Flag City Multisport Celebration

Olympic Triathlon

Division Results

June 12, 2010


HFP Racing

Female 15 to 19

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

6

Paige Soper

194

19

1

33:38

 

 

1

1:16:59

 

00:34

1

1:05:13

 

2:56:25

 

Female 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Erin Christ

212

28

3

31:36

 

 

1

1:12:18

 

00:49

2

59:45

 

2:44:29

2

2

LAURA SKERKOSKI

305

28

2

30:57

 

 

2

1:17:23

 

00:45

1

59:01

 

2:48:08

3

4

Lauren McKinley

168

25

1

30:16

 

 

3

1:20:13

 

01:55

3

1:00:48

 

2:53:12

 

Female 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

11

Lisa Gardner

202

32

1

44:30

 

 

1

1:22:30

 

01:57

1

57:25

 

3:06:24

 

Female 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

3

Stacie Tumlin

199

37

1

32:03

 

 

2

1:17:37

 

01:50

1

1:00:23

 

2:51:55

2

10

Angie Ray

241

35

3

37:08

 

 

1

1:15:34

 

01:13

3

1:12:10

 

3:06:07

3

12

Amy Kosek

149

36

2

32:31

 

 

3

1:29:40

 

02:51

2

1:08:42

 

3:13:46

 

Female 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

5

Amanda McClellan

210

40

2

37:39

 

 

2

1:16:26

 

01:20

2

1:00:24

 

2:55:51

2

8

Marisa Facchini

250

43

3

43:32

 

 

1

1:13:09

 

01:37

1

59:31

 

2:57:50

3

9

Ginger Wuebker

161

41

1

32:13

 

 

3

1:18:39

 

02:23

3

1:11:37

 

3:04:54

 

Female 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

13

Deanna Kiesel

217

46

1

42:47

 

 

1

1:17:25

 

01:46

1

1:18:18

 

3:20:19

 

Female 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

7

Diane Preston

246

50

1

40:26

 

 

1

1:18:56

 

01:11

1

56:32

 

2:57:07

 

Female Elite Open

Female 39 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Abby Cominsky

165

28

3

35:13

 

 

2

1:12:07

 

01:09

1

45:33

 

2:34:03

2

2

Denea Butts

167

29

2

32:22

 

 

1

1:09:45

 

00:59

2

51:43

 

2:34:50

3

3

Libby Wilson

183

36

1

31:35

 

 

3

1:14:17

 

01:20

3

53:18

 

2:40:33

 

Male 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

4

Luke Brenneman

177

21

1

36:56

 

 

1

1:10:46

 

00:51

1

46:16

 

2:34:51

 

Male 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

J Lyle

189

27

2

28:11

 

 

2

1:03:13

 

01:48

1

52:31

 

2:25:44

2

2

GEOFF HARRISON

304

26

1

27:48

 

 

7

1:11:10

 

00:52

2

52:32

 

2:32:23

3

3

Mike Needler

105

29

4

32:43

 

 

4

1:07:59

 

00:55

4

52:41

 

2:34:19

4

5

Joshua Pokrzywinski

201

27

5

39:52

 

 

1

1:02:07

 

01:12

3

52:37

 

2:35:50

5

6

Tyler Saas

195

27

3

32:37

 

 

6

1:10:36

 

00:53

6

58:44

 

2:42:51

6

7

Wes Adams

154

28

6

39:53

 

 

5

1:09:18

 

01:15

7

1:02:05

 

2:52:33

7

8

Jeffrey Schulte

160

27

7

46:32

 

 

3

1:07:57

 

01:29

5

56:50

 

2:52:49

 

Male 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Micah Worrell

197

30

1

25:18

 

 

1

1:00:17

 

00:35

2

42:13

 

2:08:24

2

3

Jason Sorg

207

31

4

31:09

 

 

3

1:07:06

 

00:49

3

43:05

 

2:22:10

3

4

Kurt Michaelis

179

30

6

33:04

 

 

4

1:07:55

 

01:33

1

40:10

 

2:22:44

4

5

Jim Clarke

173

34

5

31:37

 

 

2

1:05:43

 

00:36

4

46:58

 

2:24:55

5

7

Joel Anders

164

34

8

33:33

 

 

5

1:08:51

 

01:09

6

47:57

 

2:31:32

6

9

Anthony Canale

213

30

3

30:02

 

 

7

1:10:59

 

00:30

7

51:03

 

2:32:35

7

13

lance yordy

158

34

2

28:05

 

 

9

1:12:10

 

01:07

10

54:43

 

2:36:06

8

14

IOAN MANEA

163

32

11

37:18

 

 

6

1:10:55

 

01:17

5

47:07

 

2:36:38

9

16

Jason Canterbury

178

33

7

33:26

 

 

10

1:13:54

 

01:22

8

51:29

 

2:40:13

10

17

Nicholas Schirtzinger

157

34

9

34:39

 

 

8

1:11:51

 

01:56

9

53:11

 

2:41:38

11

19

stephen Graziani

188

34

10

36:30

 

 

11

1:17:02

 

02:01

11

56:17

 

2:51:52

 

Male 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

2

Nathan Whitman

186

37

2

30:42

 

 

1

1:03:13

 

00:47

2

44:49

 

2:19:32

2

6

David Ray

240

35

1

27:46

 

 

2

1:03:18

 

00:57

4

52:54

 

2:24:57

3

8

Adam Weaver

206

35

 

 

 

 

 

 

 

 

8

2:32:32

 

2:32:32

4

10

David Wilson

184

36

4

33:17

 

 

4

1:05:05

 

01:19

5

54:49

 

2:34:30

5

11

Joshua Swaney

148

36

3

33:01

 

 

5

1:05:08

 

00:38

6

56:00

 

2:34:48

6

12

Steve Sevits

175

38

5

34:34

 

 

6

1:09:22

 

01:39

3

50:29

 

2:36:06

7

15

Shane Vetter

208

35

 

 

 

 

7

1:52:09

 

03:27

1

41:46

 

2:37:22

8

18

Jason Searfoss

214

38

6

43:55

 

 

3

1:04:56

 

00:59

7

56:48

 

2:46:39

 

Male 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Adam Swain

254

40

1

25:03

 

 

2

1:03:46

 

00:38

2

44:44

 

2:14:12

2

2

jeff bisesi

153

40

3

28:07

 

 

3

1:04:04

 

00:44

1

42:07

 

2:15:04

3

3

Douglas Rastatter

169

41

8

30:20

 

 

1

1:00:59

 

01:16

3

45:21

 

2:17:56

4

4

David Katz

172

42

7

30:06

 

 

5

1:05:36

 

00:48

6

47:23

 

2:23:54

5

5

Kent Stuckey

187

43

11

36:14

 

 

4

1:04:28

 

01:19

5

46:17

 

2:28:20

6

6

Michael Kunstmann

180

43

10

34:54

 

 

7

1:07:04

 

01:06

4

45:43

 

2:28:49

7

8

Timothy Kalucki

203

42

9

30:21

 

 

8

1:08:00

 

01:10

7

50:17

 

2:29:50

8

9

John Gates

150

42

2

27:19

 

 

6

1:06:52

 

01:40

11

54:24

 

2:30:17

9

10

Barry Thoman

191

41

5

29:53

 

 

9

1:09:10

 

00:48

8

51:18

 

2:31:11

10

11

Jamie Kirgis

155

43

4

29:05

 

 

10

1:09:12

 

00:50

10

54:21

 

2:33:29

11

14

Scott Hurt

182

43

 

 

 

 

14

1:48:23

 

02:07

9

52:01

 

2:42:31

12

16

Rodney massing

196

41

6

30:02

 

 

11

1:13:19

 

01:05

12

1:00:36

 

2:45:03

13

19

Douglas Shank

190

44

12

36:53

 

 

12

1:15:24

 

01:41

13

1:02:54

 

2:56:53

14

20

Charlie Lee

166

44

13

56:46

 

 

13

1:25:17

 

02:16

14

1:27:12

 

3:51:33

 

Male 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

7

Nicholas Roger

162

45

1

29:46

 

 

1

1:06:13

 

01:42

3

51:38

 

2:29:21

2

12

Larry Wallace

205

46

5

38:25

 

 

5

1:08:52

 

01:19

1

49:29

 

2:38:07

3

13

Tony Kirgis

159

46

3

30:04

 

 

2

1:06:14

 

00:49

5

1:05:14

 

2:42:22

4

15

Jeff Finch

198

48

6

39:56

 

 

7

1:11:37

 

01:23

2

50:12

 

2:43:10

5

17

Matthew Michaels

200

46

2

29:48

 

 

4

1:07:12

 

01:17

6

1:09:19

 

2:47:37

6

18

Kevin Blake

174

45

7

41:38

 

 

3

1:06:36

 

03:39

4

1:03:33

 

2:55:27

DNF

DNF

Scott Berliner

171

46

4

30:22

 

 

6

1:10:38

 

01:43

 

 

 

 

 

\

Male 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Mark Elderbrock

185

50

1

29:49

 

 

2

1:10:03

 

01:34

1

45:25

 

2:26:52

2

2

Daniel Thompson

156

50

3

45:18

 

 

1

1:09:02

 

01:53

2

53:05

 

2:49:21

3

3

Mark Pagano

193

51

2

41:22

 

 

3

1:17:18

 

00:58

3

59:07

 

2:58:46

4

5

russ dieterich

176

54

4

45:58

 

 

4

1:28:51

 

05:33

4

1:24:13

 

3:44:36

 

Male 60 to 64

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

4

donald willeke

243

62

1

44:19

 

 

1

1:14:20

 

01:49

1

58:57

 

2:59:26

 

Olympic Triathlon - Elite Open

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Michael Pelechaty

204

21

1

20:35

 

 

1

1:04:13

 

00:26

1

41:03

 

2:06:18

2

2

James Tanner

234

27

2

34:29

 

 

2

1:17:36

 

00:47

2

49:56

 

2:42:50

 

Olympic Triathlon - Clydes XL1

40 +

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Tim Richards

220

44

1

36:54

 

 

1

1:14:42

 

02:11

1

58:59

 

2:52:48

 

Olympic Triathlon - Clydes XL2

0 - 39

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Edward Kosek

221

33

3

33:55

 

 

1

1:10:12

 

01:17

1

50:44

 

2:36:10

2

2

Daniel Kight

223

36

2

31:36

 

 

2

1:10:20

 

01:35

2

55:26

 

2:38:58

3

3

Rob Gillie

226

36

4

34:47

 

 

3

1:12:05

 

01:23

3

1:01:11

 

2:49:27

4

4

Jeffrey Swaisgood

151

37

5

37:23

 

 

4

1:14:15

 

00:46

4

1:03:20

 

2:55:45

5

6

Scott Garman

224

25

6

45:22

 

 

5

1:17:16

 

00:35

5

1:09:25

 

3:12:40

DQ

DQ

Jay Rogier

227

33

1

30:53

 

 

6

1:19:32

 

02:17

DQ

47:25

 

2:40:08

 

40 +

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

5

Michael Bos

222

41

1

27:57

 

 

1

1:16:45

 

01:40

1

1:11:03

 

2:57:27

 

Olympic Triathlon - Clydes XL3

0 - 39

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

3

Scott French

232

38

1

30:51

 

 

1

1:15:01

 

01:18

1

1:09:07

 

2:56:18

2

4

Jeff Abke

320

32

2

42:01

 

 

2

1:16:41

 

01:47

2

1:19:23

 

3:19:53

 

40 +

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Mark Ingalls

631

50

2

33:31

 

 

1

1:06:12

 

02:20

1

54:24

 

2:36:28

2

2

Chris Forney

229

40

1

29:57

 

 

2

1:07:59

 

01:45

2

59:15

 

2:38:58

 

Olympic Triathlon - Athena

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

marcia storm

219

53

1

30:45

 

 

1

1:47:28

 

03:08

1

1:11:52

 

3:33:15

 

Olympic Triathlon - Team Relay

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Jenny Oliges

236

39

1

25:36

 

 

1

1:14:14

 

00:25

1

53:15

 

2:33:32