White Lake Challenge

Age Group Results

October 10, 2010


HFP Racing


White Lake Challenge-Age Group

Female 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

19

Holly Plotts

263

23

1

57:20

 

02:29

1

3:12:17

 

01:25

1

1:45:16

 

5:58:49

 

Female 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

13

Jean ColeKleitz

275

28

6

55:21

 

03:26

1

2:53:47

 

02:27

1

1:47:37

 

5:42:40

2

18

Danielle Diamond

289

29

4

42:03

 

01:46

3

3:02:24

 

01:23

4

2:10:25

 

5:58:04

3

22

Frances Selema

293

29

1

33:30

 

04:49

2

2:59:55

 

02:44

6

2:26:26

 

6:07:25

4

24

Katrina Courtright

200

25

5

52:45

 

05:31

4

3:05:42

 

01:23

3

2:05:03

 

6:10:26

5

26

Kari Obermeyer

281

28

3

41:54

 

01:49

5

3:06:00

 

01:12

5

2:24:48

 

6:15:45

6

29

Kimberly Fry

266

26

2

37:53

 

02:31

6

3:37:06

 

02:02

2

2:00:19

 

6:19:53

 

Female 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

10

Hilary Sweatland

203

30

3

42:01

 

02:06

2

2:57:53

 

01:54

1

1:53:05

 

5:37:01

2

28

Maria Mazzillo

277

30

1

34:47

 

02:19

1

2:57:47

 

01:11

4

2:41:17

 

6:17:23

3

31

dory ainsworth

290

32

2

41:30

 

03:53

3

3:01:51

 

02:06

3

2:36:52

 

6:26:13

4

34

Mary Rebekah Trucks

291

34

4

46:55

 

04:22

5

3:07:31

 

02:16

2

2:33:57

 

6:35:03

5

38

Catherine Weile

296

31

5

1:13:00

 

04:22

4

3:05:46

 

02:16

5

2:47:11

 

7:12:37

 

Female 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

30

Michele Willemin

280

39

1

45:02

 

05:29

1

3:17:50

 

01:08

1

2:12:33

 

6:22:04

 

Female 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

32

heather hageman

297

40

1

34:18

 

03:45

1

3:18:47

 

01:44

2

2:27:44

 

6:26:20

2

33

Katie Weber

304

40

2

49:46

 

07:50

2

3:29:15

 

03:32

1

1:59:00

 

6:29:24

 

Female 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

16

Suzy Nisbet

283

46

1

46:36

 

02:17

1

3:01:56

 

00:47

1

1:56:53

 

5:48:30

 

Female 70 to 74

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

39

Sharon Roggenbuck

298

72

1

1:06:36

 

03:42

1

3:28:04

 

02:56

1

3:11:32

 

7:52:52

 

Male 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

3

Benjamin Pulley

256

24

1

41:19

 

02:11

1

2:31:29

 

01:10

1

1:43:46

 

4:59:57

 

Male 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Sebastian Binnemann

303

28

1

33:59

 

00:37

1

2:33:37

 

00:30

1

1:32:31

 

4:41:15

2

12

Jim Beson

285

26

2

41:14

 

06:38

2

3:04:36

 

02:13

2

1:47:06

 

5:41:49

 

Male 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

2

David Plotts

252

30

1

39:33

 

00:59

1

2:28:09

 

00:43

1

1:49:17

 

4:58:44

2

35

Eric Jnah

271

33

5

1:13:23

 

01:43

4

3:22:00

 

01:00

2

2:00:39

 

6:38:47

3

36

Joshua Green

294

33

3

51:08

 

02:31

3

3:13:30

 

01:37

3

2:33:14

 

6:42:02

4

37

Jaime Saint

274

33

2

42:47

 

02:18

2

2:55:30

 

01:58

4

3:01:45

 

6:44:20

DNF

DNF

Marcus Brothers

284

30

4

1:03:38

 

02:30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Male 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

7

Matthew Weddington

273

35

2

40:01

 

02:26

3

2:49:50

 

01:26

1

1:45:10

 

5:18:55

2

8

Neil Brown

257

36

5

50:57

 

03:06

1

2:40:16

 

01:23

2

1:50:20

 

5:26:03

3

9

Brent Johnston

260

36

1

37:51

 

02:54

2

2:49:20

 

00:59

3

1:59:36

 

5:30:42

4

21

ERIC Dill

267

39

3

47:32

 

02:58

4

2:58:24

 

02:12

5

2:11:48

 

6:02:57

5

23

Dan Sharp

279

37

4

50:37

 

05:03

5

3:00:08

 

01:59

4

2:11:07

 

6:08:55

 

Male 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

4

Jack Earley

278

43

1

34:44

 

01:44

1

2:39:30

 

00:48

2

2:00:26

 

5:17:14

2

6

Todd Eveland

301

42

4

44:39

 

02:03

3

2:46:48

 

00:42

1

1:44:33

 

5:18:48

3

15

Ian Toms

255

44

2

38:20

 

01:52

2

2:44:10

 

00:39

4

2:22:38

 

5:47:41

4

20

Sherman Criner

268

44

5

45:28

 

04:26

5

3:06:11

 

02:48

3

2:01:47

 

6:00:41

5

25

Chris Hambrick

292

41

3

41:28

 

02:18

4

3:02:40

 

02:42

5

2:24:07

 

6:13:17

 

Male 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

11

wheeler jervis

269

46

2

43:44

 

01:53

2

2:56:36

 

01:20

2

1:58:01

 

5:41:36

2

14

John Marotta

276

47

3

53:18

 

02:17

3

2:58:08

 

00:59

1

1:51:05

 

5:45:49

3

17

robert kelley

270

48

1

43:12

 

01:53

1

2:49:17

 

01:27

4

2:17:50

 

5:53:40

4

27

Gary Trullinger

286

49

4

56:05

 

02:48

4

3:06:04

 

01:03

3

2:10:06

 

6:16:07

 

Male 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

5

Paul Ingholt

259

50

1

32:41

 

01:27

1

2:39:57

 

02:30

1

2:01:45

 

5:18:22

 

White Lake Challenge - Elite

Male

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Austin Jackson

250

33

1

31:53

 

00:35

1

2:20:49

 

00:34

1

1:25:40

 

4:19:34

 

White Lake Challenge - XL3

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Alexander Karstens

265

42

1

43:54

 

01:26

1

2:48:13

 

01:31

1

2:01:06

 

5:36:13

 

White Lake Challenge - Team

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Stephanie Miller

262

26

1

36:26

 

00:29

1

3:16:07

 

00:33

1

1:40:14

 

5:33:52