JCCB Independence Day Triathlon

Age Group Results

July 04, 2010


HFP RACING www.hfpracing.com

Age Group

Female 15 to 19

 

Overall

 

------- 300yd Swim -------

T1

------- 12mi Bike -------

T2

------- 5k Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

98

Holly Fisher

88

17

3

7:51.0

 

1:29.6

1

43:00.3

 

0:26.6

1

29:40.4

 

1:22:28.1

2

115

Kaitlyn Schrader

6

18

1

6:10.0

 

2:04.1

3

45:47.8

 

0:33.6

2

30:15.5

 

1:24:51.2

3

137

LeeAnn Junk

113

19

5

8:50.6

 

1:41.3

2

44:58.7

 

0:23.2

4

32:44.2

 

1:28:38.2

4

147

Maya Saar

76

15

2

6:37.8

 

1:11.7

5

52:12.0

 

0:29.4

3

30:51.5

 

1:31:22.5

5

165

Haley Agee

189

18

4

8:07.3

 

1:56.1

4

51:43.3

 

1:10.4

5

33:09.1

 

1:36:06.3

 

Female 20 to 24

 

Overall

 

------- 300yd Swim -------

T1

------- 12mi Bike -------

T2

------- 5k Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

92

Rebecca Hug

3

24

3

7:21.4

 

0:58.7

1

43:37.9

 

0:25.8

3

29:24.0

 

1:21:48.0

2

118

brittany schultz

176

23

8

9:55.7

 

2:30.0

6

48:53.9

 

0:49.7

1

22:47.2

 

1:24:56.7

3

127

Lauren Cooper

163

23

1

7:08.9

 

3:10.2

7

48:56.3

 

1:03.7

2

26:12.5

 

1:26:31.7

4

130

Andrea Howell

213

23

4

8:23.5

 

1:40.0

2

45:40.3

 

0:50.3

4

30:44.3

 

1:27:18.5

5

158

Jessica Beardsley

123

23

7

9:43.1

 

2:21.9

5

48:52.4

 

0:43.9

5

32:39.8

 

1:34:21.3

6

167

Lauren Agee

195

21

5

8:23.8

 

1:50.0

10

51:53.8

 

1:05.6

6

33:08.5

 

1:36:21.9

7

171

Rachel Leeds

35

20

2

7:09.1

 

2:27.5

3

47:21.5

 

1:02.2

9

39:22.1

 

1:37:22.5

8

173

Kaleigh Windle

174

23

10

10:19.3

 

2:08.0

4

48:06.4

 

0:39.8

7

36:24.8

 

1:37:38.6

9

181

Anna Corcoran

86

23

6

8:28.6

 

2:30.0

8

50:25.8

 

0:46.2

10

39:56.6

 

1:42:07.4

10

186

Becky Tykodi

175

22

9

10:06.2

 

2:15.1

9

51:31.9

 

1:04.3

11

39:59.9

 

1:44:57.5

11

195

Whitney Frodyma

194

23

11

10:34.6

 

2:12.1

11

1:00:06.9

 

0:38.8

8

36:33.3

 

1:50:05.8

 

Female 25 to 29

 

Overall

 

------- 300yd Swim -------

T1

------- 12mi Bike -------

T2

------- 5k Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

49

Rebecca Thorpe

21

29

2

7:23.9

 

1:03.6

1

38:19.4

 

0:49.7

4

27:22.2

 

1:14:59.0

2

62

Meredith Doellman

167

26

5

7:57.9

 

2:21.9

6

42:59.4

 

0:23.6

1

24:14.4

 

1:17:57.4

3

67

Kathleen Powers

139

25

3

7:41.6

 

1:54.0

2

39:09.6

 

0:38.9

5

28:53.4

 

1:18:17.8

4

76

Jane Heiy

99

26

7

8:15.4

 

1:16.3

5

42:15.8

 

0:31.1

3

26:38.2

 

1:18:57.0

5

80

Jennifer Sherman

198

25

8

8:31.8

 

1:18.2

3

39:27.9

 

0:59.7

7

29:37.9

 

1:19:55.6

6

85

Stephanie Bevard

72

26

6

8:04.9

 

2:18.8

7

43:11.5

 

0:28.4

2

26:21.9

 

1:20:25.6

7

110

Taylor Pressler

10

29

1

5:58.4

 

1:56.4

4

41:06.4

 

0:57.5

10

33:53.0

 

1:23:51.9

8

131

Meridith Bardus

253

25

4

7:57.0

 

2:39.4

10

46:27.2

 

1:06.0

6

29:16.2

 

1:27:26.0

9

133

Jessica Vance

241

25

9

8:50.0

 

2:02.3

9

44:38.9

 

0:48.1

8

31:22.8

 

1:27:42.3

10

150

Danielle Weiser

184

27

12

10:20.8

 

3:06.2

8

44:21.9

 

0:59.0

9

33:01.2

 

1:31:49.1

11

197

Beth Cunningham

80

28

11

10:16.1

 

5:10.0

11

53:19.3

 

1:23.9

11

45:52.9

 

1:56:02.3

12

199

Keri Shuman

231

25

10

10:16.0

 

1:21.9

12

1:00:55.4

 

0:53.5

12

47:12.4

 

2:00:39.4

 

Female 30 to 34

 

Overall

 

------- 300yd Swim -------

T1

------- 12mi Bike -------

T2

------- 5k Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

27

Katherine Graham

31

33

1

6:41.9

 

1:15.3

2

34:47.0

 

0:46.4

2

26:07.1

 

1:09:37.8

2

29

Colleen Kingery

32

30

2

7:55.6

 

0:56.8

1

34:27.4

 

0:37.8

3

26:56.2

 

1:10:54.0

3

57

jenny miesse

52

31

3

8:23.0

 

1:01.9

7

57:53.0

 

0:58.9

1

9:21.2

 

1:17:38.1

4

126

Kelly McCormick

130

33

5

10:03.0

 

1:23.7

3

42:16.1

 

0:47.3

4

31:57.9

 

1:26:28.3

5

138

Elena Costello

83

30

4

8:44.4

 

1:11.9

4

42:57.2

 

0:15.6

7

35:38.3

 

1:28:47.8

6

162

Kimberly Potterf

146

33

8

19:23.7

 

42:06.7

 

 

 

0:53.8

5

33:13.1

 

1:35:37.4

7

172

Rebecca Browell

230

31

6

10:41.8

 

2:14.5

5

48:59.2

 

0:52.8

6

34:36.0

 

1:37:24.5

8

194

Noelle Quigley

239

32

7

10:54.5

 

3:07.8

6

50:15.5

 

1:01.6

8

43:46.3

 

1:49:05.8

 

Female 35 to 39

 

Overall

 

------- 300yd Swim -------

T1

------- 12mi Bike -------

T2

------- 5k Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

53

Jennifer Shaver

62

36

7

9:31.3

 

0:58.6

1

40:23.7

 

0:19.2

1

25:52.1

 

1:17:05.1

2

71

camille Bendick

40

38

1

7:57.3

 

0:54.6

5

42:23.8

 

1:11.0

2

26:05.7

 

1:18:32.6

3

77

Heather Beutel

275

37

5

9:02.7

 

1:14.9

2

41:00.6

 

0:54.5

3

26:46.4

 

1:18:59.3

4

104

Diane VanderBrink

46

36

3

8:33.9

 

1:22.7

3

41:48.6

 

0:45.7

6

30:42.6

 

1:23:13.7

5

106

kristen kenney

107

37

2

8:08.7

 

1:02.4

4

42:07.7

 

1:05.0

7

30:52.9

 

1:23:16.9

6

119

Katherine Tipton

182

37

8

10:08.8

 

1:39.9

7

43:55.1

 

0:22.9

4

28:55.9

 

1:25:02.8

7

129

Laura Powers

204

37

6

9:10.2

 

2:59.9

8

44:00.3

 

1:16.8

5

29:46.7

 

1:27:14.2

8

161

Carolyn Snyder

141

35

4

8:39.3

 

1:07.7

9

48:45.2

 

0:23.8

10

36:35.1

 

1:35:31.1

9

182

Michelle Manning

105

36

9

10:31.8

 

2:03.1

11

56:08.5

 

1:00.5

8

32:48.2

 

1:42:32.4

10

188

aristea filippakis

172

39

10

12:12.9

 

2:49.2

10

49:34.3

 

1:44.0

11

39:32.3

 

1:45:53.0

11

198

Nicole Fortman

110

38

11

40:44.7

 

0:49.0

6

43:12.2

 

0:16.8

9

33:25.0

 

1:58:27.9

 

Female 40 to 44

 

Overall

 

------- 300yd Swim -------

T1

------- 12mi Bike -------

T2

------- 5k Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

70

Patricia Schiff

150

40

4

8:12.9

 

1:47.1

4

43:19.3

 

0:36.6

1

24:35.8

 

1:18:31.8

2

86

Rachel Langenderfer

77

42

2

8:09.8

 

1:13.0

1

39:14.4

 

0:46.4

5

31:05.8

 

1:20:29.6

3

108

Audrey Young

166

41

1

7:58.0

 

1:28.6

2

40:43.2

 

0:32.4

7

32:59.5

 

1:23:41.9

4

112

melissa baldwin

103

43

3

8:11.6

 

2:09.5

5

43:29.2

 

0:51.7

4

29:36.6

 

1:24:18.8

5

144

Colleen Avery

66

40

12

9:03.1

 

0:58.1

6

43:51.2

 

0:24.9

9

36:18.0

 

1:30:35.5

6

155

samantha elliott

256

42

8

8:40.4

 

1:49.5

9

46:05.6

 

1:23.2

8

34:58.5

 

1:32:57.3

7

156

Murielle Rosenberg

217

43

7

8:21.9

 

3:30.0

13

51:10.2

 

1:19.1

2

28:41.2

 

1:33:02.5

8

157

Jill Davis

161

40

16

10:55.8

 

3:06.1

12

49:44.9

 

0:55.4

3

29:18.7

 

1:34:01.0

9

166

Sue Sabo

142

44

9

8:55.3

 

2:00.0

8

45:12.2

 

0:39.8

12

39:24.7

 

1:36:12.1

10

169

Jodi Karmia

121

44

13

9:07.2

 

1:57.6

10

46:36.8

 

1:25.5

11

37:28.4

 

1:36:35.7

11

176

Kristin Early

81

40

6

8:17.4

 

2:26.3

11

49:36.7

 

2:36.3

10

36:33.4

 

1:39:30.4

12

177

Shauna Freiberger

153

44

14

10:18.1

 

0:48.4

7

44:44.3

 

0:24.4

14

44:00.2

 

1:40:15.7

13

183

Mary Manning

115

43

15

10:47.4

 

2:06.7

14

56:07.1

 

0:58.3

6

32:47.3

 

1:42:46.9

14

192

Sara Lipman

14

44

5

8:13.0

 

2:06.9

15

56:14.8

 

0:40.6

13

40:54.8

 

1:48:10.4

15

200

Julie Saar

164

44

11

9:01.8

 

3:36.3

16

1:00:00.8

 

0:44.8

15

50:37.7

 

2:04:01.6

 

Female 45 to 49

 

Overall

 

------- 300yd Swim -------

T1

------- 12mi Bike -------

T2

------- 5k Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

41

Dawn Vishey

136

47

2

8:06.0

 

1:38.7

2

38:04.6

 

0:41.6

2

25:40.2

 

1:14:11.2

2

55

Rita Distelhorst

221

49

11

9:33.3

 

0:59.8

4

40:54.6

 

1:24.1

1

24:43.1

 

1:17:35.1

3

64

Bobbi Jacobs

173

45

4

8:54.6

 

0:21.0

1

36:25.6

 

0:16.9

7

32:02.3

 

1:18:00.6

4

90

Deanna Kiesel

64

46

5

9:11.7

 

1:25.0

3

38:48.4

 

1:05.3

5

30:45.3

 

1:21:15.9

5

105

susan rosenthal

155

47

7

9:16.5

 

1:14.5

9

45:10.4

 

0:30.5

3

27:04.6

 

1:23:16.8

6

111

Katie Moore

96

45

6

9:15.9

 

2:13.1

8

44:09.8

 

1:01.6

4

27:26.6

 

1:24:07.2

7

136

Lauren Rackoff

116

47

9

9:22.0

 

2:12.4

7

43:31.1

 

0:37.9

10

32:53.0

 

1:28:36.6

8

142

Jennifer Schmeisser

210

45

12

11:00.9

 

2:03.6

6

42:48.0

 

1:04.0

8

32:44.0

 

1:29:40.6

9

151

Christelie Dunlap

220

45

8

9:21.4

 

3:44.4

10

46:04.2

 

1:11.3

6

31:42.6

 

1:32:04.1

10

160

Lavea Brachman

119

48

14

13:16.7

 

1:26.7

11

46:41.1

 

0:42.6

9

32:52.9

 

1:35:00.2

11

168

Linnet Knight

84

49

10

9:31.3

 

2:35.8

5

42:04.4

 

1:52.1

12

40:24.8

 

1:36:28.5

12

175

Julie Watson

247

49

13

11:25.8

 

1:30.6

13

47:20.1

 

1:16.2

11

36:48.7

 

1:38:21.6

13

179

Sally Dunn

144

48

3

8:39.9

 

2:05.4

12

47:04.8

 

1:40.9

13

41:33.2

 

1:41:04.4

14

191

Joni Seal

28

45

1

7:57.7

 

3:04.5

14

50:38.9

 

0:51.4

14

44:27.1

 

1:46:59.8

 

Female 50 to 54

 

Overall

 

------- 300yd Swim -------

T1

------- 12mi Bike -------

T2

------- 5k Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

10

Tracy DiSabato-Aust

20

51

1

6:49.4

 

0:43.8

1

31:53.1

 

0:25.2

1

23:07.0

 

1:02:58.7

2

50

Sally Sligar

228

54

2

7:48.7

 

1:11.8

2

38:39.0

 

1:00.9

2

26:24.9

 

1:15:05.4

3

95

Jeanne Bauer

140

52

3

8:58.6

 

0:57.1

3

40:33.4

 

1:03.7

3

30:35.3

 

1:22:08.3

4

121

holly murphy

127

54

4

9:14.2

 

1:23.3

5

41:50.2

 

0:55.7

5

32:11.0

 

1:25:34.6

5

146

Jenny Foster

112

52

5

9:41.5

 

0:57.7

6

47:16.7

 

1:08.6

4

32:05.7

 

1:31:10.4

6

148

Iris Welsch

202

50

6

10:09.7

 

1:41.1

4

41:33.7

 

3:02.6

6

34:57.5

 

1:31:24.7

7

189

Debbie Weiser

227

54

8

10:59.4

 

2:36.5

8

54:37.5

 

0:56.0

7

36:48.5

 

1:45:58.0

8

193

Denise Hering

73

52

7

10:13.5

 

3:09.1

7

47:47.7

 

0:48.0

9

46:47.3

 

1:48:45.7

9

196

Mary Beth Zacks

156

53

9

12:20.2

 

2:29.8

9

55:01.2

 

1:00.6

8

44:08.8

 

1:55:00.8

 

Female 55 to 59

 

Overall

 

------- 300yd Swim -------

T1

------- 12mi Bike -------

T2

------- 5k Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

145

DianaKay Ready

134

59

1

10:16.8

 

2:48.5

1

41:21.8

 

1:24.6

1

34:49.9

 

1:30:41.7

2

170

Elaine Pierce

242

56

2

10:41.5

 

0:50.8

2

47:47.3

 

1:18.0

2

36:43.6

 

1:37:21.5

 

Female 60 to 64

 

Overall

 

------- 300yd Swim -------

T1

------- 12mi Bike -------

T2

------- 5k Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

134

ELAINE DEVENNISH

18

62

1

7:24.6

 

2:26.4

2

42:45.4

 

2:28.2

1

32:46.9

 

1:27:51.7

2

153

Leslie Evans

108

62

3

9:33.7

 

1:17.5

3

44:22.9

 

1:07.1

2

36:16.7

 

1:32:38.0

3

190

ERin mazer

208

63

2

9:14.4

 

2:00.8

4

54:10.1

 

0:37.7

3

40:03.4

 

1:46:06.7

4

201

Donna Olenhouse

159

60

6

13:14.7

 

4:23.1

1

8:50.9

 

53:17.5

4

44:17.3

 

2:04:03.7

5

202

susan mazer

215

62

5

11:36.8

 

2:13.8

6

56:36.2

 

1:13.0

5

54:22.0

 

2:06:01.9

6

203

gail levine

216

60

4

11:23.2

 

2:50.0

5

56:24.8

 

1:21.7

6

54:22.0

 

2:06:21.8

 

Male 14 and under

 

Overall

 

------- 300yd Swim -------

T1

------- 12mi Bike -------

T2

------- 5k Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

116

Ricky Dungan

27

10

1

7:55.2

 

1:35.2

1

41:54.9

 

0:26.4

1

32:59.5

 

1:24:51.3

2

152

Michael Orcutt

276

2

10:53.1

 

1:37.0

2

43:25.6

 

0:52.4

2

35:23.4

 

1:32:11.6

 

Male 15 to 19

 

Overall

 

------- 300yd Swim -------

T1

------- 12mi Bike -------

T2

------- 5k Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

36

kyle stewart

61

18

3

6:03.3

 

0:45.9

1

38:47.7

 

0:21.8

4

26:23.3

 

1:12:22.2

2

39

Joe McKinney

2

17

2

5:36.5

 

1:25.2

2

39:58.4

 

0:56.2

2

25:42.3

 

1:13:38.8

3

42

Aaron Deistler

1

16

1

4:59.3

 

1:34.8

3

40:19.3

 

0:41.4

5

26:49.7

 

1:14:24.5

4

100

Benjamin Mackessy

137

17

4

8:28.2

 

2:26.1

4

44:01.6

 

1:50.2

3

25:57.4

 

1:22:43.7

5

123

Zack Caudill

87

17

6

10:56.2

 

0:48.4

6

49:24.3

 

0:47.1

1

24:26.9

 

1:26:23.1

6

143

Alex Loeb

168

15

5

9:43.1

 

1:23.0

5

45:46.2

 

0:42.9

6

32:13.9

 

1:29:49.2

 

Male 20 to 24

 

Overall

 

------- 300yd Swim -------

T1

------- 12mi Bike -------

T2

------- 5k Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Ross Hartley

4

22

1

4:42.7

 

0:30.8

1

28:36.8

 

0:29.8

2

18:55.1

 

53:15.4

2

5

Enrick Garcia

8

23

3

6:42.9

 

1:30.9

2

31:54.4

 

0:49.0

3

20:03.1

 

1:01:00.5

3

11

Daniel Zeitler

41

22

6

7:03.8

 

1:12.6

3

33:09.1

 

0:31.1

6

21:23.6

 

1:03:20.4

4

18

Joel Eversole

157

23

11

8:04.2

 

1:06.5

5

34:43.1

 

1:29.9

4

20:14.1

 

1:05:38.0

5

19

Zach Aust

5

21

2

6:33.1

 

0:40.8

4

34:33.7

 

0:38.5

7

23:46.6

 

1:06:12.9

6

24

Alex Moore

45

20

8

7:12.1

 

1:37.9

8

38:43.3

 

1:02.0

5

20:18.5

 

1:08:53.9

7

26

Tyler Schroeder

69

21

5

6:58.4

 

0:59.6

6

35:43.5

 

0:21.0

9

25:09.5

 

1:09:12.1

8

31

Kurt Schroeder

39

24

7

7:03.9

 

1:18.9

7

37:41.5

 

0:30.0

8

24:24.5

 

1:10:59.0

9

65

chad schroeder

101

20

9

7:17.0

 

1:20.6

10

42:24.8

 

0:36.7

10

26:24.7

 

1:18:04.0

10

97

Chad Cooper

162

23

10

7:22.0

 

2:20.9

9

42:11.2

 

0:28.6

11

29:59.9

 

1:22:22.9

11

109

Scott Scanlon

67

22

12

27:02.4

 

47:25.0

 

 

 

0:40.9

1

8:34.6

 

1:23:43.1

12

139

William Lesser

34

20

4

6:49.1

 

2:57.9

11

46:37.3

 

1:45.3

12

31:12.6

 

1:29:22.3

 

Male 25 to 29

 

Overall

 

------- 300yd Swim -------

T1

------- 12mi Bike -------

T2

------- 5k Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

20

Joe Lambert

63

27

10

7:55.2

 

0:27.2

3

36:39.4

 

0:18.6

1

21:14.5

 

1:06:35.1

2

30

Josh Pozmantir

149

27

14

9:19.0

 

0:48.4

4

36:40.5

 

0:38.0

2

23:30.1

 

1:10:56.1

3

34

Anthony Rudd

97

25

1

6:54.2

 

1:22.7

2

36:29.1

 

1:21.6

4

24:55.5

 

1:11:03.3

4

35

Avi Abroms

102

29

2

6:57.3

 

1:40.5

1

35:49.2

 

1:26.7

5

25:09.8

 

1:11:03.7

5

44

Joshua Paeltz

90

28

5

7:21.3

 

2:06.6

5

38:17.4

 

1:23.9

6

25:21.7

 

1:14:31.0

6

46

Evan Yoak

59

25

15

9:45.3

 

1:38.1

6

38:33.9

 

0:34.9

3

24:00.1

 

1:14:32.5

7

51

Jeffrey Akers

229

28

7

7:35.6

 

1:13.0

11

40:03.1

 

0:27.9

9

26:18.1

 

1:15:37.8

8

54

David Haberman

120

25

13

9:05.4

 

1:23.7

13

40:36.4

 

0:13.9

8

25:56.1

 

1:17:15.8

9

58

Doug Schroeder

222

27

12

8:24.3

 

1:38.2

7

38:59.1

 

0:55.4

12

27:41.6

 

1:17:38.8

10

63

Justin Doellman

49

25

4

7:16.2

 

2:06.4

15

41:09.8

 

0:27.9

11

26:59.4

 

1:17:59.8

11

68

Ben Warren

71

27

8

7:47.1

 

1:06.1

12

40:12.7

 

0:50.7

13

28:22.6

 

1:18:19.4

12

72

Nathanael Marshall

154

27

17

9:49.8

 

1:20.7

16

41:43.2

 

0:19.2

7

25:24.3

 

1:18:37.4

13

75

Dean Schroeder

183

27

11

8:21.0

 

1:44.5

8

39:15.3

 

0:54.8

14

28:38.4

 

1:18:54.1

14

83

James Manning

26

28

18

11:17.9

 

1:24.9

10

39:29.9

 

1:20.5

10

26:46.6

 

1:20:20.0

15

89

Tyler Kazee

47

29

6

7:29.7

 

0:58.2

9

39:21.0

 

1:02.4

16

32:10.6

 

1:21:02.1

16

93

Chris Howell

177

29

9

7:48.3

 

1:42.1

14

40:39.8

 

1:07.2

15

30:31.9

 

1:21:49.4

17

174

Michael Stumpf

244

27

16

9:46.3

 

1:56.6

18

51:24.1

 

0:29.8

17

34:31.9

 

1:38:09.0

18

187

ARTHUR DEVENNISH

16

27

3

7:15.4

 

4:48.2

17

43:48.3

 

2:46.7

18

46:47.8

 

1:45:26.5

 

Male 30 to 34

 

Overall

 

------- 300yd Swim -------

T1

------- 12mi Bike -------

T2

------- 5k Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

7

Todd Simmons

12

34

5

6:41.7

 

0:46.3

2

32:09.7

 

0:26.7

2

22:00.8

 

1:02:05.4

2

8

Andy Britton

65

34

2

6:25.6

 

0:41.3

1

31:36.5

 

0:29.0

4

23:01.6

 

1:02:14.2

3

13

Michael Leonetti

23

33

4

6:38.9

 

1:34.6

4

34:15.7

 

0:15.6

1

21:51.1

 

1:04:36.0

4

14

Michael Ganio

7

33

1

5:12.8

 

0:34.2

6

35:15.8

 

0:40.1

5

23:23.6

 

1:05:06.7

5

16

Roland Varga Imre

53

33

3

6:27.4

 

0:50.2

5

34:38.7

 

0:50.6

3

22:24.2

 

1:05:11.2

6

21

David Gordon

36

34

6

6:41.8

 

0:58.4

3

33:59.5

 

0:28.3

6

25:56.5

 

1:08:04.7

7

22

Matt Briggs

169

31

 

 

 

 

 

 

 

 

16

1:08:30.2

 

1:08:30.2

8

59

James Shultz

200

33

8

8:03.7

 

2:12.6

8

38:36.6

 

0:56.1

7

27:56.5

 

1:17:45.7

9

66

Jason Jones

212

31

10

8:27.5

 

2:11.1

7

38:34.4

 

0:48.6

8

28:06.3

 

1:18:08.1

10

88

Christopher Salt

122

31

7

8:02.4

 

1:15.2

9

39:07.0

 

0:30.8

13

31:44.5

 

1:20:40.1

11

94

James Westfall

201

34

11

9:19.8

 

2:20.8

10

41:00.5

 

0:39.8

9

28:37.6

 

1:21:58.6

12

102

Joseph Pizzino

254

30

13

9:32.2

 

0:59.1

11

41:07.1

 

1:12.9

12

30:20.7

 

1:23:12.2

13

141

matthew mazer

223

34

14

10:53.6

 

3:01.1

12

45:35.1

 

1:25.9

10

28:42.8

 

1:29:38.7

14

154

ron grimes

209

34

12

9:21.2

 

2:30.3

14

48:03.9

 

0:45.1

14

32:11.8

 

1:32:52.5

15

159

Robert Harpster

179

34

9

8:07.6

 

2:43.7

13

47:25.5

 

0:44.4

15

35:41.0

 

1:34:42.4

16

204

andrew martin

225

31

15

1:01:53.4

 

48:59.0

 

 

 

1:42.8

11

29:06.3

 

2:21:41.6

 

Male 35 to 39

 

Overall

 

------- 300yd Swim -------

T1

------- 12mi Bike -------

T2

------- 5k Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

3

Craig Richardson

9

38

1

6:03.7

 

0:47.6

1

29:55.8

 

0:39.3

1

21:34.5

 

59:01.2

2

12

Rick Rick III

55

35

2

6:45.9

 

0:55.6

3

31:30.7

 

0:40.3

2

23:34.5

 

1:03:27.2

3

17

Tom Kingery

124

35

4

7:14.0

 

0:56.5

2

31:09.7

 

0:49.1

3

25:04.7

 

1:05:14.2

4

69

Brian Snyder

85

36

3

6:56.6

 

1:54.8

7

42:50.7

 

0:21.8

4

26:25.3

 

1:18:29.4

5

91

KENNETH VERMILION

178

39

5

7:43.8

 

2:00.6

4

39:20.6

 

0:34.8

6

31:39.3

 

1:21:19.2

6

96

Josh Sanders

187

35

6

7:56.5

 

1:23.0

6

42:14.1

 

1:00.1

5

29:35.5

 

1:22:09.4

7

120

Brian Robertson

203

37

7

8:37.0

 

1:59.6

5

40:49.5

 

1:18.5

7

32:35.9

 

1:25:20.7

 

Male 40 to 44

 

Overall

 

------- 300yd Swim -------

T1

------- 12mi Bike -------

T2

------- 5k Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

23

Travis Ryan

43

41

4

7:38.4

 

0:42.0

1

34:49.5

 

0:40.4

5

24:40.2

 

1:08:30.7

2

28

Joe Wulf

143

40

2

7:09.9

 

0:45.3

2

34:53.3

 

0:34.4

11

27:18.4

 

1:10:41.4

3

33

Jason Fortman

111

41

14

9:17.9

 

2:30.6

7

37:18.0

 

0:23.1

1

21:33.5

 

1:11:03.3

4

37

Steve Rogers

25

41

1

6:56.7

 

1:34.1

6

37:11.3

 

0:43.9

9

26:41.8

 

1:13:08.0

5

38

John Sachs

152

43

12

8:38.7

 

0:47.9

5

36:34.2

 

0:56.8

6

26:16.8

 

1:13:14.6

6

40

Steve Sabo

118

40

5

7:52.3

 

1:30.6

3

35:40.9

 

0:15.5

12

28:35.8

 

1:13:55.4

7

43

YAKOV SOBOLEV

117

42

10

8:30.0

 

1:30.3

4

36:30.7

 

0:44.5

10

27:13.7

 

1:14:29.4

8

45

Wes Weaver

138

41

17

10:13.1

 

1:17.2

8

37:33.7

 

1:08.3

4

24:18.8

 

1:14:31.3

9

48

Michael Greff

57

42

6

7:53.0

 

1:42.1

11

39:58.2

 

1:06.4

2

24:01.8

 

1:14:41.6

10

56

Paul J Meyer

60

42

3

7:12.7

 

2:37.5

13

40:21.1

 

0:43.6

8

26:41.2

 

1:17:36.3

11

79

David Powers

205

42

16

9:59.5

 

2:10.8

12

40:11.8

 

1:14.0

7

26:18.4

 

1:19:54.8

12

81

David Cohn

192

43

8

8:19.1

 

1:18.4

9

38:20.1

 

1:24.7

17

30:42.8

 

1:20:05.4

13

82

Tom Fowble

188

44

7

8:16.6

 

2:13.0

18

44:38.3

 

0:53.8

3

24:16.7

 

1:20:18.7

14

101

Rick Swaro

104

40

9

8:29.5

 

1:46.7

16

41:48.4

 

1:20.5

15

29:31.5

 

1:22:56.7

15

107

Phil MacLean

98

42

13

8:56.0

 

1:37.9

15

41:33.4

 

1:09.6

16

30:10.3

 

1:23:27.5

16

114

William Schwertfager

243

43

18

12:01.1

 

2:17.2

14

40:24.5

 

1:01.8

14

29:04.2

 

1:24:49.0

17

117

Ryan Grove

147

42

15

9:35.0

 

2:02.6

17

43:40.7

 

0:31.3

13

29:03.6

 

1:24:53.3

 

Male 45 to 49

 

Overall

 

------- 300yd Swim -------

T1

------- 12mi Bike -------

T2

------- 5k Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

15

Jim Phelan

13

45

1

6:13.1

 

0:40.7

1

32:42.7

 

0:44.3

2

24:49.0

 

1:05:09.9

2

32

Thomas Van Atta

42

46

2

7:36.1

 

1:46.3

2

32:53.6

 

1:07.4

6

27:39.3

 

1:11:02.9

3

52

Bradley Osborne

74

46

6

7:53.9

 

2:49.2

4

36:13.2

 

1:06.9

7

28:04.1

 

1:16:07.6

4

60

Bruce Stewart

38

49

4

7:42.6

 

1:27.2

3

36:08.9

 

0:56.3

9

31:36.4

 

1:17:51.5

5

61

Tony Thivener

75

46

5

7:51.1

 

2:32.1

12

42:27.5

 

0:52.2

1

24:10.3

 

1:17:53.3

6

84

Rob Myatt

100

49

12

9:57.7

 

2:03.2

9

40:41.2

 

0:29.8

3

27:11.9

 

1:20:24.0

7

87

David Presper

128

45

9

8:43.3

 

2:24.3

10

41:12.1

 

0:43.8

5

27:34.1

 

1:20:37.7

8

99

Isaiah Scott

19

48

 

 

 

 

 

 

 

 

15

1:22:34.5

 

1:22:34.5

9

103

Danny Bromberg

132

48

10

9:08.7

 

2:44.9

8

40:27.9

 

0:40.2

8

30:11.1

 

1:23:12.9

10

124

rex elliott

251

48

7

8:05.1

 

1:38.5

5

38:40.4

 

1:12.7

13

36:49.5

 

1:26:26.4

11

128

Gary Palmer

106

47

8

8:15.5

 

2:15.5

6

38:51.7

 

1:20.3

12

36:30.8

 

1:27:13.9

12

132

Andrew Smith

94

48

11

9:24.6

 

3:21.9

11

42:11.9

 

0:43.8

10

31:58.6

 

1:27:41.0

13

135

Stephen Keyes

218

48

15

14:25.4

 

1:23.7

15

43:52.2

 

1:36.7

4

27:13.0

 

1:28:31.2

14

149

JOE DIETRICH

240

48

14

11:23.5

 

2:17.2

14

43:04.7

 

2:42.6

11

32:08.6

 

1:31:36.9

15

163

Andy Knight

207

49

13

10:05.3

 

2:12.6

13

42:59.7

 

2:40.8

14

37:39.4

 

1:35:37.9

 

Male 50 to 54

 

Overall

 

------- 300yd Swim -------

T1

------- 12mi Bike -------

T2

------- 5k Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

2

Brian Barker

306

50

1

6:20.4

 

0:31.3

2

30:58.2

 

0:29.3

1

20:14.5

 

58:33.8

2

4

James Aust

33

53

2

6:46.6

 

0:40.7

1

29:56.1

 

0:28.1

2

21:48.3

 

59:40.0

3

6

Mark Lemmon

24

51

4

7:04.2

 

0:39.8

3

31:08.7

 

0:31.4

3

22:11.5

 

1:01:35.7

4

9

Don Cain

11

50

3

6:49.4

 

0:45.7

4

31:33.6

 

0:40.0

4

22:42.0

 

1:02:31.0

5

25

David Solyan

15

54

6

7:49.3

 

0:41.5

5

33:38.1

 

0:41.9

5

26:15.5

 

1:09:06.5

6

73

Bruce Schroeder

133

50

5

7:41.6

 

1:46.6

6

38:09.9

 

0:59.5

9

30:05.1

 

1:18:42.9

7

74

John Leighton

126

50

9

8:49.1

 

1:12.1

9

40:53.2

 

1:02.6

6

26:48.6

 

1:18:45.9

8

78

ron fox

185

53

7

7:50.6

 

1:49.1

7

38:40.4

 

1:34.8

7

29:41.3

 

1:19:36.5

9

113

Michael Blumenfeld

131

51

8

8:29.2

 

3:20.5

8

40:19.9

 

2:24.4

8

30:00.4

 

1:24:34.6

10

122

John Bargerhuff

255

51

10

9:41.7

 

2:06.3

10

41:25.2

 

2:21.0

10

30:19.3

 

1:25:53.5

11

140

Jay Schroeder

180

50

12

10:23.2

 

2:19.7

11

43:31.4

 

0:38.8

11

32:34.8

 

1:29:28.2

12

184

jeff mccullough

114

50

11

10:07.2

 

1:43.3

12

50:28.0

 

0:33.1

12

40:49.6

 

1:43:41.4

 

Male 55 to 59

 

Overall

 

------- 300yd Swim -------

T1

------- 12mi Bike -------

T2

------- 5k Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

47

Greg Zamule

109

55

1

9:32.0

 

1:14.5

1

35:22.9

 

0:46.1

1

27:36.9

 

1:14:32.6

2

180

Dennis Quigley

235

56

2

10:28.4

 

3:09.5

2

47:16.5

 

1:32.3

3

39:21.3

 

1:41:48.1

3

185

mark weiser

226

55

3

11:26.0

 

2:32.2

3

53:20.4

 

1:03.4

2

36:31.1

 

1:44:53.3

 

Male 60 to 64

 

Overall

 

------- 300yd Swim -------

T1

------- 12mi Bike -------

T2

------- 5k Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

125

David Valinsky

160

62

1

11:31.7

 

2:03.3

1

40:07.5

 

1:35.1

2

31:10.0

 

1:26:27.8

2

178

IRA mazer

224

64

2

12:24.4

 

2:20.2

2

53:03.7

 

1:38.0

1

31:01.1

 

1:40:27.6

 

Male 65 to 69

 

Overall

 

------- 300yd Swim -------

T1

------- 12mi Bike -------

T2

------- 5k Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

164

EDWARD DEVENNISH

211

65

1

8:36.6

 

3:21.8

1

45:15.4

 

3:08.3

1

35:43.3

 

1:36:05.5

 

Clydesdale 185-199

Male 0-99

 

Overall

 

------- 300yd Swim -------

T1

------- 12mi Bike -------

T2

------- 5k Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Mark Lovett

17

40

1

6:27.2

 

0:49.0

1

31:50.2

 

0:35.2

1

21:29.0

 

1:01:10.8

2

2

matt wattenbarger

91

35

2

6:52.7

 

0:52.9

2

36:16.7

 

0:49.5

2

23:11.4

 

1:08:03.3

3

3

Ben Gleich

248

44

4

7:19.9

 

0:57.9

6

40:37.8

 

0:23.0

3

28:04.6

 

1:17:23.4

4

4

Jason Sadler

51

28

3

7:03.1

 

1:28.7

4

39:43.4

 

0:34.2

6

31:18.8

 

1:20:08.3

5

5

Jonathan Bunker

93

40

7

9:35.3

 

1:38.2

3

39:27.2

 

1:43.5

5

30:44.1

 

1:23:08.5

6

6

Eric Mahaffey

236

35

6

9:26.6

 

2:27.3

8

43:22.0

 

1:04.9

7

31:27.5

 

1:27:48.5

7

7

shawn o'reilly

165

40

8

9:57.4

 

2:07.0

7

42:01.1

 

0:29.3

8

34:27.2

 

1:29:02.3

8

8

Bill Hudson

95

48

5

9:21.4

 

0:56.3

5

40:05.1

 

0:59.8

9

39:59.2

 

1:31:21.9

9

9

Greg Manns

171

38

9

10:39.7

 

1:05.5

9

52:39.4

 

0:50.3

4

28:17.5

 

1:33:32.6

 

Clydesdale 200-224

Male 0-99

 

Overall

 

------- 300yd Swim -------

T1

------- 12mi Bike -------

T2

------- 5k Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Dan McMullen

135

25

5

9:21.9

 

2:23.3

1

36:04.2

 

0:25.9

1

27:21.9

 

1:15:37.2

2

2

paul riffle

58

33

1

7:19.3

 

1:40.5

3

37:38.1

 

0:44.0

2

28:52.5

 

1:16:14.6

3

3

Bob Schmidt

250

55

3

8:22.8

 

0:37.0

2

36:57.5

 

0:56.3

4

31:52.3

 

1:18:46.1

4

4

Adam Brezovsky

37

35

2

8:20.5

 

0:59.6

4

39:05.0

 

0:57.2

5

33:46.9

 

1:23:09.4

5

5

Eric Reed

44

33

6

9:31.3

 

2:23.2

7

44:31.8

 

1:14.0

3

30:59.3

 

1:28:39.9

6

6

Jason Beutel

245

34

4

8:45.5

 

1:34.0

5

39:50.2

 

0:55.1

8

38:09.5

 

1:29:14.5

7

7

Dwight Smith

129

53

7

10:55.1

 

2:03.1

6

41:45.0

 

1:17.8

6

35:05.4

 

1:31:06.6

8

8

Ryan Martin

252

37

8

12:05.3

 

1:45.9

8

46:58.4

 

1:48.2

7

36:48.2

 

1:39:26.2

 

Clydesdale 225+

Male 0-99

 

Overall

 

------- 300yd Swim -------

T1

------- 12mi Bike -------

T2

------- 5k Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Scott Kaiser

22

35

4

9:39.3

 

1:25.4

2

42:26.6

 

1:42.7

1

27:36.5

 

1:22:50.6

2

2

Steven Milham

191

40

3

9:37.5

 

3:45.9

3

43:08.6

 

2:14.2

2

37:59.8

 

1:36:46.3

3

3

george grabow

70

43

2

9:04.2

 

0:37.5

4

47:58.0

 

0:57.9

3

38:43.4

 

1:37:21.3

4

4

Joseph Hungate

125

43

 

 

 

 

 

 

 

 

4

1:46:44.1

 

1:46:44.1

 

Athena 150+

Female 0-99

 

Overall

 

------- 300yd Swim -------

T1

------- 12mi Bike -------

T2

------- 5k Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Rachel Botkin

89

34

1

8:52.1

 

1:31.2

1

39:40.3

 

1:04.1

3

29:28.8

 

1:20:36.6

2

2

Jennifer Bunker

68

38

2

8:55.1

 

1:33.1

3

43:59.0

 

1:04.6

1

28:53.5

 

1:24:25.5

3

3

Stephanie Schiff

151

39

5

11:13.5

 

3:07.9

5

49:45.8

 

0:52.5

2

29:19.7

 

1:34:19.7

4

4

Michelle Newman Brady

186

32

3

9:28.6

 

1:59.1

6

54:18.8

 

0:41.7

4

38:00.9

 

1:44:29.3

5

5

Barbara Milham

190

39

6

13:16.2

 

3:37.2

4

48:46.4

 

1:53.9

5

49:22.6

 

1:56:56.5

6

6

Karnel Hudson

148

42

 

 

 

 

 

 

 

 

6

2:21:55.4

 

2:21:55.4

 

Coed Teams

Female 0-99

 

Overall

 

------- 300yd Swim -------

T1

------- 12mi Bike -------

T2

------- 5k Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Riley Fortman

78

16

2

7:57.0

 

0:31.4

3

46:28.5

 

0:17.0

1

27:59.4

 

1:23:13.3

2

2

Daria DeNoia

206

41

3

8:44.9

 

0:30.8

2

43:49.1

 

0:19.4

3

32:10.1

 

1:25:34.4

3

3

Lou Perry

181

41

1

7:39.0

 

1:28.9

1

43:14.0

 

0:31.2

4

35:10.8

 

1:28:04.0

4

4

joe sniderman

214

30

5

10:49.3

 

2:54.0

5

56:36.9

 

0:27.0

2

28:13.5

 

1:39:00.8

5

5

Beth Korda

219

48

4

8:46.7

 

1:06.9

4

53:45.4

 

1:49.4

5

35:51.8

 

1:41:20.5

 

Mountain Bike

Female 0-99

 

Overall

 

------- 300yd Swim -------

T1

------- 12mi Bike -------

T2

------- 5k Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

4

Jo Longstretch-Beach

237

48

2

11:15.6

 

2:46.2

1

50:23.1

 

0:53.7

2

39:13.3

 

1:44:32.1

2

5

Kristen Hay

246

21

1

9:48.7

 

1:12.3

2

58:23.7

 

0:51.8

1

37:44.8

 

1:48:01.4

 

Male 0-99

 

Overall

 

------- 300yd Swim -------

T1

------- 12mi Bike -------

T2

------- 5k Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Tobin McCuen

92

42

2

7:56.6

 

2:09.6

1

40:30.3

 

0:39.6

1

28:56.2

 

1:20:12.4

2

2

Ernie Wallace

145

40

3

8:52.5

 

1:59.9

2

43:08.4

 

0:31.8

2

30:14.3

 

1:24:47.1

3

3

Pete Van Frayen

54

36

1

7:30.0

 

2:24.1

3

51:03.3

 

0:43.3

3

30:44.1

 

1:32:25.0