Wells Fargo Morgantown Mountaineer Triathlon

Age Group Results

June 24, 2012


HFP Racing

Men: 0-99
Women: 0-99

Half Tri Female Team

Female 0-99

  Overall   ------- ------- ------- ------- ------- ------- ------- ------- ------- ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Carrie O'Brien 312 50 1 59:38 1 0:41 1 4:02:31 1 1:27 1 2:01:36 7:05:55
 

HALF AGE GROUP

Top

Female 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 50 Lisa Helmstetter 239 25 1 42:16 24 2:02 1 3:50:22 43 3:42 1 2:45:26 7:23:50
2 52 Amanda Forshaw 228 26 2 49:29 56 4:51 3 4:22:08 59 3:14 2 2:07:19 7:27:03
3 63 Catherine McLeese 256 25 3 1:01:44 68 2:30 2 4:10:54 57 2:12 3 3:04:23 8:21:45
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 7 Lori Sherlock 276 34 1 38:04 12 1:44 1 3:18:46 14 1:08 1 1:38:53 5:38:37
2 29 Anne-Marie Alderson 203 31 3 44:31 31 1:50 2 3:40:53 35 1:23 2 1:57:12 6:25:51
3 37 Karen Florio 225 33 2 41:36 26 3:30 3 3:45:37 39 1:47 3 2:07:28 6:40:00
4 53 Leslie Forshaw 227 32 5 49:29 57 4:53 5 4:22:10 60 3:12 4 2:07:18 7:27:03
5 55 Marsha Arnett 204 31 4 48:41 44 2:01 4 4:15:06 54 3:34 5 2:29:09 7:38:32
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 32 Kamden Hoffmann 240 37 1 47:49 37 1:22 1 3:42:03 38 0:54 1 2:00:33 6:32:43
2 41 Marta Lazovitz 249 35 2 58:50 65 2:21 2 3:56:46 51 1:45 2 1:46:44 6:46:27
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 3 Amy Gluck 232 41 2 38:27 11 1:15 1 3:08:48 6 0:56 1 1:38:01 5:27:27
2 15 Amy Adcock 201 43 1 37:28 8 1:06 2 3:20:53 16 1:47 2 2:00:23 6:01:39
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 6 paula bennett 208 47 2 41:00 16 1:23 2 3:12:15 8 1:12 1 1:38:06 5:33:58
2 21 deborah battaglia 206 45 1 36:22 3 0:52 3 3:41:07 25 1:09 2 1:52:02 6:11:33
3 26 lori Piedimonte 267 48 3 44:59 33 1:49 4 3:37:43 30 1:22 3 1:53:36 6:19:30
4 36 Maureen Tobin 302 49 4 55:41 60 1:59 5 3:33:30 41 2:12 4 2:02:26 6:35:50
5 64 Leslie Miller 261 46 5 58:24 67 3:43 6 4:31:19 64 3:18 5 2:47:34 8:24:19
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 54 Peggy Kovarik 245 53 1 49:24 49 3:39 1 4:07:08 52 3:24 1 2:31:27 7:35:05
2 59 Madalyn Cook 215 50 2 56:25 64 3:38 2 4:23:06 62 2:22 2 2:28:20 7:53:53
3 60 mary kay migdal 258 50 3 1:02:23 70 3:10 3 4:19:02 63 1:53 3 2:31:08 7:57:38
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 27 Jane MacLeod 253 55 1 41:44 22 2:12 1 3:39:19     1 1:57:56 6:21:13
2 67 Joan Kotz Kovar 244 57 2 1:07:51 72 5:31 2 4:42:13 67 5:12 2 2:56:17 8:57:05
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 2 Matthew Shanks 273 23 1 36:54 6 0:38 1 3:00:32 4 0:25 1 1:38:39 5:17:10
2 18 Matthew Doutt 220 20 2 43:37 28 2:06 2 3:34:53 27 1:33 2 1:43:10 6:05:21
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 25 Stephen Cain 212 29 1 36:05 5 1:25 1 3:22:24 15 1:15 1 2:17:35 6:18:47
2 35 Stephen Hart 238 29 4 44:37 32 1:53 2 3:29:02 23 1:00 2 2:17:28 6:34:01
3 40 Nate McLeese 257 26 10 1:07:07 71 0:59 3 3:21:55 37 1:00 3 2:13:38 6:44:41
4 42 Phillip Thompson 299 26 2 42:06 21 1:47 4 3:48:02 40 1:11 4 2:23:17 6:56:25
5 43 Erik Johnson 242 29 5 46:20 40 3:11 6 3:49:39 45 4:14 5 2:19:51 7:03:17
6 47 John Milius 259 25 7 50:33 48 2:02 7 4:01:25 48 1:23 6 2:17:00 7:12:25
7 48 Robert Schock 362 27 9 59:45 69 4:46 8 3:51:44 49 2:21 7 2:17:01 7:15:39
8 56 Chris Widmeyer 308 28 6 49:13 47 3:04 9 4:15:00 55 2:55 8 2:37:14 7:47:28
9 68 William Weber 307 27 8 54:27 61 4:10 10 5:11:49 69 2:27 9 2:45:16 8:58:11
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 13 Steve Savage 271 32 1 41:33 19 1:15 2 3:10:11 7 1:17 1 2:00:51 5:55:09
2 61 Tim Krueger 247 34 3 57:10 62 1:52 3 4:19:17 61 2:46 2 2:46:10 8:07:17
DQ DQ Rocco Florio 224 33 2 49:56 52 3:34 1 52:54 1 2:48 DQ --- ---
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 8 Brian Sherlock 275 38 9 3:56:41         11 3:16:55 1 1:43:29 5:41:17
2 12 Geoff Giroux 231 39 1 35:43 4 1:34 3 3:28:14 19 1:50 2 1:46:37 5:54:00
3 17 Edward Linneweber 251 36 5 47:30 41 2:12 5 3:35:17 31 1:35 3 1:37:17 6:03:53
4 19 Kevin Wright 310 39 2 35:44 2 1:05 2 3:27:39 18 1:26 4 2:00:11 6:06:08
5 22 Jeff Chaffin 213 39 8 51:57 59 2:47 4 3:20:01 24 1:48 5 1:55:46 6:12:22
6 45 Sean Girdwood 230 39 4 46:02 38 3:16 6 3:59:58 47 1:20 6 2:16:56 7:07:35
7 65 Sean Savage 270 35 6 49:49 54 3:52 7 4:54:23 66 3:27 7 2:56:10 8:47:43
8 66 Matt Nawrocki 264 39 7 50:34 53 2:59 8 5:08:51 68 3:58 8 2:50:36 8:57:01
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Edward Walker 304 43 1 34:39 1 1:23 2 2:57:43 3 0:52 1 1:37:30 5:12:09
2 4 Ted Waugh 306 44 5 39:48 15 2:12 5 3:14:17 10 1:27 2 1:32:01 5:29:47
3 5 chad albright 202 42 4 37:11 7 1:01 3 3:06:34 5 0:58 3 1:44:59 5:30:45
4 10 Duane E. Titus 301 40 11 48:17 42 1:35 4 3:06:20 13 1:53 4 1:47:14 5:45:21
5 14 Victor Bauer 207 42 10 47:18 36 1:17 7 3:22:00 20 1:59 5 1:45:07 5:57:43
6 16 Pavol Popovic 268 41 7 40:59 20 1:57 6 3:13:34 12 1:16 6 2:04:11 6:01:59
7 20 Peter Evans 222 44 3 36:14 9 2:32 8 3:35:39 22 1:51 7 1:55:01 6:11:20
8 23 Ed Koontz 198 41 15 1:15:06 74 1:17 14 3:12:32     8 1:45:31 6:14:28
9 28 Michael Yoder 311 41 8 41:27 30 4:32 11 3:38:36 32 2:49 9 1:55:49 6:23:14
10 30 Mike Goth 233 42 6 40:26 18 2:17 9 3:38:54 29 2:20 10 2:04:36 6:28:35
11 31 David Hopkins 241 44 9 43:29 27 1:47 10 3:36:45 28 0:48 11 2:08:57 6:31:48
12 33 Matthew Fitzgerald 223 44 13 50:39 51 2:45 13 3:32:24 36 2:54 12 2:04:05 6:32:49
13 39 Dana Brown 211 44 12 49:51 46 2:22 12 3:32:38 33 3:22 13 2:14:33 6:42:48
14 57 Nicholas Cooper 216 40 14 55:32 63 4:13 15 4:12:52 56 1:57 14 2:34:34 7:49:10
DQ DQ Joe Gast 229 41 2 35:06 10 3:51 1 2:50:06 2 2:21 DQ 46:53 4:18:20
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 11 Philip Combs 214 46 6 51:53 55 2:26 2 3:05:58 17 2:28 1 1:49:57 5:52:43
2 24 Todd McIntyre 255 48 5 47:44 39 1:35 4 3:28:15 26 2:09 2 1:56:08 6:15:53
3 34 Phil Smeigh 295 45 1 39:13 17 3:12 3 3:30:16 21 1:27 3 2:19:27 6:33:37
4 38 Patrick Little 252 48 2 43:04 29 2:44 5 3:40:02 34 2:36 4 2:13:40 6:42:08
5 44 chuck harrison 237 49 3 43:29 34 3:48 6 3:49:53 44 3:13 5 2:22:59 7:03:24
6 51 Kevin Blake 209 47 8 54:27 66 7:25 7 4:00:37 53 4:01 6 2:18:33 7:25:05
7 58 Paul Walsh 305 48 4 45:42 43 4:59 8 4:24:37 58 3:18 7 2:32:49 7:51:27
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 9 Tosh Ueda 303 51 1 38:51 13 1:29 1 3:15:26 9 1:26 1 1:47:03 5:44:16
2 46 richard shigo 277 50 2 42:44 25 2:14 2 3:59:55 46 2:22 2 2:20:24 7:07:41
3 49 Daniel Thompson 300 52 3 47:45 45 3:18 3 4:05:29 50 2:27 3 2:23:21 7:22:21
4 62 Duane Diegel 219 52 4 48:21 50 4:49 4 4:40:20 65 3:40 4 2:37:51 8:15:03
 

HALF ELITE OPEN

Top

Male 39 and under

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Christian Kurilko 248 35 1 30:19 1 1:20 1 3:14:30 1 1:12 1 2:08:30 5:55:54
 

HALF ELITE MASTER

Top

Male 40 and over

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Chuck Kreger 246 42 1 35:33 1 1:24 1 3:07:14 1 1:00 1 1:44:12 5:29:25
 

HALF ELITE GRANDMASTER

Top

Female 50 and over

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 2 Marie Bartoletti 205 55 1 1:00:41 2 2:40 1 4:36:36 2 3:08 1 2:22:05 8:05:13
 
Top

Male 50 and over

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Roger Shanks 274 51 1 42:05 1 2:52 1 4:17:02 1 1:09 1 2:08:12 7:11:22
 

HALF CLYDES XL1

Top

Male 39 and under

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 matthew harper 236 24 1 49:46 1 1:56 1 4:26:24 1 0:49 1 2:37:53 7:56:50
 

HALF CLYDES XL2

Top

MALE 39 UNDER

  Overall   ------- ------- ------- ------- ------- ------- ------- ------- ------- ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Keith Morey 262 39 3 42:59 3 1:31 2 3:30:41 2 1:37 1 1:57:41 6:14:30
2 2 darren duhnke 221 30 2 41:29 2 2:54 1 3:18:54 1 2:13 2 2:10:26 6:15:59
3 3 Jason Fogelman 226 32 1 40:30 1 2:27 3 3:56:34 3 2:28 3 2:21:37 7:03:38
 
Top

Male 40 and over

  Overall   ------- ------- ------- ------- ------- ------- ------- ------- ------- ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 4 Chris Petersen 266 43 1 53:02 4 3:31 1 4:11:50 4 5:08 1 2:21:59 7:35:31