Akron General Multisport Festival- Sunday

Age Group Results

September 16, 2012


HFP Racing HFP Racing

Sprint Duathlon Age Group

Female 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 44 Morgan Popa 602 20 1 24:54 1:13 2 1:07:11 0:50 1 27:53 2:02:04
2 45 Devin Woods 213 20 2 33:19 1:59 1 59:55 1:55 2 32:18 2:09:28
 

Female 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 42 Sarah Babcock 240 27 1 26:48 1:04 1 1:02:17 1:18 1 25:56 1:57:24
 

Female 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 15 Lynn Streetz Hallum 229 44 1 21:14 0:58 1 48:46 0:54 1 22:57 1:34:52
2 36 Holly Martinez 214 40 2 24:36 1:35 2 1:01:02 1:35 2 25:20 1:54:10
 

Female 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 46 Theresa Roth 609 48 1 1:14:11 2:57 1 1:46:47 2:05 1 1:08:05 4:14:08
 

Female 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 25 teresa kelley 278 54 1 25:28 1:03 1 48:44 0:52 1 26:25 1:42:34
 

Female 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 27 Deborah Wheeler 282 57 1 23:38 0:44 1 53:50 0:40 1 25:28 1:44:23
 

Male 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 9 Blake Darrow 658 25     1:07:26       1 22:32 1:29:59
2 14 Paul Shand 246 27 1 22:22 1:27 1 44:52 1:57 2 22:59 1:33:39
3 26 Daniel Sayre 236 29 5 1:16:06       52:11 3 25:35 1:43:16
4 35 Dan Stitzel 245 26 3 24:13 1:00 2 58:33 1:02 6 26:32 1:51:23
5 37 Greg Johnson 227 26 2 22:33 1:28 4 1:03:32 1:10 5 26:10 1:54:56
6 43 Andrew Babcock 239 27 4 26:52 0:58 3 1:02:07 1:29 4 25:55 1:57:24
 

Male 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 11 Chris Watson 248 34             4 1:31:37 1:31:37
2 34 Cory Blankenship 247 32 3 27:49 1:49 1 54:05 1:00 1 23:52 1:48:37
3 38 Ken Orihei 617 33 2 25:52 3:15 2 56:33 3:15 3 26:08 1:55:06
4 39 CHRIS GIBILISCO 467 33 1 21:41 1:02 3 1:07:39 0:51 2 24:17 1:55:32
 

Male 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Mike Mayer 12 36 1 19:01 1:02 1 43:51 0:57 1 19:17 1:24:11
2 29 Brad Sakowicz 219 37 2 22:50 2:16 2 51:47 1:54 2 26:38 1:45:27
3 40 Chris Wetmore 218 36 3 24:40 1:48 3 1:00:50 1:14 3 27:23 1:55:57
 

Male 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 Tom Wohleber 221 41 3 19:44 1:08 2 44:04 1:00 2 20:27 1:26:24
2 4 Jason Ortwein 233 41 2 18:48 0:57 3 45:00 0:41 3 21:08 1:26:36
3 6 Mike Case 659 44 4 21:09 0:51 1 42:16 0:49 4 22:23 1:27:30
4 10 Jeremy Roberts 231 42 1 18:26 0:44 7 50:56 0:43 1 19:18 1:30:09
5 16 Michael Semick 222 40 5 21:35 1:38 5 49:38 1:17 5 22:29 1:36:39
6 17 Michael McCullough 224 40 6 22:15 1:38 6 50:00 0:44 6 22:44 1:37:23
7 18 Andy Dennee 226 44 9 22:59 0:54 4 48:10 2:09 10 24:26 1:38:40
8 22 Timothy Hanchin 232 41 8 22:42 1:33 8 51:21 1:44 7 23:21 1:40:43
9 23 Steve Wirick 249 40 10 1:16:31       53:03 8 23:39 1:41:10
10 33 Mike Smith 216 41 7 22:29 1:50 9 57:58 2:07 9 23:45 1:48:11
 

Male 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 James Kolton 280 48 1 18:24 0:39 2 45:36 0:38 1 20:07 1:25:26
2 5 Dave Battista 237 45 2 20:12 0:53 1 44:35 0:56 2 20:49 1:27:26
3 13 Tony Dejesus 610 49 4 20:56 1:16 3 46:00 1:19 4 22:47 1:32:21
4 19 Charles Hauber 228 45 3 20:46 1:21 7 54:58 0:56 3 20:51 1:38:54
5 20 Mark Dinsdale 212 47 5 21:43 1:24 5 51:33 1:20 5 23:09 1:39:12
6 24 charles popa 220 45 7 22:21 2:11 6 51:35 1:46 6 23:15 1:41:10
7 30 Mike Maroni 225 48 6 21:56 1:36 4 50:04 2:35 7 29:18 1:45:31
 

Male 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 8 DOMINIC VISCONSI 215 53 2 19:38 1:04 1 45:45 1:29 1 20:10 1:28:07
2 12 Andrew Straka 230 52 1 19:32 0:40 2 49:32 0:58 2 21:11 1:31:56
3 21 Greg Calderone 217 53 3 22:50 0:56 3 49:39 2:44 3 23:57 1:40:08
4 31 Larry Gray 613 53 4 24:18 1:29 4 51:05 1:29 4 27:38 1:46:00
 

Male 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 7 Hal Stewart 235 59 1 20:06 0:43 1 45:25 0:38 1 21:06 1:27:59
2 32 Kent Whitman 244 59 2 24:27 0:48 2 54:33 0:54 2 25:25 1:46:09
 

Male 60 to 64

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 28 Randall Williams 241 63 1 24:19 0:50 1 52:20 1:30 1 26:20 1:45:22
2 41 rick strong 238 64 2 27:11 2:41 2 55:01 3:19 2 27:59 1:56:12
 

Sprint Duathlon Elite Master

Male 40 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Paul Porter 259 43 1 17:27 1:08 1 41:48 1:09 1 18:46 1:20:20
2 2 Jeffrey Hirko 258 41 2 26:32 3:35 2 51:54 2:47 2 32:41 1:57:33
 

Sprint Duathlon Clydes XL1

Male 39 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Bruce Dickon 252 38 1 23:40 1:21 1 54:23 1:05 1 26:46 1:47:18
 

Male 40 and over

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Daniel Goetz 251 46 1 21:19 1:44 2 1:04:10 1:01 1 21:49 1:50:04
2 3 Dave Speicher 253 41 2 27:34 1:25 1 52:01 1:18 2 27:47 1:50:06
 

Sprint Duathlon Clydes XL2

Male 39 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Chris Cummings 255 36 1 24:14 1:47 1 55:18 1:26 1 25:13 1:48:01
 

Male 40 and over

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Rob Schlanser 520 48 2 28:51 1:25 1 47:35 1:25 2 30:51 1:50:08
2 3 butch sukie 254 48 1 25:25 3:40 2 51:52 2:06 1 28:45 1:51:48
 

Sprint Duathlon Clydes XL3

Male 39 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Ryan Garst 256 36 1 27:32 1:29 1 57:18 2:09 1 30:42 1:59:12
 

Male 40 and over

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Darrell Lenkner 257 54 1 23:47 0:57 1 47:27 1:05 1 26:33 1:39:52
 

Sprint Duathlon Athena

Female 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Peggy Lenkner 250 54 1 30:28 1:38 1 52:50 2:03 1 35:16 2:02:19
 

Sprint Duathlon Mountain Bike

Female 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Colleen Loredo 260 38 1 21:51 1:51 1 58:22 1:34 1 21:53 1:45:33
 

Male 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Adam Brandt 261 45 1 24:11 1:43 1 51:02 1:48 2 25:29 1:44:14
2 3 Chris Flickinger 263 45 2 24:11 1:38 2 59:19 1:54 3 26:36 1:53:40
3 4 Keith Brock 262 45 3 24:12 1:52 3 1:02:34 1:53 1 24:17 1:54:50
 

Sprint Duathlon Male Team

Male 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Pat Smith 267 50 1 18:41 0:33 1 49:04 0:33 1 18:43 1:27:36
2 2 Manuel Bartolini 268 39 2 21:52 0:34 2 1:01:00 0:31 2 21:24 1:45:22
3 3 Matthew DeGrand 266 25 3 1:32:07         3 1:13:39 1:52:29
 

Sprint Duathlon Female Team

Female 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Sarah Horgan 265 51 1 22:45 0:38 1 58:26 0:44 1 23:33 1:46:08
 

Sprint Duathlon Coed Team

Female 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Risa Cretella 264 33 1 23:02 0:42 1 37:05 0:48 1 23:52 1:25:32