Maumee Bay Triathlon | Duathlon

Age Group Results

June 16, 2013


All participant racing results proudly brought to you by HFP Racing HFP RACING

Sprint Triathlon - Age Group

Male 14 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 155 Brandon Gerkens 6 13 1 17:58 2:21 1 51:26 0:54 1 28:18 1:40:58
 

Male 15 to 19

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Tom Parsons 28 19 3 11:40 1:43 1 36:06 1:09 1 19:27 1:10:08
2 4 Michael Callesen 23 18 4 12:07 1:21 2 37:50 1:46 2 19:42 1:12:48
3 14 John Reed 11 15 2 11:36 1:01 4 41:44 0:41 3 20:55 1:15:59
4 26 ethan stuckey 13 15 7 57:11   3 40:34 1:33 4 23:37 1:20:49
5 41 Trent Williams 10 15 1 11:04 0:43     42:14 6 28:30 1:22:34
6 101 Cam Harsch 9 15 5 14:26 2:04 5 47:18 0:50 5 26:59 1:31:39
7 179 JJ Lahey 24 18 6 26:46 2:06 6 49:39 0:35 7 28:37 1:47:45
 

Male 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 John Cameron 36 21 1 10:15 1:15 1 34:58 0:41 1 17:47 1:04:58
2 7 Brian Koziel 31 20 2 13:13 1:36 2 39:15 1:17 2 18:35 1:13:58
3 86 Chris Baney 46 23 3 17:48 1:16 3 44:46 1:03 3 24:51 1:29:46
4 147 Graham Miller 32 20 4 19:57 2:11 4 48:53 0:48 4 28:03 1:39:54
 

Male 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 15 Nathan Damm 61 25 2 15:14 1:08 1 38:20 0:46 2 21:14 1:16:44
2 28 Nathan Duricek 87 28 3 16:39 2:31 4 40:54 1:31 1 19:38 1:21:15
3 51 Marshall Brink 86 28 5 18:42 1:44 3 40:35 1:13 3 22:25 1:24:41
4 71 Roy Evans 70 26 6 20:42 1:21 2 39:16 0:46 5 25:25 1:27:31
5 74 Bruce Douglas 62 25 1 13:17 1:25 6 44:29 1:00 8 28:04 1:28:17
6 126 Warren Killian 84 28 8 23:23 1:45 5 43:57   6 26:57 1:36:04
7 137 Sean Geary 69 26 4 17:44 3:13 8 52:00 1:13 4 23:55 1:38:07
8 174 Adam Rosen 91 28 7 23:20 1:31 9 52:30 0:38 7 27:34 1:45:35
9 182 Justin Abramczyk 85 28 9 27:47 3:06 7 46:01 0:52 9 32:07 1:49:56
 

Male 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 42 Russ Valliere 134 31 2 14:22 1:37 2 40:49 1:23 6 24:32 1:22:46
2 52 Joe Kepley 168 33 8 16:07 1:14 3 41:02 0:53 9 25:39 1:24:57
3 62 Ryan Norris 182 34 9 16:23 2:01 10 43:48 1:08 3 22:37 1:26:00
4 63 Adam Bonnell 133 31 13 18:05 2:06 6 42:20 1:27 2 22:15 1:26:15
5 66 Stephen Laing 119 30 5 15:53 1:36 4 41:56 0:48 10 26:35 1:26:49
6 75 Mark Joyner 149 32 12 17:54 2:26 7 42:53 1:54 5 23:12 1:28:21
7 76 Paul Hasenmeier 183 34 3 14:23 1:57 12 45:44 1:44 7 24:49 1:28:40
8 78 Richard Kramp 150 32 4 15:05 2:25 1 40:27 1:17 13 29:37 1:28:53
9 80 Jonathan Altland 185 34 6 15:55 3:02 13 45:59 1:03 4 22:59 1:28:59
10 81 Bill Draugelis 118 30 1 14:05 3:59 9 43:30 2:15 8 25:19 1:29:10
11 90 Ben Sievers 135 31 15 19:29 3:18 11 44:36 0:40 1 22:12 1:30:17
12 115 Matt Holtwick 117 30 7 16:04 3:03 8 43:28 1:47 14 29:52 1:34:16
13 123 Stephen Bumbaugh 169 33 14 18:56 2:15 5 42:09   15 32:19 1:35:41
14 135 Chad Greulich 184 34 11 17:37 2:57 16 47:58 1:30 11 27:47 1:37:51
15 154 David Steinbrunner 152 32 16 20:18 2:18 14 47:24 1:15 12 29:32 1:40:50
16 180 Sebastian Berry 151 32 10 16:32 7:14 15 47:25 2:30 16 34:24 1:48:09
 

Male 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 13 Scott Norcross 267 39 5 15:16 1:35 1 37:21 1:00 1 20:44 1:15:58
2 27 Phil Carroll 269 39 1 14:20 1:53 2 38:49 1:15 13 24:50 1:21:09
3 32 tommy mcnear 237 37 7 17:45 1:02 6 40:59 0:47 4 21:12 1:21:46
4 36 Steven Daugherty 238 37 6 16:39 1:34 7 41:21 0:41 5 21:54 1:22:09
5 38 Mike Mayer 242 37 9 18:12 1:39 5 40:32 0:45 3 21:10 1:22:21
6 43 Patrick Russo 204 35 12 19:00 1:46 4 40:11 1:09 2 20:50 1:22:59
7 44 Todd Hurtt 245 37 2 14:46 0:55 9 42:40 0:48 10 23:56 1:23:06
8 49 Matt Ambos 241 37 8 18:02 2:33 3 39:48 1:12 7 22:29 1:24:06
9 57 Mark Bratt 268 39 4 14:59 2:10 12 44:48 1:29 6 22:00 1:25:27
10 59 Jeffrey Anderson 243 37 3 14:46 1:30 8 42:35   15 26:43 1:25:35
11 87 Joshua McLaughlin 259 38 10 18:19 1:50 11 43:27 0:51 14 25:24 1:29:53
12 94 Matt Lemieux 239 37 11 18:56 2:08 13 44:51 1:11 9 23:53 1:31:01
13 97 Roger Parker 271 39 14 21:08 1:37 10 43:11 1:05 11 24:16 1:31:18
14 104 Thomas Hallett 270 39 13 19:54 2:49 14 45:42 0:50 8 22:39 1:31:55
15 151 Clint Fillmore 240 37 15 22:40 2:43 15 48:41 2:01 12 24:33 1:40:40
16 189 Jose Cedeno 219 36 16 25:09 2:43 16 50:18 2:30 16 33:27 1:54:09
 

Male 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 6 Robert Ekin 334 42 5 14:19 1:44 1 35:48 1:00 1 20:43 1:13:35
2 17 Jesse Lahey 291 40 3 13:08 1:58 6 39:47 1:25 2 22:15 1:18:35
3 18 Jay Sutton 292 40 2 12:05 1:01 4 38:58 1:18 9 25:20 1:18:43
4 20 Ken Beech 328 42 6 14:30 1:47 5 39:19 0:47 3 22:58 1:19:23
5 29 Jeff Schalk 327 42 9 17:36 1:54 2 37:26 1:24 4 23:04 1:21:26
6 33 david bodie 331 42 1 12:00 1:55 10 42:34 0:36 8 24:50 1:21:58
7 34 bernard barrow 329 42 4 14:17 1:05 9 42:18 1:12 5 23:07 1:22:01
8 35 Cory Niekamp 332 42 8 16:25 1:14 3 38:49 1:00 7 24:38 1:22:09
9 72 John Soncrant 631 44 7 15:19 1:47 8 41:49 1:13 12 27:21 1:27:31
10 103 Mike Sarns, Jr. 357 43 12 21:01 1:56 7 41:39 1:34 11 25:39 1:31:51
11 110 Marco Maurtua 375 44 11 20:40 2:37 12 44:14 1:21 6 24:11 1:33:05
12 119 Dean Catalano 356 43 13 23:02 1:59 11 42:58 1:33 10 25:21 1:34:55
13 158 Kirk Niemeyer 330 42 10 18:03 2:53 13 50:40 1:19 13 29:15 1:42:11
 

Male 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 Curt Haywood 425 47 3 14:00 1:01 2 36:52 0:46 1 19:07 1:11:47
2 5 Kevin Smyth 422 47 4 14:38 1:28 1 36:29 0:50 2 19:32 1:13:00
3 8 Roderick MacLachlan 403 46 2 13:44 1:44 3 37:01 0:53 3 20:48 1:14:11
4 31 Jeff Endicott 406 46 5 16:18 1:35 4 39:38 0:42 4 23:27 1:21:42
5 70 John Sachs 409 46 9 20:07 1:47 5 40:21 1:18 5 23:47 1:27:21
6 89 Tom Fountain 452 49 1 12:04 2:38 8 43:58 2:33 10 28:59 1:30:13
7 100 Todd Simpson 405 46 8 19:16 1:42 6 40:37 1:28 9 28:33 1:31:38
8 102 Tim Vereb 410 46 6 17:03 1:53 10 45:52 0:45 8 26:16 1:31:51
9 124 Eric Rich 521 47 7 18:16 2:10 11 47:15 1:54 7 26:08 1:35:44
10 145 mark shepherd 450 49 10 22:38 4:31 9 44:39 1:57 6 25:58 1:39:45
11 173 Scott Smith 385 45 13 28:45 2:45 7 41:46 1:32 11 30:38 1:45:29
12 185 VINCE SBORAY 386 45 11 24:44 3:36 12 49:11 1:14 13 33:31 1:52:19
13 188 Bill Richardson 437 48 12 28:04 2:11 13 50:23 1:45 12 31:23 1:53:47
 

Male 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 10 dan sechrist 510 53 1 13:34 1:42 3 37:49 1:04 1 20:53 1:15:05
2 11 Todd Hart 509 53 5 15:22 1:15 1 34:49 0:49 4 23:17 1:15:34
3 16 Elias 'EJ' Gorman 463 50 4 15:05 2:28 2 37:41 1:22 2 21:30 1:18:09
4 21 Gregory Reed 462 50 3 14:58 1:17 6 39:05 0:49 5 23:21 1:19:32
5 37 robert kelley 480 51 6 16:08 1:37 5 38:41 1:24 10 24:28 1:22:20
6 40 Brian Osborn 464 50 2 14:06 1:14 9 41:59 0:53 7 24:11 1:22:26
7 60 Greg Pignatiello 497 52 7 16:47 1:45 10 42:01 0:48 8 24:23 1:25:46
8 73 W.R. Whistler 529 54 12 19:09 1:56 8 41:37 1:27 6 23:33 1:27:44
9 83 Dan Kovijanich 528 54 8 17:03 2:31 13 45:06 1:49 3 22:52 1:29:23
10 85 Paul Chip Klingaman 508 53 9 17:29 1:36 4 38:29 1:18 15 30:44 1:29:38
11 88 Mark Koziel 507 53 13 19:49 1:35 7 41:16 1:11 12 26:10 1:30:04
12 92 Steve Flinn 496 52 11 18:13 1:19 12 44:59 1:25 9 24:25 1:30:24
13 107 Chris Wynn 638 53 10 18:12 2:47 11 43:32 1:43 11 25:59 1:32:14
14 159 John Sboray 495 52 15 20:31 3:20 14 47:55 2:17 13 28:38 1:42:42
15 178 Scott Lawson 530 54 14 20:07 2:52 16 53:54 1:31 14 28:44 1:47:10
16 184 Mark Reagan 514 53 16 21:01 3:18 15 50:38 2:55 16 33:02 1:50:56
 

Male 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 19 Paul Gigliotti 564 56 2 15:26 1:28 2 38:14 0:52 2 22:50 1:18:52
2 22 Ed Carmichael 545 55 1 15:19 2:17 3 38:41 1:25 1 22:02 1:19:45
3 46 john hayden 574 58 6 19:16 2:03 1 36:35 1:19 3 24:25 1:23:41
4 53 John Daley 575 58 3 16:31 1:26 4 40:54 1:14 5 24:52 1:24:59
5 91 Mark Spencer 580 59 7 20:09 1:56 5 42:00 1:36 4 24:35 1:30:18
6 130 Stuart Cubbon 563 56 4 17:41 1:59 7 45:35 1:14 8 30:17 1:36:48
7 141 Jose Mendez 579 59 8 21:05 2:19 6 44:55 1:28 7 29:21 1:39:10
8 144 John Fedor 568 57 5 18:08 2:22 8 49:56 1:40 6 27:37 1:39:45
 

Male 60 to 64

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 23 Gregory Blatnik 585 60 3 16:32 1:38 1 37:50 0:36 1 23:11 1:19:49
2 77 Nick Douglass 609 64 1 11:57 2:01 7 46:11 1:15 2 27:16 1:28:41
3 95 Ian Shearing 608 64 5 17:26 2:11 2 41:07 1:36 5 28:54 1:31:15
4 106 Daniel Reardon 610 64 2 14:04 1:23 4 42:39 1:14 7 32:45 1:32:06
5 125 RICK STOKES 584 60 7 20:44 3:00 3 42:37   10 1:15:16 1:36:00
6 150 Chris Ziesenheim 601 62 6 20:14 3:40 8 46:25 1:32 3 28:24 1:40:17
7 165 Marty Lahey 599 61 8 23:55 3:23 5 44:17 2:06 6 30:29 1:44:12
8 175 james krumwiede 606 63 10 27:06 3:08 6 45:44 1:36 4 28:42 1:46:18
9 176 Stephen Geary 586 60 4 17:04 1:26 9 50:02 1:02 8 37:06 1:46:41
10 197 David Legg 598 61 9 26:13 4:50 10 51:12 4:28 9 42:31 2:09:17
 

Male 65 to 69

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 67 john menzies 613 65 1 15:45 1:39 2 40:55 1:26 2 27:12 1:26:58
2 96 David Lasse 614 65 2 18:22 4:08 1 40:44 1:39 1 26:22 1:31:17
3 129 George Gerken 616 66 3 18:45 2:14 3 44:14 1:31 4 29:53 1:36:39
4 162 Jeff Bertram 617 66 4 22:21 2:40 4 48:52 2:14 3 27:25 1:43:34
 

Male 70 to 74

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 196 Gary Rhodes 623 73 1 21:59 3:51 1 57:02 1:28 1 38:52 2:03:14
 

Female 15 to 19

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 55 Jessica Lambert 21 18 1 13:38 1:17 1 45:39 0:43 1 24:00 1:25:19
2 167 Megan Siford 22 18 2 14:10 2:26 4 56:44 0:54 3 30:24 1:44:40
3 171 Jillian Perlaky 27 19 3 19:26 2:11 3 51:47 0:52 4 30:56 1:45:14
4 181 Erin Noonan 26 19 4 23:12 2:34 2 51:09 1:29 2 30:03 1:48:28
 

Female 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 12 Heidi Benson 53 24 1 11:36 1:52 1 39:21 1:01 2 21:42 1:15:35
2 64 lacy nagy 30 20 2 16:08 2:37 2 46:00 0:41 1 21:11 1:26:40
3 149 Kelly Materna 39 22 3 17:47 2:21 4 53:02 0:52 3 26:13 1:40:17
4 170 Alyssa Powell 38 22 4 18:30 3:08 3 51:44 0:55 5 30:55 1:45:13
5 183 Lauren Liebich 44 23 5 20:55 2:39 5 55:52 1:31 4 29:10 1:50:09
 

Female 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 58 Katie Frey 68 26 1 13:14 1:45 2 41:21 0:46 8 28:20 1:25:28
2 69 Ariel Klingaman 99 29 6 17:33 2:17 1 39:14 1:32 3 26:34 1:27:10
3 111 Amanda Ernzer 60 25 4 14:21 1:34 9 49:41 1:48 2 25:54 1:33:22
4 112 Sarah Stover 97 29 3 14:19 2:05 5 48:31 0:54 6 27:52 1:33:43
5 118 Allison Kantner 636 28 7 19:07 1:29 3 47:03 1:22 1 25:17 1:34:20
6 136 Maridee Smith 98 29 8 19:43 1:43 4 47:41 1:10 4 27:39 1:37:59
7 139 Emily Cunningham 100 29 2 14:10 4:24 10 49:47 2:34 7 28:00 1:38:57
8 142 Dana Wesenberg 82 28 5 14:23 2:10 7 49:18 2:08 9 31:31 1:39:32
9 153 Ericka Pfeifer 75 27 9 19:52 2:21 6 49:14 1:33 5 27:44 1:40:45
10 157 shawna callaghan 67 26     20:14 8 49:22   10 32:20 1:41:56
 

Female 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 24 Marie Rote 147 32 2 14:28 2:12 1 35:44 1:00 5 26:25 1:19:51
2 25 Jennifer Haynes 177 34 1 13:47 2:45 6 43:46 0:59 1 19:21 1:20:40
3 30 Marie Sparrow 165 33 4 15:16 1:39 2 40:02 0:51 4 23:40 1:21:30
4 39 Erin Kolozvary 180 34 5 15:25 1:20 3 41:50 0:59 2 22:49 1:22:24
5 48 Megan Kolb 178 34 7 15:44 1:20 4 42:39 0:52 3 23:19 1:23:57
6 93 Vanessa Wilhelm 131 31 6 15:27 1:50 5 43:31 1:17 8 28:17 1:30:24
7 105 Danielle Ralston 144 32 9 16:15 1:40 8 45:59 1:12 6 26:51 1:31:59
8 122 Katie Kennedy 116 30 10 18:24 2:22 9 46:21 0:58 7 27:28 1:35:35
9 127 Chelsea Daniels 115 30 3 15:10 1:44 11 48:41 1:09 10 29:20 1:36:05
10 152 Amy Damschroder 179 34 13 19:47 2:15 12 48:44 1:12 9 28:46 1:40:45
11 161 Beate Smith 145 32 14 21:10 1:19 7 44:47 1:21 15 34:49 1:43:28
12 163 Stephanie Sullivan 148 32 12 19:40 2:11 10 48:33 1:16 13 32:11 1:43:53
13 164 Shanna Strouse 181 34 11 19:34 2:06 13 51:46 0:53 11 29:33 1:43:53
14 169 Michele Bagrowski 146 32 8 15:53 2:27 14 54:44 1:13 12 30:43 1:45:01
15 192 Carolyn Kraut 132 31 15 24:05 2:33 15 55:23 0:54 14 32:56 1:55:52
 

Female 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 45 Kimberly Bennett 221 36 1 14:26 4:38 1 40:32 0:59 2 22:49 1:23:25
2 54 Hallie Heigel-Williams 216 36 8 18:22 1:21 4 42:14 1:07 1 21:57 1:25:02
3 56 Julie Bockey 256 38 5 16:50 1:48 2 40:51 0:51 5 25:04 1:25:26
4 61 Laura Davidson 203 35 2 15:52 2:24 5 42:56 0:48 3 23:44 1:25:47
5 68 Becky Martin 233 37 4 16:46 1:24 3 41:47 1:28 7 25:42 1:27:09
6 108 Alexa Case 202 35 10 19:11 1:57 8 45:21 0:41 6 25:12 1:32:23
7 131 Tricia Brown 217 36 11 19:55 3:32 6 43:11 1:24 8 28:57 1:37:00
8 132 Andrea Longenecker 234 37 13 20:37 3:10 9 48:09 1:08 4 24:16 1:37:21
9 148 Lori Muller 247 37 7 17:12 1:42 7 43:58 1:38 11 35:41 1:40:13
10 168 Rebecca Culyba 236 37 3 16:40 2:46 12 52:37 2:18 9 30:33 1:44:56
11 172 Jennifer Sutton 206 35 9 19:07 2:15 10 50:27 1:28 10 32:04 1:45:22
12 187 Jessica Nardulli 258 38 6 17:09 2:19 11 52:33 2:08 13 38:54 1:53:05
13 194 Theresa Swan 257 38 12 19:55 2:00 13 58:01 1:01 12 38:09 1:59:09
 

Female 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 9 Martha Brennan 354 43 1 13:31 1:03 1 36:38 1:03 1 22:05 1:14:22
2 47 Christy Soncrant 288 40 5 16:07 1:34 2 41:12 0:52 3 23:53 1:23:41
3 50 Julia MacLachlan 372 44 4 15:44 1:54 4 42:30 1:17 2 22:57 1:24:23
4 114 Kami Claus 325 42 13 20:36 3:03 5 43:34 1:19 5 25:33 1:34:08
5 116 amy wysong 289 40 9 18:24 47:24       9 28:29 1:34:17
6 117 Katy Stone 290 40 3 15:26 2:46 12 49:18 1:29 4 25:19 1:34:20
7 121 Sarah Burrow 374 44 8 17:42 2:55 11 47:51 1:12 6 25:47 1:35:29
8 128 Heather Bates 305 41 14 20:48 2:04 7 45:23 1:39 7 26:30 1:36:26
9 133 Kendra Carroll 304 41 15 23:10 1:56 3 41:49 1:27 11 29:08 1:37:32
10 134 Alexis Smith 326 42 7 17:05 1:53 9 47:32 2:29 10 28:50 1:37:50
11 140 Kari Neifer-Sadhwani 308 41 2 14:09 1:57 10 47:49 1:06 15 33:56 1:39:00
12 146 Megan Reilly 355 43 10 19:14 2:39 6 44:45 1:55 13 31:17 1:39:53
13 160 Andrea LeBlond 324 42 6 16:43 2:18 13 53:46 2:16 8 28:18 1:43:23
14 166 Amy White 306 41 12 20:23 1:57 8 46:13 2:09 14 33:39 1:44:22
15 191 dana zarzycki 307 41 11 20:09 4:08 14 59:35 1:33 12 30:24 1:55:51
 

Female 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 82 Caroline Spisak 420 47 4 18:07 2:56 2 42:25 2:07 2 23:42 1:29:19
2 84 Michelle Heben 402 46 3 17:40 1:51 4 45:06 1:38 1 23:14 1:29:29
3 98 Marilyn Dejesus 449 49 2 15:53 1:33 1 42:19 1:31 4 30:10 1:31:28
4 109 Anita Woods 384 45 1 15:24 2:58 3 43:16 2:22 3 28:33 1:32:34
5 193 Katrina Iott 637 45 5 29:17 2:26 5 52:55 1:14 5 32:49 1:58:42
 

Female 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 65 Becky SEchrist 494 52 1 14:57 2:26 2 43:48 0:43 1 24:46 1:26:41
2 99 Melody Carmichael 477 51 4 21:21 1:14 1 42:02 1:10 2 25:40 1:31:29
3 143 Laura Mimura 421 53 3 18:13 2:27 4 49:24 2:00 3 27:39 1:39:45
4 156 christine callaghan 468 50 2 16:06 4:06 3 49:20 3:26 4 28:56 1:41:56
 

Female 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 79 teresa kelley 548 55 1 10:52 1:10 1 43:40 1:03 3 32:11 1:28:58
2 120 Cathy Johnston 544 55 2 17:11 1:40 3 46:58 1:58 1 27:24 1:35:13
3 138 Heather Geary 569 57 4 19:45 3:06 2 46:31 0:51 2 28:22 1:38:36
4 190 julie Brinkman 562 56 3 18:30 2:59 4 57:17 1:58 4 33:26 1:54:12
 

Female 60 to 64

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 113 Cassandra McGuire 603 63 1 16:44 1:58 1 46:44 1:28 1 26:54 1:33:49
2 177 Linda Shearing 596 61 2 19:09 2:40 2 52:41 1:26 3 31:04 1:47:02
3 195 Kathy Root 583 60 3 25:40 3:48 3 58:53 1:26 2 30:15 2:00:03
 

Female 65 to 69

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 186 anne hastings 621 68 1 20:11 4:09 1 51:55 1:55 1 34:42 1:52:54
 

Sprint Triathlon - Elite Open

Male 39 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Joshua Park 14 16 1 12:53 1:01 1 35:14 0:45 1 17:07 1:07:03
2 2 Neil Ernst 170 33 2 13:29 1:07 2 35:41 0:39 2 18:59 1:09:58
3 3 Matt Row 40 22 3 16:34 1:29 3 41:12 1:06 3 19:59 1:20:23
 

Sprint Triathlon - Elite Mast.

Male 40 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Shannon Kurek 377 44 1 11:33 0:54 1 31:56 0:53 1 18:56 1:04:15
2 2 Jaret Johnson 404 46 2 13:07 0:51 2 33:37 1:15 4 20:39 1:09:31
3 3 Michael Boone 388 45 5 13:30 1:00 4 34:33 0:51 3 19:51 1:09:48
4 4 Michael Schaefer 310 41 3 13:11 0:59 3 34:25 0:51 5 20:42 1:10:11
5 5 Mark Durno 376 44 4 13:25 1:07 5 35:32 0:49 2 19:23 1:10:18
6 6 Patrick Murray 432 47     15:00 6 36:12   6 23:01 1:14:14
 

Sprint Triathlon - Elite Grd Mstr

Male

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Brian Barker 512 53 3 14:00 0:43 1 34:19 0:38 1 19:43 1:09:25
2 2 Don Cain 516 53 2 13:23 0:52 2 34:26 0:49 2 21:00 1:10:32
3 3 Randy Lehrer 499 52 1 11:36 1:27 3 36:02 0:54 3 21:22 1:11:23
 

Sprint Triathlon - Clydes. XL1

0 - 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Tim Shook 207 35 1 14:21 1:30 1 39:09 1:20 1 23:31 1:19:53
2 2 David Burns 153 32 2 15:50 0:57 2 39:16 1:13 3 30:06 1:27:25
3 5 Jason Jones 55 24 3 17:36 3:13 3 46:16 0:57 4 30:28 1:38:32
4 7 Dustin Carpenter 186 34 4 18:51 3:17 4 47:10 1:49 2 29:30 1:40:39
5 11 Michael Nappier 187 34 5 23:19 1:34 5 47:57 1:26 5 37:09 1:51:28
 

40 +

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 Larry Lowe 359 43 1 15:31 2:01 4 46:40 1:08 1 26:28 1:31:49
2 4 kevin roberts 438 48 2 15:59 2:13 2 45:41 1:30 4 29:27 1:34:51
3 6 Tavis Glassman 333 42 5 19:10 4:00 3 45:46 1:00 5 29:35 1:39:34
4 8 Trevor Blachly 387 45 4 16:44 2:33 6 49:12 1:35 7 35:42 1:45:49
5 9 john callaghan 498 52 8 23:14 5:01 1 45:18 3:31 3 28:50 1:45:56
6 10 douglas cifuentes 407 46 7 22:26 4:30 7 51:41 2:35 2 28:30 1:49:44
7 12 Mark Maag 424 47 6 22:22 3:30 5 49:02 1:49 6 35:14 1:51:59
8 13 Marty Perlaky 423 47 3 16:13 3:16 8 54:45 0:52 8 39:38 1:54:46
 

Sprint Triathlon - Female Team

Female 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Karyn Team Crush Dan 412 46 1 17:26 0:43 1 47:37 0:36 1 26:35 1:33:00
2 2 Krista Never Too Late 76 27 2 26:28 1:29 2 1:21:07 1:00 2 34:06 2:24:12
3 3 Maureen Court Street Sh 110 44 3 50:10 0:54 3 1:37:52 0:43 3 1:06:46 3:36:27
 

Sprint Triathlon - Athena

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Bethany Schaefer 220 36 3 19:07 2:16 2 50:55 1:41 1 31:00 1:45:01
2 2 Peggy Lenkner 550 55 2 17:39 1:36 1 46:14 1:39 4 41:35 1:48:44
3 3 Julianne Schumaker 63 25 1 17:06 2:41 3 53:50 1:22 2 36:28 1:51:28
4 4 Gayle Lewin 154 32 4 21:33 1:58 4 59:18 0:49 3 38:07 2:01:47
5 5 Gini Judd 547 55 5 29:01 5:22 5 1:01:30 3:05 5 46:35 2:25:35
6 6 Lori Rube 453 49 7 33:13 4:15 7 1:02:04 3:47 6 52:33 2:35:55
7 7 Kim Ruble 465 50 6 33:01 4:31 6 1:02:00 3:31 7 52:50 2:35:55
 

Sprint Triathlon - Mtn. Bike

Male 40 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Mtn Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Tim Roetting 360 43 1 13:25 3:04 2 48:06 0:50 1 24:33 1:30:00
2 2 David Waltz 408 46 2 18:24 2:38 1 47:26 1:08 2 26:39 1:36:17