SOMC TRI For Your Life

Age Group Results

August 12, 2012


HFP Racing

Age Group

Female 15 to 19

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 70 Annie Brewer 12 15 1 4:53 2:58 1 48:19 0:37 1 36:08 1:32:58
 

Female 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 13 Rachel Appleton 8 21 1 2:58 0:53 1 34:45 0:22 2 24:11 1:03:10
2 23 Sarah Appleton 9 23 2 3:35 1:01 2 37:42 0:22 1 22:45 1:05:28
3 71 Kristen clausing 130 22 3 4:14 1:47 3 1:02:30 0:33 3 26:38 1:35:45
 

Female 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 15 Cara Lyon 63 28 1 4:11 2:00 1 31:07 0:55 1 25:35 1:03:51
2 41 Kristin Ruby 83 29 3 6:27 1:01 2 36:48 0:22 2 27:23 1:12:03
3 61 Deborah Hemingway 42 28 2 5:39 1:06 3 47:38 0:20 3 30:25 1:25:10
 

Female 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 5 Ann Marie Allen 5 34 1 4:12 0:42 1 32:24 0:35 1 21:47 59:42
2 34 Kristie Franklin 35 34 2 5:07 1:57 2 33:59 1:51 2 24:42 1:07:38
3 51 Heidi Ziegler 103 32 3 5:27 2:09 3 39:11 0:37 3 26:05 1:13:31
 

Female 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 53 Audrie Pennington 78 37 1 5:29 1:22 2 39:04 0:48 1 28:01 1:14:46
2 54 Angee Tuggle 92 39 2 6:03 1:40 1 38:32 0:34 2 28:15 1:15:05
3 65 Kelly Trautner 89 36 3 7:33 2:21 3 46:49 0:58 3 29:54 1:27:38
 

Female 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 36 Angela Walsh 114 43 2 5:55 1:22 1 34:11 2:10 1 26:17 1:09:57
2 37 Kim Lashley 60 44 1 4:20 0:55 2 34:59 1:19 2 29:07 1:10:41
 

Female 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 49 Brenda Scott 85 47 4 5:39 0:44 3 38:02 0:44 2 27:21 1:12:32
2 52 Nancy Newfeld 76 48 2 5:00 2:41 1 36:51 2:06 1 27:07 1:13:49
3 58 Wendi Waugh 97 45 3 5:24 1:27 2 37:34 0:49 3 33:52 1:19:07
4 66 Deborah Brewer 13 48 5 5:55 1:40 5 42:37 1:30 4 35:56 1:27:39
5 69 Wendy Merb-Brown 68 46 1 5:00 1:25 4 41:34 1:07 5 42:38 1:31:45
 

Female 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 30 Patty Lane 59 53 1 4:26 0:46 1 33:06 1:05 1 26:59 1:06:23
2 62 Christine (Chri Hale 40 51 2 5:34 1:09 2 39:17 1:25 2 39:05 1:26:32
 

Female 60 to 64

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 73 Carol Easter 33 64 1 8:39 3:18 1 49:16 0:56 1 49:07 1:51:18
 

Female 75 and over

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 74 Jean Troike 91 79 1 12:09 5:08 1 51:00 2:20 1 40:49 1:51:28
 

Male 14 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 55 Unknown Partic. 17 17 1 45:03         1 31:12 1:16:15
 

Male 15 to 19

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Ross Lane 58 17 1 3:21 0:49 1 30:05 0:47 1 21:50 56:54
2 38 Joey Newfeld 74 17 2 3:57 2:28 2 39:20 1:29 2 23:47 1:11:02
3 43 Zach Wagner 95 19 4 6:16 1:28 3 39:55 0:28 3 23:59 1:12:09
4 67 Zack Kelly 55 16 3 4:59 3:27 4 53:51 0:45 4 26:38 1:29:42
 

Male 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Ross Turner 94 24 1 3:26 0:47 1 28:45 0:51 4 23:12 57:03
2 3 Jordan Buck 14 24 7 4:38 1:37 2 30:16 1:19 2 20:44 58:37
3 4 Colton Halverson 115 23 3 4:13 0:47 3 31:44 0:48 3 21:43 59:17
4 24 Justin Kammler 112 21 8 4:42 1:45 7 38:11 0:29 1 20:21 1:05:30
5 28 Michael Miller 70 24 2 3:45 1:01 4 34:35 1:10 5 25:38 1:06:11
6 44 Andrew Jenkins 50 22 6 4:36 2:22 5 37:09 1:18 6 26:42 1:12:10
7 60 Eric Newfeld 75 21 4 4:26 3:53 6 37:14 0:54 7 33:38 1:20:06
8 64 Matt Montavon 73 22 5 4:31 2:03 8 45:30 0:26 8 34:31 1:27:03
 

Male 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 21 chris hodge 45 29 4 5:14 1:41 3 36:46 0:20 1 21:05 1:05:08
2 26 Nick Hadsell 113 25 2 4:05 2:09 2 36:00 0:53 2 22:53 1:06:02
3 27 Clark Delabar 29 28 1 3:33 1:32 1 34:49 0:49 3 25:21 1:06:07
4 72 Jesse Mault 111 25 3 4:36 5:55 4 53:50 1:05 4 31:53 1:37:22
 

Male 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 10 Frank Hemingway 41 30 5 5:07 2:37 2 34:25 0:36 1 18:46 1:01:32
2 16 Ben Richard 80 31 4 5:02 1:04 1 31:29 0:25 5 26:01 1:04:03
3 19 Josh Horner 48 30 2 4:59 2:35 4 36:48 0:33 2 20:04 1:05:01
4 33 Matt Jenkins 51 33 6 5:25 1:52 6 38:32 0:33 3 20:43 1:07:07
5 42 Matt E. Wenger 98 32 7 5:31 1:32 3 35:49 0:35 6 28:35 1:12:05
6 45 Brian Davis 27 34 3 5:02 2:33 7 38:36 0:31 4 25:30 1:12:14
7 59 Joseph Bushek 16 31 1 4:41 2:02 5 38:20 0:28 7 34:26 1:19:58
 

Male 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 18 Ben Gill 36 38 1 3:51 1:54 3 32:37 1:05 1 25:03 1:04:32
2 20 Jonathan Crist 23 38 2 3:57 1:57 1 29:48 1:41 4 27:41 1:05:06
3 35 Alan Parrott 133 39 5 6:39 2:14 2 32:16 0:59 2 26:54 1:09:03
4 39 Scott Mitchell 72 36 4 4:55 2:07 4 33:27 1:23 5 29:41 1:11:35
5 46 Jesse Stowe 87 37 3 4:46 2:05 5 37:32 0:50 3 26:59 1:12:14
 

Male 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 6 Joe Veroski 120 42 1 3:42 0:52 1 29:19 0:49 2 25:12 59:56
2 17 Tim Buckle 15 40 4 4:51 1:45 4 32:22 0:55 1 24:18 1:04:14
3 22 John Turner 93 43 2 4:02 1:03 2 31:43 0:32 4 27:53 1:05:15
4 32 Timothy Jones 52 43 5 5:02 1:56 3 32:05 1:12 3 26:44 1:07:01
5 48 Eric Anderson 6 40 3 4:20 1:02 5 34:53 0:44 5 31:27 1:12:29
 

Male 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 12 Charles Angell 7 45 1 4:14 0:43 2 32:47 0:36 1 23:35 1:01:57
2 29 Bill McGee 67 49 2 6:13 1:55 1 32:19 1:15 2 24:37 1:06:22
 

Male 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 7 robert kelley 54 50 3 4:21 0:49 3 29:53 0:58 3 24:34 1:00:37
2 9 Marty Redden 110 52 2 4:01 0:19 1 29:11 0:38 5 26:48 1:00:59
3 11 John Troike 90 54 1 3:58 2:34 2 29:51 1:06 2 24:20 1:01:51
4 14 Dean Wray 102 53 5 5:22 2:01 4 31:50 1:03 1 22:53 1:03:10
5 25 Darren Torrence 88 50 4 4:59 1:56 5 32:25 0:36 4 26:01 1:05:59
6 50 Larry Gray 39 53 7 9:46 2:19 6 32:43 1:14 6 26:58 1:13:02
7 57 Thomas Cooper 22 51 6 5:52 1:43 7 38:19 0:33 7 30:46 1:17:14
 

Male 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 31 Robert Knox 56 58 1 4:34 1:42 2 34:21 0:51 1 25:09 1:06:39
2 40 Gary Robinson 82 58 4 5:19 1:34 1 32:05   4 33:01 1:12:00
3 47 Rick Clark 20 56 2 4:38 1:14 3 37:09 0:25 3 28:50 1:12:18
4 56 Tim horner 132 59 3 4:52 2:51 5 39:53 0:48 2 28:47 1:17:13
5 63 John DiTraglia 30 59 5 5:53 2:24 4 38:59 0:43 5 38:59 1:26:59
 

Male 60 to 64

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 8 Mark Leatherwood 61 61 1 4:30 1:19 1 31:30 0:45 1 22:36 1:00:42
2 68 Keith Hopper 46 60 2 5:47 2:04 2 45:28 1:11 2 36:50 1:31:22
 

Elite Master

Male 40 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 John Sachs 2 45 1 4:25 0:48 1 31:36 0:45 1 24:25 1:02:00
 

Elite Grandmaster

Male 50 and over

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Don Cain 1 52 1 3:31 0:20 1 27:00 1:11 1 20:53 52:57
2 2 tim bailey 10 55 3 4:11 0:45 2 29:15 0:59 2 22:00 57:12
3 3 John aeh 25 56 2 3:54 1:37 3 31:39 1:25 3 25:56 1:04:33
 

Clydesdale

Male 39 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 CHRIS HICKMAN 44 38 2 4:20 1:31 1 30:41 1:16 2 26:54 1:04:44
2 2 Adam Davis 26 19 1 4:02 1:14 4 39:30 0:19 1 23:22 1:08:28
3 4 Jared Canter 135 33 5 45:03   3 36:25   3 32:01 1:16:15
4 5 Josh Daniels 24 34 3 4:24 2:32 2 31:08 1:16 5 37:22 1:16:45
5 9 Joshua Ward 96 26 4 5:35 2:36 5 59:43 0:23 4 36:07 1:44:27
 

Male 40 and over

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 Charles Miller 71 46 1 4:25 1:42 1 35:58 0:30 1 30:09 1:12:47
2 6 Jack Kegley 53 41 2 5:38 1:28 3 39:38 0:30 2 33:51 1:21:07
3 7 Rob Brannan 11 48 4 6:35 2:33 2 39:23 0:40 4 41:18 1:30:30
4 8 rue sanders 84 48 3 5:43 3:07 4 40:47 1:41 3 39:59 1:31:19
 

Athena

Female 39 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Kelly Riley 81 28 1 4:17 0:59 1 36:34 1:17 2 37:56 1:21:05
2 3 Kelly Pero 79 34 2 5:18 1:30 2 39:59 0:23 1 36:25 1:23:37
 

Female 40 and over

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Debra Sanders 134 44 2 6:05 1:10 1 37:49 1:11 1 30:30 1:16:47
2 4 Barbara Shelor 86 57 1 5:45 3:12 2 47:17 0:50 2 37:11 1:34:17
 

SOMC Employee

Female 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 6 Bethany Wilson 101 29 1 5:21 2:10 2 44:40 0:38 2 31:52 1:24:42
2 7 Sharon Malone 66 58 2 9:28 2:34 1 43:55 0:40 1 31:16 1:27:56
 

Male 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Thomas Carter 19 34 1 2:56 0:46 1 30:24 0:56 2 26:37 1:01:42
2 2 Jay Jacobs 49 48 2 3:51 1:53 2 32:28 1:35 3 27:21 1:07:10
3 3 Greg Malone 65 56 5 5:08 2:09 3 35:07 0:25 1 24:33 1:07:23
4 4 Stephen Lyon 64 32 4 4:58 1:49 4 37:43 0:25 4 28:00 1:12:58
5 5 Matthew Wilson 100 29 3 4:07 2:35 5 39:28 0:26 5 30:22 1:17:00
 

Mountain Bike

Female 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 4 KRISTIE ADKINS-COPLEY 3 36 1 6:24 2:13 1 45:56 0:45 1 31:06 1:26:26
2 6 Sandra Carpenter 18 32 2 6:31 2:01 2 1:01:06 0:50 2 36:03 1:46:34
 

Male 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Matt Whitt 99 27 2 4:43 1:44 1 41:38 0:55 2 27:13 1:16:16
2 2 Ladd Dunham 131 36 1 3:59 2:33 2 43:00 0:43 1 27:08 1:17:25
3 3 Dale Foster 34 46 4 5:55 2:30 3 46:42 0:23 3 28:51 1:24:22
4 5 Nathan Bennington 119 34 3 4:44 3:35 4 52:07 0:44 4 29:17 1:30:29
 

Female Team

Female 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Mary Adkins 104 50 1 4:14 0:23 1 40:59 0:28 2 33:57 1:20:03
2 2 Jenni Lawson 108 33 2 5:03 1:39 2 46:04 0:23 1 28:37 1:21:48
 

Coed Team

Female 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 laurel fitch 107 59 2 6:23 0:29 1 39:06 0:33 1 25:12 1:11:45
2 2 Andy Fenton 109 26 1 4:40 0:33 2 39:54 0:24 3 31:01 1:16:34
3 3 Joey Aeh 153 19 3 55:46   3 40:10   2 26:58 1:22:26
 

SOMC Team

Female 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Ken Applegate 106 52 1 5:54 0:22 1 33:51 0:17 1 33:51 1:14:18