Great Buckeye Challenge

Age Group Results

August 22, 2010


HFP Racing


Sprint Triathlon - Age Group

Female 14 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

75

Emily Porensky

481

0

2

25:45

 

02:08

1

47:09

 

00:55

1

24:55

 

1:40:54

2

82

Bryn Onweller

466

14

1

19:55

 

01:49

2

47:53

 

00:51

2

32:08

 

1:42:38

 

Female 15 to 19

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

103

Kaitlin Toth

427

19

1

26:04

 

02:38

1

45:53

 

01:02

2

32:49

 

1:48:28

2

114

Lauren Bruns

512

18

2

30:16

 

03:31

2

49:03

 

01:27

1

26:36

 

1:50:55

 

Female 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

88

Kassie McCann

497

24

2

28:16

 

03:00

2

46:09

 

01:41

1

26:08

 

1:45:16

2

89

Laura Tiller

496

24

1

28:16

 

03:01

1

45:41

 

02:08

2

26:16

 

1:45:23

 

Female 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

61

MAGGIE LASELLE

495

25

4

29:01

 

01:40

1

40:09

 

01:52

1

22:54

 

1:35:37

2

83

Courtney Harman

483

29

5

30:12

 

01:40

2

41:05

 

01:04

6

28:39

 

1:42:41

3

92

Katie Thiel

461

25

3

27:57

 

02:38

8

48:12

 

00:54

4

26:06

 

1:45:49

4

94

Elizabeth Lienhart

441

26

9

35:48

 

01:14

4

42:50

 

00:44

3

26:03

 

1:46:40

5

99

Megan Miller

498

25

8

35:38

 

01:57

3

42:36

 

01:42

2

25:17

 

1:47:12

6

107

Stephanie Auld

556

25

7

32:05

 

03:34

5

44:50

 

00:59

5

27:51

 

1:49:22

7

109

Jillian Jacobs

507

28

1

26:53

 

01:54

6

46:46

 

00:54

10

33:02

 

1:49:30

8

118

Tracy Mackey

536

25

6

30:42

 

02:13

7

47:53

 

02:03

8

29:04

 

1:51:57

9

135

Allison Wolfe

545

29

2

27:14

 

05:32

9

52:32

 

10:02

7

29:03

 

2:04:25

10

144

Rachel Auld

459

26

10

42:06

 

05:38

10

56:54

 

01:59

9

32:37

 

2:19:16

 

Female 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

16

Holly Fiora

454

32

6

23:25

 

01:22

1

36:16

 

00:42

1

21:41

 

1:23:27

2

26

Katherine Graham

489

33

1

20:10

 

02:15

2

36:48

 

01:11

5

25:56

 

1:26:23

3

41

Erica Hitzhusen

730

34

2

21:34

 

01:33

4

41:30

 

01:31

3

23:50

 

1:30:00

4

42

Renae Warner

313

30

4

22:33

 

00:57

5

42:25

 

00:50

2

23:21

 

1:30:07

5

64

Andrea Arner

537

30

3

22:13

 

02:04

7

45:08

 

00:44

6

27:04

 

1:37:16

6

66

Heather Richter

690

32

5

23:15

 

02:07

6

42:58

 

01:20

8

28:25

 

1:38:06

7

84

Barbara Perenic

549

31

7

28:22

 

02:19

9

46:45

 

00:58

4

24:38

 

1:43:03

8

105

Sarah George

519

33

11

31:20

 

02:21

8

45:20

 

01:22

7

28:15

 

1:48:39

9

108

Katie Slanker

544

30

10

30:44

 

03:05

3

41:05

 

01:38

13

32:52

 

1:49:27

10

127

Kelly Guiliano

446

33

12

32:30

 

02:00

10

52:11

 

01:10

11

31:01

 

1:58:55

11

133

Adrienne Schmoll

429

31

14

35:35

 

02:38

11

53:35

 

01:03

12

31:19

 

2:04:11

12

134

Karissa Feucht

553

31

8

28:40

 

04:07

14

1:00:33

 

02:01

10

29:02

 

2:04:24

13

139

Kim Bays

424

32

13

34:33

 

04:40

12

58:26

 

02:43

9

28:43

 

2:09:08

14

143

Kristal Schmandt

525

30

9

30:10

 

03:53

13

59:16

 

01:44

14

41:09

 

2:16:14

 

Female 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

69

Kristi Castile

442

35

1

23:06

 

02:20

1

44:34

 

00:50

5

28:38

 

1:39:31

2

81

Suzanne Kruep

479

35

2

25:58

 

01:35

2

45:27

 

01:31

4

27:53

 

1:42:27

3

97

Amy Askins

443

37

5

30:37

 

03:26

 

 

 

46:46

1

25:57

 

1:46:48

4

100

Tiffany Ross

457

37

4

29:54

 

02:39

3

46:04

 

01:03

3

27:37

 

1:47:19

5

116

Amie Walter

414

39

6

30:45

 

02:07

4

50:04

 

01:34

2

27:08

 

1:51:40

6

129

Andrea Del Favero

475

35

7

31:39

 

03:20

5

52:46

 

01:08

6

31:10

 

2:00:04

7

131

Marisa Moore

555

36

3

27:23

 

03:37

6

53:50

 

02:13

8

34:10

 

2:01:14

8

145

Amy Berner

686

37

8

40:08

 

04:34

7

1:02:48

 

01:36

7

33:50

 

2:22:58

 

Female 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

29

Amy Graham

470

41

2

22:28

 

01:10

1

40:40

 

00:58

1

21:44

 

1:27:02

2

38

Julie Foster

472

43

 

 

 

 

 

 

 

 

6

1:29:26

 

1:29:26

3

54

Eileen Shaughnessy

502

42

1

22:00

 

01:53

2

42:46

 

01:10

2

25:46

 

1:33:37

4

85

julie rastatter

676

41

3

22:39

 

01:53

3

44:32

 

01:17

5

32:56

 

1:43:19

5

86

Christina Lopez

554

44

4

25:39

 

02:16

4

45:01

 

01:17

3

29:22

 

1:43:37

6

124

Angela Brouhard

514

42

5

31:58

 

03:05

5

47:22

 

02:56

4

30:15

 

1:55:37

 

Female 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

78

Elizabeth Ruchhoft

465

46

3

25:36

 

01:59

3

44:45

 

01:47

2

27:47

 

1:41:56

2

96

Debbie McBroom

463

47

2

25:22

 

02:50

4

47:53

 

01:25

3

29:13

 

1:46:46

3

112

Vivian O'Connell

529

45

4

27:20

 

02:19

1

44:22

 

02:00

5

34:50

 

1:50:53

4

130

Ann Ellis

678

45

5

31:35

 

02:55

 

 

 

55:42

4

29:52

 

2:00:07

5

136

Mary Bryant

518

46

6

36:30

 

03:23

5

56:43

 

01:46

1

26:09

 

2:04:32

DQ

DQ

Anne Minnick

487

45

1

24:45

 

02:53

2

44:22

 

01:46

DQ

24:46

 

1:38:34

 

Female 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

55

Claude Bauer

726

52

2

24:39

 

01:44

2

43:19

 

00:43

1

23:36

 

1:34:03

2

57

Karen Rokich

467

51

1

21:28

 

01:37

3

43:30

 

01:17

2

26:57

 

1:34:52

3

120

claude bauer

557

52

3

37:06

 

03:30

1

42:34

 

01:53

3

28:13

 

1:53:17

 

Female 55 to 59

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

87

THERESA LASELLE

494

59

2

29:39

 

02:29

1

43:03

 

01:46

2

28:06

 

1:45:05

2

101

Jeannie Liming

523

55

1

29:07

 

01:54

3

47:42

 

01:35

1

26:58

 

1:47:19

3

132

DianaKay Ready

551

59

3

38:10

 

03:05

2

45:49

 

02:05

3

32:16

 

2:01:28

 

Female 65 to 69

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

77

Patricia Heithaus

526

65

1

22:57

 

02:25

1

44:31

 

01:05

1

30:08

 

1:41:08

 

Male 15 to 19

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

11

Colin Kanzari

471

17

1

16:13

 

01:19

1

39:12

 

01:05

1

21:58

 

1:19:50

2

43

Jacob Dockter

440

17

4

1:04:25

 

 

 

 

 

45:12

3

25:04

 

1:30:09

3

79

Joel Myatt

418

18

2

30:09

 

03:36

2

42:55

 

01:53

2

23:23

 

1:41:58

4

113

Philip Riazzi

511

19

3

30:16

 

03:32

3

49:00

 

01:30

4

26:36

 

1:50:55

 

Male 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

2

Joshua de Jong

469

23

2

20:26

 

01:10

1

34:43

 

00:32

2

20:07

 

1:17:00

2

6

Christopher Crowder

744

20

1

20:10

 

01:21

2

35:09

 

00:42

3

21:30

 

1:18:55

3

12

Sean Taylor

559

20

3

21:04

 

00:43

3

35:42

 

00:43

4

21:44

 

1:19:58

4

30

Trevor Grandy

485

20

4

27:40

 

01:32

4

39:46

 

00:42

1

17:36

 

1:27:17

5

95

Rob Campbell

490

24

5

32:23

 

02:27

5

44:54

 

00:46

6

26:12

 

1:46:43

6

142

Alan Schmandt

505

24

6

49:01

 

03:01

6

51:46

 

01:40

5

25:46

 

2:11:15

 

Male 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

4

Paul Porensky

480

29

1

19:43

 

01:34

1

35:15

 

01:11

2

20:02

 

1:17:45

2

17

Tom Borda

434

26

3

23:44

 

01:14

3

37:35

 

00:45

3

20:31

 

1:23:51

3

19

PATRICK MCFALL

528

29

2

20:12

 

01:36

4

38:23

 

00:55

6

22:51

 

1:23:58

4

28

Kristopher Crawmer

533

29

4

26:00

 

02:05

5

39:24

 

00:57

1

18:10

 

1:26:38

5

39

Jeff Domingus

492

28

5

26:11

 

02:31

2

36:56

 

01:15

5

22:36

 

1:29:30

6

52

Scott Seese

542

25

6

27:45

 

01:27

7

40:31

 

00:46

4

22:16

 

1:32:47

7

73

Randy Olds

462

28

7

29:11

 

02:11

6

39:53

 

01:55

9

27:04

 

1:40:15

8

117

Drew Johnson

547

26

9

35:32

 

02:11

9

46:20

 

01:12

8

26:29

 

1:51:45

9

122

Dave Slanker

543

27

8

31:23

 

03:15

8

44:24

 

02:38

10

32:43

 

1:54:25

10

141

Matt Schmandt

504

27

10

49:00

 

03:00

10

51:46

 

01:41

7

25:46

 

2:11:15

 

Male 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

7

Todd Simmons

500

34

6

21:50

 

01:15

1

35:40

 

00:46

1

19:36

 

1:19:08

2

14

Todd Morgan

423

32

2

18:54

 

01:10

2

36:08

 

00:55

5

23:53

 

1:21:03

3

15

Andrew Stevenson

520

32

4

20:32

 

01:37

4

39:25

 

00:50

2

20:28

 

1:22:54

4

25

Ian Thompson

450

30

1

17:39

 

02:00

3

39:25

 

01:01

9

25:59

 

1:26:06

5

34

Zach Schwartz

420

32

5

21:42

 

01:37

7

40:55

 

01:15

3

22:17

 

1:27:49

6

58

brian lawlor

415

30

7

24:29

 

01:44

8

42:21

 

01:00

6

25:32

 

1:35:08

7

59

Jeff Bell

524

33

3

19:24

 

01:49

9

42:33

 

01:10

12

30:37

 

1:35:36

8

67

Jason Jones

474

31

9

29:57

 

01:35

6

39:49

 

01:09

7

25:37

 

1:38:09

9

70

Lars Mattgard

738

32

11

30:52

 

02:08

5

39:46

 

01:29

8

25:38

 

1:39:54

10

91

Chris Raffensperger

540

34

10

30:46

 

01:47

10

43:27

 

01:16

11

28:28

 

1:45:47

11

104

Jeffrey Hildebrand

516

33

12

32:28

 

01:51

11

44:37

 

02:22

10

27:12

 

1:48:32

12

125

David Jablonski

530

33

8

27:43

 

02:16

12

1:03:37

 

01:11

4

22:23

 

1:57:11

 

Male 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Aaron Dunaway

428

35

3

20:43

 

01:20

2

32:02

 

00:47

3

20:11

 

1:15:07

2

3

Dan Payton

515

39

7

22:57

 

01:37

1

30:37

 

01:13

4

20:49

 

1:17:15

3

5

Joshua Alderman

458

39

2

20:38

 

01:15

7

36:08

 

00:51

1

18:54

 

1:17:48

4

8

Kevin Wright

444

37

4

21:00

 

00:56

4

34:49

 

00:46

6

21:46

 

1:19:19

5

10

Greg Yoakam

432

38

6

22:46

 

01:07

5

35:10

 

00:58

2

19:35

 

1:19:38

6

24

ERIC CSABA

476

38

8

23:00

 

01:23

3

34:31

 

01:15

12

25:49

 

1:26:00

7

32

Michael Maleski

437

39

12

27:33

 

02:09

6

35:29

 

00:58

5

21:26

 

1:27:37

8

37

Troy Kyle

503

35

11

26:32

 

01:34

8

38:05

 

00:58

7

22:05

 

1:29:16

9

50

Brian Huxtable

447

37

5

21:56

 

02:01

11

40:41

 

01:19

14

26:13

 

1:32:12

10

51

Keith Clay

539

38

10

26:14

 

02:01

9

38:08

 

01:17

10

24:40

 

1:32:21

11

62

Jamie Rowe

724

35

9

23:36

 

02:05

13

43:00

 

00:53

15

26:21

 

1:35:57

12

68

Erick Hollyfield

693

36

1

18:54

 

02:49

18

53:10

 

01:02

8

23:32

 

1:39:29

13

72

Sean Lohbeck

439

37

15

29:30

 

02:21

10

39:42

 

02:24

13

26:09

 

1:40:09

14

74

Kyle Rose

499

37

14

29:17

 

02:40

12

42:52

 

00:59

11

24:40

 

1:40:30

15

93

Andrew Ross

456

39

13

28:17

 

03:02

16

47:02

 

01:01

16

26:36

 

1:45:59

16

102

Chris Deever

92

39

17

37:37

 

02:07

14

43:15

 

01:37

9

23:40

 

1:48:18

17

111

Jerron Schmoll

436

39

16

32:29

 

03:17

15

45:04

 

01:22

17

28:01

 

1:50:14

18

138

Mark Nichols

509

38

18

43:26

 

02:22

17

50:39

 

01:17

18

30:06

 

2:07:51

 

Male 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

13

Thomas Rubino

482

41

2

23:07

 

01:04

2

36:00

 

00:52

1

19:02

 

1:20:06

2

27

Rob Rue

561

41

3

23:18

 

01:36

1

35:25

 

00:58

6

25:04

 

1:26:24

3

35

Gene Thomas

452

43

4

24:14

 

01:23

4

37:53

 

00:58

5

24:20

 

1:28:49

4

40

Oliver Decker

531

43

6

28:11

 

01:45

3

36:47

 

00:36

3

22:20

 

1:29:41

5

47

David Galluch

675

40

5

26:03

 

02:28

5

38:43

 

01:35

2

22:06

 

1:30:57

6

56

dustin owens

426

40

1

21:42

 

02:02

7

44:10

 

01:31

7

25:05

 

1:34:34

7

60

Yakov Sobolev

431

42

7

29:41

 

02:03

6

38:50

 

01:30

4

23:31

 

1:35:37

8

119

Steve Taylor

506

43

8

31:02

 

02:51

8

47:13

 

01:50

8

29:18

 

1:52:15

9

146

Bart Berner

687

41

9

44:48

 

02:41

9

1:03:08

 

02:07

9

33:01

 

2:25:47

 

Male 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

33

chris paublos

419

48

2

25:33

 

01:28

1

35:51

 

00:56

2

23:53

 

1:27:43

2

36

robert kelley

455

48

1

24:32

 

01:46

3

37:01

 

01:09

4

24:35

 

1:29:05

3

53

robert Sparks

435

45

3

27:21

 

01:38

5

38:45

 

00:58

3

24:29

 

1:33:13

4

63

Aaron Matthews

421

45

6

31:38

 

02:45

2

36:30

 

01:51

1

23:13

 

1:35:59

5

80

Rob Myatt

736

49

5

29:39

 

02:54

8

43:13

 

01:02

5

25:13

 

1:42:03

6

90

Gary Palmer

445

47

4

29:19

 

02:23

4

38:31

 

01:37

7

33:47

 

1:45:39

7

126

Barry Herbert

517

48

7

40:49

 

02:56

6

42:05

 

02:46

6

29:23

 

1:58:02

8

140

Bryon Williams

425

49

8

46:44

 

02:55

7

42:34

 

01:06

8

35:54

 

2:09:14

 

Male 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

20

David Minnick

488

54

3

23:38

 

01:41

1

35:35

 

00:57

1

22:14

 

1:24:08

2

22

Joe Shafer

473

51

2

20:00

 

01:12

3

39:05

 

00:42

4

24:08

 

1:25:09

3

46

Jim Reynolds

316

52

5

26:12

 

01:55

2

39:01

 

01:15

2

22:25

 

1:30:50

4

49

Lou Rocazella

521

50

4

25:43

 

01:52

4

39:40

 

00:39

3

23:50

 

1:31:45

5

65

Craig Horn

731

54

1

16:01

 

04:50

6

45:37

 

02:48

5

28:26

 

1:37:45

6

110

Tim Riazzi

510

50

6

30:03

 

03:03

7

46:12

 

01:05

6

29:15

 

1:49:41

7

121

Lee Miller

416

53

7

30:15

 

01:32

5

43:53

 

01:21

8

36:18

 

1:53:20

8

123

Michael Cummings

460

50

8

31:52

 

02:35

8

48:35

 

01:54

7

29:30

 

1:54:28

 

Male 55 to 59

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

9

Gary Rodefeld

448

57

1

18:18

 

01:30

4

37:16

 

01:01

1

21:13

 

1:19:20

2

18

Jeff Cross

417

56

2

21:10

 

01:11

5

38:55

 

00:59

2

21:37

 

1:23:53

3

21

Johan De Jong

743

59

7

25:07

 

01:01

1

34:26

 

01:05

4

22:53

 

1:24:34

4

23

christopher fehring

501

55

5

24:20

 

01:32

2

35:56

 

01:20

3

22:39

 

1:25:49

5

44

Tim Mehlman

422

58

3

22:52

 

02:40

3

36:15

 

01:01

9

27:20

 

1:30:11

6

45

Mike Cadwell

737

58

4

23:39

 

01:24

6

39:04

 

01:17

5

25:05

 

1:30:32

7

71

Paul Knece

486

55

9

28:12

 

01:35

10

43:41

 

00:57

7

25:26

 

1:39:55

8

76

Derek van Amerongen

550

56

8

27:30

 

02:22

9

43:34

 

02:17

6

25:10

 

1:40:55

9

98

Doug Estep

491

57

12

32:46

 

03:13

7

41:37

 

02:03

8

27:08

 

1:46:50

10

106

Jon Ecker

546

58

6

24:49

 

03:27

11

45:30

 

01:38

11

33:35

 

1:49:02

11

115

Chuck Wells

451

59

10

31:01

 

03:00

8

43:22

 

02:25

10

31:30

 

1:51:19

12

128

Steven Ennis

541

57

11

31:06

 

03:32

12

48:04

 

01:49

12

34:31

 

1:59:03

 

Male 60 to 64

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

31

Steve LaSelle

453

60

1

22:03

 

01:49

1

36:42

 

01:13

1

25:30

 

1:27:20

2

137

Sam Barrett

449

64

2

44:38

 

04:06

2

43:53

 

01:48

2

30:32

 

2:04:59

3

147

Gary Schmandt

508

60

3

1:11:59

 

05:23

3

53:43

 

03:13

3

31:18

 

2:45:38

 

Male 65 to 69

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

48

Richard Smith

464

65

1

20:43

 

02:34

1

42:53

 

00:52

1

24:35

 

1:31:39

 

Sprint Triathlon - Elite Open

Male

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Ross Hartley

406

22

1

15:50

 

00:46

1

31:22

 

00:42

1

17:36

 

1:06:19

2

2

bryan barletto

407

37

2

16:18

 

00:42

2

34:07

 

00:38

2

18:50

 

1:10:37

3

3

william arnold

405

33

3

20:37

 

01:29

3

35:47

 

00:50

3

19:23

 

1:18:08

 

Sprint Triathlon - Elite Mast.

Male

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Brian Barker

411

50

3

20:12

 

00:52

2

32:24

 

00:27

1

18:34

 

1:12:32

2

2

Randall Comer

409

40

2

18:56

 

01:34

1

31:48

 

00:53

2

20:38

 

1:13:52

3

3

Ed Bachman

701

54

1

18:40

 

01:15

3

32:42

 

00:59

3

21:03

 

1:14:41

4

4

Perry Rowland

412

56

4

22:25

 

01:20

4

35:09

 

01:38

4

22:37

 

1:23:10

5

5

Roy Youngmann

413

55

6

25:09

 

01:24

5

36:18

 

01:21

6

29:56

 

1:34:10

6

6

Doug Hinderer

672

55

5

24:48

 

01:46

6

40:18

 

01:10

5

26:30

 

1:34:35

 

Sprint Triathlon - Clydes. XL1

0 - 39

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Bob Rafferty

581

30

1

22:16

 

02:08

1

41:54

 

01:03

1

23:55

 

1:31:18

2

3

Jason Sadler

586

28

2

25:20

 

01:42

3

45:12

 

00:43

3

27:52

 

1:40:51

3

4

Joseph Gibson

584

27

3

31:24

 

02:57

2

43:29

 

01:43

4

28:20

 

1:47:55

4

6

Kerry Crotty

580

24

4

34:48

 

02:56

4

46:06

 

01:58

2

26:37

 

1:52:28

 

40 +

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

2

David Allison

582

40

1

27:31

 

02:04

1

42:05

 

01:18

1

22:51

 

1:35:51

2

5

John Lundberg

585

50

2

32:40

 

03:08

2

42:06

 

02:36

2

28:08

 

1:48:41

 

Sprint Triathlon - Clydes. XL2

0 - 39

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

3

James Miller

577

38

1

28:05

 

02:34

1

41:00

 

01:22

1

27:26

 

1:40:29

2

7

Christopher Baker

579

36

2

30:09

 

03:40

2

48:23

 

01:22

3

32:20

 

1:55:56

3

8

Kurt Darding

572

26

3

31:34

 

03:06

3

50:55

 

01:32

2

31:08

 

1:58:17

4

9

Rick Moore

578

35

4

39:43

 

04:27

4

55:56

 

01:56

4

35:56

 

2:17:59

 

40 +

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Dennis Knose

571

40

1

26:59

 

01:43

3

39:45

 

00:59

2

25:37

 

1:35:06

2

2

BRETT COLEMAN

576

40

3

31:00

 

03:01

2

39:41

 

01:37

1

24:10

 

1:39:30

3

4

Robert Reichard

573

46

2

29:10

 

03:17

1

39:30

 

02:13

4

33:58

 

1:48:09

4

5

Daniel Nelson

575

53

 

 

 

 

 

 

 

 

5

1:53:06

 

1:53:06

5

6

jim bebbington

574

44

4

35:48

 

02:35

4

45:40

 

00:54

3

28:59

 

1:53:57

 

Sprint Triathlon - Clydes. XL3

0 - 39

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Andrew Picek

570

28

2

22:10

 

02:36

2

42:07

 

00:44

4

30:58

 

1:38:37

2

2

Phillip Moorman

681

28

3

23:44

 

02:05

3

42:38

 

01:21

3

29:26

 

1:39:15

3

3

Brock Burcham

566

33

1

20:57

 

02:33

5

48:12

 

01:23

2

27:33

 

1:40:39

4

4

Neal Dollin

535

23

4

26:11

 

02:23

1

42:03

 

00:40

5

31:02

 

1:42:20

5

5

ERIC E TAYLOR

567

34

5

31:44

 

03:33

4

46:16

 

02:10

1

23:29

 

1:47:13

 

40+

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

6

David Heltman

569

47

1

29:04

 

03:15

1

43:23

 

01:47

1

31:26

 

1:48:57

 

Sprint Triathlon - Athena

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Holly Gregory

590

31

1

23:34

 

01:18

1

39:05

 

00:53

1

25:02

 

1:29:55

2

2

Michelle Miller

591

46

2

32:03

 

02:19

2

44:26

 

01:38

2

31:20

 

1:51:48

3

3

Veronica Palcich

587

47

3

33:52

 

03:12

3

51:17

 

01:24

4

38:43

 

2:08:30

4

4

Sharon Ulring

589

42

4

36:35

 

03:11

5

55:28

 

02:20

3

31:42

 

2:09:16

5

5

Jeri Kaeser

592

40

5

37:27

 

02:58

4

52:31

 

02:21

5

39:18

 

2:14:38

 

Sprint Triathlon - Mtn. Bike

Female

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

3

Amanda Foulk

538

24

1

28:01

 

02:41

1

47:39

 

01:04

1

29:54

 

1:49:21

2

4

Sandy DePriest

595

50

3

36:49

 

02:01

2

56:49

 

00:51

3

36:44

 

2:13:16

3

5

Amanda Rupp

599

31

2

33:56

 

05:05

3

1:07:11

 

01:32

2

33:54

 

2:21:40

 

Male

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Tobin McCuen

597

42

2

26:39

 

01:53

1

41:56

 

01:14

1

25:02

 

1:36:46

2

2

Greg Gress

740

42

1

25:09

 

01:37

2

45:20

 

01:04

2

30:06

 

1:43:19

 

Sprint Triathlon - Team Relay

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

 &n