Maumee Bay Triathlon & Duathlon

Age Group Results

June 17, 2012


HFP Racing

Men: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
Women: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Sprint Triathlon - Age Group

Female 14 and under

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 66 Mikaylie Park 218 14 1 14:41 57 0:59 1 43:38 71 0:48 1 23:59 1:24:07
2 117 Madison Park 147 14 2 18:32 113 1:11 2 44:25 107 0:52 2 29:19 1:34:20
 
Top

Female 15 to 19

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 143 Allison Morrison 138 16 2 16:16 89 1:39 1 51:21 128 0:33 1 35:16 1:45:07
2 150 Megan Siford 233 17 1 13:24 66 2:51 2 59:59 146 0:39 2 31:28 1:48:23
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 83 Emily Beck 99 23 1 13:34 39 1:14 1 44:37 76 1:07 1 26:18 1:26:52
2 109 Kelly Materna 130 21 2 15:36 78 1:47 2 48:00 112 0:36 2 26:03 1:32:04
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 110 Dana Wesenberg 153 27 2 13:15 44 1:47 1 45:33 87 1:45 1 30:00 1:32:22
2 135 Chelsea Daniels 170 29 3 15:30 90 2:25 2 48:59 120 0:53 2 32:21 1:40:10
3 147 Joanna West 163 27 1 12:42 35 1:49 4 57:14 141 0:52 3 32:51 1:45:29
4 149 Heather Sczech 146 28 4 21:05 141 2:11 3 46:11 136 2:05 4 36:03 1:47:36
5 156 Lisa Anania 22 26 5 1:16:57         151 54:34 5 36:04 1:56:15
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 33 Kami Meador 74 30 4 14:09 50 1:11 2 39:54 36 0:43 1 22:18 1:18:18
2 34 Hallie Sly 65 33 3 13:20 34 1:09 1 38:55 23 1:00 2 24:04 1:18:29
3 35 Jackie Martin-Gabay 86 32 1 11:05 10 1:21 3 43:30 46 0:40 3 22:06 1:18:44
4 41 Marie Sparrow 82 32                 4 1:19:43 1:19:43
5 72 Jaime Dix 91 32 5 14:49 71 1:49 4 39:45 52 0:51 5 28:07 1:25:23
6 82 Jenny Etchill 129 31 2 13:04 36 1:34 5 44:17 70 1:04 6 26:45 1:26:46
7 141 Kristen Schulz 185 32 7 19:56 130 1:01 6 47:41 130 1:22 7 33:54 1:43:57
8 154 Megan Steele 180 33 6 18:49 128 2:04 7 59:05 152 0:56 8 31:06 1:52:01
9 158 Shawna Cosgrove 165 31 8 30:41     8 50:55     9 35:32 1:57:09
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 14 Jacqui Barber 70 36 1 9:59 2 1:24 1 38:59 16 0:50 1 21:36 1:12:51
2 57 christy soncrant 93 39 4 15:05 70 1:29 2 40:08 56 0:49 2 24:20 1:21:53
3 89 Holly Matthews 144 36 2 12:06 27 1:42 3 43:44 64 1:36 3 29:04 1:28:14
4 101 Androniki Salveter 191 37 5 16:44 92 1:19 4 41:24 73 0:56 4 30:23 1:30:49
5 115 Kathryn McKitrick 158 37 3 14:00 56 1:40 5 48:10 110 1:59 5 27:40 1:33:30
6 140 Kary Chan 162 38 6 18:09 131 2:54 6 49:23 135 1:02 6 30:58 1:42:28
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 31 Liz Ferro 72 43 1 11:56 18 1:21 1 40:46 29 1:00 1 23:02 1:18:06
2 51 Amy Lennon 75 40 3 13:50 159 42:51         2 25:13 1:21:06
3 96 Ginny Hridel 97 44 5 16:11 85 1:38 3 43:57 91 1:24 3 26:51 1:30:03
4 126 Denise Calderbank 125 42 4 16:02 108 2:51 5 48:35 122 1:10 4 29:04 1:37:44
5 133 Kari Neifer-Sadhwani 167 40 2 13:41 52 1:41 4 48:42 106 0:52 5 34:25 1:39:23
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 44 Patty Banks 81 45 1 13:53 54 1:38 1 41:25 60 1:00 1 22:03 1:20:01
2 91 Beth Kalapos 57 47 4 18:05 114 1:38 3 43:35 105 1:17 2 23:57 1:28:35
3 113 stacy Rhea 174 45 2 16:44 100 1:37 2 44:34 100 1:06 3 29:04 1:33:07
4 124 Deanna Kiesel 8 48 5 23:29 145 1:28 4 44:14 131 1:19 4 26:38 1:37:10
5 146 Deborah Reed 105 46 3 17:41 129 3:15 5 48:45 138 2:00 5 33:39 1:45:22
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 75 Karen Rosinski 16 50 1 12:07 31 2:06 1 40:59 44 1:22 1 29:05 1:25:41
2 138 Denise Gross 222 54 2 18:59 118 1:13 2 45:09 114 1:15 2 33:55 1:40:34
3 148 Joanne Darr-Wagner 116 54 3 20:55 139 1:49 3 49:27 142 1:33 3 32:16 1:46:03
4 157 Poranee Penland 172 50 4 21:47 148 3:27 5 58:22 153 1:22 4 31:59 1:56:58
5 160 Sharon Powell 460 52 5 23:34 149 1:51 4 48:27 144 2:26 5 46:21 2:02:41
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 152 Judy Indorf 212 55 1 23:47 153 4:37 1 49:06 148 1:06 1 32:01 1:50:40
 
Top

Female 60 to 64

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 63 Elaine Widzinski 143 62                 1 1:23:46 1:23:46
 
Top

Male 14 and under

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 103 Jake Vehar 189 14 2 12:57 37 1:41 2 52:15 117 0:37 1 24:01 1:31:34
2 105 Cam Harsch 164 14 1 12:44 41 2:07 1 49:27 108 0:44 2 26:33 1:31:38
3 128 Christopher Salveter 192 13 3 16:45 101 1:49 3 51:12 132 0:46 3 27:13 1:37:47
 
Top

Male 15 to 19

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 7 Josh Park 27 15 1 13:08 28 0:55 1 37:19 17 0:42 1 17:54 1:09:59
2 145 Brennan Flanigan 136 18 2 30:51 156 2:11 2 44:44 150 1:15 2 26:12 1:45:14
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 2 Jake Custer 38 24 2 12:18 19 0:59 2 35:24 6 0:33 1 19:17 1:08:34
2 11 Adam Roark 45 24 1 10:34 3 0:50 1 37:02 5 0:35 2 22:00 1:11:03
3 18 Nick Schling 55 23 4 13:43 45 1:26 4 40:08 38 0:45 3 18:23 1:14:27
4 21 Taylor Durczynski 66 21 3 12:56 40 1:54 3 40:26 37 0:41 4 18:57 1:14:57
5 37 Joseph Keppler 87 23 7 55:58         51 41:54 5 21:46 1:19:02
6 94 Kyle Koch 221 22 6 18:36 133 2:43 5 40:19 88 1:03 6 26:53 1:29:37
7 112 Anthony Canestraro 156 22 5 14:47 82 2:54 6 45:51 104 0:55 7 28:05 1:32:34
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 29 Nathan Duricek 77 27 3 14:16 64 1:51 3 39:19 42 0:56 1 20:35 1:16:59
2 45 Carlo Buzzetta 31 29 1 11:15 9 1:11 2 42:18 31 0:45 2 24:34 1:20:05
3 46 Josh Brown 499 29 2 11:39 17 1:33 1 40:29 28 1:17 3 25:16 1:20:16
4 67 Matt Gorey 207 27 5 15:44 98 2:26 6 43:07 90 1:51 4 21:07 1:24:15
5 68 Jonathan Walsh 133 29 4 14:25 69 2:03 4 42:15 68 1:02 5 24:29 1:24:16
6 86 Matthew Thompson 100 26 6 17:06 87 0:46 5 40:55 66 0:48 6 28:06 1:27:44
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 8 Andrew Deak 28 32 1 10:15 1 0:57 1 35:58 4 0:55 1 22:08 1:10:16
2 10 Patrick Kolozvary 32 34 3 11:34 14 1:18 3 37:30 15 0:37 2 19:43 1:10:44
3 15 Joe Dye 51 34 6 13:46 42 1:12 4 36:30 18 0:44 3 21:45 1:13:59
4 17 Todd Morgan 13 34 2 11:12 7 1:07 2 36:38 7 0:46 4 24:22 1:14:08
5 22 Patrick Telich 96 33 5 13:11 43 1:49 6 39:23 30 0:41 5 20:05 1:15:11
6 26 Derek Diller 59 32 9 15:28 68 0:54 5 37:32 26 0:59 6 21:24 1:16:19
7 54 Gary Gibson 110 32 13 16:15 91 1:43 7 39:00 61 1:07 7 23:27 1:21:34
8 55 Rick Byington 88 33 17 20:37 137 1:39 8 36:56 77 1:22 8 21:10 1:21:45
9 65 Shane Steele 80 34 4 12:16 32 2:06 9 44:55 74 1:10 9 23:32 1:24:02
10 81 Mark Bevington 54 34 7 14:15 60 1:33 12 44:17 80 0:53 10 25:32 1:26:33
11 85 Jeremy Klosterman 229 34 14 17:30 120 2:52 14 41:19 89 1:15 11 24:33 1:27:31
12 88 Jonathan Altland 179 33 12 16:07 96 1:58 15 44:52 96 0:49 12 24:23 1:28:12
13 93 Zach Holt 89 31 11 15:48 88 2:05 11 41:40 78 1:02 13 28:18 1:28:55
14 104 Michael Cosgrove 121 30 15 17:32 102 1:06 13 42:08 84 1:06 14 29:43 1:31:37
15 114 Ben Sievers 168 30 18 21:24 142 2:40 18 44:30 125 0:56 15 23:47 1:33:20
16 122 Chad Greulich 123 33 16 18:27 138 3:56 17 45:38 126 1:30 16 25:56 1:35:29
17 125 Erik Breunig 109 33 8 14:23 75 2:43 10 42:26 82 1:39 17 36:28 1:37:40
18 127 Stephen Hanley 141 34 10 15:32 93 2:32 16 49:26 123 1:25 18 28:49 1:37:45
19 134 Kristoffer Krupitzer 232 34 19 22:12 147 3:00 19 53:02 149 0:44 19 20:33 1:39:33
20 162 Joshua Meador 73 34 20 54:26 158 1:49 20 50:16 156 1:52 20 37:40 2:26:06
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Ian Sly 235 39 2 11:07 6 1:09 1 34:40 1 0:42 1 20:06 1:07:45
2 3 Matt Dietrich 37 39 4 12:03 13 0:48 2 34:11 2 0:39 2 21:34 1:09:16
3 5 Nathan Whitman 44 39 5 12:06 25 1:34 5 35:36 11 0:59 3 19:19 1:09:36
4 9 Scott Norcross 35 38 6 12:21 26 1:26 3 35:02 8 1:03 4 20:35 1:10:28
5 23 Mike Mayer 12 36 13 16:25 83 1:20 7 36:17 27 0:54 5 20:45 1:15:44
6 25 Jay Sutton 18 39 1 10:25 4 1:04 4 37:46 9 0:39 6 26:18 1:16:13
7 27 brian dynda 124 39 3 11:42 15 1:21 6 36:53 14 1:02 7 25:34 1:16:34
8 38 Philippe Audibert 52 35 7 12:53 46 2:17 10 40:42 54 1:27 8 22:07 1:19:28
9 39 Jeffrey Anderson 23 36 8 13:36 38 1:07 8 40:54 45 0:58 9 23:03 1:19:40
10 42 Jeffrey Harrison 224 38 11 15:37 94 2:27 11 38:05 55 1:18 10 22:18 1:19:48
11 48 JAMES BOCKEY 145 38 10 15:18 73 1:24 12 39:57 53 0:38 11 23:20 1:20:39
12 53 Dan Darr 95 38 9 14:37 63 1:30 9 39:39 49 1:18 12 24:15 1:21:20
13 56 Stephen Weinberg 67 38 12 16:22 95 1:43     59 39:38 13 24:08 1:21:53
14 69 Matt Ambos 106 36 19 17:17 117 2:32 13 39:17 69 0:47 14 24:37 1:24:32
15 79 Kevin Roach 98 36 17 17:13 121 3:17 14 39:49 86 1:58 15 23:46 1:26:06
16 92 Doug Herrmann 79 38 14 16:49 112 2:51 17 42:47 92 0:43 16 25:26 1:28:39
17 95 Bryan Riley 46 39 16 17:12 111 2:17 16 41:26 93 2:22 17 26:32 1:29:51
18 107 James Shultz 190 35 18 17:15 115 2:28 15 40:48 85 1:33 18 29:38 1:31:44
19 131 Rick Beard 160 35 20 18:15 119 2:05 18 44:21 111 1:08 19 32:52 1:38:44
20 151 Brian Meador 225 38 15 16:59 107 1:52 19 50:15 133 1:51 20 37:36 1:48:36
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 16 Robert Strobel 277 42 2 12:00 12 0:50 3 39:00 20 0:38 1 21:35 1:14:05
2 19 Joe Bush 56 41 1 11:38 11 1:08 1 36:48 13 0:58 2 24:10 1:14:45
3 20 Bryan Dail 64 41 4 13:14 30 0:51 2 37:40 21 1:02 3 22:02 1:14:51
4 32 Jason Hall 85 41 6 14:09 48 1:07 4 37:09     4 25:42 1:18:08
5 50 Jeff Schalk 119 41 10 16:09 80 1:29 6 38:00 50 1:28 5 23:56 1:21:03
6 59 Bernard Barrow 68 41 3 12:20 22 1:05 7 43:01 57 1:10 6 25:17 1:22:54
7 61 Mark Murphy 30 44 8 15:32 79 1:57 9 42:40 83 1:22 7 21:45 1:23:18
8 64 Michael Williams 175 41 7 15:27 77 1:53 8 40:26 62 0:52 8 25:07 1:23:47
9 70 john soncrant 63 43 5 13:37 51 1:43 5 40:15 47 1:05 9 27:58 1:24:40
10 74 michael skitowski 247 43 11 16:40 105 2:07 10 43:17 99 1:54 10 21:36 1:25:35
11 100 Mike Neimeier 497 44 13 18:56 127 1:55 14 45:16 115 0:41 11 23:48 1:30:38
12 106 Eric Bostelman 230 43 9 15:54 103 2:47 11 44:21 102 1:18 12 27:19 1:31:42
13 108 Todd Pollock 131 40 15 19:07 132 2:06 12 43:42 113 1:37 13 25:23 1:31:57
14 118 Jeffrey Fortuna 171 44 17 21:21 146 3:37 13 40:48 119 1:50 14 27:03 1:34:41
15 120 Dennis Jacoby 166 42 19 24:40 152 3:02 18 42:11 134 1:08 15 24:15 1:35:19
16 129 Rick Tibbitts 369 44 14 18:58 125 1:49 17 47:53 129 1:13 16 28:03 1:37:59
17 130 Unknown Partic. 173 173 44 16 20:01 135 1:46 15 46:24 124 1:10 17 28:54 1:38:18
18 136 Brett Loney 111 43 12 18:42 122 1:48 16 48:07 127 0:58 18 30:34 1:40:11
19 142 Matt Heer 117 44 18 21:23 144 3:04 19 50:48 145 1:08 19 28:38 1:45:03
20 163 John Flanigan 137 44 20 1:04:02 160 2:29 20 49:57 157 1:39 20 33:33 2:31:42
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 4 Curt Haywood 6 46 4 12:36 23 1:01 2 35:41 10 0:39 1 19:28 1:09:27
2 6 Eric Gibb 43 45 2 11:05 8 1:20 1 36:36     2 20:34 1:09:37
3 13 Bill Marut 40 48 3 11:42 16 1:22 3 36:29 12 0:43 3 21:35 1:11:53
4 28 scott sample 49 48 6 14:06 53 1:19 5 38:56 34 1:33 4 20:58 1:16:54
5 30 Kevin Smyth 47 46 8 14:48 67 1:29 7 38:37 32 0:45 5 21:22 1:17:03
6 43 alberto almeida 108 48 7 14:27 61 1:28 6 38:47 33 1:01 6 24:07 1:19:51
7 62 Tom Fountain 101 48 1 10:38 20 2:43 4 40:13 39 2:41 7 27:04 1:23:21
8 71 John Sachs 2 45 9 16:49 86 1:03 8 40:00 63 1:11 8 25:44 1:24:49
9 76 Mark Bostelman 120 45 5 13:40 74 3:06 9 41:50 79 2:01 9 25:14 1:25:52
10 97 Tim Vereb 19 45 10 17:11 109 1:58 10 43:52 98 0:53 10 26:14 1:30:10
11 119 Eric Rich 219 46 11 18:38 124 2:04 11 44:39 118 2:10 11 27:24 1:34:57
12 144 Joshua Sunshine 118 49 12 20:34 143 3:38 12 46:06 140 2:18 12 32:30 1:45:08
13 155 Unknown 203 Participant 203 48 13 51:51 157 1:01 13 38:53 155 0:52 13 22:43 1:55:21
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 12 Sam Switzer 34 51 1 10:38 5 0:53 1 35:24 3 0:46 1 23:52 1:11:35
2 24 Dan Sechrist 42 52 4 14:08 58 1:37 3 38:02 25 1:01 2 21:21 1:16:12
3 47 Fred Martin 92 54 7 15:48 76 1:23 5 38:34 48 1:15 3 23:27 1:20:28
4 49 mike kelley 279 50 5 14:27 55 1:12 4 39:17 43 1:28 4 24:36 1:21:01
5 58 daniel freireich 62 53 2 11:47 24 1:51 2 39:16 22 1:01 5 28:32 1:22:29
6 80 John Shaw 234 52 3 13:12 65 3:02 6 43:18 72 0:47 6 25:50 1:26:11
7 84 Per Broman 114 50 9 18:14 116 1:30 8 42:18 97 1:52 7 23:09 1:27:04
8 102 Dan Karns 115 51 6 15:42 81 1:57 7 44:20 94 1:22 8 27:26 1:30:50
9 132 Walt Fink 197 53 8 18:00 134 3:23 9 45:31 121 1:33 9 30:21 1:38:50
10 137 Dean Wray 149 53 11 25:23 154 3:42 11 44:22 143 2:24 10 24:37 1:40:30
11 139 MIchael SPieldenner 159 54 10 18:53 136 3:22 10 47:38 139 2:22 11 28:18 1:40:35
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 36 Paul Gigliotti 3 55 2 13:37 33 0:51 1 37:06 19 0:48 1 26:34 1:18:58
2 40 Gregory Blatnik 102 59 4 15:16 72 1:24 2 37:54 35 1:22 2 23:44 1:19:41
3 52 John Hayden 157 57 5 17:38 110 1:38 3 35:47 40 1:13 3 24:50 1:21:09
4 99 David Marburger 248 58 1 12:58 47 2:14 4 42:26 65 1:56 4 31:00 1:30:36
5 111 john telich 140 59 3 14:00 62 2:06 5 46:30 101 1:37 5 28:11 1:32:27
6 116 RICK STOKES 71 59 6 19:27 140 3:22 6 41:04 109 1:35 6 28:41 1:34:10
7 161 Bill Martin 178 55 7 27:18 155 3:06 7 53:36 154 1:34 7 44:11 2:09:46
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 60 John menzies 112 64 3 14:18 59 1:28 2 39:19 41 1:13 1 26:51 1:23:11
2 73 Daniel Reardon 69 63 2 12:48 29 1:16 1 39:45 24 0:53 2 30:40 1:25:24
3 77 David Lasse 127 64 7 16:04 104 2:39 5 40:43 75 1:05 3 25:24 1:25:58
4 78 Nick Douglass 84 63 1 10:50 21 2:33 3 42:46 58 1:28 4 28:25 1:26:05
5 87 gary boos 132 64 5 15:31 84 2:17 4 40:41 67 1:09 5 28:30 1:28:09
6 90 Joseph Fink 104 60 4 14:59 97 3:08 7 44:37 103 1:41 6 23:56 1:28:22
7 121 Doyle Salsberry 202 64 8 18:51 126 1:58 8 45:25 116 0:39 7 28:24 1:35:19
8 123 Marty Lahey 169 60 6 15:42 106 3:07 6 43:50 95 1:07 8 32:18 1:36:06
9 159 David Legg 213 60 9 22:38 151 4:05 9 45:44 147 4:29 9 44:34 2:01:31
 
Top

Male 65 to 69

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 98 George Gerken 103 65 1 16:15 99 2:06 1 41:11 81 1:27 1 29:33 1:30:33
 
Top

Male 70 to 74

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 153 Gary Rhodes 184 72 1 18:18 123 2:18 1 49:29 137 1:31 1 40:14 1:51:52
 

Sprint Triathlon - Elite Open

Top

Female

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Alissa Tambone 231 32 1 12:36 1 3:11 1 45:25 1 1:13 1 32:12 1:34:38
 

Sprint Triathlon - Elite Mast.

Top

Male

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Shannon Kurek 7 43 1 10:46 1 0:42 1 32:35 1 0:39 1 20:00 1:04:43
2 2 Mark Durno 39 43 2 10:48 2 1:05 2 34:46 2 1:04 2 19:38 1:07:24
3 3 Christopher Park 383 43 3 12:04 3 0:57 3 35:26 3 0:59 3 20:57 1:10:26
4 4 Bruce MacDonald 50 45 5 13:10 5 1:15 4 34:46 4 0:44 4 20:59 1:10:57
5 5 steve parris 41 47 4 12:23 4 0:43 5 36:42 5 0:33 5 23:25 1:13:46
6 6 Greg Pignatiello 83 51 6 17:43 6 1:24 6 40:12 6 0:49 6 25:11 1:25:20
7 7 Daniel DeVerna 150 40 7 25:42 7 2:05 7 43:41 7 1:19 7 29:10 1:41:59
 

Sprint Triathlon - Grand Mast.

Top

Male

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Tom LeBuhn 33 52 1 10:28 1 0:48 1 33:24 1 1:00 1 22:05 1:07:46
2 2 Randy Lehrer 36 51 2 10:37 2 1:10 2 34:56 2 0:46 2 21:31 1:09:02
3 3 Brian Barker 29 52 4 12:26 4 0:50 4 35:07 4 0:30 3 20:15 1:09:09
4 4 Don Cain 1 52 3 11:35 3 0:55 3 35:07 3 0:56 4 22:17 1:10:52
5 5 Mark Lemmon 10 53 5 13:29 5 0:55 5 36:07 5 0:50 5 21:53 1:13:15
6 6 joe shrader 227 51 6 20:48 6 1:16 6 39:37 6 1:17 6 26:35 1:29:35
 

Sprint Triathlon - Clydes. XL1

Top

0 - 39

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 2 Mark Bratt 151 38 1 14:12 2 2:14 2 42:50 3 1:14 1 21:25 1:21:58
2 3 Michael Anania 21 27 2 14:51 3 1:38 1 42:20 2 1:08 2 27:25 1:27:23
3 6 Adam Brezovsky 139 37 3 19:23 5 1:45 3 45:42 5 1:51 3 37:46 1:46:29
4 8 yonatan sunshine 134 18 4 23:08 8 4:31 4 54:59 8 1:32 4 28:32 1:52:44
 
Top

40 +

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Tony Stroud 500 45 1 13:05 1 1:00 1 37:13 1 1:05 1 25:31 1:17:56
2 4 Jeff Smith 226 48 2 17:25 4 3:05 2 44:44 4 1:28 2 26:19 1:33:02
3 5 VINCE SBORAY 215 44 3 21:45 6 3:07 3 46:09 6 0:54 3 28:04 1:40:00
4 7 Ted Macfarlane 154 47 4 1:16:40         7 52:12 4 29:34 1:48:31
 

Sprint Triathlon - Clydes. XL2

Top

0 - 39

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 3 Andrew Dix 60 33 1 13:43 1 1:38 2 42:04 2 0:54 1 29:12 1:27:32
2 4 Eric Slough 107 39 2 13:52 3 2:24 1 40:57 3 1:25 2 28:52 1:27:33
3 6 Eliav Sharvit 128 38 3 15:17 5 2:04 3 42:06 6 1:20 3 29:00 1:29:50
 
Top

40 +

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 David Bowlus 122 41 2 13:53 2 1:57 3 42:44 4 1:11 1 24:15 1:24:01
2 2 Jay Meyer 126 53 3 15:36 7 2:16 2 40:29 5 1:27 2 24:58 1:24:49
3 5 tim davin 135 46 1 13:49 4 3:12 4 43:13 7 1:43 3 26:54 1:28:53
4 7 Robert Csortos 90 44 10 22:03 13 1:08 7 41:56 10 0:50 4 25:32 1:31:32
5 8 Paul Chip Klingaman 94 52 4 16:12 6 1:23 1 38:45 1 1:09 5 35:07 1:32:39
6 9 Matthew Seedorf 194 48 6 17:23 9 2:50 6 44:19 9 0:51 6 31:28 1:36:52
7 10 Tom Baracskai 187 45 9 19:05 12 2:50 8 44:12 11 1:46 7 31:23 1:39:18
8 11 Jon Klineman 181 43 5 16:58 8 1:51 5 43:55 8 2:15 8 35:54 1:40:54
9 12 Dennis Muratori 142 46 11 22:55 14 2:18 10 44:45 12 0:51 9 30:50 1:41:41
10 13 douglas cifuentes 155 45 7 17:35 10 3:07 11 52:34 14 0:52 10 28:56 1:43:06
11 14 john sboray 152 51 8 18:32 11 3:10 9 46:34 13 2:43 11 32:20 1:43:22
12 15 Merle Dech 228 51 12 34:23 15 2:22 12 49:33 15 2:32 12 38:11 2:07:03
 

Sprint Triathlon - Clydes. XL3

Top

0 - 39

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 2 Dan Eisinger 220 36 2 16:51 3 2:51 2 41:39 3 1:25 1 31:31 1:34:18
2 3 David Burns 78 31 1 14:30 1 1:04 1 41:35 1 1:26 2 36:03 1:34:40
 
Top

40+

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Michael Majewski 61 40 1 15:15 2 2:07 1 41:36 2 1:13 1 24:26 1:24:37
2 4 John Zemesarajs 26 50 3 20:25 5 2:09 2 41:41 4 0:58 2 30:09 1:35:25
3 5 Tavis Glassman 148 41 2 17:48 4 3:47 3 45:34 5 1:54 3 30:31 1:39:37
4 6 Patrick Vines 196 45 4 27:43     4 53:34     4 42:42 2:04:01
 

Sprint Triathlon - Athena

Top

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Julianne Schumaker 201 24 1 13:06 1 2:45 2 49:55 1 1:20 1 37:27 1:44:35
2 2 Susi Cook 205 51 4 19:01 4 1:33 1 44:49 2 1:58 2 38:22 1:45:45
3 3 Sarah Keesler 198 36 3 16:52 3 2:53 3 48:06 3 1:42 3 37:10 1:46:45
4 4 Bethany Schaefer 186 35 2 16:29 2 2:27 4 51:14 4 2:02 4 35:03 1:47:17
5 5 Melissa Sawyer 193 27 6 20:35 6 2:29 5 55:16 5 1:20 5 42:41 2:02:22
6 6 Janetta Chrisman 188 28 5 19:39 5 2:21 6 1:02:41 6 1:05 6 38:22 2:04:11
 

Sprint Triathlon - Mtn. Bike

Top

Male

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Tim Roetting 15 52 2 15:07 2 2:29 1 44:29 1 0:42 1 24:03 1:26:52
2 2 Keith Gerkens 199 38 1 12:56 1 2:31 2 47:59 2 0:59 2 28:12 1:32:38
3 3 David Waltz 216 45 4 19:15 5 3:00 3 47:10 3 1:54 3 28:26 1:39:46
4 4 Andrew Cosgrove 183 29 3 15:14 3 2:41 4 52:06 4 1:27 4 30:57 1:42:26
 

Sprint Triathlon - Male Team

Top

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 DAVID BARROW 237 32 1 13:36 1 0:40 1 49:41     1 22:14 1:26:13
2 2 Bob Fittro 276 50 2 50:10 2 0:43 2 41:07 1 1:00 2 20:54 1:53:57
 

Sprint Triathlon - Female Team

Top

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Karyn Keilhotz 239 45 1 12:02 1 0:42 1 46:53 1 0:31 1 27:37 1:27:46
 

Sprint Triathlon - Coed Team

Top

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Shannen Lang 236 42 1 10:25 1 0:46 1 37:08 1 0:35 1 31:29 1:20:24
2 2 Victoria Luma 238 15 2 12:56 2 0:35 2 1:18:28 2 0:28 2 24:13 1:56:41