TTT NC - Race #1 - Super Sprint

Age Group Results

October 08, 2010


HFP Racing


Junior Solo - Male

Male 23 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Mike Hermanson

6

23

1

06:10

 

00:38

1

18:37

 

 

1

05:20

 

30:47

2

2

Zachary Tart

120

22

2

08:29

 

01:37

2

21:34

 

00:25

2

05:52

 

37:58

 

Senior Solo - Male

Male 24 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Richard Swor

10

27

2

05:49

 

00:18

1

17:12

 

07:14

 

 

 

28:36

2

2

ryan rau

5

30

3

05:50

 

00:41

3

17:37

 

 

9

05:26

 

29:36

3

3

Daniel OConnell

151

34

1

05:22

 

00:46

4

17:55

 

00:40

11

05:36

 

30:21

4

4

Jose Fuentes

23

26

10

06:26

 

00:42

2

17:34

 

00:26

13

05:42

 

30:50

5

5

stephen sprinkle

37

29

9

06:23

 

00:37

6

18:01

 

00:34

5

05:18

 

30:55

6

6

John Curwen

67

27

4

05:54

 

00:38

11

18:41

 

 

18

05:59

 

31:14

7

7

Sean Curtis

75

32

5

05:58

 

00:35

17

18:59

 

00:24

14

05:42

 

31:39

8

8

Trey Powell

155

38

8

06:20

 

00:33

10

18:40

 

00:41

10

05:34

 

31:50

9

9

John Blauey

60

34

6

06:08

 

00:38

9

18:30

 

01:05

12

05:41

 

32:03

10

10

Nicholas Watson

15

36

15

07:23

 

01:00

5

17:56

 

00:50

2

05:01

 

32:12

11

11

Bo Parrish

26

32

12

07:09

 

00:49

13

18:52

 

00:30

4

05:16

 

32:38

12

12

Bradley Wedemeyer

36

34

14

07:21

 

00:46

18

19:02

 

00:27

7

05:24

 

33:00

13

13

Matthew Sommer

69

33

18

07:31

 

00:34

22

19:28

 

00:18

3

05:13

 

33:06

14

14

Gavin Nunns

13

32

19

07:34

 

00:46

7

18:14

 

 

25

06:36

 

33:12

15

15

Kurt Wilson

17

31

26

08:17

 

00:29

14

18:53

 

00:32

1

05:00

 

33:14

16

16

John Champney

56

34

17

07:30

 

00:41

16

18:54

 

00:30

15

05:48

 

33:24

17

17

Andrew Deak

34

30

7

06:14

 

00:35

12

18:46

 

00:47

28

07:01

 

33:26

18

18

Anthony Lee

12

37

25

08:05

 

00:34

15

18:54

 

00:40

6

05:19

 

33:34

19

19

Tommy Mitchell

38

36

21

07:43

 

00:54

8

18:15

 

00:47

19

06:01

 

33:42

20

20

Brad Smith

73

27

11

06:45

 

00:41

26

19:52

 

00:31

20

06:10

 

34:00

21

21

Scott Jones

105

36

16

07:27

 

00:47

21

19:27

 

 

27

06:45

 

34:27

22

22

Donovan McGee

52

38

13

07:10

 

01:20

24

19:32

 

00:32

17

05:55

 

34:32

23

23

Jason Todd

115

28

20

07:38

 

01:23

23

19:28

 

00:44

21

06:11

 

35:26

24

24

Tom Briggs

100

39

29

08:57

 

00:55

19

19:20

 

00:53

16

05:48

 

35:54

25

25

Sammy Hutchison

50

26

22

07:44

 

01:31

28

20:27

 

01:09

8

05:24

 

36:17

26

26

Jerrod Idle

74

28

23

07:47

 

01:49

29

20:28

 

 

24

06:28

 

36:34

27

27

ADAM LAYTON

122

38

27

08:30

 

00:49

27

20:14

 

00:47

23

06:19

 

36:41

28

28

Brandon Wilson

110

36

30

09:32

 

01:05

20

19:21

 

00:37

22

06:14

 

36:51

29

29

Matt Ramey

114

32

28

08:52

 

01:01

25

19:39

 

 

29

07:31

 

37:05

30

30

Paul McKim

136

33

24

08:03

 

01:24

30

21:09

 

01:07

26

06:39

 

38:25

 

Senior Solo - Female

Female 24 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Erin McKee

44

25

5

07:23

 

00:47

2

19:39

 

00:33

1

05:38

 

34:02

2

2

Mindy Craven

91

29

4

07:18

 

00:41

1

19:06

 

00:39

6

06:39

 

34:25

3

3

Ally Hamilton

152

29

1

06:03

 

00:56

7

21:14

 

00:48

5

06:27

 

35:30

4

4

Tara Wind

81

32

3

06:57

 

00:56

6

21:05

 

00:51

3

05:59

 

35:50

5

5

Jessica Kennedy

84

27

6

07:54

 

00:41

5

20:43

 

00:38

2

05:52

 

35:51

6

6

Lisa Farias

95

35

9

08:59

 

01:07

4

20:17

 

00:43

4

06:01

 

37:09

7

7

Danielle Fawcett

106

39

8

08:44

 

00:53

3

20:09

 

00:56

8

07:22

 

38:06

8

8

Kelly Wypych

131

35

13

10:31

 

00:36

8

21:42

 

00:32

7

06:45

 

40:08

9

9

Jill St John

140

36

11

09:36

 

01:07

9

22:01

 

01:00

9

07:33

 

41:19

10

10

Jennifer Tallman

146

33

10

09:17

 

01:01

10

23:28

 

01:00

10

07:37

 

42:25

11

11

Kristin Wedemeyer

134

33

2

06:55

 

01:15

12

26:20

 

00:40

11

07:52

 

43:04

12

12

Cathy Tucker

139

38

7

08:08

 

01:25

11

24:10

 

01:35

13

07:54

 

43:14

13

13

Rachel Fuchs

147

34

12

10:22

 

01:28

13

26:44

 

00:57

12

07:52

 

47:26

 

Master Solo - Male

Male 40 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Tripp Davis

154

40

2

06:01

 

00:48

3

18:02

 

00:24

2

05:22

 

30:38

2

2

Brian Bortell

9

47

1

05:49

 

19:39

 

 

 

 

5

05:40

 

30:42

3

3

Keith Weitz

25

42

3

06:30

 

00:44

1

17:42

 

00:34

4

05:37

 

31:09

4

4

Jaret Johnson

160

43

4

06:33

 

00:29

4

18:04

 

00:32

6

05:48

 

31:28

5

5

Saulius Puskorius

22

43

8

07:14

 

00:42

2

17:52

 

00:33

1

05:17

 

31:40

6

6

Michael Brewer

18

42

10

07:16

 

00:34

5

18:36

 

00:37

8

06:01

 

33:06

7

7

Chuck Harrison

35

47

9

07:14

 

01:18

6

18:55

 

00:58

3

05:36

 

34:03

8

8

Chip Warfel

30

48

6

06:51

 

00:48

11

19:36

 

00:38

12

06:29

 

34:25

9

9

Michael Keilholz

130

40

11

07:27

 

00:41

10

19:34

 

00:43

13

06:33

 

35:00

10

10

keith hines

62

47

5

06:51

 

01:01

9

19:32

 

00:30

23

07:12

 

35:07

11

11

David Michael

58

42

19

08:26

 

00:57

7

19:10

 

00:34

9

06:03

 

35:13

12

12

Mark Wicker

68

48

20

08:27

 

00:51

8

19:25

 

00:47

7

05:55

 

35:27

13

13

Kent Fawcett

107

44

18

08:12

 

01:00

12

19:46

 

00:51

10

06:16

 

36:06

14

14

Ernie Castro

96

49

12

07:27

 

01:16

16

20:18

 

 

21

07:04

 

36:07

15

15

Bert Kelly

59

44

16

08:01

 

01:16

13

19:46

 

00:52

15

06:38

 

36:34

16

16

Jim Cioffi

129

40

7

07:10

 

01:08

14

20:14

 

01:11

19

07:00

 

36:46

17

17

Craig Dunbar

103

47

14

07:52

 

00:52

17

20:48

 

00:40

16

06:45

 

36:59

18

18

ROBERT ABATE

99

44

15

07:56

 

00:54

19

21:18

 

00:47

17

06:54

 

37:50

19

19

Henry Lupton

128

47

21

08:29

 

01:19

15

20:16

 

01:10

22

07:09

 

38:25

20

20

Matthew Butterworth

76

40

17

08:11

 

01:08

22

22:13

 

00:48

14

06:35

 

38:57

21

21

Kevin Knauff

82

44

22

08:36

 

02:05

21

22:07

 

00:47

11

06:23

 

39:59

22

22

gary looby

127

49

13

07:38

 

02:58

20

21:48

 

01:08

18

06:56

 

40:29

23

23

eric brouillard

135

46

23

10:22

 

01:21

18

20:50

 

01:08

20

07:02

 

40:45

 

Master Solo - Female

Female 40 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Jacqui Wilson

45

43

2

07:27

 

00:41

1

19:53

 

00:28

2

06:14

 

34:44

2

2

deborah battaglia

71

43

3

07:27

 

00:37

4

20:39

 

00:38

3

06:16

 

35:40

3

3

Carolyn Gentry

119

49

1

07:20

 

01:13

2

19:58

 

00:44

4

06:29

 

35:47

4

4

Julie Dukes

63

41

4

07:40

 

00:57

3

20:17

 

00:50

1

06:13

 

35:59

5

5

Sandi Delcore

133

47

5

08:15

 

01:44

5

22:15

 

00:48

6

07:17

 

40:21

6

6

Shirley Louise-May

113

45

6

10:16

 

01:26

6

23:03

 

01:35

5

06:34

 

42:56

 

Grand Master Solo - Male

Male 50 and over

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

PHILIP HATCHER

41

50

1

06:42

 

00:25

1

17:53

 

00:33

1

05:40

 

31:13

2

2

Robert Siemers

97

54

3

08:13

 

00:50

3

19:15

 

00:45

2

06:12

 

35:17

3

3

David Stock

78

59

2

07:15

 

00:57

5

19:57

 

00:39

4

06:41

 

35:30

4

4

thomas waldrop

32

64

6

09:34

 

00:46

2

19:00

 

 

5

06:48

 

36:11

5

5

Keith Hagman

108

52

5

09:20

 

00:45

4

19:52

 

00:52

3

06:30

 

37:22

6

6

Kevin Walsh

83

55

4

09:16

 

01:02

6

20:48

 

 

6

07:06

 

38:14

7

7

Douglas Bailey

144

64

7

09:42

 

01:50

7

24:44

 

01:03

7

08:32

 

45:53

 

Grand Master Solo - Female

Female 50 and over

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Annina Pope

109

51

1

09:26

 

00:56

1

20:19

 

00:59

1

07:07

 

38:49

2

2

Deborah Hollis

148

59

2

10:26

 

02:23

2

23:54

 

01:21

2

09:06

 

47:11

3

3

Debbie Thompson

145

52

3

12:06

 

01:43

3

24:56

 

00:54

3

09:10

 

48:51

 

Clydesdale Solo

Male

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

C.H. Christopher

85

36

3

09:25

 

00:52

1

19:57

 

00:26

2

05:59

 

36:40

2

2

sean green

121

40

1

07:37

 

00:46

2

21:24

 

00:42

4

07:03

 

37:34

3

3

Thomas Gailey

3

42

5

09:58

 

01:36

3

22:14

 

00:30

3

06:58

 

41:18

4

4

Edward Buckman

132

27

2

09:18

 

02:30

5

23:47

 

00:30

1

05:48

 

41:54

5

5

Rob Bittle

143

43

4

09:30

 

02:42

4

23:02

 

01:03

5

07:52

 

44:11

 

Junior Team - Male

Male 24 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Christopher Brown

49

21

1

07:01

 

00:27

1

18:18

 

00:21

1

05:01

 

31:11

2

2

Alexander Brown

61

21

2

07:46

 

00:54

2

19:41

 

00:42

2

05:41

 

34:46

 

Senior Team - Male

Male 40 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Scott Woodbury

11

28

2

05:42

 

00:32

2

17:17

 

00:34

1

04:47

 

28:54

2

2

Kevin Lisska

1

31

1

05:25

 

00:19

4

17:53

 

 

5

05:27

 

29:06

3

3

James Haycraft

14

26

3

05:43

 

00:55

1

17:15

 

00:26

2

05:04

 

29:24

4

4

Keith Davis

19

37

6

06:29

 

00:43

3

17:53

 

00:27

3

05:07

 

30:40

5

5

Andrew Fletcher

20

37

5

06:22

 

00:51

5

18:15

 

00:25

4

05:13

 

31:08

6

6

Jody Herzog

16

30

4

05:55

 

00:51

7

19:30

 

00:27

6

05:46

 

32:30

7

7

Ryan McCready

70

30

8

07:43

 

00:39

6

18:44

 

00:39

7

06:26

 

34:12

8

8

Joshua Foltz

117

34

7

07:39

 

00:34

8

22:12

 

00:42

8

07:00

 

38:09

 

Senior Team - Female

Female 40 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Bridget Campbell

118

27

1

07:15

 

00:34

2

20:22

 

00:31

1

05:01

 

33:44

2

2

Savannah Fuentes

64

28

2

07:30

 

00:56

1

19:27

 

00:33

2

06:02

 

34:29

3

3

Courtney Sommer

80

31

3

08:03

 

01:00

3

20:50

 

00:51

3

06:07

 

36:53

4

4

Lindsee McPhail

94

33

4

08:50

 

00:54

4

22:16

 

01:04

4

07:01

 

40:08

 

Senior Team - Coed

Female 99 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

6

Jordan McAmmond

31

34

1

06:12

 

20:09

 

 

 

 

2

06:55

 

32:48

2

8

Kimberly Battipaglia

53

39

4

09:38

 

00:38

1

20:39

 

00:26

1

05:34

 

36:56

3

9

Meredith Dolhare

65

37

3

09:04

 

00:36

2

20:46

 

 

3

07:26

 

37:06

4

10

Katie Donald

153

28

2

06:12

 

00:45

3

21:28

 

00:45

4

08:22

 

37:34

 

Male 99 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

John Kenny

2

30

1

05:18

 

00:20

1

16:53

 

00:28

1

04:48

 

27:50

2

2

Justin Andrews

28

34

2

06:24

 

00:20

3

17:54

 

00:26

6

05:36

 

30:41

3

3

Courtney Galyan

57

29

3

06:44

 

00:35

2

17:49

 

00:29

3

05:25

 

31:05

4

4

Sean Edwards

33

35

4

06:55

 

00:40

4

17:58

 

00:21

4

05:25

 

31:22

5

5

shannon scott

24

34

5

07:01

 

00:43

5

18:25

 

00:27

2

05:06

 

31:43

6

7

Vincent Lindsley

46

33

6

08:16

 

00:42

6

19:30

 

00:32

5

05:33

 

34:34

 

Master Team - Male

Male 0-99

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Michael Foerster

111

40

3

07:27

 

00:31

1

19:08

 

00:40

4

06:19

 

34:07

2

2

Jason Massie

40

42

2

07:24

 

00:51

4

19:37

 

 

6

06:23

 

34:17

3

3

Derek Blalock

48

42

1

07:12

 

01:06

6

19:59

 

00:49

2

05:44

 

34:51

4

4

Scott Sadis

161

41

4

07:28

 

00:50

3

19:33

 

00:50

5

06:22

 

35:06

5

5

Lee Allen

51

47

9

08:13

 

00:39

2

19:26

 

00:52

3

06:13

 

35:25

6

6

Frank Bobo

39

39

5

07:52

 

00:56

8

20:06

 

01:07

1

05:42

 

35:45

7

7

David Howe

124

46

6

08:03

 

01:12

5

19:44

 

00:45

10

07:25

 

37:12

8

8

Jon Jenkins

125

36

10

08:42

 

00:54

7

20:03

 

00:59

8

06:33

 

37:13

9

9

Steve Willemin

101

40

8

08:12

 

01:32

9

20:43

 

00:41

7

06:29

 

37:40

10

10

Gary Goolsby

102

40

7

08:11

 

01:33

10

20:47

 

01:02

9

06:45

 

38:19

 

Master Team - Coed

Female 99 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

3

Stephenie Winter

87

43

1

07:59

 

01:04

2

20:21

 

00:50

2

06:29

 

36:45

2

5

Emily Armstrong

93

41

3

09:46

 

00:57

1

19:37

 

00:53

3

06:46

 

38:01

3

6

Michele Potter

79

44

2

08:42

 

01:40

3

20:59

 

01:19

1

06:21

 

39:03

 

Male 99 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Ralph Walker

123

51

1

07:22

 

01:12

3

20:36

 

00:30

2

06:31

 

36:12

2

2

Chuck Potter

98

40

2

07:33

 

01:32

2

20:04

 

00:43

3

06:45

 

36:39

3

4

Al Navidi

54

51

3

09:34

 

01:10

1

19:43

 

00:39

1

06:10

 

37:18

 

Athena Team

Female 0-99

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Melinda Peters

92

37

1

07:24

 

00:53

1

21:22

 

00:44

1

06:32

 

36:57

2

2

Andrea Mathias

137

36

2

07:52

 

00:39

2

22:38

 

00:43

2

07:54

 

39:47

 

Mid-Atlantic Collegiate Male

Male

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Josh Norris

215

22

1

06:28

 

00:46

1

19:16

 

00:36

1

05:16

 

32:23

2

2

Steven Smiley

226

22

2

06:42

 

00:50

3

20:29

 

00:39

2

05:24

 

34:07

3

3

Jan Grajkowski

88

21

5

08:50

 

00:42

2

19:37

 

00:36

3

05:36

 

35:22

4

4

Alex Villel

223

19

4

08:49

 

01:00

5

22:22

 

00:50

4

05:54

 

38:57

5

5

Kevin Hardy

222

20

3

07:27

 

01:45

4

21:40

 

00:28

6

08:04

 

39:26

6

6

Richard Vernon

221

19

6

08:52

 

01:17

6

22:52

 

01:06

5

06:45

 

40:55

 

Mid-Atlantic Collegiate Female

Female

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Tate Devlin

216

18

1

06:55

 

00:59

1

22:21

 

00:40

1

06:10

 

37:07

2

2

Caroline Stout

217

20

2

07:58

 

01:15

3

24:00

 

01:18

2

07:20

 

41:53

3

3

Salome Viljoen

220

22

5

09:10

 

00:56

2

23:39

 

01:21

4

08:02

 

43:10

4

4

Danella Limone

225

21

4

08:40

 

01:07

4

25:47

 

00:20

3

07:37

 

43:34

5

5

Staci Dallachie

224

18

3

08:35

 

01:12

5

25:53

 

00:34

6

09:14

 

45:30

6

6

Lauren Ross

218

19

7

11:19

 

01:23

6

27:45

 

 

5

08:08

 

48:36

7

7

Sara Eisler

219

19

6

10:07

 

01:45

7

33:12

 

00:32

7

11:12

 

56:49