Vermilion Harbor Triathlon and Duathlon

Age Group Results

August 18, 2013


Results brought to you by HFP Racing

Olympic Triathlon- Age Group

Female 14 and under

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 106 Jillian Shook 449 13 1 31:50 1:55 1 1:42:31 0:29 1 56:21 3:13:08
 

Female 20 to 24

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 56 Jamie Chipka 398 21 1 27:50 1:16 1 1:22:26 0:59 1 52:37 2:45:10
2 115 Hannah Riley 429 21 2 38:44 3:33 2 1:34:03 0:54 3 1:09:41 3:26:58
3 117 Carolyn Kragh 475 23 3 41:43 3:08 3 1:44:26 0:52 2 58:56 3:29:08
 

Female 25 to 29

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 47 MEGAN HALL 488 26 4 33:19 1:01 1 1:17:42 1:12 1 47:21 2:40:38
2 67 Erika Patterson 412 29 2 31:17 1:06 3 1:25:50 1:00 2 50:53 2:50:08
3 83 Andrea Scheetz 500 28 3 32:24 2:38 2 1:23:47 1:45 3 57:20 2:57:54
4 85 Coralee Skoch 466 29 1 27:40 1:58 4 1:26:16 0:51 4 1:01:50 2:58:37
5 116 Jacqueline Ruetenik 421 29 5 40:32 2:02 5 1:36:58 1:27 5 1:07:05 3:28:06
 

Female 30 to 34

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 58 Carolyn Billick 448 32 1 27:25 1:30 1 1:23:03 1:20 1 52:16 2:45:36
2 66 Amanda Stanoszek 406 33 2 27:57 1:33 3 1:25:03 1:04 3 54:24 2:50:03
3 78 Maria Minadeo 451 30 3 28:42 1:59 5 1:31:52 1:22 2 53:05 2:57:02
4 88 Courtney Harman 458 32 5 34:17 1:43 2 1:24:55 1:38 5 58:05 3:00:40
5 98 Ashlea Gray 492 31 4 32:14 2:56 6 1:31:58 1:17 4 57:23 3:05:50
6 102 Jessica Flynn 453 30 6 36:54 2:35 4 1:28:31 1:13 6 59:30 3:08:45
7 118 krystol koos 471 33 7 38:45 1:48 7 1:37:03 1:31 7 1:11:18 3:30:27
 

Female 35 to 39

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 25 Holly Fiora 459 35 1 28:33 1:21 1 1:13:21 0:58 1 44:27 2:28:41
2 61 Becky Martin 411 37 3 29:34 1:26 2 1:19:35 1:32 4 54:21 2:46:30
3 63 KRISTEN THALMAN 400 38 4 31:20 1:28 3 1:24:06 1:09 2 49:01 2:47:06
4 69 Heather Root 474 37 2 29:33 2:51 4 1:26:45 0:57 3 51:30 2:51:39
 

Female 40 to 44

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 81 Ozlem Alper-Ekin 404 42 3 34:38 1:52 2 1:26:25 1:11 1 53:33 2:57:41
2 84 Angela Hogan 397 41 5 36:41 0:58 1 1:23:04 1:13 4 56:00 2:57:59
3 87 Courtney Baker 481 42 4 36:19 2:03 3 1:27:06 1:08 3 53:42 3:00:21
4 99 Julie Osoteo 557 41 1 26:05 1:49 6 1:43:05 1:21 2 53:37 3:06:00
5 103 Dannette Trappe 443 40 6 40:41 1:34 4 1:27:17 1:13 5 59:30 3:10:17
6 110 Ginger Wuebker 434 44 2 28:32 3:49 5 1:31:29 3:22 6 1:11:16 3:18:29
 

Female 45 to 49

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 49 Beth Darmstadter 473 48 1 27:13 2:00 3 1:25:47 0:58 1 46:08 2:42:08
2 53 Melissa Staley 447 48 7 36:32 2:38 1 1:14:56 1:22 2 48:08 2:43:37
3 80 Anita Woods 213 45 2 30:16 2:14 2 1:24:22 1:52 5 58:29 2:57:16
4 90 Lynne Forsythe 484 49 5 34:00 1:57 4 1:28:25 1:01 3 55:57 3:01:22
5 91 Aimee Millward 442 46 3 30:47 1:36 5 1:30:06 1:01 4 57:59 3:01:31
6 101 Elizabeth Katterle 424 47 4 33:12 1:39 7 1:33:25 1:08 6 58:44 3:08:10
7 108 Deborah Reed 427 47 6 34:50 2:02 6 1:32:56 1:44 7 1:06:30 3:18:04
 

Female 50 to 54

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 28 Denise Vanek 414 51 1 23:27 1:34 1 1:14:30 1:07 2 49:09 2:29:49
2 40 Joanne Collins 462 54 2 30:42 1:10 2 1:18:24 0:53 1 45:51 2:37:02
3 105 Kathleen Teuscher 436 54 3 32:02 4:31 4 1:33:53 2:47 3 58:32 3:11:47
4 112 CoCo Griffis 469 50 4 33:44 3:47 3 1:33:08 1:56 4 1:07:00 3:19:37
 

Female 55 to 59

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 100 Denise Gross 437 55 1 35:39 1:22 1 1:27:31 1:08 1 1:00:35 3:06:16
 

Female 60 to 64

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 93 Tanya Cady 457 60 1 31:17 2:45 1 1:33:31 1:14 1 53:18 3:02:06
 

Male 15 to 19

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 12 Zach Newcome 566 17 1 19:05 1:55 1 36:40 0:52 2 1:23:13 2:21:47
2 30 Elbert Foo 432 19 2 26:38 2:41 2 1:15:15 1:13 1 45:19 2:31:08
 

Male 20 to 24

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 7 Tony Marut 418 22 3 25:17 1:14 1 1:08:06 0:54 1 41:56 2:17:29
2 14 Jordon Appleby 468 23 2 24:37 0:44 2 1:12:55 0:31 2 44:24 2:23:13
3 27 Nathan Brown 465 22 1 23:59 0:44 4 1:14:51 1:05 3 48:50 2:29:32
4 36 Nathan Richey 498 23 5 29:14 1:31 3 1:13:33 1:30 5 49:00 2:34:51
5 37 Zach Ickes 499 23 4 25:59 1:32 5 1:16:48 1:30 4 49:00 2:34:51
6 54 Ryan Kraner 494 20 6 29:44 3:12 6 1:19:35 1:46 6 50:13 2:44:33
7 79 John Gulvezan 503 23 7 31:42 1:32 7 1:26:04 1:22 7 56:23 2:57:05
8 109 Levi Blake 497 20 8 38:24 2:46 8 1:28:28 2:19 8 1:06:24 3:18:23
 

Male 25 to 29

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Cody Bohachek 564 27 1 19:45 0:42 2 1:06:16 0:36 1 35:57 2:03:17
2 2 SAMUEL HALL 487 29 2 21:51 0:51 3 1:07:32 0:35 3 38:28 2:09:18
3 3 Brian McPherson 401 26 4 25:18 0:49 1 1:06:15 0:41 2 38:08 2:11:13
4 4 William Krebs 402 28 3 22:51 0:40 4 1:08:36 0:33 4 40:54 2:13:35
5 42 Nathan Kavali 438 27 7 30:59 1:15 6 1:21:57 1:01 5 42:46 2:38:00
6 48 Stefan Eriksen 460 28 6 28:02 2:20 9 1:25:00 1:25 6 45:15 2:42:04
7 60 Greg Voltz 452 27 9 37:39 0:55 5 1:14:19 1:06 8 52:22 2:46:23
8 65 Walter Senney 407 29 5 26:36 2:22 7 1:22:44 2:44 10 54:30 2:48:58
9 94 Colin Wilson 472 29 8 31:24 2:31 10 1:36:09 0:46 7 52:19 3:03:09
10 96 Dominic Schur 439 29 10 43:33 2:18 8 1:24:39 1:18 9 52:36 3:04:26
 

Male 30 to 34

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 6 Kyle Sawyer 417 30 2 25:09 1:32 1 1:09:37 0:29 2 39:42 2:16:31
2 13 Russell Stucke 396 33 3 27:29 1:38 2 1:13:19 1:03 1 39:08 2:22:39
3 18 Alex Gray 490 30 1 23:45 1:26 3 1:16:04 0:45 3 43:32 2:25:34
4 73 Andrew Yohman 593 34 5 39:28 2:40 4 1:19:27 1:25 4 51:20 2:54:22
5 111 Jonathan Fredrick 476 30 4 35:27 7:46 5 1:33:35 4:22 5 57:58 3:19:11
 

Male 35 to 39

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 5 JD THALMAN 425 35 2 23:03 2:01 1 1:07:40 0:40 3 42:19 2:15:44
2 8 JP Miller 502 36 11 59:00 1:16 2 1:09:17 0:50 1 9:32 2:19:55
3 9 AARON HENELY 403 37 4 27:26 0:57 5 1:10:12 0:50 2 40:39 2:20:06
4 11 Tariq Ali 491 38 3 25:13 1:02 3 1:09:26 1:07 5 44:49 2:21:40
5 17 Scott Norcross 405 39 6 28:04 1:09 4 1:09:54 0:52 8 45:18 2:25:20
6 20 Scott Mazon 493 35 1 22:11 1:15 7 1:13:13 0:50 11 48:39 2:26:09
7 26 Jonathan Smith 501 38 5 27:33 1:17 8 1:13:22 1:19 7 45:16 2:28:49
8 29 BRIAN HACKENBURG 423 37 8 29:54 1:36 6 1:12:01 1:27 6 44:57 2:29:57
9 35 Jeffrey Harrison 343 39 10 33:54 1:27 9 1:13:54 0:56 4 44:19 2:34:32
10 46 John Hohenberger 464 38 7 29:24 1:14 11 1:21:42 0:55 9 46:30 2:39:46
11 52 Kevin Koons 495 37 9 31:29 1:31 10 1:21:13 0:55 10 48:13 2:43:22
12 55 Phil Kerber 395 38             12 2:45:00 2:45:00
 

Male 40 to 44

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 24 Aaron brumit 344 42 4 29:01 1:18 1 1:12:27 1:14 1 44:22 2:28:23
2 34 Brian Wahl 415 40 1 24:01 0:58 2 1:15:24 1:23 5 52:44 2:34:32
3 39 Kevin Chorniak 461 43 2 27:16 0:57 6 1:21:10 0:41 2 46:25 2:36:31
4 59 Michael Williams 478 42 6 32:10 1:15 4 1:19:18 1:04 4 52:10 2:45:59
5 68 Michael Lyons 479 44 11 37:27 1:29 3 1:16:18 1:23 6 54:56 2:51:35
6 71 William Orshoski 444 42 10 37:16 2:06 7 1:22:06 1:11 3 50:30 2:53:11
7 76 Mike Sarns, Jr. 454 43 8 33:54 1:42 5 1:19:42 1:10 9 59:57 2:56:27
8 89 James Hlavaty 431 42 3 27:39 2:14 10 1:28:48 1:58 10 1:00:21 3:01:02
9 92 Terry Brown 489 40 5 31:49 2:26 8 1:24:01 1:43 11 1:01:30 3:01:32
10 95 Brian Jaros 430 44 9 34:57 2:20 9 1:26:56 0:58 7 58:14 3:03:26
11 107 Jim Melle 551 44 7 32:49 1:57 11 1:38:45 1:53 8 59:30 3:14:56
 

Male 45 to 49

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 16 Eric Gibb 440 46 1 24:56 1:05 6 1:13:48 0:41 3 43:05 2:23:38
2 19 Kevin Mahoney 463 47 3 26:22 1:48 7 1:14:13 0:39 2 42:45 2:25:48
3 22 David Katz 504 45 6 27:46 1:47 4 1:13:11 0:45 4 44:17 2:27:48
4 23 Tim Walsh 482 45 7 29:05 1:31 1 1:11:59 0:53 5 44:25 2:27:56
5 31 Ben Norton 486 48 4 27:40 1:17 3 1:13:08 1:04 7 48:24 2:31:36
6 33 Gene Thomas 470 46 5 27:42 1:39 5 1:13:13 0:51 11 51:01 2:34:28
7 45 Scott Forsythe 483 46 8 31:26 1:49 8 1:18:06 1:11 6 47:09 2:39:43
8 51 Kevin Blake 496 48 10 33:18 2:51 2 1:12:41 1:36 13 52:34 2:43:02
9 57 Tom Dusza 422 48 9 32:00 2:24 9 1:18:47 1:42 9 50:27 2:45:22
10 70 Jim Keegan 553 46 11 33:52 3:35 12 1:31:07 1:54 1 41:34 2:52:04
11 72 Todd Jaros 428 46 13 35:18 2:02 11 1:25:23 0:47 10 50:45 2:54:17
12 74 Brad Norton 560 45 12 33:56 2:31 10 1:24:12 1:33 12 52:09 2:54:23
13 75 Robin Grioni 433 46 2 25:41 1:11 13 1:36:58 1:37 8 48:58 2:54:27
 

Male 50 to 54

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 10 Terry Hart 477 53 4 26:45 1:19 1 1:08:06 0:56 1 43:50 2:20:58
2 15 Larry Staley 446 50 1 23:30 1:31 3 1:11:46 1:00 3 45:38 2:23:27
3 21 Mark Siegel 416 50 6 28:42 0:59 4 1:12:41 0:56 2 44:13 2:27:33
4 38 Ted Popiel 456 53 5 26:45 2:26 5 1:16:13 1:23 6 49:17 2:36:06
5 41 Curtis Koch 435 53 2 23:51 1:46 7 1:19:40 1:06 7 50:48 2:37:12
6 43 Robert Chipka 399 50 8 31:35 1:43 2 1:10:42 1:20 9 53:11 2:38:34
7 44 James Galloway 555 54 9 31:48 1:53 6 1:17:35 1:13 4 46:13 2:38:44
8 64 Steven Bernard 413 53 11 33:16 2:16 8 1:20:56 1:25 5 49:11 2:47:07
9 77 George Rendell 349 51 3 25:48 2:27 10 1:26:28 1:41 10 1:00:28 2:56:56
10 82 Brian Maloney 419 52 10 32:24 2:17 11 1:28:59 1:27 8 52:38 2:57:47
11 97 BRAD QUA 394 52 7 30:25 3:47 9 1:23:29 1:42 12 1:05:50 3:05:15
12 114 Mark Reagan 342 53 12 38:28 2:14 12 1:35:19 1:16 11 1:05:49 3:23:07
 

Male 55 to 59

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 32 Larry Mears 341 59 2 26:13 1:46 1 1:15:54 0:45 1 49:27 2:34:07
2 50 Edward Wheeler 346 59 1 26:01 0:44 2 1:19:43 0:43 2 55:03 2:42:17
3 113 rob lyons 450 59 3 32:34 2:05 3 1:29:53 1:38 3 1:15:42 3:21:55
 

Male 60 to 64

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 62 Ted Jaspers 441 60 1 32:21 2:57 1 1:15:58 2:33 1 52:58 2:46:50
2 86 martin beerman 426 60 3 38:22 1:42 2 1:18:44 1:09 4 59:13 2:59:11
3 104 Jerry Wolf 409 63 2 37:10 2:44 3 1:32:31 1:48 2 56:32 3:10:47
4 119 rick wolf 408 60 4 52:55 3:35 4 1:36:13 1:38 3 58:37 3:33:01
 

Male 65 to 69

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 120 George Verlich 455 65 1 39:54 3:03 1 1:37:23 2:03 1 1:19:53 3:42:18
 

Olympic Triathlon- Elite

Elite Open

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 9 Jessica Tomazic 525 31 1 28:17 0:59 1 1:11:16 0:47 1 45:54 2:27:15
 

Elite Open

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 John Lowrey 357 22 1 19:01 0:32 1 1:04:44 0:33 1 37:33 2:02:25
2 3 Adam Kuncel 524 31 2 24:00 0:42 2 1:05:28 0:44 2 40:43 2:11:38
3 11 Dax Hiteshew 526 34 4 27:00 1:19 3 1:15:30 0:41 3 49:02 2:33:35
4 12 Adam Roark 523 25 3 24:39 0:52 4 1:18:28 0:43 4 50:48 2:35:32
 

Elite Master

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Dan Payton 520 42 2 23:46 0:52 1 1:02:22 0:34 1 39:14 2:06:50
2 4 Michael Schaefer 521 41 4 26:58 0:51 2 1:06:31 0:41 4 43:05 2:18:08
3 5 Nate Loman 517 46 5 27:34 1:23 3 1:08:33 0:56 2 39:44 2:18:11
4 6 Joe Bush 518 42 1 22:36 1:00 4 1:09:17 0:53 5 44:52 2:18:41
5 8 Mike Martinez 410 48 6 28:30 1:51 6 1:12:49 1:00 3 41:51 2:26:03
6 10 Daniel Smith 519 45 3 24:02 1:07 5 1:12:19 1:31 6 51:58 2:30:59
 

Elite Grandmaster

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 7 Mark Reynolds 516 54 1 25:31 0:56 1 1:09:55 0:54 1 43:56 2:21:14
2 13 Tim Bowman 356 58 2 30:58 1:33 2 1:13:51 0:51 2 49:51 2:37:05
 

Olympic Triathlon- Clydesdale XL1

Male 39 and under

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Matthew Schreiber 354 33 1 34:20 1:13 1 1:19:17 0:42 1 52:06 2:47:39
2 6 Charles Kunos 514 39 2 36:51 4:48 2 1:39:08 1:43 2 1:16:01 3:38:33
 

Male 40 and over

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Patrick Payne 510 40 2 33:47 1:18 1 1:15:57 0:58 2 58:10 2:50:13
2 3 Christopher Seeley 353 40 3 34:04 1:59 2 1:19:45 0:59 1 56:07 2:52:55
3 4 Dave Waitkus 512 56 4 41:20 2:21 3 1:28:57 1:54 4 1:03:47 3:18:21
4 5 Larry Cheng 355 51 1 32:57 7:35 5 1:33:09 2:35 3 1:03:12 3:19:29
 

Olympic Triathlon- Clydesdale XL2

Male 40 and over

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Todd McIntyre 515 49 1 33:03 1:37 1 1:13:55 0:45 1 42:40 2:32:01
 

Olympic Triathlon- Male Team

Male 0-99

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Greg Kempf 528 45 1 24:04 0:45 1 1:21:26 0:24 1 44:14 2:30:56
 

Olympic Triathlon- Female Team

Female 0-99

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Camilla Cullis 527 28 1 23:31 1:09 1 1:36:05 0:39 1 56:50 2:58:16