Deer Creek Fall Challenge

Age Group Results

September 29, 2013


Results brought to you by HFP Racing

Half Tri- Age Group

Female 20 to 24

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 42 Mary Untener 542 24 1 30:18 2:43 1 3:08:06 2:12 1 1:48:41 5:32:02
 

Female 30 to 34

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 43 Rocio Rodriguez Vallejo 597 30 3 34:34 3:18 4 3:10:55 1:11 1 1:43:03 5:33:03
2 47 Rachelle Karnchanaphati 583 30 2 32:32 2:25 3 3:04:22 2:23 2 1:57:55 5:39:39
3 57 Kristina Taylor 541 32 1 31:27 2:32 1 2:59:55 3:27 3 2:14:22 5:51:45
4 63 Courtney Harman 545 32 4 40:10 3:02 2 3:02:17 2:29 5 2:23:59 6:12:00
5 77 Keely Beeson 528 33 5 42:32 7:04 5 3:26:36 4:19 4 2:19:59 6:40:31
6 82 Michelle Diederich 567 34 6 42:32 2:34 6 3:29:44 3:21 6 2:42:52 7:01:05
 

Female 35 to 39

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 58 jill unverzagt 599 36 1 37:49 4:58 1 3:12:28 4:29 1 1:53:09 5:52:56
 

Female 40 to 44

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 26 Tamara Burns 548 41 1 30:15 1:07 1 2:48:19 0:55 1 1:50:48 5:11:25
2 87 Heather Barnes 557 41 2 44:46 4:33 2 3:24:50 2:51 3 3:35:40 7:52:41
3 88 Lynn Strauss 589 42 3 46:17 4:00 3 3:30:45 4:34 2 3:27:03 7:52:41
 

Female 50 to 54

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 59 Gloria Rose-James 520 53 2 40:01 2:35 1 2:54:55 2:40 2 2:14:02 5:54:15
2 78 Maureen Heintz 537 53 1 34:57 8:59 3 3:47:32 4:20 1 2:05:05 6:40:56
3 83 Georganne Rundblad 608 53 3 41:12 3:12 2 3:22:19   3 6:26:11 7:07:24
 

Male 15 to 19

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 21 Zechariah Rumsey 535 17 1 41:15 2:13 1 1:50:25 1:09 1 2:28:55 5:04:00
 

Male 20 to 24

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 24 Jordon Appleby 600 23 1 28:52 1:15 1 2:42:13 1:16 1 1:54:59 5:08:37
2 73 Tyler Schmaus 525 21 2 46:28 6:00 2 3:20:39 3:16 2 2:19:51 6:36:17
 

Male 25-29

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 Seth Bidlack 524 25 3 32:12 1:13 2 2:34:57 1:02 1 1:31:15 4:40:41
2 8 Nathan Damm 576 25 2 31:50 1:13 1 2:27:57 0:41 3 1:46:46 4:48:30
3 9 Matt McClain 692 27 1 31:09 2:44:20     2:17 2 1:31:25 4:49:14
4 35 Zachary Donnelly 510 25 4 36:21 1:48 3 2:44:58 1:30 4 2:02:36 5:27:15
5 55 Nathan Jamison 572 26 6 42:57 2:18 4 2:55:46 1:15 5 2:07:32 5:49:49
6 62 Joel Busack 556 25 5 39:47 3:14 5 3:05:04 1:51 6 2:20:19 6:10:16
 

Male 30 to 34

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Ryan McCready 516 33 1 28:38 1:38 1 2:21:33 1:14 1 1:32:28 4:25:33
2 5 Adam Hawk 553 34 3 31:09 1:47 2 2:31:24 1:05 2 1:39:35 4:45:02
3 12 robert poulin 587 34 2 30:25 1:08 3 2:36:34 1:15 3 1:44:56 4:54:19
4 32 Raul De la Torre Garrote 596 34             6 5:20:02 5:20:02
5 45 Bradley Bolen 526 32 4 35:51 2:47 4 2:55:47 2:04 4 1:58:28 5:34:58
6 86 Alex Feria 565 30 5 50:23 2:54 5 3:56:07 3:09 5 2:42:51 7:35:27
 

Male 35 to 39

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 14 Robert Dieckman 617 37 3 31:02 3:06 3 2:34:13 1:58 3 1:47:14 4:57:34
2 17 Ben Cotton 614 37 1 27:10 1:57 4 2:44:40 1:08 2 1:46:29 5:01:26
3 22 Louis Poulin 625 37 4 32:07 2:10 1 0:00 2:51:28 1 1:40:17 5:06:03
4 25 Clinton Coleman 575 38 5 32:28 2:02 2 2:34:05 1:15 5 1:58:52 5:08:44
5 28 Gonzalo Canteros Paz 514 39 6 32:39 2:01 6 2:47:11 1:16 4 1:53:09 5:16:17
6 33 Bill Donovan 544 38 2 29:23 3:50 5 2:44:54 2:45 7 2:02:24 5:23:18
7 44 Scott Shell 607 39 7 35:38 3:16 7 2:50:36 2:06 6 2:02:14 5:33:53
8 50 Jonathan Rich 613 36 9 35:49 2:33 8 2:56:30 2:16 9 2:06:09 5:43:19
9 60 Brook Pauquette 606 36 10 38:05 2:55 9 2:58:25 2:15 10 2:14:34 5:56:15
10 61 Greg Roa 585 36 8 35:39 6:02 10 3:10:00 6:19 8 2:03:59 6:02:01
11 74 Tim Krueger 531 35 11 42:09 2:01 11 3:11:10   12 5:55:10 6:37:19
12 81 Jeromy Applegate 578 36 12 45:29 4:00 12 3:39:57 3:45 11 2:24:31 6:57:44
 

Male 40 to 44

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Ken Hagan 562 41 5 30:38 1:14 4 2:30:48 0:54 1 1:33:31 4:37:06
2 15 Lee Sellers 543 43 7 31:29 1:13 5 2:32:29 0:56 6 1:51:59 4:58:08
3 16 Daniel Luers 558 41 9 32:13 2:59 8 2:41:53 1:30 2 1:40:23 4:59:00
4 19 Michael Alspaugh 515 44 11 37:20 1:42 3 2:30:19 1:33 5 1:51:15 5:02:12
5 20 Darrell Meek 590 44 2 28:01 1:59 9 2:42:09 1:25 3 1:48:39 5:02:14
6 30 Andrew Kossen 517 43 10 36:48 2:42 11 2:45:07 1:49 4 1:50:42 5:17:10
7 31 Jay Sutton 615 40 1 27:31 0:56 7 2:39:00 1:07 11 2:11:17 5:19:52
8 34 matt schirtzinger 616 43 4 29:31 1:16 12 2:45:53 1:32 9 2:08:54 5:27:08
9 39 Christopher Gregg 594 42 6 31:18 2:14 10 2:43:05 1:38 10 2:11:08 5:29:25
10 46 Jason Hatchell 588 40 8 31:58   1 35:25 2:56:42 8 2:03:29 5:35:36
11 49 Jed Hacker 595 41 15 42:13 2:09 15 2:54:51 1:10 7 2:01:48 5:42:14
12 56 michael poray 566 40 12 37:22 2:12 14 2:54:36 2:42 12 2:14:39 5:51:34
13 66 Robert Owens 521 44 18 45:09 3:52 13 2:53:51 2:32 14 2:29:48 6:15:13
14 72 Mike Sarns, Jr. 530 43 14 40:24 4:38 16 3:07:13 4:19 16 2:36:48 6:33:24
15 75 Cory Miller 554 40 16 42:17 3:24 17 3:21:51 3:26 13 2:27:57 6:38:57
16 79 stefan densmore 563 44 17 43:07 3:43 2 1:06:45 2:22:13 15 2:30:29 6:46:19
 

Male 45 to 49

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 6 David Steiner 533 47 1 27:33 1:35 3 2:29:00 1:27 3 1:47:36 4:47:12
2 7 Graeme Henderson 519 48 3 31:13 1:49 2 2:27:12 1:44 2 1:46:28 4:48:28
3 13 Kurt Jackson 509 45 2 30:22 1:42 4 2:35:02 1:16 1 1:46:05 4:54:29
4 29 Brian Dye 527 48 5 33:18 2:05 5 2:39:56 2:25 4 1:59:04 5:16:51
5 36 Ron Moore 550 47 4 31:23 2:03 6 2:42:08 2:06 8 2:10:06 5:27:47
6 38 Stefan Liu 698 48 9 38:08 1:06 7 2:44:25 1:20 6 2:03:37 5:28:37
7 40 Tim Mills 551 49 10 38:22   1 41:01 2:45:48 5 2:02:52 5:29:41
8 52 Gene Thomas 549 46 6 34:33 2:35 9 2:52:45 1:47 9 2:13:53 5:45:36
9 53 Scott Hurt 512 46 12 39:21 2:13 8 2:49:07 2:23 10 2:15:51 5:48:57
10 54 James Luers 559 47 8 37:37 5:27 10 2:53:28 3:32 7 2:09:11 5:49:17
11 65 Kevin Knotts 602 45 14 43:14 5:53 11 2:57:59 5:04 12 2:21:38 6:13:50
12 68 Jay Jacobs 529 49 7 35:05 4:26 12 3:02:57 2:39 13 2:36:49 6:21:58
13 76 Frank Schreiber 582 46 11 39:10 4:33 14 3:29:22 5:50 11 2:20:31 6:39:27
14 80 Charles Miller 538 47 13 40:17 3:07 13 3:12:09 3:43 14 2:50:11 6:49:30
15 84 Brian Coon 696 46 15 45:19 3:45 15 3:36:02 4:16 15 2:58:39 7:28:04
 

Male 50 to 54

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 4 Jim stubbs 555 51 3 31:10 2:34 3 2:27:29 1:20 2 1:40:24 4:42:58
2 10 Terry Hart 522 53 5 31:59 1:25 4 2:29:46 1:30 5 1:45:14 4:49:55
3 11 Ken Parks 584 50 7 34:53 2:10 7 2:41:55 1:42 1 1:31:42 4:52:23
4 18 Douglas Hart 618 53 9 36:27 2:49 6 2:37:02 1:57 4 1:43:54 5:02:11
5 23 Paul Curtin 581 52 4 31:55 1:40 5 2:33:17 1:17 7 2:00:11 5:08:21
6 37 Thomas Lyden 552 52 10 38:48 2:46 11 3:01:52 1:49 3 1:43:00 5:28:17
7 41 Ed Nicholson 523 50 6 33:01 2:11 8 2:54:36 1:26 6 1:59:37 5:30:53
8 51 Robert Garriott 568 54 8 35:58 2:41 10 2:59:34 2:36 8 2:04:35 5:45:27
9 64 Doug Merchant 534 50 11 39:05 3:13 1 0:00 3:19:38 9 2:11:07 6:13:05
10 67 Marty Redden 532 53 2 29:24 1:18 9 2:55:41 3:04 10 2:49:40 6:19:09
DQ DQ Lou Rocazella 546 53 1 28:55 2:11 2 1:47:35 1:44 DQ 2:01:04 4:21:30
 

Male 55 to 59

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 48 JEFF ESHELMAN 511 55 1 32:24 1:32 2 2:45:12 2:20 1 2:18:37 5:40:08
2 69 Michael Econs 564 56 2 38:05 3:55 4 3:18:59 1:35 2 2:20:34 6:23:10
3 71 Joe Barry 609 57 4 38:19 2:55 3 3:05:03 2:04 3 2:41:38 6:30:01
4 85 Russ Dieterich 561 57 3 38:07 8:38 1 0:00 3:41:10 4 3:02:29 7:30:26
 

Male 60 to 64

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 27 mike lies 610 60 1 38:33 2:15 1 2:46:06 1:38 1 1:43:37 5:12:12
 

Male 65 to 69

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 70 bill buzek 513 66 1 44:19 2:51 1 3:04:24 2:32 1 2:29:19 6:23:27
 

Half Tri- Elite

Elite Open

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 6 Sarah Menhennett 635 30 1 27:38 1:49 1 2:46:33 1:10 1 1:48:46 5:05:58
 

Elite Open

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Jim LaMastra 632 38 1 23:47 1:03 1 2:14:12 0:54 1 1:28:56 4:08:53
2 2 Will Battaile 636 36 2 26:59 1:08 4 2:23:43 1:10 2 1:30:17 4:23:20
3 3 Michael Tarabay 633 37 4 29:49 1:22 3 2:21:05 1:00 3 1:38:12 4:31:31
4 4 Sean Williams 638 30 5 31:06 1:03 2 2:21:01 1:23 4 1:39:31 4:34:05
5 7 Dax Hiteshew 637 34 3 29:40 1:41 5 2:46:07 2:22 5 2:10:42 5:30:34
 

Elite Grandmaster

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 5 Mark Reynolds 631 54 1 29:18 1:40 2 2:28:07 1:07 1 1:43:04 4:43:18
2 8 Tim Bowman 630 58 2 36:28 3:21 1 0:00 2:50:55 2 2:08:49 5:39:34
 

Half Tri- Clydesdale XL1

Male 39 and under

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 David Hoff 619 31 1 22:40 1:22 2 2:41:21 1:56 1 2:18:17 5:25:37
2 7 Gregg Bourdo 622 36 3 44:13 2:25 3 3:15:20 3:00 2 3:04:16 7:09:15
 

Male 40 and over

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Todd McIntyre 629 49 2 36:06 2:15 2 2:42:43 1:19 1 1:50:36 5:13:01
2 3 Stephen Roach 621 43 1 30:51 1:24 1 2:36:19 1:37 2 2:23:14 5:33:28
3 4 Christopher Seeley 628 40 5 40:34 2:09 3 2:54:33 1:14 3 2:30:14 6:08:46
4 5 Geoffrey Magley 620 47 4 38:38 1:23 4 3:01:30 2:11 5 2:31:38 6:15:22
5 6 James Thompson 626 44 3 37:38 3:26 5 3:23:14 2:47 4 2:30:34 6:37:42
6 8 Steven Smith 624 43 6 43:31 3:35 6 3:24:08 2:58 6 3:02:44 7:16:58
 

Half Tri- Athena

Female 39 and under

  Overall   ------- Swim/Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Stephanie Orlowski 560 30 1 35:30 1:41 1 3:12:32 1:32 1 2:36:49 6:28:06