Vermilion Harbor Triathlon and Duathlon

Age Group Results

August 18, 2013


Results brought to you by HFP Racing

Sprint Tri- Age Group

Female 15 to 19

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 103 Kristen Eberlin 262 17 2 17:55 1:35 1 44:43 1:01 1 31:03 1:36:19
2 128 Claire Reid 157 16 1 13:47 3:01 2 53:13 0:46 2 35:39 1:46:27
 

Female 20 to 24

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 134 Samantha Stuart 162 24 1 15:49 2:38 1 55:04 1:46 2 35:43 1:51:03
2 141 Jordan Via 143 24 2 18:56 2:16 2 1:00:53 0:35 1 33:34 1:56:17
 

Female 25 to 29

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 44 Alexandra Fehring 218 27 4 16:44 1:05 2 39:40 0:54 2 25:21 1:23:46
2 46 Ariel Klingaman 222 29 2 15:40 1:48 1 38:57 1:13 4 27:09 1:24:50
3 78 Jacqueline Selph 229 29 3 16:14 2:01 5 49:11 1:03 1 22:16 1:30:46
4 86 Lisa Sanniti 220 28 1 14:35 2:24 4 48:18 0:37 3 26:34 1:32:29
5 106 Gretchen Ferber 232 28 5 19:23 2:07 3 46:49 0:41 5 28:04 1:37:06
 

Female 30 to 34

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 79 Gina Risaliti 208 33 5 15:25 50:41       1 25:26 1:31:33
2 104 Sarah Fulty 552 32 2 14:39 2:42 1 48:06 2:25 2 28:54 1:36:48
3 115 Michele Bagrowski 245 32 3 14:44 2:06 2 50:24 1:02 5 31:29 1:39:47
4 118 Jenny Ryan 215 34 6 17:14 1:39 3 51:16 0:38 4 29:30 1:40:19
5 124 Cassandra Faris 174 33 7 17:44 2:13 4 52:05 1:01 3 29:26 1:42:32
6 140 Anne Denton 204 33 4 15:22 2:15 5 55:30 1:03 7 41:15 1:55:27
7 149 brittany Newman 212 30 8 17:57 3:08 6 1:19:20 0:49 6 34:52 2:16:07
 

Female 35 to 39

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 31 Kimberly Bennett 302 36 1 13:27 0:58 1 42:34 1:02 1 22:51 1:20:53
2 49 Kristin Miller 590 36 3 16:58 1:44 2 42:36 0:36 2 23:13 1:25:09
3 75 Catherine Koons 266 37 2 15:43 1:28 3 44:20 1:20 3 27:02 1:29:55
4 125 Laura Brogan 259 39 4 20:50 2:05 4 49:12 1:07 4 29:59 1:43:15
 

Female 40 to 44

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 38 Lisa Sidoti 547 42 2 15:01 1:13 1 40:38 0:59 1 24:16 1:22:10
2 56 Julie Buckeye 190 41 3 15:12 1:11 2 42:42 1:12 3 26:17 1:26:36
3 60 Brenda Shoup 192 44 5 16:24 1:28 3 42:46 1:03 2 25:51 1:27:34
4 83 Cindy Stives 188 43 4 15:13 2:11 5 45:56 1:21 5 27:42 1:32:26
5 85 Christina Rater 173 44 1 14:05 1:59 4 45:28 1:29 8 29:26 1:32:29
6 97 amy wysong 189 40 6 17:07 2:09 6 46:22 1:24 7 28:05 1:35:09
7 109 Elizabeth Boggs 255 40 10 17:58 1:36 7 49:19 0:56 6 27:49 1:37:40
8 121 Samantha Platek 191 44 9 17:38 2:39 8 49:48 0:49 9 31:26 1:42:21
9 127 Rachael Stafford 197 43 7 17:21 2:25 9 57:43 1:21 4 27:00 1:45:52
10 137 Sara Prusinski 224 42 11 18:56 2:03 10 57:50 0:37 10 32:23 1:51:50
11 145 marne herzer 210 42 8 17:28 2:29 11 58:50 1:28 11 40:36 2:00:54
 

Female 45 to 49

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 51 Maria Pinkowski 185 46 3 15:11 1:17 2 39:47   4 29:10 1:25:27
2 61 Anne Callahan 126 48 1 13:15 2:13 1 39:04 4:33 3 28:30 1:27:37
3 84 Christine Santoni 158 46 4 15:58 2:24 5 46:04 1:19 1 26:41 1:32:28
4 95 Michelle Mondora 171 45 5 17:10 2:29 4 46:02 1:17 2 26:47 1:33:47
5 102 Laura Nelson 209 47 7 18:16 2:48 3 43:15 1:23 5 30:34 1:36:19
6 108 Patricia Popovich 124 47 9 19:05         9 1:18:29 1:37:35
7 116 Julie Shook 203 47 2 14:21 1:23 6 48:14 1:22 8 34:39 1:40:01
8 123 Theresa Kempf 200 47 6 17:33 2:57 7 48:39 1:32 6 31:45 1:42:28
9 144 Colleen Zettler 225 47 10 21:38 3:10     58:35 7 34:32 1:57:57
 

Female 50 to 54

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 12 Nancy Lyon-Stadler 258 51 1 12:32 0:45 1 35:59 0:36 1 24:39 1:14:33
2 52 Gwen Corley 301 53 2 14:23 1:19 2 40:14 1:23 3 28:11 1:25:32
3 59 Ellen Nagy 155 54 3 15:15 1:22 3 44:31 1:08 2 25:06 1:27:24
 

Female 55 to 59

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 100 Heather Geary 303 57 2 18:39 2:06 1 44:43 1:03 1 29:16 1:35:49
2 120 Janie Crowl 196 55 1 17:47 2:31 2 44:50 2:20 2 34:18 1:41:48
 

Female 60 to 64

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 72 Cassandra McGuire 151 63 1 15:14 1:45 1 44:07 1:08 1 26:55 1:29:12
2 131 Kathy Root 193 60 2 21:13 2:48 2 51:40 0:46 2 30:59 1:47:28
 

Female 65 to 69

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 129 Anne Hastings 145 68 3 18:11 3:21 1 48:01 2:08 3 34:55 1:46:39
2 135 sarah nice 144 66 2 17:40 1:54 2 54:45 2:07 2 34:41 1:51:08
3 136 Frances Carly 239 65 1 17:08 3:07 3 57:47 0:58 1 32:48 1:51:50
 

Male 14 and under

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 111 Lucas Holzer 252 14 2 17:46 3:41 1 47:42 1:57 1 28:13 1:39:22
 

Male 15 to 19

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 6 Seth Payton 199 18 4 11:58 1:21 1 37:45 1:31 1 19:18 1:11:55
2 8 Ben Boshkos 128 18 1 8:32 1:24 2 40:52 1:20 4 21:48 1:13:59
3 15 Kyle MacMillan 147 16 2 9:53 2:01 3 43:15 0:23 2 20:42 1:16:15
4 68 Ryley Miller 152 16 7 16:20 2:53 5 47:52 0:26 3 21:02 1:28:35
5 73 Luke Robison 194 16 6 15:56 1:39 4 46:14 0:31 5 24:56 1:29:18
6 101 Paul Schwensen 172 18 5 12:53 1:55 6 52:35 0:44 6 27:54 1:36:03
7 150 Jordan Ault 234 18 3 10:54 2:53 7 1:48:49 1:20 7 30:05 2:34:02
 

Male 20 to 24

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 10 Brian Koziel 254 20 1 13:36 1:49 1 38:00 1:30 1 19:24 1:14:21
2 80 Scott Rawlings 216 23 2 16:39 3:32 2 45:38 1:28 2 24:19 1:31:38
 

Male 25-29

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 26 Vincent Castrigano 207 27 1 12:44 1:53 2 42:13 1:12 1 21:34 1:19:38
2 45 Ryan Masin 139 28 3 17:05 1:43 1 36:57 0:32 3 28:13 1:24:32
3 63 Mickey Mann 592 27 2 15:04 2:52 3 43:08 1:30 2 25:06 1:27:43
4 91 Travis Shaul 131 28 4 17:42 1:31 4 43:15 1:17 4 29:23 1:33:10
5 146 Jesse Masin 154 26 5 24:55 2:17 5 1:00:53 0:35 5 33:35 2:02:17
 

Male 30 to 34

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 4 Jesse King 249 30 1 12:51 0:47 1 36:42 0:37 1 19:05 1:10:04
2 30 Vahn Fogarty 195 34 7 17:06 1:10 2 37:46 1:10 3 23:32 1:20:45
3 35 Joseph Kepley 267 33 4 15:31 0:42 5 39:01 0:47 4 25:13 1:21:17
4 36 Daniel Murphy 250 31 8 17:48 1:34 4 38:24 2:16 2 21:24 1:21:29
5 53 Matt Holtwick 177 30 3 15:30 1:48 3 38:17 1:09 11 29:04 1:25:49
6 55 Paul Hasenmeier 205 34 2 14:38 1:21 10 43:31 1:31 5 25:32 1:26:34
7 66 IGNACIO GARNICA 166 34 5 16:01 1:34 8 43:05 1:08 7 26:20 1:28:10
8 70 Drew Weber 186 31 11 19:02 1:49 7 40:57   8 27:06 1:28:56
9 76 Jeffrey Price 133 31             12 1:29:58 1:29:58
10 88 Joseph Musgrave 246 32 10 18:07 3:41 6 40:29 2:37 9 27:44 1:32:39
11 89 Ian Fehring 219 30 6 17:03 2:23 9 43:06 1:55 10 28:12 1:32:42
12 96 Chris Capasso 164 31 9 17:50 4:01 11 45:03 1:53 6 26:01 1:34:51
 

Male 35 to 39

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 16 Tommy McNear 159 37 5 15:40 0:58 3 38:06 0:36 1 21:25 1:16:46
2 17 Justin Conklin 170 35 4 15:18 1:10 4 38:17 0:33 4 21:32 1:16:51
3 19 Patrick Russo 269 35 10 16:13 1:46 1 37:19 0:43 3 21:28 1:17:32
4 20 Brad Houston 256 39 1 12:52 1:07 2 37:28 0:45 11 25:30 1:17:44
5 23 michael deremiah 248 39 6 15:47 1:24 5 39:20 0:28 2 21:26 1:18:26
6 33 Kyle Jones 202 38 2 14:54 2:34 6 39:46 1:12 5 22:42 1:21:11
7 48 Chad Root 238 37 7 15:55 1:44 9 41:58 0:43 8 24:36 1:24:58
8 67 Jim Gronowski 146 36 13 17:30 2:28 8 41:46 2:17 7 24:23 1:28:26
9 69 Thaddeus Long 265 35 9 16:10 1:30 11 43:23 1:01 13 26:30 1:28:36
10 71 Mark Riddle 201 37 8 15:59 2:11 14 45:15 0:52 9 24:48 1:29:06
11 74 Jacque Bremer 236 36 15 18:00 3:22 7 40:52 2:00 10 25:22 1:29:39
12 77 Ryan Rivchun 142 37 11 16:23 2:30 12 44:36 1:30 12 25:34 1:30:36
13 87 Terry Malone 237 37 14 17:43 5:20 15 45:26 1:01 6 22:59 1:32:30
14 93 Andy Brandon 165 37 12 17:03 1:38 10 42:14 1:08 18 31:27 1:33:32
15 99 Jason Kuhnle 161 37 17 18:29 2:04 13 45:04 0:34 17 29:20 1:35:34
16 105 David Hodge 233 38 16 18:10 2:25 16 46:35 1:19 15 28:20 1:36:51
17 114 Tim Geyer 271 37 3 15:15 3:52 17 50:33 0:42 16 29:20 1:39:43
18 130 russell rittenour 231 36 18 20:55 2:22 18 55:34 0:27 14 27:22 1:46:43
 

Male 40 to 44

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 Brad Scholtz 180 44 2 12:49 1:07 2 36:08 0:31 1 19:26 1:10:04
2 5 Robert Ekin 313 42 3 13:17 1:23 1 34:40 0:43 2 21:02 1:11:07
3 13 Kevin Krol 125 40 7 13:58 1:21 3 36:19 0:57 6 23:00 1:15:36
4 18 Bill Cervino 132 44 6 13:45 2:23 5 37:54 1:32 4 21:38 1:17:14
5 25 Tim Cardanha 184 42 9 15:25 1:54 8 39:14 1:00 3 21:37 1:19:11
6 28 mark Cominsky 141 42 10 15:41 2:10 6 37:55 1:18 5 22:48 1:19:53
7 37 Stephen Rusterholtz 136 44 5 13:38 1:31 7 38:25 0:53 9 27:40 1:22:09
8 40 Ken Davenport 227 40 4 13:34 2:03 10 42:05 1:15 7 24:08 1:23:06
9 64 David Diederich 221 42 11 16:05 2:44 9 40:14 1:19 8 27:20 1:27:44
10 107 Stephen Cousins 214 40 12 17:29 2:34 11 46:35 2:07 10 28:21 1:37:08
11 119 Kevin OToole 138 42 8 14:03 2:01 13 51:52 0:50 11 32:38 1:41:26
12 138 Ben Burke 168 41 13 23:29 2:35 12 50:36 1:16 12 36:24 1:54:21
 

Male 45 to 49

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Bill Marut 163 49 1 13:04 1:00 2 34:50 0:30 1 19:43 1:09:08
2 2 Curt Haywood 305 47 4 13:43 0:48 1 34:41 0:34 2 19:48 1:09:36
3 11 Bob Duncan 567 48 3 13:36 0:35 3 34:57 1:06 5 24:11 1:14:28
4 24 Rick Becker 134 49 2 13:22 2:12 4 37:47 1:27 6 24:19 1:19:09
5 39 Marc Travis 160 45 5 15:03 1:49 5 39:42 1:07 9 25:01 1:22:43
6 54 John Sachs 312 46 8 17:43 0:48 7 41:53 1:16 7 24:38 1:26:20
7 57 Chris Ivary 187 47 7 16:49 1:48 6 40:59 0:54 12 26:32 1:27:04
8 58 Michael Neimeier 129 45 10 18:54 1:30 8 42:11 0:37 4 23:55 1:27:09
9 62 Tim Vereb 307 46 6 15:46 1:57 9 42:44 0:55 11 26:16 1:27:40
10 92 Mike Grace 181 49 15 21:41 1:55 10 46:33 0:41 3 22:30 1:33:23
11 110 George Hatzmann 546 45 11 19:03 1:58 12 50:37 0:28 10 25:52 1:38:00
12 112 Ralf Holzer 251 46 9 17:47 3:41 11 47:43 1:56 13 28:13 1:39:23
13 122 Omar Zettler 226 46 14 20:28 3:55 14 52:12 1:09 8 24:39 1:42:25
14 133 Jeff Evans 182 49 13 19:50 4:36 16 52:43 2:48 14 29:01 1:49:00
15 139 Mickey Gilbert 563 46 16 23:03 2:48 13 50:42 2:43 15 35:14 1:54:32
16 147 Tim Ault 235 49 12 19:08 4:36 15 52:27 3:05 16 43:30 2:02:49
 

Male 50 to 54

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 7 Todd Hart 260 53 1 14:12 1:00 1 33:46 0:43 4 24:02 1:13:45
2 9 Mark Misencik 270 53 4 14:48 1:25 2 36:17 1:03 1 20:35 1:14:09
3 21 Ray Schommer 340 54 6 15:38 0:59 3 36:50 0:43 3 23:37 1:17:48
4 32 John Lanese 379 52 7 15:49 1:43 8 39:35 0:48 2 23:13 1:21:10
5 34 robert kelley 310 51 5 15:32 0:58 5 37:40 1:15 6 25:47 1:21:14
6 42 Paul Chip Klingaman 223 53 2 14:23 1:25 4 37:37 1:15 9 28:47 1:23:28
7 43 Mark Koziel 253 53 3 14:36 2:12 7 39:31 1:29 5 25:43 1:23:33
8 50 Joe Pangrace 137 54 8 16:15 0:59 6 38:43 1:29 8 27:44 1:25:12
9 94 Greg Scott 176 50 9 17:06 3:19 9 45:46 0:50 7 26:31 1:33:34
 

Male 55 to 59

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 14 Paul Gigliotti 311 56 1 14:10 0:57 1 36:07 0:42 1 23:58 1:15:55
2 27 John Daley 263 58 3 15:40 1:05 3 37:34 0:53 2 24:30 1:19:43
3 29 Andrew Hauck III 179 59 2 15:11 1:39 2 37:22 0:53 3 25:35 1:20:42
4 82 Clifford van Vliet 178 57 4 16:22 49:04       4 26:54 1:32:20
5 142 Herb Crowther 130 58 5 24:40 3:24 4 55:51 0:40 5 32:38 1:57:14
 

Male 60 to 64

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 22 Gregory Blatnik 169 60 3 15:05 1:22 1 36:48 0:22 1 24:10 1:17:49
2 47 Nick Douglass 217 64 1 12:13 1:34 4 42:36 0:43 2 27:44 1:24:52
3 65 Chris Ziesenheim 268 62 2 14:13 2:02 3 42:25 0:57 3 28:23 1:28:01
4 81 Jim Pickett 135 64 8 18:46 1:01 2 42:07 1:16 4 29:04 1:32:16
5 90 john leibert 175 62 5 15:30 2:31 6 44:21 0:40 5 29:47 1:32:50
6 98 david krahe 198 62 7 18:16 1:06 5 43:38 1:15 6 31:13 1:35:29
7 113 Stephen Geary 304 60 4 15:06 1:17 7 44:47 1:10 9 37:04 1:39:25
8 117 Chuck Novak 167 61 6 16:47 2:47 8 46:08 1:44 7 32:46 1:40:14
9 143 Erik Plato 556 61 9 24:31 3:03 9 52:14 1:04 8 36:38 1:57:31
 

Male 65 to 69

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 41 John Menzies 183 65 1 15:02 1:04 1 39:06 1:13 1 26:41 1:23:08
 

Male 70 to 74

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 126 Bernie Krzys 149 73 3 23:10 3:57 1 46:11 1:14 1 29:06 1:43:40
2 132 Gary Rhodes 228 73 1 17:05 3:15 2 49:47 0:57 2 37:24 1:48:30
3 148 john waltman 591 71 2 19:25 2:44 3 54:35 2:28 3 50:36 2:09:51
 

Sprint Tri- Elite

Elite Master

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Shannon Kurek 318 44 1 11:30 0:35 1 34:55 0:28 1 19:05 1:06:35
 

Elite Grandmaster

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Douglas Sedivy 559 53 2 12:34 0:52 1 34:40 0:47 1 20:51 1:09:46
2 3 Randy Lehrer 293 52 1 11:35 1:04 3 35:55 0:38 2 21:48 1:11:02
3 4 Don Cain 317 53 3 13:10 0:39 2 35:50 0:47 3 22:20 1:12:48
4 5 Mark Lemmon 316 54 5 15:35 0:45 4 36:30 0:40 4 22:47 1:16:19
5 6 Christopher Fehring 294 58 4 15:29 1:18 5 36:34 1:28 5 24:51 1:19:42
 

Sprint Tri- Clydesdale XL1

Male 39 and under

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Tim Shook 329 35 1 15:01 1:15 1 38:04 0:44 1 23:46 1:18:53
2 3 Alton Fryer 280 38 4 16:38 1:35 3 42:31 0:44 3 26:27 1:27:57
3 4 Brian Miller 513 38 6 17:46 2:26 2 39:37 1:04 5 27:14 1:28:10
4 6 Dan O'Leary 285 36 2 16:06 2:18 5 45:57 0:39 2 25:46 1:30:48
5 7 William Ferber 282 32 7 18:55 2:16 4 42:54 0:57 4 26:28 1:31:33
6 10 Matthew Lyster 290 28 5 16:45 2:36 7 49:06 0:52 6 29:02 1:38:23
7 13 Jason Verderber 289 37 3 16:23 2:37 6 47:11 2:25 7 36:31 1:45:10
 

Male 40 and over

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Mark Ingalls 103 53 2 16:15 2:35 2 39:44 2:05 1 25:20 1:26:02
2 5 Larry Lowe 314 43 1 15:42 1:30 4 45:26 0:58 2 26:02 1:29:41
3 8 Dennis Diamond 287 51 9 21:14 2:14 1 39:13 1:56 3 30:36 1:35:15
4 9 John Rodgers 283 57 8 21:12 2:31 3 40:11 0:34 4 31:08 1:35:39
5 11 Trevor Blachly 281 45 5 18:18 2:15 5 46:22 1:07 5 34:27 1:42:31
6 12 Marty Perlaky 286 47 4 17:41 3:01 7 46:50 0:43 6 36:45 1:45:02
7 14 Thomas Wood 284 52 3 17:10 3:48 6 46:28 2:31 8 40:22 1:50:21
8 15 rob gress 279 42 6 20:19 2:36 8 48:11 1:13 7 39:29 1:51:50
9 16 Christopher Ziol 288 40 7 20:53 3:53 9 55:23 1:40 9 47:30 2:09:22
 

Sprint Tri- Clydesdale XL2

Male 39 and under

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Michael Nappier 292 34 1 19:34 1:59 1 46:13 1:17 1 36:13 1:45:18
 

Male 40 and over

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 John Zemesarajs 291 51 1 20:25 2:18 1 41:26 0:53 1 29:34 1:34:37
 

Sprint Tri- Athena

Female 39 and under

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Sherri Scott 277 38 1 19:19 2:05 1 44:19 1:18 1 29:39 1:36:41
 

Sprint Tri- Mountain Bike

Female 0-99

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 6 danielle szabo 299 34 1 15:51 2:50 1 1:01:41 0:43 1 31:27 1:52:34
 

Male 0-99

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 william adams 296 27 4 17:42 2:20 1 41:49 1:22 1 22:04 1:25:19
2 2 David Barlow 297 27 5 18:42 2:28 3 46:36 0:33 2 25:00 1:33:20
3 3 Zachary Farley 298 26 3 17:41 2:28 2 44:33 0:40 4 30:15 1:35:39
4 4 Grant Koba-Nelson 300 42 1 12:37 3:32 4 53:24 1:09 3 25:48 1:36:32
5 5 Skip Barnes 127 58 2 15:49 3:04 5 54:01 2:30 5 32:39 1:48:04
 

Sprint Tri- Female Team

Female 0-99

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Bridget Brown 334 19 2 13:39 0:37 2 45:24 0:21 1 25:40 1:25:43
2 2 Karen Fravel 333 48 3 17:06 0:48 1 43:45 0:33 2 27:15 1:29:28
3 3 Sarah Besida 335 23 1 12:31 0:46 3 50:06 0:25 3 28:24 1:32:13
 

Sprint Tri- Coed Team

Female 0-99

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Megan Graham 331 37 1 13:06 0:30 1 47:57 0:28 2 27:27 1:29:29
2 3 Kieran Ryan 336 20 2 14:33 0:32 3 1:00:54 0:21 1 21:03 1:37:24
3 5 Caroline Maiden 338 24 3 22:23 0:55 2 57:34 0:33 3 41:15 2:02:42
 

Male 0-99

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Doug Brown 337 53 2 15:04 0:38 1 50:01 0:27 1 24:30 1:30:43
2 4 Keith Gerkens 332 39 1 13:19 0:31 2 55:17 0:31 2 28:03 1:37:43