Akron General Multisport Festival- Kids Race

Age Group Results

September 15, 2012


HFP Racing HFP Racing

Kids 7-10 Triathlon

Female Age 7

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 5 Hannah Fetterolf 305 7 1 2:27.8 0:47.5 1 15:42.6 0:32.9 2 2:36.4 22:07.4
2 6 Claire Richardson 300 7 2 2:33.6 1:10.9 2 17:19.8 0:35.5 1 2:23.6 24:03.6
 

Female Age 8

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 17 Macie Hutchinson 304 8 1 2:45.1 3:23.5 1 21:26.2 0:58.7 1 3:32.9 32:06.5
 

Female Age 10

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 8 CLAIRE FALLON 416 10 1 2:58.6 1:34.0 1 16:38.8 0:36.4 1 2:31.9 24:19.9
2 15 Ella Hutchinson 303 10 4 4:25.9 1:31.5 3 20:07.2 0:54.0 2 2:46.2 29:44.9
3 16 Audrey Hearing 332 10 2 3:10.5 3:22.9 2 19:59.1 1:25.9 3 3:22.0 31:20.6
4 18 Nadia Porter-Hall 400 10 3 3:23.3 1:40.9 4 26:40.5 2:15.9 4 3:34.4 37:35.2
 

Male Age 7

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 4 Sam Russo 413 7 4 2:31.0 0:47.8 1 15:40.2 0:30.9 2 2:22.1 21:52.2
2 11 Ben Davis 313 7 3 2:27.3 1:33.8 2 19:20.9 0:32.1 3 2:32.9 26:27.1
3 12 nate snyder 410 7 2 2:24.0 2:01.1 3 21:23.0 0:46.4 1 1:18.3 27:53.0
4 13 Tyler Day 432 7 1 0:43.3 1:54.7 4 22:08.8 0:39.3 4 2:51.2 28:17.5
5 14 Carter Lewis 404 7     5:24.4     20:20.4 5 3:40.6 29:25.5
 

Male Age 8

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 9 CLAY FALLON 417 8 2 2:38.7 1:17.5 1 17:15.8 1:04.0 2 2:45.2 25:01.5
2 10 Ben Thoman 315 8 1 2:37.5 1:47.1 2 17:32.2 0:39.1 1 2:31.5 25:07.6
 

Male Age 9

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Matthew Dennee 398 9 0:00.0 15:18.9     0:38.8 3 2:15.8 17:34.8
2 2 Hunter Fetterolf 306 9 2 2:12.4 0:37.7 1 12:25.3 0:30.7 2 2:06.7 17:53.0
3 3 Cyrus Richardson 301 9 1 2:08.8 0:47.9 2 13:13.4 0:27.7 1 2:02.5 18:40.5
4 7 Connor Oviatt 310 9 3 2:45.6 1:08.1 3 16:22.7 0:54.2 4 2:58.0 24:08.8
 

Male Age 10

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 19 Joe Gerstle 384 10 1 6:17.0 3:23.4 1 22:56.0 1:33.9 1 4:08.6 38:19.0