Deer Creek Triathlon & Duathlon

Age Group Results

June 03, 2012


HFP Racing

Olympic Triathlon - Age Group

Female 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 142 Emily Wynkoop 447 20 1 31:29 69 1:49 1 1:35:29 5 0:45 1 1:07:34 3:17:09
 

Female 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 15 Rachel Pearson 380 25 1 23:22 2 0:57 1 1:10:57 10 0:49 1 45:35 2:21:43
2 83 Melinda Webster 437 27 2 26:10 57 1:41 2 1:20:57 35 1:01 2 54:43 2:44:34
3 137 Sarah Hughes 331 27 3 31:08 136 3:09 3 1:36:19 122 1:59 3 58:22 3:11:01
 

Female 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 34 Erika Wetzel 438 32 3 27:50 35 1:29 1 1:10:42 59 1:11 1 45:22 2:26:35
2 70 Chris Scheuerman 397 33 1 26:11 76 1:58 2 1:16:54 69 1:15 4 54:22 2:40:41
3 77 Mandy Hetfield 324 33 2 26:27 120 2:49 5 1:23:39 94 1:29 2 49:10 2:43:36
4 117 Jessica Fallon 297 32 6 37:47 73 1:52 6 1:25:21 126 2:01 3 54:04 3:01:07
5 118 Courtney Harman 317 31 5 36:12 78 2:00 3 1:18:29 109 1:41 5 1:02:49 3:01:13
6 129 Kristina Taylor 420 31 4 29:20 111 2:32 4 1:21:37 136 2:19 7 1:10:02 3:05:53
7 147 Sarah Trease 428 30 7 37:52 108 2:32 7 1:33:29 134 2:16 6 1:08:49 3:25:00
 

Female 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 33 Gabrielle McBride 608 37 3 26:11 101 2:21 1 1:11:46 33 1:00 1 45:14 2:26:35
2 47 Mary Sullivan 419 37 1 24:06 45 1:32 2 1:15:03 100 1:35 2 48:51 2:31:10
3 65 Robin Zehnder Muskopf 449 37 4 26:29 41 1:31 4 1:19:24     3 49:47 2:37:13
4 110 Noelle Simpson 410 38 2 25:41 63 1:45 9 1:31:14 74 1:17 4 55:45 2:55:44
5 114 Jonica Burke 279 38 7 37:09 28 1:25 3 1:17:46 50 1:07 8 1:01:29 2:58:57
6 124 Marsita MacDonald 359 36 6 36:47 60 1:43 8 1:25:12 65 1:14 6 57:44 3:02:42
7 125 Anna Rooney 392 35 5 32:30 147 4:25 5 1:22:36 145 3:24 7 59:51 3:02:48
8 126 erin trease 427 35 8 37:43 91 2:10 7 1:25:01 60 1:11 5 56:43 3:02:49
9 149 Julie Hiller 325 37 9 39:38 140 3:21 6 1:23:01 121 1:58 9 1:24:50 3:32:50
 

Female 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 40 Martha Brennan 273 42 3 28:03 47 1:35 2 1:11:06 38 1:02 1 47:04 2:28:51
2 56 Karen Lehtonen 350 41 1 26:19 37 1:30 1 1:10:41 57 1:10 3 54:22 2:34:04
3 97 Margo Amrine 256 42 2 26:35 7 1:04 3 1:17:47 47 1:06 6 1:03:11 2:49:45
4 104 Kim Tepe 421 42 4 33:40         147 1:26:09 2 53:44 2:53:34
5 113 Kristin Sabgir 396 42 6 36:51 84 2:03 4 1:22:48 118 1:50 4 55:21 2:58:55
6 138 Arletta Bowman 604 43 7 39:11 92 2:10 5 1:26:07 110 1:42 5 1:02:25 3:11:36
7 151 Tiffany Heindel 322 44 5 35:32 59 1:42 6 1:29:49 138 2:22 7 1:26:58 3:36:26
 

Female 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 80 Melinda Adams 251 45 1 32:10 104 2:25 1 1:19:16 78 1:21 1 48:56 2:44:11
2 115 Colleen Perry 381 45 2 34:41 122 2:49 2 1:23:01 141 2:33 2 56:12 2:59:19
3 140 Catherine Perhala 563 46 3 40:39 13 1:10 3 1:34:18 115 1:44 3 56:54 3:14:47
 

Female 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 108 Kathryn Williams 441 50 2 33:41 116 2:38 3 1:23:51     1 54:04 2:54:15
2 109 stacy silverstein 408 53 4 35:55 130 3:03 1 1:16:40 114 1:44 3 57:47 2:55:11
3 119 Mary Adamo-Price 250 53 3 33:56 100 2:21 4 1:25:50 103 1:37 2 57:36 3:01:22
4 134 Kari Book 271 51 1 29:01 105 2:26 7 1:33:21 106 1:39 4 1:01:38 3:08:08
5 135 Susan Felter 298 50 5 38:28 119 2:48 2 1:23:07 119 1:51 5 1:02:07 3:08:22
6 145 Katy Drinkhouse 292 53 7 40:47 121 2:49 6 1:31:10 127 2:04 6 1:04:07 3:20:58
7 148 Barbara Wynkoop 448 51 6 39:40 96 2:14 8 1:33:24 20 0:57 8 1:12:51 3:29:08
8 150 KAREN HAWKES 320 52 8 50:55 131 3:04 5 1:30:06 124 2:00 7 1:08:28 3:34:34
 

Male 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 5 Ryan Lee 348 22 5 1:32:14     1 1:06:44     3 45:15 2:16:22
2 22 Mike Girardot 308 22 2 29:10 124 2:52 2 1:07:17     2 44:33 2:23:53
3 36 Christopher Burgbacher 277 23 3 30:09 77 1:58 3 1:11:11 89 1:26 1 43:13 2:27:59
4 89 Andy Garlock 303 23 1 24:52 34 1:28 4 1:18:36 52 1:08 5 1:00:07 2:46:13
5 102 Marcus Howard 329 23 4 33:46 18 1:16 5 1:20:54 86 1:26 4 55:05 2:52:29
 

Male 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 13 Clint Aikins 254 26 1 24:52 15 1:13 3 1:08:43 36 1:01 2 45:27 2:21:18
2 16 Rich Adams 253 27 5 29:51 51 1:38 1 1:04:48 12 0:52 1 44:38 2:21:49
3 39 Clayton Webster 436 25 3 29:14 24 1:19 5 1:10:43 70 1:16 3 46:03 2:28:38
4 41 Jordan Benner 267 25 6 31:02 83 2:03 2 1:07:00 43 1:05 8 47:58 2:29:09
5 46 Jason Sheidler 401 26 4 29:41 30 1:26 4 1:10:34 95 1:29 7 47:51 2:31:03
6 52 John Wilkins 440 26 2 28:13 80 2:02 8 1:14:03 14 0:53 5 47:01 2:32:14
7 66 Dean Ripploh 391 26 10 37:18 74 1:54 6 1:12:15 11 0:52 4 46:15 2:38:38
8 74 Jason Vinson 432 28 8 33:09 87 2:05 11 1:18:56 71 1:16 6 47:42 2:43:11
9 84 Josh Shock 405 29 9 37:16 12 1:08 7 1:12:27 37 1:01 10 52:41 2:44:35
10 92 Robert Schock 578 27 11 37:20 16 1:14 9 1:15:29 68 1:14 9 51:30 2:46:49
11 101 Andrew Kroeger 344 25 13 37:29 94 2:13 10 1:15:34 104 1:39 11 53:58 2:50:55
12 143 Joseph Gibson 307 29 12 37:22 135 3:09 12 1:25:28 133 2:16 12 1:08:59 3:17:16
 

Male 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 7 JD THALMAN 422 34 1 24:01 40 1:31 1 1:06:34 3 0:44 4 43:38 2:16:30
2 25 Kristopher Crawmer 286 31 8 32:05 90 2:10 4 1:10:49 39 1:02 2 38:12 2:24:21
3 28 Brad Deaton 290 31 6 28:43 112 2:33 2 1:08:02 41 1:03 5 44:21 2:24:45
4 38 Kris Read 237 30 2 25:31 23 1:19 6 1:13:46 18 0:56 7 46:58 2:28:32
5 45 Jeffrey Stickel 417 31 10 34:44 10 1:06 7 1:14:19 55 1:09 3 39:28 2:30:48
6 48 Jason Donnell 568 31 3 26:45 33 1:27 5 1:11:48 51 1:08 8 50:20 2:31:30
7 51 Adam Liette 352 34 5 27:46 88 2:06 3 1:08:20 46 1:06 10 52:52 2:32:11
8 58 Todd Willke 444 34 4 27:27 58 1:42 8 1:17:13 111 1:43 6 46:50 2:34:56
9 90 James Dwertman 293 33 9 32:59 22 1:19 9 1:18:22 91 1:27 9 52:09 2:46:17
10 105 Matt Brice 275 32 11 38:04 66 1:49 10 1:19:06 112 1:43 11 53:19 2:54:03
11 128 Eric Southerington 411 34 7 31:02 110 2:32 11 1:22:14 48 1:07 12 1:07:10 3:04:07
 

Male 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 2 Jon Wooten 446 36 4 26:39 49 1:36 2 1:06:04 123 2:00 1 37:58 2:14:18
2 6 Mike Glaser 310 38 3 26:33 14 1:12 6 1:08:03 13 0:53 2 39:46 2:16:28
3 10 Ryan Burke 278 39 13 29:54 61 1:43 1 1:04:44 24 0:59 3 42:04 2:19:26
4 17 Sean Madigan 361 36 1 23:37 5 1:01 12 1:13:49 4 0:45 5 43:01 2:22:16
5 21 Michael Piposar 384 35 9 28:12 17 1:16 3 1:06:47 16 0:54 10 46:42 2:23:53
6 24 Sean Blomquist 240 37 6 27:53 134 3:07 4 1:07:19 25 0:59 7 45:00 2:24:20
7 26 tomasz bogdziewicz 269 38 5 27:31 29 1:25 10 1:12:14 32 1:00 4 42:15 2:24:27
8 27 Joel Anders 257 36 8 28:01 9 1:05 8 1:10:57 42 1:04 6 43:33 2:24:42
9 29 Geoffrey Johnson 334 39 11 28:57 79 2:01 5 1:07:23 27 0:59 9 45:32 2:24:54
10 53 Clinton Coleman 284 37 10 28:35 67 1:49 7 1:10:24 19 0:56 16 51:16 2:33:03
11 59 Matthew Means 367 37 14 30:24 82 2:03 16 1:16:10 96 1:29 8 45:00 2:35:08
12 62 Thomas Rhone 388 37 7 27:57 55 1:41 13 1:15:04 61 1:12 14 50:08 2:36:04
13 67 Jake Thompson 425 37 16 31:09 93 2:11 11 1:13:18 44 1:05 15 50:54 2:38:39
14 75 Greg Edmonds 294 39 12 29:03 150 5:26 18 1:17:53 139 2:26 12 48:34 2:43:25
15 79 BENJAMIN MESSER 368 35 21 35:07 117 2:42 14 1:15:11 113 1:44 13 48:58 2:43:45
16 85 David Jablonski 332 35 15 30:27 126 2:57 20 1:22:19 105 1:39 11 47:26 2:44:51
17 87 Roy Miller 369 37 17 32:07 38 1:31 17 1:16:34 40 1:03 18 53:47 2:45:04
18 88 Thomas Hoeffel 328 39 19 34:14 62 1:43 15 1:16:03 21 0:57 17 52:04 2:45:04
19 116 Matt Nawrocki 374 39 18 33:09 98 2:20 21 1:27:01 93 1:27 20 56:33 3:00:32
20 121 Matthew Hinton 326 38 20 34:32 97 2:15 23 1:28:39 72 1:17 19 54:42 3:01:27
21 130 Lincoln Chung 282 36 23 37:43 99 2:21 19 1:21:18 120 1:57 21 1:02:37 3:05:58
22 133 Jason Clishe 233 37 24 42:04 109 2:32 9 1:11:05 135 2:18 23 1:08:56 3:06:56
23 144 James Catanzarite 281 35 22 37:39 115 2:38 22 1:27:33 128 2:04 22 1:08:18 3:18:13
 

Male 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 3 Jed Jesse 333 43 1 24:27 8 1:05 4 1:07:58 9 0:48 2 41:36 2:15:54
2 8 Ken Hagan 314 40 5 27:45 11 1:06 1 1:05:53 8 0:48 1 41:16 2:16:50
3 14 Peter Adam 249 44 4 27:15 19 1:17 6 1:09:08 1 0:37 3 43:01 2:21:21
4 18 Keith Grimes 313 42 3 26:56 43 1:32 2 1:06:03 45 1:06 9 46:49 2:22:27
5 20 Daniel Lehtonen 349 41 6 28:28 42 1:32 3 1:07:39 22 0:58 6 44:39 2:23:18
6 23 John Norton 376 41 2 26:09 70 1:50 9 1:10:50 88 1:26 5 43:48 2:24:05
7 31 Robert Ekin 295 41 8 28:53 21 1:19 7 1:09:36 67 1:14 7 44:51 2:25:55
8 35 Kevin Flanagan 300 40 7 28:38 3 0:58 5 1:08:57 17 0:56 11 47:20 2:26:52
9 44 Mark Lund 357 44 16 33:05 68 1:49 8 1:10:37 56 1:09 4 43:22 2:30:05
10 64 Theodore Carlin 280 42 13 31:46 65 1:48 10 1:11:07 90 1:26 12 50:41 2:36:51
11 73 Rod Steensma 414 43 17 33:08 129 3:02 17 1:18:21 34 1:00 10 47:13 2:42:46
12 78 Clint Morley 373 42 10 30:43 113 2:33 11 1:13:07 99 1:35 14 55:40 2:43:40
13 81 Kurt Ringenbach 390 40 19 38:06 72 1:51 16 1:16:52 66 1:14 8 46:17 2:44:22
14 86 Perry Hock 327 40 11 31:12 54 1:39 12 1:14:19 62 1:14 16 56:31 2:44:57
15 98 Matt Hazelbaker 321 43 18 33:19 139 3:21 14 1:15:39 98 1:34 15 55:52 2:49:47
16 100 Phil Fleshour 301 44 12 31:35 102 2:22 18 1:20:56 23 0:58 13 54:48 2:50:41
17 103 Chris Gregg 311 41 15 32:26 50 1:37 13 1:15:31 58 1:11 20 1:01:50 2:52:37
18 112 Edward Dobbins 238 42 14 32:17 127 2:58 15 1:16:23 146 4:14 19 1:01:07 2:57:00
19 127 DOUGLAS GLADMAN 309 41 20 39:57 106 2:29 20 1:22:11 92 1:27 17 57:11 3:03:16
20 141 WILLIAM MITCHELL 371 44 9 30:40 148 4:42 21 1:24:06 144 2:56 21 1:13:51 3:16:17
21 153 David Sabgir 395 42 21 3:07:09     19 1:21:36     18 58:22 4:03:23
 

Male 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 4 Jaret Johnson 239 45 2 25:54 1 0:51 2 1:03:17 15 0:54 5 45:08 2:16:05
2 9 Kurtis Molter 372 46 1 25:36 4 0:59 3 1:07:19 31 1:00 2 43:27 2:18:23
3 30 Perry Ralenkotter 222 47 20 1:52:29     1 50:09     1 34:45 2:25:39
4 32 Stefan Pfuhler 382 46 5 28:41 25 1:19 5 1:08:43 26 0:59 7 46:23 2:26:08
5 37 Lawrence Brown 276 48 10 31:08 71 1:50 4 1:08:41 108 1:40 4 44:44 2:28:05
6 42 Brue Hoyt 330 45 4 27:52 46 1:33 9 1:13:22 117 1:48 3 44:37 2:29:15
7 43 robert Sparks 412 47 7 28:50 39 1:31 8 1:12:03 2 0:43 8 46:35 2:29:44
8 50 Kent Stuckey 418 45 15 34:46 53 1:39 6 1:08:51 54 1:09 6 45:14 2:31:40
9 61 John Whitney 439 48 13 31:58 56 1:41 7 1:11:17 80 1:23 11 49:23 2:35:44
10 63 Thomas Kriege 343 45 9 30:58 27 1:24 12 1:15:06 83 1:25 9 47:20 2:36:16
11 68 Tom Simone 409 48 11 31:51 107 2:30 13 1:15:25 7 0:46 10 48:52 2:39:26
12 76 Thomas Bartman 264 45 6 28:49 103 2:23 10 1:13:55 77 1:19 16 57:02 2:43:31
13 82 Gene Thomas 423 45 8 30:45 31 1:26 16 1:19:38 76 1:19 12 51:16 2:44:27
14 93 Jeffrey June 336 46 14 33:16 75 1:56 15 1:18:24 64 1:14 13 52:46 2:47:38
15 95 John Seminary 400 49 12 31:54 36 1:29 14 1:17:58 107 1:40 15 54:44 2:47:46
16 111 Dan Fleshour 302 46 3 27:44 86 2:05 18 1:21:33 30 1:00 19 1:03:37 2:56:01
17 123 Jeff Kaser 338 49 18 47:35 142 3:33 11 1:15:02 131 2:11 14 53:30 3:01:54
18 131 Joe Sheridan 402 48 16 36:05 52 1:38 17 1:21:30 85 1:25 20 1:05:21 3:06:01
19 132 Julius Coronel 285 46 17 43:54 85 2:05 19 1:21:34 49 1:07 17 57:55 3:06:37
20 146 Mark Banta 263 47 19 49:11 137 3:11 20 1:29:09 82 1:24 18 59:58 3:22:55
 

Male 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 11 John Book 270 50 1 22:22 81 2:02 6 1:10:24 101 1:36 2 43:43 2:20:09
2 12 Terry Hart 319 52 6 28:34 32 1:26 1 1:04:58 29 1:00 4 45:10 2:21:09
3 19 jerry swartzel jr. 235 52 8 30:06 6 1:02 3 1:07:41 6 0:46 1 43:09 2:22:46
4 49 Stephen Mackey 360 52 4 27:48 125 2:53 5 1:10:05 79 1:22 8 49:24 2:31:34
5 54 Paul Heintz 323 53 14 36:46 138 3:14 2 1:07:18 73 1:17 3 44:45 2:33:22
6 55 David Apple 258 51 10 32:01 26 1:24 9 1:13:01 28 0:59 5 46:08 2:33:36
7 57 Thomas Lee 347 54 3 26:58 20 1:18 4 1:08:05 63 1:14 14 57:09 2:34:46
8 60 Bob Ausdenmoore 260 54 2 26:47 48 1:35 8 1:11:19 75 1:18 13 54:25 2:35:27
9 69 Ray Schommer 398 53 13 35:10 44 1:32 7 1:11:02 81 1:23 10 50:44 2:39:53
10 71 Ashley Valentine 429 52 7 29:10 123 2:49 13 1:19:25 97 1:31 6 47:47 2:40:44
11 72 Sean McGrory 366 51 11 33:59 114 2:36 10 1:13:25 116 1:46 7 49:04 2:40:52
12 91 Richard Liston 354 51 9 31:08 132 3:05 12 1:17:44 53 1:09 12 53:41 2:46:48
13 94 Daniel Thompson 424 52 16 37:59 141 3:25 11 1:14:35 132 2:14 9 49:26 2:47:42
14 106 Jim Hamerstadt 316 54 15 37:28 128 3:01 14 1:19:36 84 1:25 11 52:30 2:54:03
15 122 George Rendell 236 50 5 28:02 144 4:02 15 1:21:07 125 2:01 16 1:06:14 3:01:27
16 136 jimmy laux 346 50 12 34:47 149 4:48 16 1:29:18 143 2:49 15 59:06 3:10:52
 

Male 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 99 David Benner 266 58 2 41:03 143 3:51 1 1:06:10 129 2:05 2 57:07 2:50:17
2 139 Bruce Davis 289 59 1 39:13 151 6:06 2 1:34:11 87 1:26 1 51:56 3:12:54
3 152 Russ Dieterich 291 56 3 41:44 146 4:22 3 1:34:46 142 2:44 3 1:14:03 3:37:41
 

Male 60 to 64

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 96 John Walters 435 60 2 31:59 133 3:06 1 1:17:10 102 1:37 3 54:12 2:48:06
2 107 John McCoy 364 60 1 31:08 95 2:13 4 1:27:09 140 2:27 1 51:15 2:54:15
3 120 David Adams 252 61 3 36:54 118 2:44 3 1:26:25 137 2:21 2 53:01 3:01:25
 

Olympic Triathlon - Elite Open

Male

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Matt Mangen 579 29 1 20:09 4 1:14 1 1:01:27 3 0:42 2 36:46 2:00:20
2 2 Ed Alyanak 255 33 2 23:46 2 1:05 2 1:02:50 5 0:48 5 42:22 2:10:54
3 3 Matthew Tranquilli 426 33 3 23:58 1 0:52 5 1:06:22 1 0:33 4 39:19 2:11:06
4 4 Joseph Czabaranek 287 27 5 28:37 6 1:39 3 1:04:30 6 1:09 1 36:37 2:12:33
5 5 Jay Clementz 283 31 6 30:44 5 1:17 6 1:11:47 2 0:37 3 38:13 2:22:40
6 6 MITCHELL KIEFFER 342 27 4 24:55 3 1:05 4 1:04:38 4 0:46 6 52:55 2:24:21
 

Olympic Triathlon - Elite Mast

Male

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 ed bachman 261 56 1 23:44 1 1:14 1 1:02:46 1 0:52 1 44:15 2:12:54
 

Olympic Triathlon - Grand Mast

Female

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 3 Robyn Williams 442 53 1 24:16 3 1:35 1 1:09:40 3 1:06 1 45:51 2:22:29
 

Male

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Bruce Williams 443 55 1 23:42 1 1:07 1 1:02:47 2 0:53 2 42:51 2:11:22
2 2 Dan Falke 296 50 2 25:04 2 1:11 2 1:08:37 1 0:51 1 41:30 2:17:14
3 4 Tim Bowman 243 57 3 1:27:25             3 2:05:13 3:32:39
 

Olympic Triathlon - Clydes XL1

0 - 39

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 3 Joshua Kugler 345 39 1 28:49 3 1:47 2 1:14:05 3 1:07 1 55:59 2:41:50
2 4 Stephen Bilen 268 35 3 39:52 2 1:41 3 1:18:51 4 1:36 2 56:59 2:59:02
3 6 Cameron Stegall 415 34 4 49:08 1 1:27 4 1:21:43 6 1:42 3 1:08:42 3:22:44
 

40 +

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Todd Key 340 41 3 31:56 7 2:39 1 1:12:31 7 1:54 1 46:07 2:35:10
2 2 Scott Walston 434 48 2 31:52 4 2:01 2 1:16:41 2 1:05 2 49:47 2:41:28
3 5 Tony Spearing 413 48 1 28:21 6 2:09 3 1:22:37 5 1:40 3 1:04:27 2:59:16
4 7 Mohamed Banoun 262 60 4 1:01:12 8 4:34 4 1:41:22     4 1:09:29 3:56:38
 

Olympic Triathlon - Clydes XL2

0 - 39

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 2 christopher seeley 241 39 5 32:31 6 2:08 1 1:08:44 1 0:48 2 53:53 2:38:06
2 3 Zachary Ruschau 394 31 3 30:36 2 1:29 4 1:16:56 4 1:00 1 50:42 2:40:46
3 4 Patrick Payne 379 39 6 32:37 4 1:47 2 1:10:15 3 0:59 4 58:21 2:44:01
4 5 Brian Wint 445 39 4 32:12 3 1:45 3 1:15:52 6 1:17 3 55:45 2:46:54
5 6 Rick Shifflet 404 34 2 27:42 8 2:25 7 1:28:34     5 58:37 2:57:19
6 7 Andrew Picek 383 30 1 27:39 7 2:14 6 1:26:21 8 2:03 7 1:09:33 3:07:52
7 8 Trent Shroyer 406 29 7 41:37 5 1:54 5 1:17:41 5 1:03 6 1:06:13 3:08:30
 

40 +

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Tom Gerstle 306 45 1 26:33 1 1:22 1 1:10:19 2 0:57 1 49:40 2:28:52
2 9 Larry Fisher 299 40 2 35:09 9 5:35 2 1:24:39 7 1:32 2 1:11:43 3:18:40
 

Olympic Triathlon - Clydes XL3

0 - 39

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Caleb Jones 335 26 2 2:01:11     1 1:17:07     1 57:35 2:56:47
2 3 Matthew Lindsey 353 26 1 23:00 3 5:49 2 1:20:17 3 3:25 2 1:24:19 3:16:53
 

40 +

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 2 steve sibert 407 46 1 32:26 1 1:56 1 1:18:09 1 1:37 1 1:08:22 3:02:33
2 4 Dave Waitkus 433 55 2 46:03 2 3:03 2 1:27:25 2 2:01 2 1:15:28 3:34:02
 

Olympic Triathlon - Male Team

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Matt Akey 472 26 1 40:20 1 0:32 1 1:20:22 1 0:24 1 37:51 2:39:30