TTT NC - Race #3 - Olympic PM

Age Group Results

October 09, 2010


HFP Racing


Junior Solo - Male

Male 23 and under

 

Overall

 

------- Bike -------

T1

------- Swim -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Mike Hermanson

6

23

1

1:04:17

 

00:31

1

26:31

 

00:25

1

42:40

 

2:14:26

2

2

Zachary Tart

120

22

2

1:22:09

 

02:51

2

40:26

 

02:29

2

54:27

 

3:02:24

 

Senior Solo - Male

Male 24 to 39

 

Overall

 

------- Bike -------

T1

------- Swim -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

John Kenny

2

30

1

59:39

 

00:27

1

21:41

 

00:39

6

42:15

 

2:04:42

2

2

ryan rau

5

30

3

1:02:52

 

00:49

5

26:36

 

00:56

3

41:13

 

2:12:29

3

3

Anthony Lee

12

37

4

1:03:00

 

01:46

15

31:14

 

00:53

2

40:37

 

2:17:32

4

4

Jose Fuentes

23

26

2

1:01:28

 

00:24

8

28:15

 

00:41

12

47:25

 

2:18:16

5

5

Nicholas Watson

15

36

5

1:03:43

 

02:55

20

33:35

 

02:23

1

39:11

 

2:21:50

6

6

Bo Parrish

26

32

6

1:05:01

 

01:06

18

31:46

 

02:18

4

42:04

 

2:22:17

7

7

Bradley Wedemeyer

36

34

15

1:11:19

 

00:47

6

26:43

 

01:03

7

42:34

 

2:22:27

8

8

Daniel OConnell

151

34

7

1:05:05

 

01:13

4

26:19

 

02:03

17

49:19

 

2:24:01

9

9

John Curwen

170

27

9

1:07:02

 

00:26

3

25:41

 

00:43

19

50:51

 

2:24:45

10

10

John Champney

56

34

11

1:07:42

 

01:41

10

28:31

 

01:07

11

46:46

 

2:25:50

11

11

John Blauey

60

34

8

1:06:46

 

01:39

16

31:22

 

02:07

9

45:28

 

2:27:23

12

12

Sean Curtis

75

32

12

1:09:39

 

01:17

2

24:58

 

00:45

20

51:55

 

2:28:37

13

13

Tommy Mitchell

38

36

10

1:07:29

 

01:36

11

29:02

 

01:39

14

49:07

 

2:28:55

14

14

Trey Powell

155

38

13

1:09:41

 

03:19

9

28:18

 

02:13

15

49:13

 

2:32:46

15

15

Sammy Hutchison

50

26

19

1:12:15

 

03:14

19

32:36

 

02:51

5

42:14

 

2:33:11

16

16

Matthew Sommer

69

33

17

1:11:50

 

02:34

13

29:53

 

00:57

13

48:02

 

2:33:18

17

17

Andrew Deak

34

30

25

1:14:31

 

01:32

7

27:45

 

01:31

18

49:35

 

2:34:56

18

18

Kurt Wilson

17

31

20

1:12:45

 

00:23

30

41:11

 

01:28

8

42:59

 

2:38:47

19

19

Scott Jones

105

36

26

1:14:47

 

02:12

12

29:41

 

01:46

21

52:08

 

2:40:35

20

20

Brad Smith

73

27

14

1:11:17

 

01:29

14

30:24

 

02:32

27

56:02

 

2:41:47

21

21

Donovan McGee

52

38

18

1:12:11

 

01:43

21

34:39

 

02:03

22

52:28

 

2:43:07

22

22

stephen sprinkle

37

29

16

1:11:38

 

00:25

29

41:03

 

00:48

16

49:15

 

2:43:12

23

23

Jerrod Idle

74

28

23

1:13:38

 

02:29

24

36:39

 

06:14

10

45:34

 

2:44:36

24

24

Tom Briggs

100

39

21

1:12:58

 

02:21

23

36:20

 

02:24

26

54:50

 

2:48:56

25

25

ADAM LAYTON

122

38

27

1:16:15

 

03:03

22

35:20

 

01:28

23

54:37

 

2:50:45

26

26

Gavin Nunns

13

32

28

1:17:01

 

02:32

17

31:35

 

02:58

28

56:57

 

2:51:06

27

27

Paul McKim

136

33

24

1:14:02

 

02:21

28

39:50

 

02:05

24

54:42

 

2:53:02

28

28

Matt Ramey

114

32

22

1:13:09

 

02:49

26

38:07

 

02:05

29

1:01:47

 

2:58:00

29

29

Brandon Wilson

110

36

30

1:22:09

 

03:03

25

37:22

 

02:16

25

54:49

 

2:59:41

30

30

Jason Todd

115

28

29

1:19:26

 

02:02

27

38:14

 

02:02

30

1:03:16

 

3:05:03

 

Senior Solo - Female

Female 24 to 39

 

Overall

 

------- Bike -------

T1

------- Swim -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Erin McKee

44

25

2

1:11:21

 

03:02

2

29:22

 

01:19

1

46:13

 

2:31:20

2

2

Mindy Craven

91

29

1

1:05:56

 

00:47

5

32:44

 

01:04

5

54:23

 

2:34:57

3

3

Jessica Kennedy

84

27

3

1:14:41

 

00:30

6

32:55

 

01:06

2

46:17

 

2:35:31

4

4

Tara Wind

81

32

5

1:16:12

 

00:46

3

29:55

 

01:14

4

49:35

 

2:37:43

5

5

Ally Hamilton

152

29

8

1:19:45

 

00:38

1

27:07

 

01:16

6

57:38

 

2:46:25

6

6

Lisa Farias

95

35

7

1:18:13

 

02:39

8

36:28

 

01:51

3

49:31

 

2:48:44

7

7

Kelly Wypych

131

35

6

1:16:39

 

00:30

12

45:52

 

 

7

58:40

 

3:01:43

8

8

Danielle Fawcett

106

39

4

1:14:50

 

03:27

10

39:41

 

03:08

9

1:03:15

 

3:04:23

9

9

Kristin Wedemeyer

134

33

12

1:37:24

 

02:19

4

30:13

 

01:58

8

1:00:35

 

3:12:32

10

10

Cathy Tucker

139

38

10

1:29:53

 

04:54

7

33:28

 

03:14

10

1:07:08

 

3:18:40

11

11

Jill St John

140

36

9

1:27:20

 

04:01

9

39:26

 

02:02

12

1:08:45

 

3:21:37

12

12

Jennifer Tallman

171

33

11

1:32:49

 

05:13

11

42:24

 

02:54

11

1:07:54

 

3:31:17

13

13

Rachel Fuchs

147

34

13

1:39:08

 

01:20

13

51:42

 

01:57

13

1:17:44

 

3:51:53

 

Master Solo - Male

Male 40 to 49

 

Overall

 

------- Bike -------

T1

------- Swim -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Brian Bortell

9

47

5

1:06:17

 

00:27

1

25:23

 

00:40

2

41:22

 

2:14:12

2

2

Jaret Johnson

160

43

1

1:03:41

 

01:32

2

27:55

 

01:08

6

45:32

 

2:19:50

3

3

Tripp Davis

154

40

3

1:04:31

 

00:50

4

29:16

 

01:15

4

45:15

 

2:21:10

4

4

Saulius Puskorius

22

43

2

1:04:10

 

01:36

9

32:17

 

01:35

3

41:57

 

2:21:37

5

5

Keith Weitz

25

42

4

1:04:45

 

00:52

3

28:57

 

02:19

7

47:28

 

2:24:23

6

6

Chuck Harrison

35

47

7

1:11:40

 

00:36

11

32:40

 

01:27

1

41:10

 

2:27:35

7

7

Michael Brewer

18

42

6

1:09:42

 

01:45

7

31:43

 

01:49

5

45:16

 

2:30:16

8

8

Chip Warfel

30

48

8

1:11:57

 

01:49

6

30:56

 

01:20

8

52:46

 

2:38:51

9

9

Ernie Castro

96

49

14

1:14:54

 

03:10

10

32:30

 

01:50

9

54:13

 

2:46:40

10

10

Jim Cioffi

129

40

11

1:13:15

 

02:02

13

32:55

 

02:07

14

57:24

 

2:47:45

11

11

Mark Wicker

68

48

9

1:11:58

 

02:49

15

35:02

 

02:23

12

55:44

 

2:47:58

12

12

Craig Dunbar

103

47

21

1:19:08

 

02:01

5

30:39

 

02:53

16

58:20

 

2:53:03

13

13

keith hines

62

47

10

1:12:08

 

02:09

12

32:41

 

01:43

21

1:05:28

 

2:54:10

14

14

Matthew Butterworth

76

40

17

1:17:54

 

02:27

14

33:00

 

02:27

17

58:25

 

2:54:15

15

15

David Michael

58

42

12

1:13:42

 

02:22

22

41:20

 

02:30

11

55:43

 

2:55:39

16

16

Kent Fawcett

107

44

13

1:14:53

 

03:25

20

40:02

 

03:34

10

54:18

 

2:56:13

17

17

gary looby

127

49

15

1:15:19

 

03:07

16

35:04

 

03:07

18

59:50

 

2:56:28

18

18

Michael Keilholz

130

40

19

1:18:29

 

02:55

8

32:05

 

02:43

19

1:01:49

 

2:58:04

19

19

ROBERT ABATE

99

44

20

1:18:34

 

01:09

18

39:37

 

02:03

15

58:14

 

2:59:38

20

20

Henry Lupton

128

47

16

1:15:48

 

02:28

21

40:11

 

00:00

22

1:05:31

 

3:03:59

21

21

Bert Kelly

59

44

18

1:18:05

 

01:09

17

37:34

 

02:49

20

1:04:37

 

3:04:17

22

22

Kevin Knauff

82

44

23

1:21:17

 

03:39

19

39:43

 

04:14

13

56:32

 

3:05:26

23

23

eric brouillard

135

46

22

1:20:52

 

02:31

23

47:32

 

02:24

23

1:17:49

 

3:31:10

 

Master Solo - Female

Female 40 to 49

 

Overall

 

------- Bike -------

T1

------- Swim -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Julie Dukes

63

41

3

1:14:31

 

02:03

3

32:42

 

01:20

1

48:57

 

2:39:34

2

2

deborah battaglia

71

43

4

1:15:22

 

01:23

1

30:01

 

01:07

3

52:33

 

2:40:28

3

3

Jacqui Wilson

45

43

2

1:14:08

 

01:59

2

31:25

 

01:08

2

52:09

 

2:40:51

4

4

Carolyn Gentry

119

49

1

1:13:30

 

00:49

4

34:30

 

01:37

4

54:30

 

2:44:58

5

5

Shirley Louise-May

113

45

5

1:21:57

 

01:59

6

43:01

 

02:59

5

56:04

 

3:06:03

6

6

Sandi Delcore

133

47

6

1:28:34

 

04:39

5

35:37

 

03:22

6

1:06:25

 

3:18:38

 

Grand Master Solo - Male

Male 50 and over

 

Overall

 

------- Bike -------

T1

------- Swim -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

PHILIP HATCHER

41

50

1

1:06:11

 

00:45

1

28:15

 

00:44

1

49:29

 

2:25:27

2

2

thomas waldrop

32

64

2

1:07:32

 

02:32

2

32:17

 

00:44

2

50:00

 

2:33:07

3

3

David Stock

78

59

3

1:13:02

 

00:38

3

32:55

 

01:53

4

54:55

 

2:43:25

4

4

Robert Siemers

97

54

4

1:13:54

 

03:06

4

33:04

 

02:58

3

54:20

 

2:47:23

5

5

Keith Hagman

108

52

5

1:14:49

 

03:51

6

44:34

 

03:15

5

57:59

 

3:04:30

6

6

Kevin Walsh

83

55

6

1:21:46

 

03:40

5

34:56

 

02:32

6

1:01:49

 

3:04:45

7

7

Douglas Bailey

144

64

7

1:37:24

 

02:24

7

47:51

 

03:21

7

1:12:18

 

3:43:20

 

Grand Master Solo - Female

Female 50 and over

 

Overall

 

------- Bike -------

T1

------- Swim -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Annina Pope

109

51

1

1:19:11

 

03:00

1

36:38

 

02:55

1

1:05:10

 

3:06:56

2

2

Deborah Hollis

148

59

2

1:29:39

 

05:25

3

48:04

 

03:58

2

1:16:13

 

3:43:22

3

3

Debbie Thompson

145

52

3

1:35:39

 

04:58

2

46:38

 

04:05

3

1:19:41

 

3:51:03

 

Clydesdale Solo

Male

 

Overall

 

------- Bike -------

T1

------- Swim -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

C.H. Christopher

85

36

1

1:15:40

 

01:29

3

36:40

 

01:07

2

53:31

 

2:48:29

2

2

Rob Bittle

143

43

4

1:25:21

 

06:30

1

26:13

 

03:36

3

58:43

 

3:00:24

3

3

Edward Buckman

132

27

3

1:24:48

 

01:53

4

40:39

 

02:42

1

50:44

 

3:00:47

4

4

sean green

121

40

2

1:20:24

 

02:20

2

30:57

 

02:16

4

1:08:33

 

3:04:31

 

Junior Team - Male

Male 24 and under

 

Overall

 

------- Bike -------

T1

------- Swim -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Alexander Brown

61

21

2

1:08:09

 

00:34

2

34:54

 

00:53

1

53:21

 

2:37:53

2

2

Christopher Brown

49

21

1

1:08:08

 

00:34

1

34:03

 

01:45

2

53:22

 

2:37:54

 

Senior Team - Male

Male 40 and under

 

Overall

 

------- Bike -------

T1

------- Swim -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Scott Woodbury

11

28

3

1:01:10

 

01:18

1

24:25

 

00:56

1

40:10

 

2:08:01

2

2

Kevin Lisska

1

31

4

1:01:12

 

00:51

2

24:50

 

00:42

2

40:24

 

2:08:01

3

3

Andrew Fletcher

20

37

2

1:01:01

 

02:33

4

27:30

 

01:21

4

43:28

 

2:15:55

4

4

James Haycraft

14

26

1

1:00:59

 

03:03

3

27:03

 

01:32

3

43:18

 

2:15:56

5

5

Keith Davis

19

37

7

1:04:41

 

01:20

6

27:37

 

01:50

7

46:19

 

2:21:49

6

6

Jody Herzog

16

30

8

1:04:44

 

01:18

5

27:36

 

01:46

8

46:25

 

2:21:50

7

7

Courtney Galyan

57

29

5

1:03:01

 

01:36

7

30:01

 

06:08

5

45:15

 

2:26:02

8

8

Sean Edwards

33

35

6

1:03:11

 

01:26

10

35:16

 

00:52

6

45:15

 

2:26:03

9

9

Ryan McCready

70

30

9

1:13:55

 

01:48

9

33:59

 

00:57

9

1:00:57

 

2:51:38

10

10

Joshua Foltz

117

34

10

1:13:58

 

01:46

8

32:44

 

01:10

10

1:02:00

 

2:51:40

 

Senior Team - Female

Female 40 and under

 

Overall

 

------- Bike -------

T1

------- Swim -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Savannah Fuentes

64

28

1

1:09:45

 

01:07

2

33:52

 

01:27

2

51:47

 

2:37:59

2

2

Bridget Campbell

118

27

2

1:09:47

 

01:06

3

33:52

 

01:27

1

51:47

 

2:38:01

3

3

Courtney Sommer

80

31

3

1:18:28

 

02:24

1

32:02

 

05:31

3

55:59

 

2:54:25

4

4

Lindsee McPhail

94

33

4

1:18:28

 

02:25

4

35:30

 

02:02

4

55:59

 

2:54:26

 

Senior Team - Coed

Female 99 and under

 

Overall

 

------- Bike -------

T1

------- Swim -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

2

Jordan McAmmond

31

34

2

1:07:34

 

01:00

1

28:00

 

00:54

3

55:20

 

2:32:49

2

3

Meredith Dolhare

65

37

1

1:04:48

 

00:30

3

40:36

 

00:48

1

50:28

 

2:37:13

3

6

Kimberly Battipaglia

53

39

3

1:16:20

 

02:15

2

38:45

 

01:09

2

51:01

 

2:49:32

 

Male 99 and under

 

Overall

 

------- Bike -------

T1

------- Swim -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

shannon scott

24

34

2

1:07:31

 

01:41

1

31:15

 

01:08

2

51:12

 

2:32:49

2

4

Justin Andrews

28

34

1

1:04:50

 

00:28

3

40:37

 

00:48

1

50:29

 

2:37:13

3

5

Vincent Lindsley

46

33

3

1:16:16

 

02:19

2

35:42

 

01:17

3

53:55

 

2:49:31

 

Master Team - Male

Male 0-99

 

Overall

 

------- Bike -------

T1

------- Swim -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Frank Bobo

39

39

10

1:17:18

 

02:29

2

29:58

 

02:10

1

47:59

 

2:39:56

2

2

Jason Massie

40

42

9

1:17:17

 

02:31

1

29:45

 

01:30

2

48:56

 

2:40:02

3

3

Lee Allen

51

47

2

1:08:33

 

00:37

4

35:38

 

01:27

3

55:59

 

2:42:16

4

4

Derek Blalock

48

42

1

1:08:33

 

00:50

3

32:39

 

04:13

4

56:00

 

2:42:17

5

5

Michael Foerster

111

40

3

1:09:05

 

01:03

6

36:41

 

03:45

8

56:41

 

2:47:17

6

6

Scott Sadis

161

41

4

1:09:06

 

01:03

7

36:41

 

03:51

7

56:33

 

2:47:17

7

7

Steve Willemin

101

40

5

1:12:50

 

02:32

5

36:12

 

05:42

6

56:07

 

2:53:26

8

8

Gary Goolsby

102

40

6

1:12:52

 

02:33

8

40:06

 

01:49

5

56:07

 

2:53:29

9

9

David Howe

124

46

7

1:16:43

 

03:30

10

41:44

 

04:25

9

1:23:40

 

3:30:04

10

10

Jon Jenkins

125

36

8

1:16:44

 

03:27

9

40:49

 

05:22

10

1:23:41

 

3:30:05

 

Master Team - Coed

Female 99 and under

 

Overall

 

------- Bike -------

T1

------- Swim -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Stephenie Winter

87

43

2

1:15:19

 

02:00

1

36:00

 

01:31

1

58:21

 

2:53:13

2

4

Emily Armstrong

93

41

1

1:09:18

 

03:25

3

39:03

 

03:07

3

1:02:20

 

2:57:14

3

5

Michele Potter

79

44

3

1:15:32

 

03:20

2

38:47

 

03:28

2

1:01:00

 

3:02:08

 

Male 99 and under

 

Overall

 

------- Bike -------

T1

------- Swim -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

2

Ralph Walker

123

51

3

1:15:29

 

01:49

1

32:24

 

01:51

2

1:01:40

 

2:53:15

2

3

Al Navidi

54

51

1

1:09:20

 

03:21

3

43:54

 

01:51

1

58:45

 

2:57:13

3

6

Chuck Potter

98

40

2

1:15:28

 

03:18

2

37:21

 

04:06

3

1:01:54

 

3:02:09

 

Athena Team

Female 0-99

 

Overall

 

------- Bike -------

T1

------- Swim -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Andrea Mathias

137

36

2

1:18:04

 

02:25

2

31:43

 

03:12

1

1:17:06

 

3:12:33

2

2

Melinda Peters

92

37

1

1:18:04

 

02:02

1

30:59

 

04:03

2

1:17:24

 

3:12:34

 

Mid-Atlantic Collegiate Male

Male

 

Overall

 

------- Bike -------

T1

------- Swim -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Jan Grajkowski

88

21

1

1:14:51

 

00:37

1

42:00

 

00:43

1

1:02:16

 

3:00:28