Armco Park Kidz Triathlon & Duathlon

Age Group Results

August 03, 2013


Results By Race Management Systems, Inc.

10 & Under Triathlon

Male Age 7

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 17 Ian Steinbrunner 6 7 1 3:47 1:08 1 13:56 0:33 1 3:53 23:19
2 28 Michael Hohl 7 7 2 5:13 2:12 2 15:31 0:33 2 4:20 27:51
 

Male Age 8

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 11 Carson Bushman 10 8 1 3:06 0:36 1 13:42 0:31 1 2:58 20:54
2 13 luke barkimer 14 8 4 5:34 0:38 2 11:37 0:29 2 3:25 21:45
3 14 Ari Webb 15 8 2 3:29 1:21 3 13:01 0:32 3 3:30 21:55
4 25 Alex Key 13 8 3 4:25 2:09 4 15:07 0:39 4 4:09 26:30
 

Male Age 9

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Riley Groves 26 9 1 2:28 1:14 1 10:19 0:29 1 3:16 17:49
2 10 Zachary Giesenschlag 23 9 2 3:07 1:38 2 11:44 0:28 2 3:23 20:21
3 18 Zach Crawford 30 9 4 4:32 1:58 3 12:30 0:29 3 3:57 23:28
4 19 Mason Leach 19 9 3 4:02 2:16 4 13:29 0:29 4 3:13 23:32
 

Male Age 10

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Cameron Cope 70 10 7 3:26 0:45 3 10:47 0:24 1 2:41 18:05
2 3 Cyrus Magley 36 10 6 3:11 1:04 2 10:31 0:22 2 3:17 18:27
3 4 Korbin Steinbrunner 31 10 1 2:51 1:13 1 10:26 0:24 3 3:37 18:32
4 5 Jacob Pozzuto 38 10 4 3:08 1:02 4 11:51 0:25 4 3:12 19:39
5 6 Sam Little 32 10 3 2:59 1:51 5 11:14 0:24 5 3:11 19:41
6 8 Jaxon Goulet 37 10 9 3:50 0:47 7 11:52 0:19 6 3:19 20:08
7 9 Christopher Loesch 35 10 5 3:09 1:53 6 11:23 0:21 7 3:27 20:15
8 12 Nick Cech 34 10 2 2:59 1:48 8 12:09 0:30 8 3:28 20:56
9 26 Zach Perrino 33 10 8 3:40 3:15 9 15:32 0:38 9 3:41 26:48
 

Male Age 11

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 22 Jarrod Bahr 52 11 1 3:24 2:54 1 14:31 0:35 1 3:50 25:16
 

Female Age 6

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 32 Adelaide Steele 3 6 1 5:44 1:39 1 18:16 0:42 1 4:49 31:12
 

Female Age 7

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 20 Emma Reed 4 7 1 4:15 1:50 1 14:05 0:30 1 3:11 23:53
2 29 Brooke Groves 8 7 2 5:12 2:03 2 16:08 0:31 2 3:58 27:54
 

Female Age 8

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 16 Emily Zhang 11 8 1 3:05 1:48 1 13:54 0:45 1 3:19 22:51
2 33 Sofia Martin 16 8 2 5:35 2:16 2 23:25 0:36 2 4:48 36:42
 

Female Age 9

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 21 Hannah Hitzeman 20 9 3 5:25 2:05 1 12:09 0:29 1 4:38 24:48
2 24 Charlotte Lafley 24 9 2 3:44 3:23 2 14:25 0:36 2 3:49 25:58
3 27 Olivia Gilliand 29 9 1 3:10 0:59 3 19:02 0:26 3 3:59 27:37
4 31 Nora Hohl 28 9 4 5:25 2:17 4 17:40 0:45 4 4:38 30:47
 

Female Age 10

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 7 brinn barkimer 39 10 2 3:12 0:55 1 11:51 0:22 1 3:25 19:47
2 15 Catty Geyer 42 10 1 2:46 1:17 2 14:32 0:24 2 3:23 22:25
3 23 Elizabeth Key 41 10 4 5:10 1:49 3 13:46 0:28 3 4:32 25:47
4 30 Sonya Keswani 44 10 3 4:14 2:13 4 16:35 0:57 4 4:27 28:28