Portage Lakes Triathlon & Duathlon

Overall Results

September 15, 2013


Results brought to you by HFP Racing
  ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Div Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 Chris Latkovich 532 41 M 1 M 40-44 11 2 20:03 0:48 1 39:28 0:57 2 21:30 1:22:49
2 Tim Shook 471 35 M 1 M 35-39 13 50 40:03 1:47 6 45:52 1:09 1 0:38 1:29:31
3 Darin Smith 469 39 M 2 M 35-39 11 5 22:31 1:00 2 41:56 0:55 9 24:56 1:31:20
4 James Kolton 467 49 M 1 M 45-49 11 4 22:05 0:54 5 43:44 0:41 7 24:14 1:31:39
5 Ken Brott 517 51 M 1 M 50-54 11 52 1:08:47       46:01 5 23:43 1:33:44
6 Ethan Ozinga 528 23 M 1 M 20-24 11 8 24:20 1:05 4 42:16 1:01 11 25:48 1:34:33
7 Ashley Cartwright 539 24 F 1 F 20-24 19 13 25:45 1:29 3 42:03 1:06 12 26:21 1:36:46
8 Aaron Mertens 526 36 M 3 M 35-39 11 7 23:25 1:50 9 47:23 1:38 4 23:28 1:37:46
9 Alix Payton 505 42 F 1 F 40-44 11 11 25:33 46:56       13 27:12 1:38:03
10 Chris Watson 495 35 M 4 M 35-39 11 6 23:00 0:57 11 51:15 0:45 6 24:10 1:40:08
11 James sprankle 522 60 M 1 M 60-64 11 9 24:44 1:19 8 47:07 1:32 15 28:06 1:42:50
12 Sean Fremon 697 47 M 2 M 45-49 11 53 1:16:17       52:31 10 25:30 1:44:00
13 Kyle Dickon 507 16 M 1 M 15-19 11 3 20:37 1:01 31 59:32 0:50 3 22:34 1:44:37
14 Darrell Lenkner 534 55 M 1 M 55-59 13 15 26:25 1:20 7 46:04 1:18 24 32:04 1:47:12
15 Philip Lammers 741 35 M 5 M 35-39 13 20 27:40 1:21 14 52:01 1:23 14 27:35 1:50:02
16 Steve Wirick 493 41 M 2 M 40-44 11 17 27:11 1:33 16 52:26 0:52 17 28:13 1:50:16
17 Chuck Hauber 501 46 M 3 M 45-49 11 12 25:38 1:14 29 58:28 0:51 8 24:53 1:51:07
18 Vince Rubino 527 44 M 3 M 40-44 11 10 25:21 1:00 26 56:24 0:52 19 28:40 1:52:18
19 Fred Strong 462 70 M 1 M 70-99 11 16 26:36 1:25 13 51:30 2:11 22 30:39 1:52:23
20 E Baldwin 513 32 F 1 F 30-34 11 19 27:36 58:18       20 29:48 1:54:11
21 Genaro Lara 520 63 M 2 M 60-64 11 18 27:16 1:37 24 55:54 1:42 16 28:11 1:54:42
22 Bruce Dickon 535 39 M 6 M 35-39 13 14 26:20 1:09 22 55:09 1:10 25 32:10 1:55:58
23 Robert Goldman 515 52 M 2 M 50-54 11 22 28:22 1:57 15 52:24 1:44 31 33:50 1:58:19
24 Kathi Hanley 734 63 F 1 F 60-64 11 26 30:38 2:22 18 54:14 1:41 21 30:04 1:59:00
25 Randall Williams 516 64 M 3 M 60-64 11 30 30:59 1:03 19 54:18 1:34 23 31:27 1:59:24
  ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Div Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
26 Eric Nuske 503 41 M 4 M 40-44 11 21 28:04 2:02 20 54:47 2:37 26 32:11 1:59:43
27 teresa kelley 464 55 F 1 F 55-59 11 32 31:49 1:06 12 51:18 0:57 35 35:34 2:00:46
28 Mark Delaney 508 56 M 2 M 55-59 11 23 29:58 1:01 21 55:01 0:52 34 34:27 2:01:21
29 Peter Manring 511 51 M 3 M 50-54 11 27 30:49 1:27 10 51:02 1:48 40 37:06 2:02:14
30 Jeffrey Patton 715 48 M 4 M 45-49 11 25 30:14 2:11 30 59:03 2:58 18 28:38 2:03:06
31 Pat Crum Kessler 498 61 F 2 F 60-64 11 24 30:13 3:00 23 55:45 2:11 28 32:31 2:03:42
32 Stacy Wicinski 529 37 F 1 F 35-39 11 31 31:35 2:04 17 53:42 1:50 37 35:45 2:04:58
33 Cassie Robinson 470 42 F 2 F 40-44 15 28 30:52 1:46 32 1:00:55 2:02 33 34:11 2:09:48
34 Jessica Shimko 512 30 F 2 F 30-34 11 35 32:52 1:44 28 58:21 2:22 36 35:44 2:11:04
35 Kelly Huscroft 521 42 F 3 F 40-44 11 37 33:20 1:02:57       41 37:43 2:11:32
36 rick strong 506 65 M 1 M 65-69 11 45 35:54 3:05 25 55:56 3:18 39 36:57 2:15:12
37 Michelle Griggy 698 45 F 1 F 45-49 11 34 31:56 2:22 35 1:04:56 2:17 32 33:57 2:15:30
38 Tom Stackhouse 525 53 M 4 M 50-54 11 38 33:24 2:12 37 1:06:37 1:38 30 33:15 2:17:07
39 Raj Taneja 524 34 M 1 M 30-34 11 29 30:59 1:31 40 1:09:58 2:21 27 32:24 2:17:14
40 Paula Miroewski 518 44 F 4 F 40-44 11 41 34:06 4:21 33 1:03:02 4:37 29 33:08 2:19:15
41 Susan Fogel 510 55 F 2 F 55-59 11 36 33:18 1:08:51       42 37:53 2:20:04
42 Peggy Lenkner 533 55 F 3 F 55-59 15 47 37:26 1:51     57:00 52 44:07 2:20:26
43 Theresa Roth 530 49 F 2 F 45-49 11 48 39:40 2:23 27 56:24 2:02 46 40:23 2:20:54
44 Katie Stackhouse 514 25 F 1 F 25-29 11 39 33:24 1:16 39 1:09:03 1:35 38 35:45 2:21:05
45 Matt Lewis 500 59 M 3 M 55-59 11 46 36:19 1:40 34 1:03:57 1:43 43 38:27 2:22:07
46 Ryan Garst 537 37 M 7 M 35-39 14 43 35:44 1:05:25       51 43:46 2:22:43
47 Rich Stephenson 504 67 M 2 M 65-69 11 44 35:50 2:21 36 1:05:01 1:36 45 40:18 2:25:08
48 Patricia Yelichek 509 55 F 4 F 55-59 11 40 33:48 1:11:47       50 43:33 2:25:41
49 SAMUEL CAITO 182 67 M 3 M 65-69 11 51 40:43 1:06:10     3:11 47 42:54 2:29:48
50 Norm Essman 466 61 M 4 M 60-64 11 49 39:41 1:38 38 1:08:41 2:11 48 43:06 2:35:19
  ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Div Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
51 Amber Krauss 519 33 F 3 F 30-34 11 42 34:18 4:09 41 1:12:31 3:43 49 43:23 2:38:06
52 Holly MIller 523 37 F 2 F 35-39 11 33 31:55 1:07 42 1:30:51 1:22 44 38:35 2:43:52