Vermillion Harbor Triathlon and Duathlon 2012

Age Group Results

August 19, 2012


HFP Racing HFP Racing

Sprint Duathlon Age Group

Female 15 to 19

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 20 Karastin Cremean 262 19 1 22:05 1:21 1 44:38 1:02 1 22:34 1:31:42
2 28 AuBree LaForce 459 17 2 23:03 1:25 2 45:33 1:16 2 25:15 1:36:35
 

Female 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 55 devin woods 265 20 1 37:43 1:48 1 52:56 1:46 1 37:20 2:11:35
 

Female 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 36 Christina Downs 295 26 1 26:08 1:32 1 49:03 1:43 1 26:29 1:44:57
 

Female 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 15 Dana Orlando 404 31 6 1:05:46       42:34 1 24:20 1:31:01
2 19 Brandy Smith 258 33 1 23:37 1:16 1 40:32 0:53 2 25:21 1:31:40
3 43 danielle szabo 247 33 2 27:17 1:07 3 53:13 0:52 4 30:36 1:53:07
4 45 Nicole Laux 240 32 3 27:24 2:50 2 50:33 2:34 6 32:47 1:56:10
5 47 Sarah Coury 243 31 5 28:57 1:53 5 1:01:02 1:32 3 25:58 1:59:24
6 49 Amy Bergman-Hackenburg 245 33 4 28:16 1:13 4 57:03 1:20 5 31:38 1:59:31
 

Female 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 41 cristal tomblin 274 38 1 26:29 2:25 4 55:36 1:54 1 26:16 1:52:42
2 42 Valerie Caruso 241 38 2 28:49 1:18 1 49:33 1:06 2 32:03 1:52:50
3 50 Myrna McMunn 251 35 3 30:35 1:15 3 53:28 2:25 3 33:09 2:00:53
4 53 Marla Hoffman 260 38 4 32:37 3:00 2 51:42 3:12 4 35:27 2:06:00
 

Female 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 16 Heather Slater 271 43 1 24:09 1:08 1 39:31 0:50 1 25:33 1:31:12
2 38 Holly Martinez 275 40 2 26:28 1:47 2 48:52 1:31 2 28:59 1:47:40
3 46 Mary Jo Oneill 616 44 3 31:51 1:18 3 52:04 0:43 3 33:23 1:59:21
 

Female 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 37 Jodi Korbas 296 47 1 26:08 1:35 1 48:59 1:44 1 26:29 1:44:57
2 52 Vicki Neading 252 48 2 29:10 1:13 2 1:02:22 2:05 2 30:33 2:05:25
 

Female 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 26 Joanna Brell 621 51 1 23:50 1:24 2 43:33 1:17 1 24:26 1:34:33
2 30 BARBARA QUA 466 54 2 26:02 0:48 3 45:20 0:42 2 26:59 1:39:54
3 31 teresa kelley 278 54 3 27:55 0:53 1 40:57 1:01 3 29:40 1:40:28
 

Female 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 32 Susan North-Patterson 273 56 1 25:57 1:37 1 45:24 1:22 1 27:38 1:41:59
 

Male 15 to 19

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Nick Jacobs 248 19 3 20:30 0:42 5 1:24:41 0:25     55:04
2 2 jordan reynolds 257 18 2 18:52 0:37 1 38:21 0:36 1 19:45 1:18:12
3 12 Wesley Ford 239 16 4 21:01 1:53 2 42:32 1:32 2 21:45 1:28:44
4 13 David Allman 249 17 1 15:04 2:09 3 46:38 0:31 4 25:47 1:30:10
5 21 Ryley Miller 469 15 5 21:02 0:34 4 47:17 0:27 3 22:53 1:32:13
 

Male 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 17 Matt Hayden 277 29 2 23:04 1:16 1 41:58 0:54 1 24:16 1:31:30
2 24 Michael Pflager 620 27 1 21:25 1:46 2 42:58 1:38 2 24:36 1:32:26
3 54 Cory Miggins 253 26 3 33:10 2:42 3 54:07 1:11 3 37:56 2:09:07
 

Male 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 Kevin Alexander 250 34 4 58:13       40:07 1 20:14 1:19:26
2 10 Chris Nicula 619 34 1 23:22 1:08 1 33:57 0:51 4 25:44 1:25:04
3 25 scott hackenberg jr. 244 31 2 23:49 1:06 2 42:36 0:55 3 24:41 1:33:08
4 27 Larry Jensen 256 31 3 23:52 0:57 3 44:28 0:42 2 24:34 1:34:36
 

Male 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 5 Timothy Walsh 261 44 2 21:16 0:58 1 36:42 0:45 1 22:23 1:22:07
2 6 jason ortwein 259 41 1 20:19 0:56 3 37:48 0:37 2 23:02 1:22:45
3 11 Mike Case 254 44 4 22:52 1:01 2 37:20 0:50 4 25:57 1:28:02
4 18 Daniel Hofius 272 44 3 21:39 1:03 4 43:57 0:46 3 24:13 1:31:39
5 48 John Oneill 615 42 5 31:52 1:24 5 52:01 0:43 5 33:25 1:59:26
 

Male 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 4 James Kolton 280 48 1 20:41 0:34 1 37:47 0:26 1 22:18 1:21:49
2 9 Mike Martinez 622 47 2 21:26 1:03 2 38:07 1:03 2 23:18 1:25:00
3 22 Tony Dejesus 470 49 4 24:58 0:55 3 40:23 1:01 3 24:58 1:32:17
4 33 Mark Dinsdale 266 47 3 24:08 1:57 4 46:09 1:15 4 28:45 1:42:16
 

Male 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 7 Todd Hart 122 52 3 23:15 0:56 1 34:14 0:46 3 24:32 1:23:46
2 8 DOMINIC VISCONSI 460 53 1 21:17 1:08 2 38:43 1:10 1 21:55 1:24:14
3 14 Michael Cremean 263 54 2 22:17 1:27 3 41:44 1:42 2 23:36 1:30:47
4 29 Larry Gray 4 53 4 25:57 1:28 4 42:38 1:28 4 26:50 1:38:23
5 39 Brian bailys 454 53 6 28:28 1:23 5 45:03 1:28 6 32:16 1:48:40
6 44 Ed Terrigno 69 50 5 26:09 1:37 6 57:23 0:51 5 27:14 1:53:17
 

Male 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 23 Jim Sprankle 270 59 1 23:09 1:29 1 40:18 1:33 1 25:52 1:32:24
2 35 KENT WHITMAN 276 59 2 26:35 0:50 2 46:15 0:59 2 28:16 1:42:56
 

Male 60 to 64

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 34 Jos Belich 264 62 1 27:03 1:04 1 43:35 0:55 1 30:10 1:42:47
2 40 rick strong 269 64 2 29:06 2:13     47:44 2 30:55 1:50:00
3 51 Joe Zellers 246 60 3 30:46 1:58 2 58:09 1:53 3 31:57 2:04:46
 

Male 65 to 69

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 56 LArry steele 242 66 1 34:17 1:32 1 58:07 1:33 1 38:14 2:13:45
 

Sprint Duathlon Clydes XL2

Male 39 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Samuel Scheetz 255 31 1 27:05 1:35 1 37:37 1:31 1 30:43 1:38:34
 

Sprint Duathlon Clydes XL3

Male 40 and over

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 John Rogers 632 56 1   1 38:06 0:45 1 29:14 1:08:06
 

Sprint Duathlon Mountain Bike

Female 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 BONNIE MEYER 268 57 1 25:55 1:08 1 47:54 1:10 1 27:02 1:43:12
 

Male 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Mark Cominsky 267 41 1 22:06 0:45 1 45:33 0:33 1 22:48 1:31:46
 

Sprint Duathlon Male Team

Male 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Zach Ickes 235 22 1 19:39 0:35 2 41:21 0:25 1 21:01 1:23:04
2 2 Patrick Smith 232 50 2 20:38 0:29 3 43:01 0:29 2 21:06 1:25:44
3 3 David Cooke 234 29 4 22:28 0:33 1 39:07 0:29 4 23:19 1:25:58
4 4 noah cominsky 237 14 3 22:06 0:40 5 51:18 0:25 3 22:18 1:36:49
5 5 Tim Albrethsen 231 26 5 25:58 0:53 4 48:56 0:21 5 29:28 1:45:38
 

Sprint Duathlon Female Team

Female 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Christine Dunson 238 30 1 27:28 0:37 1 55:35 0:44 1 28:47 1:53:13
 

Sprint Duathlon Coed Team

Female 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Amy Lewarchik 236 29 2 26:03 1:16 2 1:06:12 0:43 1 27:59 2:02:15