 120 Jerry Vandevere 387 44 7 19:39 59:02       9 32:17 1:48:49
10 139 Marshall Burley 224 44 11 20:51 3:33 8 53:42 1:20 13 34:16 1:53:43
11 143 Tad Johnson 370 42 8 19:47 3:36 10 56:23 2:18 8 32:05 1:54:12
12 161 Mahesh Douglas 294 42 13 22:38 7:38 9 54:44 2:52 10 32:22 2:00:16
13 184 Darrin Crimi 283 43 12 22:15 2:56 12 1:02:16 1:32 15 39:47 2:08:48
14 187 Stephen Merkle 350 44 15 35:16 4:10 11 57:48 1:05 7 31:39 2:10:00
15 188 Donald Lathem 286 42 14 24:19 3:40 13 1:05:53 1:02 14 35:37 2:10:33
 

Male 45 to 49

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Curt Haywood 451 47 2 14:18 1:09 3 41:36 0:55 1 21:27 1:19:28
2 2 Kevin Smyth 382 47 5 15:06 1:12 2 40:43 0:53 2 22:02 1:19:59
3 8 Andrew Keene 262 46 6 16:10 1:10 1 40:33 0:55 4 23:53 1:22:42
4 16 Tassos Valtadoros 305 47 1 12:37 1:47 4 45:02 1:10 5 25:01 1:25:38
5 30 Tim Hartshorn 267 47 4 14:50 2:23 5 45:41 1:17 7 25:53 1:30:07
6 35 Mick O'Connor 235 47 3 14:34 1:24 7 47:02 1:36 11 26:43 1:31:21
7 42 Nicholas Zingale 316 47 8 17:22 1:54 6 46:57 1:08 6 25:03 1:32:25
8 61 Tim Vereb 449 46 7 16:52 1:55 10 50:30 0:59 10 26:35 1:36:53
9 73 scott tatro 306 49 11 18:26 3:56 8 48:25 1:28 8 26:10 1:38:27
10 89 Michael Neimeier 369 45 14 21:18 2:03 11 50:33 0:48 9 26:24 1:41:07
11 91 Dennis Linsky 275 45 10 18:22 2:26 13 52:22 0:42 12 27:52 1:41:46
12 95 ROD MEEKER 269 46 16 22:00 3:23 12 51:19 2:02 3 23:51 1:42:38
13 116 Jeffery Linsky 276 49 9 18:19 3:11 17 55:31 0:53 13 30:26 1:48:23
14 118 Steve Trzcinski 241 45 15 21:53 2:55 9 50:26 1:58 14 31:24 1:48:38
15 135 Mike Klaasse 393 49 13 20:00 2:31 16 54:40 1:00 16 34:14 1:52:26
16 152 John Sachs 444 46 17 22:32 7:28 15 53:56 2:14 15 31:44 1:57:57
17 164 John Shanahan 334 47 18 24:08 3:49 14 53:49 2:14 18 37:06 2:01:08
18 171 Matt Weida 376 47 19 1:22:47       58:32 19 37:30 2:02:59
19 173 Robert Bullock 348 48 12 18:43 4:08 18 1:01:08 2:10 17 37:04 2:03:15
 

Male 50 to 54

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 5 Mark Misencik 217 53 5 16:07 1:28 1 41:05 1:06 1 21:58 1:21:47
2 15 Todd Hart 218 53 2 15:26 43:54       8 27:12 1:25:34
3 25 Jeffrey Cipriano 704 52 3 15:36 2:15 6 46:05 1:41 2 23:22 1:29:01
4 32 Ray Schommer 486 54 11 17:57 1:19 2 43:50 1:02 5 26:21 1:30:30
5 33 John Lanese 303 52 7 16:54 1:56 3 45:08 1:14 4 25:27 1:30:41
6 39 Scott Mays 363 52 1 11:52 1:56 8 47:31 1:37 10 28:45 1:31:42
7 46 John Lovell 277 50 9 17:21 2:46 5 45:40 2:44 3 24:44 1:33:16
8 50 robert kelley 446 51 8 17:12 2:50 4 45:16 1:55 7 27:02 1:34:17
9 66 Steve Flinn 258 52 12 18:10 1:16 9 49:33 1:23 9 27:22 1:37:46
10 81 Paul Klingaman 329 53 4 15:59 2:44 7 46:25 1:27 15 33:02 1:39:38
11 90 Larry Phelps 249 54 6 16:50 2:02 10 50:03 2:17 11 30:06 1:41:20
12 105 Dan Kovijanich 408 54 10 17:30 2:52 11 56:14 2:07 6 26:48 1:45:33
13 111 Thomas Carr 299 51 14 21:24 56:39       12 31:45 1:46:33
14 178 Pete Martin 273 50 15 27:07 3:01 12 1:00:41 1:00 14 32:26 2:04:17
15 194 donald dunne 403 52 13 18:53 5:01 13 1:23:20 2:37 13 31:51 2:21:44
 

Male 55 to 59

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 20 Paul Gigliotti 445 56 1 15:23 1:39 1 42:51 0:57 5 25:42 1:26:34
2 27 Normand St-Pierre 339 58 7 17:36 1:36 2 43:46 1:01 4 25:32 1:29:33
3 36 Steve Wilson 300 58 5 17:24 2:48 5 45:57 1:40 1 23:31 1:31:22
4 44 JOHN DALEY 227 58 2 16:56 2:03 6 46:21 1:11 6 26:37 1:33:10
5 45 Dave Edwards 327 56 6 17:26 2:17 7 47:10 0:48 3 25:29 1:33:12
6 49 Rick Becht 718 56 4 17:14 1:59 9 48:28 1:35 2 24:54 1:34:13
7 54 Jim Ozinga 346 57 3 17:05 1:49 3 44:33 1:09 10 30:49 1:35:26
8 72 Mark Spencer 307 59 9 20:05 2:13 4 45:43 1:42 7 28:39 1:38:25
9 93 Mike Darr 362 55 10 20:08 3:47 8 47:36 1:29 8 28:43 1:41:46
10 142 Roland Bauer 360 59 8 18:07 4:06 10 59:37 1:57 9 30:16 1:54:04
11 196 Richard Deem 354 59 11 32:55 4:19 11 1:03:12 3:57 11 40:16 2:24:43
 

Male 60 to 64

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 24 Gregory Blatnik 288 60 3 16:50 45:57       1 26:15 1:28:32
2 51 SAL FRANGIAMORE 365 61 6 17:48 1:34 2 44:39 1:43 2 28:59 1:34:45
3 55 Henry Hauenstein 400 61 2 16:41 2:35 1 43:38 1:44 5 30:53 1:35:32
4 65 tom scudiere 317 62 4 16:53 2:45 3 46:40 1:30 4 29:54 1:37:44
5 103 Chris Ziesenheim 206 62 7 17:51 2:31 5 52:55 1:28 3 29:53 1:44:40
6 132 Stephen Geary 453 60 5 17:46 1:47 4 51:58 1:26 7 39:14 1:52:12
7 162 Chuck Mance 368 60 1 8:48 3:55 7 1:08:18 1:34 6 37:43 2:00:20
8 176 Brien Shanahan 381 60 8 20:10 3:06 6 57:59 1:47 8 40:33 2:03:36
9 202 Carl Saurman 312 62 9 32:21 6:51 8 1:12:55 1:57 9 45:42 2:39:47
 

Male 65 to 69

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 64 John menzies 384 65 1 16:27 50:42       4 31:46 1:37:38
2 69 Patrick Kildriff 709 66 2 17:25 1:44 1 47:17 1:27 1 29:59 1:37:55
3 96 gary boos 321 65 3 18:08 3:19 2 49:11 1:47 2 30:34 1:43:01
4 129 DOYLE SALSBERRY 355 65 4 22:53 1:44 3 54:36 0:58 3 31:17 1:51:30
 

Male 70 to 74

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 177 Bernie Krzys 401 73 2 28:07 5:13 1 55:51 2:24 1 32:35 2:04:12
2 189 Gary Rhodes 245 73 1 21:23 3:16 2 1:01:54 1:04 2 43:56 2:11:36
 

Sprint Tri- Elite

Elite Open

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Michael Pelechaty 719 24 1 10:54 1:04 1 39:37 0:50 1 19:13 1:11:40
2 8 Neil Ernst 461 33 2 14:34 1:13 2 51:39 0:53 2 21:43 1:30:05
 

Elite Master

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Shannon Kurek 460 44 1 12:33 0:58 1 37:23 0:39 1 20:19 1:11:54
2 3 Michael Boone 442 45 2 14:03 0:59 3 40:24 0:58 2 21:31 1:17:58
3 4 David Kutcher 538 47 3 15:01 1:01 2 39:08 0:49 3 23:01 1:19:02
4 9 Roger Fout 441 43 4 38:22 5:55 4 1:00:03 2:40 4 34:03 2:21:05
 

Elite Grandmaster

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 5 Brian Barker 440 53 2 15:13 1:01 1 40:26 1:07 1 23:04 1:20:53
2 6 Don Cain 458 53 1 14:18 1:00 2 42:21 1:02 3 26:37 1:25:20
3 7 Mark Lemmon 459 54 3 15:58 2:02 3 43:05 1:06 2 24:05 1:26:18
4 10 Jose Ignacio 439 54 4 27:18 7:19 4 1:21:22 1:44 4 46:27 2:44:12
 

Sprint Tri- Clydesdale XL1

Male 39 and under

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Taylor Bond 420 30 2 15:13 1:31 2 48:03 1:34 1 27:41 1:34:05
2 3 Keith Gerkens 432 39 1 15:02 1:48     50:01 2 28:04 1:34:57
3 4 Nicholas Wladyczak 427 26 4 18:38 2:28 3 48:30 2:00 3 28:44 1:40:21
4 6 Todd McDaniels 426 37 6 19:44 2:12 1 45:46 0:50 4 32:43 1:41:17
5 11 dennis basch 428 28 8 21:59 3:35 4 52:36 1:33 7 36:49 1:56:33
6 12 David Stehlik 422 28 7 21:17 2:24 5 56:09 2:37 5 34:23 1:56:53
7 14 John Tredway 418 30 9 24:02 3:40 6 57:28 1:17 6 35:22 2:01:50
8 15 Charles Kunos 429 39 3 17:27 3:29 7 59:49 1:55 8 40:25 2:03:06
9 19 Allen Holl 423 22 5 19:04 3:37 9 1:06:36 1:32 9 41:01 2:11:53
10 20 Jason Feckler 416 31 10 24:44 4:01 8 1:01:00 2:23 10 43:50 2:15:59
 

Male 40 and over

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Milt Allen 456 53 5 18:11 1:02 1 46:02 1:13 1 26:44 1:33:14
2 5 Jason Powers 435 40 2 16:50 2:31 2 49:00 1:08 3 31:05 1:40:36
3 7 Larry Lowe 457 43 1 16:05 1:45 6 54:54 1:27 2 28:47 1:43:00
4 8 David Marshall 421 48 6 18:15 3:52 4 53:44 1:49 4 31:19 1:49:01
5 9 Trevor Blachly 433 45 4 17:48 2:08 7 55:20 1:39 7 35:55 1:52:52
6 10 Rob Gress 434 42 7 19:03 2:30 8 55:22 1:34 8 37:56 1:56:28
7 13 Larry Cheng 488 51 3 17:23 7:02 9 57:15 4:13 5 33:25 1:59:19
8 16 Steven Ladich 425 45 8 22:00 2:44 5 53:56 1:17 10 43:38 2:03:38
9 17 Ron Haydu 424 48 11 24:40 1:57 3 52:05 1:37 9 43:17 2:03:38
10 18 Joseph Black 419 43 9 23:57 3:28 10 1:05:31 1:02 6 35:33 2:09:34
11 21 john osolin 431 58 10 24:36 4:48 11 1:13:40 2:42 11 48:36 2:34:24
 

Sprint Tri-Clydesdale XL2

Male 39 and under

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 Michael Nappier 437 34 1 1:06:10 2:03 1 56:49 1:40 1 41:00 2:47:44
 

Male 40 and over

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Adam Krajchir 436 48 1 20:53 4:37 1 51:34 1:56 1 27:57 1:46:59
2 2 John Zemesarajs 438 51 2 21:15 55:05       2 34:15 1:49:29
 

Sprint Tri- Athena

Female 39 and under

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Sarah Keesler 414 37 1 18:33 4:46 1 58:47 2:09 1 37:33 2:01:50
 

Female 40 and over

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Mary Marshall 412 50 1 23:44 3:35 1 56:59 1:12 1 34:38 2:00:10
 

Sprint Tri- Mountain Bike

Male 0-99

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Tim Roetting 448 43 1 10:09 3:10 1 55:31 0:48 1 26:36 1:36:16
 

Sprint Tri- Male Team

Male 0-99

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Jim Croyts 683 40 2 38:58 0:46 1 41:38 1:36 1 44:50 2:07:51
 

Sprint Tri- Coed Team

Male 0-99

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Timothy Ault 430 49 1 20:47 1:06 1 45:59 1:01 1 43:06 1:52:00