Portage Lakes Triathlon & Duathlon

Age Group Results

September 15, 2013


Results brought to you by HFP Racing

Sprint Du- Age Group

Female 25 to 29

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 37 Katie Stackhouse 514 25 1 33:24 1:16 1 1:09:03 1:35 1 35:45 2:21:05
 

Female 30 to 34

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 16 E Baldwin 513 32 1 27:36 58:18       1 29:48 1:54:11
2 28 Jessica Shimko 512 30 2 32:52 1:44 1 58:21 2:22 2 35:44 2:11:04
3 43 Amber Krauss 519 33 3 34:18 4:09 2 1:12:31 3:43 3 43:23 2:38:06
 

Female 35 to 39

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 27 Stacy Wicinski 529 37 1 31:35 2:04 1 53:42 1:50 1 35:45 2:04:58
2 44 Holly MIller 523 37 2 31:55 1:07 2 1:30:51 1:22 2 38:35 2:43:52
 

Female 40 to 44

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 7 Alix Payton 505 42 1 25:33 46:56       1 27:12 1:38:03
2 29 Kelly Huscroft 521 42 2 33:20 1:02:57       3 37:43 2:11:32
3 34 Paula Miroewski 518 44 3 34:06 4:21 1 1:03:02 4:37 2 33:08 2:19:15
 

Female 45 to 49

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 31 Michelle Griggy 698 45 1 31:56 2:22 2 1:04:56 2:17 1 33:57 2:15:30
2 36 Theresa Roth 530 49 2 39:40 2:23 1 56:24 2:02 2 40:23 2:20:54
 

Female 55 to 59

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 22 teresa kelley 464 55 1 31:49 1:06 1 51:18 0:57 1 35:34 2:00:46
2 35 Susan Fogel 510 55 2 33:18 1:08:51       2 37:53 2:20:04
3 40 Patricia Yelichek 509 55 3 33:48 1:11:47       3 43:33 2:25:41
 

Female 60 to 64

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 19 Kathi Hanley 734 63 2 30:38 2:22 1 54:14 1:41 1 30:04 1:59:00
2 26 Pat Crum Kessler 498 61 1 30:13 3:00 2 55:45 2:11 2 32:31 2:03:42
 

Male 15 to 19

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 11 Kyle Dickon 507 16 1 20:37 1:01 1 59:32 0:50 1 22:34 1:44:37
 

Male 20 to 24

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 5 Ethan Ozinga 528 23 1 24:20 1:05 1 42:16 1:01 1 25:48 1:34:33
 

Male 30 to 34

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 33 Raj Taneja 524 34 2 30:59 1:31 1 1:09:58 2:21 1 32:24 2:17:14
 

Male 35 to 39

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Darin Smith 469 39 1 22:31 1:00 1 41:56 0:55 3 24:56 1:31:20
2 6 Aaron Mertens 526 36 3 23:25 1:50 2 47:23 1:38 1 23:28 1:37:46
3 8 Chris Watson 495 35 2 23:00 0:57 3 51:15 0:45 2 24:10 1:40:08
 

Male 40 to 44

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Chris Latkovich 532 41 1 20:03 0:48 1 39:28 0:57 1 21:30 1:22:49
2 12 Steve Wirick 493 41 3 27:11 1:33 2 52:26 0:52 2 28:13 1:50:16
3 14 Vince Rubino 527 44 2 25:21 1:00 4 56:24 0:52 3 28:40 1:52:18
4 21 Eric Nuske 503 41 4 28:04 2:02 3 54:47 2:37 4 32:11 1:59:43
 

Male 45 to 49

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 James Kolton 467 49 1 22:05 0:54 1 43:44 0:41 1 24:14 1:31:39
2 10 Sean Fremon 697 47 4 1:16:17       52:31 3 25:30 1:44:00
3 13 Chuck Hauber 501 46 2 25:38 1:14 2 58:28 0:51 2 24:53 1:51:07
4 25 Jeffrey Patton 715 48 3 30:14 2:11 3 59:03 2:58 4 28:38 2:03:06
 

Male 50 to 54

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 4 Ken Brott 517 51 4 1:08:47       46:01 1 23:43 1:33:44
2 18 Robert Goldman 515 52 1 28:22 1:57 2 52:24 1:44 3 33:50 1:58:19
3 24 Peter Manring 511 51 2 30:49 1:27 1 51:02 1:48 4 37:06 2:02:14
4 32 Tom Stackhouse 525 53 3 33:24 2:12 3 1:06:37 1:38 2 33:15 2:17:07
 

Male 55 to 59

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 23 Mark Delaney 508 56 1 29:58 1:01 1 55:01 0:52 1 34:27 2:01:21
2 38 Matt Lewis 500 59 2 36:19 1:40 2 1:03:57 1:43 2 38:27 2:22:07
 

Male 60 to 64

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 9 James sprankle 522 60 1 24:44 1:19 1 47:07 1:32 1 28:06 1:42:50
2 17 Genaro Lara 520 63 2 27:16 1:37 3 55:54 1:42 2 28:11 1:54:42
3 20 Randall Williams 516 64 3 30:59 1:03 2 54:18 1:34 3 31:27 1:59:24
4 42 Norm Essman 466 61 4 39:41 1:38 4 1:08:41 2:11 4 43:06 2:35:19
 

Male 65 to 69

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 30 rick strong 506 65 2 35:54 3:05 1 55:56 3:18 1 36:57 2:15:12
2 39 Rich Stephenson 504 67 1 35:50 2:21 2 1:05:01 1:36 2 40:18 2:25:08
3 41 SAMUEL CAITO 182 67 3 40:43 1:06:10     3:11 3 42:54 2:29:48
 

Male 70 and over

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 15 Fred Strong 462 70 1 26:36 1:25 1 51:30 2:11 1 30:39 1:52:23
 

Sprint Du- Clydesdale XL1

Male 39 and under

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Tim Shook 471 35 3 40:03 1:47 1 45:52 1:09 1 0:38 1:29:31
2 3 Philip Lammers 741 35 2 27:40 1:21 2 52:01 1:23 2 27:35 1:50:02
3 4 Bruce Dickon 535 39 1 26:20 1:09 3 55:09 1:10 3 32:10 1:55:58
 

Male 40 and over

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Darrell Lenkner 534 55 1 26:25 1:20 1 46:04 1:18 1 32:04 1:47:12
 

Sprint Du- Clydesdale XL2

Male 39 and under

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Ryan Garst 537 37 1 35:44 1:05:25       1 43:46 2:22:43
 

Sprint Du- Athena

Female 40 and over

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Cassie Robinson 470 42 1 30:52 1:46 1 1:00:55 2:02 1 34:11 2:09:48
2 2 Peggy Lenkner 533 55 2 37:26 1:51     57:00 2 44:07 2:20:26
 

Sprint Du- Coed Team

Female 0-99

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Ashley Cartwright 539 24 1 25:45 1:29 1 42:03 1:06 1 26:21 1:36:46