TTT NC - Race #4 - Half Iron

Age Group Results

October 10, 2010


HFP Racing


Junior Solo - Male

Male 23 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Mike Hermanson

6

23

1

34:20

 

01:52

1

2:37:06

 

01:04

1

1:33:23

 

4:47:46

2

2

Zachary Tart

120

22

2

54:55

 

03:42

2

3:23:32

 

02:06

2

2:39:04

 

7:03:21

 

Senior Solo - Male

Male 24 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

John Kenny

2

30

1

27:02

 

00:34

1

2:23:08

 

01:30

6

1:37:15

 

4:29:31

2

2

ryan rau

5

30

7

34:19

 

01:45

2

2:28:32

 

00:31

2

1:27:21

 

4:32:29

3

3

Bradley Wedemeyer

36

34

11

37:00

 

01:46

10

2:37:52

 

00:28

1

1:26:28

 

4:43:35

4

4

Nicholas Watson

15

36

23

45:17

 

01:20

3

2:31:42

 

01:59

3

1:30:45

 

4:51:06

5

5

Jose Fuentes

23

26

6

34:17

 

01:26

5

2:33:50

 

00:46

9

1:42:05

 

4:52:27

6

6

Anthony Lee

12

37

20

42:38

 

02:37

6

2:34:07

 

00:44

4

1:32:37

 

4:52:45

7

7

Bo Parrish

26

32

12

37:04

 

03:16

9

2:37:23

 

02:14

5

1:35:10

 

4:55:10

8

8

Tommy Mitchell

38

36

16

39:30

 

01:45

4

2:33:40

 

01:02

10

1:42:26

 

4:58:25

9

9

John Blauey

60

34

8

34:50

 

02:12

8

2:37:19

 

02:03

11

1:42:34

 

4:59:01

10

10

Daniel OConnell

151

34

4

32:58

 

01:50

7

2:35:58

 

00:55

16

1:51:40

 

5:03:25

11

11

John Champney

56

34

14

38:03

 

03:16

11

2:40:36

 

01:04

14

1:48:28

 

5:11:28

12

12

Andrew Deak

34

30

5

33:52

 

01:11

12

2:42:58

 

01:05

20

1:59:28

 

5:18:36

13

13

Matthew Sommer

69

33

15

38:18

 

01:26

19

2:55:39

 

00:42

13

1:45:06

 

5:21:12

14

14

stephen sprinkle

37

29

9

35:44

 

02:17

13

2:46:46

 

00:47

17

1:56:00

 

5:21:37

15

15

Sammy Hutchison

50

26

19

42:29

 

04:23

21

2:56:20

 

02:06

7

1:38:34

 

5:23:54

16

16

Trey Powell

155

38

13

37:26

 

01:07

17

2:52:16

 

02:21

15

1:51:19

 

5:24:32

17

17

Brad Smith

73

27

10

36:20

 

01:36

16

2:50:38

 

00:58

19

1:59:14

 

5:28:48

18

18

Sean Curtis

75

32

2

31:02

 

01:31

15

2:50:20

 

01:42

23

2:05:55

 

5:30:32

19

19

Gavin Nunns

13

32

17

39:44

 

04:52

14

2:47:51

 

01:54

18

1:57:10

 

5:31:33

20

20

John Curwen

170

27

3

31:29

 

01:18

20

2:56:10

 

01:02

21

2:04:15

 

5:34:16

21

21

Jerrod Idle

74

28

26

46:49

 

07:17

25

3:00:52

 

02:17

8

1:39:15

 

5:36:33

22

22

Kurt Wilson

17

31

22

45:08

 

01:05

28

3:11:05

 

 

12

1:44:58

 

5:42:17

23

23

Jason Todd

115

28

25

46:29

 

04:16

26

3:01:39

 

01:14

24

2:06:17

 

5:59:56

24

24

Scott Jones

105

36

18

40:46

 

03:01

23

2:59:52

 

02:43

26

2:17:08

 

6:03:32

25

25

Paul McKim

136

33

29

49:01

 

03:42

24

3:00:26

 

01:08

25

2:10:23

 

6:04:41

26

26

Brandon Wilson

110

36

30

50:02

 

02:22

27

3:04:07

 

02:49

22

2:05:42

 

6:05:04

27

27

Tom Briggs

100

39

27

48:29

 

02:44

18

2:55:17

 

01:47

27

2:19:54

 

6:08:13

28

28

Matt Ramey

114

32

28

48:43

 

01:46

22

2:59:02

 

01:34

30

2:32:22

 

6:23:28

29

29

Donovan McGee

52

38

21

43:35

 

04:46

29

3:14:34

 

01:20

28

2:23:52

 

6:28:08

30

30

ADAM LAYTON

122

38

24

45:44

 

02:03

30

3:18:17

 

02:06

29

2:28:35

 

6:36:47

 

Senior Solo - Female

Female 24 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Mindy Craven

91

29

3

38:34

 

02:09

1

2:38:21

 

01:22

4

2:04:02

 

5:24:30

2

2

Erin McKee

44

25

5

40:01

 

03:30

2

2:52:02

 

02:17

2

1:47:24

 

5:25:16

3

3

Jessica Kennedy

84

27

6

40:47

 

01:25

3

3:00:17

 

01:03

1

1:46:38

 

5:30:12

4

4

Tara Wind

81

32

2

38:26

 

03:48

4

3:03:48

 

01:56

5

2:09:57

 

5:57:58

5

5

Lisa Farias

95

35

8

49:50

 

04:38

6

3:14:49

 

01:35

3

1:53:43

 

6:04:37

6

6

Kelly Wypych

131

35

11

56:43

 

01:55

5

3:05:23

 

01:50

6

2:20:24

 

6:26:18

7

7

Ally Hamilton

152

29

1

34:19

 

02:37

9

3:24:59

 

01:59

7

2:24:42

 

6:28:38

8

8

Cathy Tucker

139

38

7

44:22

 

04:35

8

3:23:06

 

03:54

8

2:32:21

 

6:48:19

9

9

Danielle Fawcett

106

39

9

52:38

 

05:17

7

3:19:00

 

04:55

9

2:32:42

 

6:54:33

10

10

Kristin Wedemeyer

134

33

4

39:07

 

02:38

10

3:38:55

 

01:39

10

2:39:44

 

7:02:05

11

11

Jennifer Tallman

171

33

10

53:40

 

06:24

11

3:39:21

 

02:42

11

2:50:05

 

7:32:13

12

12

Rachel Fuchs

147

34

12

1:00:56

 

04:05

12

3:56:57

 

02:02

12

3:19:58

 

8:24:01

 

Master Solo - Male

Male 40 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Saulius Puskorius

22

43

6

38:46

 

02:06

2

2:32:27

 

00:51

1

1:31:54

 

4:46:05

2

2

Brian Bortell

9

47

1

31:04

 

02:12

5

2:40:34

 

00:47

2

1:33:29

 

4:48:08

3

3

Jaret Johnson

160

43

5

37:44

 

01:04

3

2:33:35

 

01:06

4

1:44:45

 

4:58:16

4

4

Chuck Harrison

35

47

14

44:06

 

04:43

6

2:41:28

 

01:57

3

1:34:02

 

5:06:18

5

5

Tripp Davis

154

40

4

37:31

 

01:20

1

2:31:16

 

00:44

5

1:55:51

 

5:06:44

6

6

Keith Weitz

25

42

2

36:35

 

02:02

4

2:33:36

 

01:43

6

1:56:20

 

5:10:17

7

7

Ernie Castro

96

49

10

42:31

 

02:34

12

2:58:44

 

01:27

9

2:06:21

 

5:51:39

8

8

Chip Warfel

30

48

3

37:26

 

04:00

13

2:59:10

 

01:44

10

2:10:09

 

5:52:31

9

9

Matthew Butterworth

76

40

12

42:46

 

03:49

14

3:01:38

 

02:04

7

2:03:12

 

5:53:31

10

10

Michael Keilholz

130

40

13

42:51

 

04:23

15

3:03:25

 

01:35

12

2:25:28

 

6:17:44

11

11

Mark Wicker

68

48

16

46:10

 

02:56

8

2:56:09

 

03:19

14

2:30:35

 

6:19:10

12

12

keith hines

62

47

11

42:45

 

01:49

7

2:52:21

 

01:19

19

2:46:51

 

6:25:07

13

13

Kent Fawcett

107

44

20

52:40

 

06:11

19

3:18:08

 

03:31

8

2:05:51

 

6:26:24

14

14

Jim Cioffi

129

40

7

38:48

 

02:35

9

2:57:26

 

02:30

18

2:45:44

 

6:27:04

15

15

ROBERT ABATE

99

44

17

47:09

 

01:58

17

3:16:36

 

03:09

11

2:18:46

 

6:27:40

16

16

gary looby

127

49

15

46:01

 

05:34

11

2:58:21

 

01:39

15

2:36:06

 

6:27:44

17

17

Henry Lupton

128

47

21

53:36

 

03:07

10

2:58:16

 

02:24

17

2:42:34

 

6:39:59

18

18

Bert Kelly

59

44

18

47:40

 

04:30

16

3:13:16

 

02:42

16

2:40:08

 

6:48:17

19

19

Kevin Knauff

82

44

19

51:36

 

05:10

21

3:24:07

 

02:48

13

2:29:37

 

6:53:20

20

20

eric brouillard

135

46

22

58:21

 

03:24

20

3:20:54

 

02:56

20

3:15:15

 

7:40:53

DNF

DNF

Michael Brewer

18

42

8

40:21

 

04:35

18

3:17:40

 

07:39

 

 

 

 

DNF

DNF

Craig Dunbar

103

47

9

41:30

 

03:14

22

3:26:31

 

19:14

 

 

 

 

 

Master Solo - Female

Female 40 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

deborah battaglia

71

43

1

36:40

 

01:57

1

2:52:54

 

01:00

2

1:53:46

 

5:26:19

2

2

Jacqui Wilson

45

43

2

40:14

 

01:28

2

2:54:53

 

01:25

3

1:56:55

 

5:34:56

3

3

Julie Dukes

63

41

3

43:32

 

02:19

4

3:00:01

 

01:44

1

1:50:04

 

5:37:43

4

4

Carolyn Gentry

119

49

4

44:11

 

01:51

3

2:59:58

 

01:06

5

2:22:32

 

6:09:40

5

5

Shirley Louise-May

113

45

6

58:31

 

03:49

6

3:19:10

 

02:18

4

2:06:04

 

6:29:55

6

6

Sandi Delcore

133

47

5

47:33

 

07:02

5

3:15:29

 

07:32

6

2:30:41

 

6:48:19

 

Grand Master Solo - Male

Male 50 and over

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

PHILIP HATCHER

41

50

1

35:20

 

00:48

1

2:35:30

 

00:58

1

1:48:53

 

5:01:31

2

2

thomas waldrop

32

64

4

44:55

 

02:31

2

2:42:34

 

00:46

2

1:59:58

 

5:30:45

3

3

Robert Siemers

97

54

3

42:14

 

03:36

3

2:56:33

 

01:38

3

2:07:14

 

5:51:17

4

4

David Stock

78

59

2

37:40

 

02:38

4

2:57:18

 

02:30

4

2:12:32

 

5:52:39

5

5

Keith Hagman

108

52

6

57:30

 

04:49

5

2:58:31

 

04:03

6

2:24:38

 

6:29:33

6

6

Kevin Walsh

83

55

5

45:41

 

02:40

6

3:25:08

 

01:56

5

2:15:58

 

6:31:25

7

7

Douglas Bailey

144

64

7

1:00:43

 

07:53

7

3:50:57

 

03:10

7

3:12:57

 

8:15:42

 

Grand Master Solo - Female

Female 50 and over

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Annina Pope

109

51

1

47:59

 

03:33

1

3:05:23

 

02:10

1

2:25:00

 

6:24:07

2

2

Deborah Hollis

148

59

3

1:04:19

 

03:22

3

3:49:22

 

03:28

2

3:22:45

 

8:23:18

3

3

Debbie Thompson

145

52

2

1:03:02

 

04:54

2

3:44:31

 

04:24

3

3:42:55

 

8:39:48

 

Clydesdale Solo

Male

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

C.H. Christopher

85

36

3

49:31

 

01:28

1

2:57:34

 

00:30

1

2:00:32

 

5:49:37

2

2

Edward Buckman

132

27

4

56:16

 

04:20

4

3:17:19

 

01:04

2

2:05:50

 

6:24:51

3

3

Rob Bittle

143

43

1

29:32

 

11:28

3

3:17:08

 

05:13

3

2:31:51

 

6:35:14

4

4

sean green

121

40

2

40:06

 

03:10

2

3:11:37

 

03:09

4

2:38:43

 

6:36:47

 

Junior Team - Male

Male 24 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Christopher Brown

49

21

1

38:42

 

04:06

2

2:52:27

 

00:35

2

1:50:23

 

5:26:14

2

2

Alexander Brown

61

21

2

40:44

 

02:07

1

2:52:23

 

00:52

1

1:50:07

 

5:26:16

 

Senior Team - Male

Male 40 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Scott Woodbury

11

28

2

31:22

 

01:40

1

2:24:00

 

01:11

1

1:24:49

 

4:23:04

2

2

Kevin Lisska

1

31

1

31:08

 

01:46

2

2:24:06

 

00:25

2

1:25:37

 

4:23:04

3

3

Andrew Fletcher

20

37

3

33:15

 

06:43

4

2:30:48

 

00:55

4

1:34:54

 

4:46:36

4

4

James Haycraft

14

26

4

35:49

 

04:10

3

2:30:46

 

01:38

3

1:34:12

 

4:46:37

5

5

Jody Herzog

16

30

5

36:26

 

02:03

5

2:37:47

 

01:30

5

1:45:28

 

5:03:15

6

6

Keith Davis

19

37

6

36:26

 

01:54

6

2:37:54

 

01:30

6

1:45:29

 

5:03:15

7

7

Sean Edwards

33

35

9

45:59

 

01:39

7

2:38:08

 

00:50

8

1:51:23

 

5:18:01

8

8

Courtney Galyan

57

29

7

40:11

 

07:25

8

2:38:12

 

00:59

7

1:51:12

 

5:18:02

9

9

Ryan McCready

70

30

10

46:37

 

02:30

9

2:56:00

 

02:59

9

2:35:29

 

6:23:36

10

10

Joshua Foltz

117

34

8

42:28

 

03:23

10

2:59:28

 

01:05

10

2:37:11

 

6:23:36

 

Senior Team - Female

Female 40 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Bridget Campbell

118

27

2

42:22

 

02:27

2

2:53:28

 

00:56

2

2:00:48

 

5:40:03

2

2

Savannah Fuentes

64

28

3

42:23

 

02:26

1

2:53:27

 

00:58

1

2:00:48

 

5:40:04

3

3

Courtney Sommer

80

31

1

40:52

 

08:27

3

3:05:36

 

03:05

4

2:12:39

 

6:10:41

4

4

Lindsee McPhail

94

33

4

46:16

 

03:03

4

3:05:37

 

03:04

3

2:12:38

 

6:10:41

 

Senior Team - Coed

Female 99 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Meredith Dolhare

65

37

2

50:03

 

02:07

1

2:36:18

 

00:54

1

1:46:23

 

5:15:48

2

4

Jordan McAmmond

31

34

1

33:20

 

03:56

2

2:48:05

 

01:12

3

2:09:27

 

5:36:02

3

5

Kimberly Battipaglia

53

39

3

50:33

 

01:34

3

3:07:56

 

02:46

2

1:58:06

 

6:00:57

 

Male 99 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

2

Justin Andrews

28

34

3

50:04

 

02:05

1

2:36:26

 

00:48

1

1:46:23

 

5:15:48

2

3

shannon scott

24

34

1

38:41

 

04:20

2

2:42:24

 

01:22

3

2:09:13

 

5:36:02

3

6

Vincent Lindsley

46

33

2

44:08

 

03:58

3

3:11:56

 

02:46

2

1:58:08

 

6:00:57

 

Master Team - Male

Male 0-99

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Frank Bobo

39

39

2

38:04

 

03:09

1

2:45:25

 

01:45

1

1:40:32

 

5:08:57

2

2

Jason Massie

40

42

1

36:50

 

04:23

2

2:45:28

 

01:23

2

1:55:19

 

5:23:25

3

3

Lee Allen

51

47

6

44:51

 

01:28

5

2:57:50

 

01:32

4

2:02:27

 

5:48:09

4

4

Derek Blalock

48

42

3

39:17

 

06:59

6

2:57:54

 

01:57

3

2:02:00

 

5:48:10

5

5

Steve Willemin

101

40

8

48:37

 

06:13

7

3:00:20

 

02:57

6

2:13:03

 

6:11:11

6

6

Gary Goolsby

102

40

10

49:48

 

04:59

8

3:00:21

 

03:42

5

2:12:18

 

6:11:11

7

7

Michael Foerster

111

40

4

41:36

 

13:49

3

2:55:44

 

03:22

7

2:21:17

 

6:15:50

8

8

Scott Sadis

161

41

7

46:39

 

08:44

4

2:55:48

 

01:51

8

2:22:46

 

6:15:50

9

9

Jon Jenkins

125

36

9

49:28

 

07:22

9

3:12:46

 

05:50

10

3:19:49

 

7:35:17

10

10

David Howe

124

46

5

42:54

 

12:58

10

3:13:41

 

05:52

9

3:19:49

 

7:35:17

 

Master Team - Coed

Female 99 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Emily Armstrong

93

41

3

50:27

 

12:28

1

2:48:31

 

01:29

1

2:20:02

 

6:13:00

2

3

Michele Potter

79

44

2

47:54

 

02:23

3

3:16:51

 

02:06

2

2:27:03

 

6:36:20

3

5

Stephenie Winter

87

43

1

46:36

 

01:34

2

3:01:59

 

02:25

3

2:43:53

 

6:36:30

 

Male 99 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

2

Al Navidi

54

51

3

59:36

 

03:28

1

2:48:23

 

01:29

1

2:20:03

 

6:13:01

2

4

Chuck Potter

98

40

2

47:10

 

03:10

3

3:16:45

 

01:48

2

2:27:26

 

6:36:21

3

6

Ralph Walker

123

51

1

43:12

 

03:29

2

3:03:35

 

01:48

3

2:44:24

 

6:36:31

 

Athena Team

Female 0-99

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Melinda Peters

92

37

1

38:20

 

04:36

1

3:02:46

 

02:07

1

1:59:51

 

5:47:44

2

2

Andrea Mathias

137

36

2

38:22

 

04:36

2

3:02:50

 

02:01

2

2:48:59

 

6:36:49

 

Mid-Atlantic Collegiate Male

Male

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

Rnk

Time

   

Time

1

1

Jan Grajkowski

88

21

1

50:10

 

01:50

1

3:08:36

 

00:40

1

2:19:05

 

6:20:23