Giant Eagle Multisport Festival

Age Group Results

July 29, 2012


HFP Racing


Sprint Elite Open

Male 0-99

 

Overall

 

------- Swim -------

------- -------

------- T1+Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

 

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

Penalty

1

1

Ross Hartley

679

24

1

9:54

 

 

1

46:34

1

1:07

1

18:02

1:15:38

 

2

2

Todd Ricketts

72

31

2

12:28

 

 

 

 

2

45:31

2

17:55

1:15:55

 

 

Sprint Elite Grandmaster

Female 0-99

 

Overall

 

------- Swim -------

------- -------

------- T1+Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

 

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

Penalty

1

5

Tracy Disabato-Aust

502

53

1

11:59

 

 

1

50:27

5

1:10

1

21:30

1:25:08

 

 

Male 0-99

 

Overall

 

------- Swim -------

------- -------

------- T1+Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

 

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

Penalty

1

1

James Aust

506

55

2

12:08

 

 

1

45:02

1

1:10

1

20:05

1:18:26

 

2

2

Brian Barker

504

52

4

13:32

 

 

4

47:52

4

1:00

2

19:37

1:22:02

 

3

3

Don Cain

503

52

3

12:14

 

 

2

48:01

2

1:14

3

20:57

1:22:28

 

4

4

Douglas Sedivy

685

52

1

12:05

 

 

3

48:17

3

1:22

4

21:21

1:23:06

 

5

6

Mark Lemmon

505

53

5

14:19

 

 

5

50:04

6

1:23

5

21:50

1:27:37

 

 

Sprint Men 29U

Male 14 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

------- -------

------- T1+Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

 

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

Penalty

1

17

Mitchell Nottage

568

14

1

13:32

 

 

1

1:04:09

14

1:28

1

32:25

1:51:36

 

 

Male 15 to 19

 

Overall

 

------- Swim -------

------- -------

------- T1+Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

 

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

Penalty

1

7

Tag Hauschild

674

17

2

13:18

 

 

1

58:05

9

2:10

1

20:55

1:34:30

 

2

14

Joshua Vandervort

570

16

3

15:36

 

 

3

1:08:04

21

1:43

2

18:47

1:44:10

 

3

19

Jacob Phillips

569

15

1

11:51

 

 

2

1:05:11

13

1:03

3

35:44

1:53:51

 

 

Male 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

------- -------

------- T1+Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

 

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

Penalty

1

1

Zachary Aust

575

23

1

12:25

 

 

1

47:54

2

1:00

1

18:06

1:19:26

 

2

2

Andrew Fast

576

23

5

17:00

 

 

4

53:59

5

1:21

2

18:52

1:31:13

 

3

3

Sean Chatlos

574

23

2

14:03

 

 

2

54:09

3

1:27

3

22:32

1:32:12

 

4

4

Gregory Metzger

507

24

9

17:57

 

 

3

52:49

6

2:02

4

19:54

1:32:42

 

5

6

Mike Williard

731

22

3

14:15

 

 

5

56:50

7

2:21

5

19:26

1:32:54

 

6

8

Tyler Ranalli

572

20

8

17:38

 

 

7

55:49

11

2:05

6

21:34

1:37:06

 

7

11

Vince Gay

571

20

6

17:21

 

 

6

54:18

8

1:51

7

27:22

1:40:52

 

8

15

Zane Brown

714

22

4

14:30

 

 

 

 

19

1:07:24

8

22:37

1:44:32

 

9

16

Matt Birnie

577

24

7

17:23

 

 

8

1:02:11

18

1:46

9

25:04

1:46:26

 

10

23

Stephen Batchelder

573

21

10

21:39

 

 

9

1:06:00

23

2:36

10

28:51

1:59:07

 

 

Male 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

------- -------

------- T1+Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

 

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

Penalty

1

5

David Sikes

579

27

10

20:39

 

 

2

50:09

4

1:30

1

20:27

1:32:46

 

2

9

Nate Ash

713

29

3

16:44

 

 

3

58:11

12

2:47

2

21:56

1:39:40

 

3

10

Jonathan Fischer

707

29

2

15:13

 

 

 

 

10

58:31

3

25:56

1:39:40

 

4

12

Jon Bryden

443

26

5

17:10

 

 

5

1:01:16

16

1:19

4

22:39

1:42:24

 

5

13

Ryan Nelms

581

27

7

17:31

 

 

 

 

15

1:02:03

5

24:06

1:43:41

 

6

18

Sean Degrande

582

27

4

16:53

 

 

4

1:00:17

17

3:25

6

32:20

1:52:57

 

7

20

Jeffrey Stavroff

580

27

6

17:12

 

 

9

1:11:49

24

3:27

7

23:26

1:55:55

 

8

21

Brian Briggs

585

29

8

19:32

 

 

7

1:07:14

22

2:53

8

28:19

1:58:00

 

9

22

Michael Vernier

668

28

9

20:09

 

 

6

1:00:26

20

1:56

9

36:11

1:58:43

 

10

24

Arthur Devennish

584

29

1

14:58

 

 

8

1:13:51

25

4:56

10

53:22

2:27:08

 

11

25

Scott Kurowski

583

29

11

42:47

 

 

10

1:14:04

26

5:37

11

26:26

2:28:55

 

 

Sprint Men 30-34

Male 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

------- -------

------- T1+Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

 

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

Penalty

1

1

Greg Sawchyn

669

33

1

13:58

 

 

2

54:29

2

2:00

1

18:42

1:29:10

 

2

2

Jeff Henderson

701

34

7

16:43

 

 

4

53:33

5

1:20

2

19:25

1:31:02

 

3

3

Ryan Vincent

195

32

5

15:32

 

 

5

54:49

7

1:33

3

21:50

1:33:45

 

4

4

Brandon Koenig

672

31

4

14:46

 

 

1

53:23

1

1:42

4

24:05

1:33:58

 

5

5

Philip Kanjuka

586

33

8

16:51

 

 

3

52:28

4

1:59

5

23:53

1:35:13

 

6

6

Ty Morris

696

30

2

14:30

 

 

7

56:53

8

1:33

6

23:16

1:36:13

 

7

7

Scott Ingraham

724

34

3

14:39

 

 

6

55:49

6

1:22

7

24:42

1:36:33

 

8

8

Josh Pick

735

34

6

15:43

 

 

 

 

3

54:46

8

28:34

1:39:04

 

 

Sprint Clydes XL1

Male 40 and over

 

Overall

 

------- Swim -------

------- -------

------- T1+Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

 

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

Penalty

1

1

Charles Mesh

744

54

1

30:06

 

 

1

59:39

1

4:18

1

34:44

2:08:49

 

2

2

Herbert Paul

619

52

2

35:35

 

 

2

1:06:46

2

5:19

2

37:01

2:24:42

 

 

Sprint Clydes XL2

Male 39 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

------- -------

------- T1+Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

 

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

Penalty

1

1

Justin Hornbeck

621

39

1

14:11

 

 

1

53:31

2

1:53

1

22:58

1:32:34

 

2

2

Zach Hurley

888

25

2

14:58

 

 

3

55:45

3

1:35

2

25:02

1:37:22

 

3

4

James Shultz

588

35

3

16:55

 

 

2

53:24

4

2:40

3

27:56

1:40:57

 

4

9

Greg Holowchak

620

30

4

17:49

 

 

4

1:12:54

8

3:36

4

30:00

2:04:20

 

 

Male 40 and over

 

Overall

 

------- Swim -------

------- -------

------- T1+Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

 

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

Penalty

1

3

Stephen Roach

747

42

1

14:06

 

 

1

52:38

1

2:06

1

29:16

1:38:06

 

2

5

Robert Beyer

676

46

4

17:23

 

 

4

56:29

7

2:28

2

27:43

1:44:04

 

3

6

Joseph Schneider

746

48

 

 

 

 

 

 

 

 

3

1:44:50

1:44:50

 

4

7

Jeff Napier

622

48

3

17:04

 

 

3

56:30

5

2:09

4

31:37

1:47:22

 

5

8

Scott Needleman

749

56

2

16:59

 

 

2

56:20

6

2:54

5

34:38

1:50:53

 

 

Sprint Clydes XL3

Male 39 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

------- -------

------- T1+Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

 

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

Penalty

1

2

Josh Barkeloo

623

31

1

21:06

 

 

1

1:05:44

4

2:33

1

30:25

1:59:50

 

 

Male 40 and over

 

Overall

 

------- Swim -------

------- -------

------- T1+Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

 

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

Penalty

1

1

Chris Birnbrich

678

49

1

10:44

 

 

1

54:02

1

2:29

1

28:38

1:35:53

 

2

3

Steve Burstall

751

46

3

18:38

 

 

3

1:07:55

3

2:03

2

33:49

2:02:27

 

3

4

David Ackermann

624

46

2

18:35

 

 

2

1:03:47

2

2:18

3

39:25

2:04:07

 

 

Sprint Men 40-49

Male 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

------- -------

------- T1+Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

 

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

Penalty

1

1

Thomas Rubino

598

43

2

13:39

 

 

2

49:42

2

1:25

1

20:09

1:24:56

 

2

2

Mark Lovett

702

42

5

14:45

 

 

1

48:01

1

1:26

2

20:57

1:25:11

 

3

3

Greg Yoakam

813

40

7

15:47

 

 

3

51:10

3

1:38

3

19:57

1:28:33

 

4

4

Carl Petitt

594

41

6

15:29

 

 

4

51:32

4

1:38

4

23:20

1:32:01

 

5

5

Yakov Sobolev

267

44

9

15:59

 

 

5

52:28

5

1:45

5

25:10

1:35:24

 

6

6

Mike Miller

49

43

10

16:54

 

 

6

52:44

6

2:33

6

27:47

1:39:59

 

7

10

Gregory White

708

43

11

16:58

 

 

9

59:28

13

1:51

7

25:08

1:43:26

 

8

14

Dan Miller

46

42

4

14:22

 

 

8

57:18

10

2:48

8

31:03

1:45:33

 

9

15

Gary Vogelgesang

673

42

1

13:11

 

 

7

57:07

7

2:09

9

33:34

1:46:02

 

10

17

Justin Pestrue

595

42

8

15:50

 

 

10

1:01:24

15

1:42

10

27:36

1:46:35

 

11

19

Michael Damas

596

43

12

17:54

 

 

12

1:01:27

21

2:39

11

27:55

1:49:55

 

12

21

Steve Lopez

706

44

13

18:27

 

 

11

1:00:19

20

3:01

12

28:44

1:50:34

 

13

23

Matthew Gilligan

599

43

3

14:20

 

 

13

1:05:54

24

2:58

13

31:12

1:54:26

 

14

24

Joe Purdy

748

42

16

25:38

 

 

15

1:00:14

25

2:33

14

26:48

1:55:15

 

15

25

Jorge Polanco

700

43

15

21:51

 

 

14

59:03

23

2:16

15

33:51

1:57:03

 

16

26

Patrick Signore

734

43

14

20:03

 

 

16

1:16:25

26

7:05

16

35:04

2:20:38

2:00

 

Male 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

------- -------

------- T1+Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

 

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

Penalty

1

7

Mark O'Banion

667

45

7

19:50

 

 

2

52:10

8

1:40

1

26:35

1:40:16

 

2

8

Paul Ranalli

604

49

3

16:33

 

 

3

57:56

11

2:00

2

25:00

1:41:31

 

3

9

Jay MacKall

602

46

6

17:22

 

 

4

57:37

12

2:32

3

24:52

1:42:23

 

4

11

Randy Kelsey-Knapp

698

46

8

19:53

 

 

9

58:45

17

1:59

4

22:57

1:43:35

 

5

12

Christopher Hess

601

46

4

16:45

 

 

7

1:01:19

16

1:33

5

25:04

1:44:42

 

6

13

Steve Withers

726

45

2

16:30

 

 

1

54:28

9

2:53

6

29:39

1:45:31

2:00

7

16

Edward Guirlinger

605

49

1

15:56

 

 

5

1:00:13

14

2:29

7

27:23

1:46:02

 

8

18

Tim McGranor

603

48

9

20:17

 

 

8

57:50

18

3:19

8

25:52

1:47:19

 

9

20

Timothy Prichard

600

46

5

17:15

 

 

10

1:01:38

22

3:41

9

27:43

1:50:19

 

10

22

James Hodge

686

47

10

24:20

 

 

6

53:29

19

3:36

10

29:13

1:50:41

 

 

Sprint Men Military

Male 0-99

 

Overall

 

------- Swim -------

------- -------

------- T1+Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

 

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

Penalty

1

1

Mark Nottage

662

50

3

26:45

 

 

1

57:51

1

2:24

1

23:42

1:50:43

 

 

Sprint Men Police & Fire

Male 0-99

 

Overall

 

------- Swim -------

------- -------

------- T1+Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

 

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

Penalty

1

1

Tobey Porter

658

32

1

17:02

 

 

1

57:17

 

 

1

31:47

1:46:08

 

2

2

Bill Richardson

660

47

3

25:21

 

 

2

1:01:05

1

2:06

2

38:42

2:07:16

 

3

3

Jerome Moyer

659

38

2

23:53

 

 

3

1:11:45

2

2:36

3

33:24

2:11:40

 

 

Sprint Women 34U

Female 15 to 19

 

Overall

 

------- Swim -------

------- -------

------- T1+Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

 

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

Penalty

1

23

Michelle Herbert

516

19

1

16:37

 

 

1

1:11:33

23

2:59

1

32:01

2:03:12

 

 

Female 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

------- -------

------- T1+Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

 

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

Penalty

1

1

Catherine Baker

664

22

4

16:17

 

 

1

54:59

1

1:36

1

25:03

1:37:56

 

2

2

Susan Rymut

697

22

2

15:51

 

 

 

 

2

58:25

2

24:06

1:38:23

 

3

8

Hannah Schramm

517

20

1

13:14

 

 

2

1:08:58

8

1:10

3

28:05

1:51:28

 

4

24

Erin Ragouzis

518

23

3

15:58

 

 

3

1:20:48

26

1:24

4

26:02

2:04:13

 

5

25

Bryn Winters

519

24

5

18:44

 

 

4

1:18:11

27

1:15

5

26:01

2:04:13

 

6

28

Stephanie Brown

520

24

6

19:27

 

 

5

1:22:47

29

3:05

6

25:40

2:11:00

 

 

Female 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

------- -------

------- T1+Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

 

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

Penalty

1

3

Rebecca Nation

530

29

3

16:26

 

 

1

56:38

3

2:13

1

30:12

1:45:30

 

2

5

Ericka Pfeifer

728

25

5

16:51

 

 

 

 

5

1:03:27

2

28:06

1:48:25

 

3

6

Erin Wallace

733

29

14

20:35

 

 

3

1:00:02

7

2:33

3

26:40

1:49:52

 

4

7

Rachelle Berry

690

25

11

19:14

 

 

5

1:04:07

11

1:46

4

26:13

1:51:21

 

5

9

Colleen Chatlos

524

26

2

16:02

 

 

2

1:01:41

6

2:44

5

33:15

1:53:43

 

6

10

Melanie Cole

525

27

12

19:19

 

 

4

1:01:46

9

2:20

6

31:19

1:54:45

 

7

13

Laura Poeppelman

529

29

6

17:19

 

 

7

1:07:22

14

2:57

7

28:32

1:56:11

 

8

15

Liz Huling

716

25

9

17:38

 

 

11

1:10:19

19

1:33

8

28:04

1:57:35

 

9

16

Sarah Chait

528

28

4

16:33

 

 

13

1:12:13

24

2:26

9

27:35

1:58:48

 

10

17

Kacie Davis

804

28

8

17:29

 

 

6

1:06:45

13

2:16

10

33:53

2:00:25

 

11

18

Kadi McDonald

452

26

1

16:01

 

 

8

1:09:42

16

2:38

11

32:09

2:00:32

 

12

19

Beth Hawk

689

29

13

19:30

 

 

14

1:09:48

25

3:49

12

27:44

2:00:52

 

13

21

Kristen O'Connor

523

26

10

19:00

 

 

12

1:09:01

22

2:38

13

31:03

2:01:44

 

14

26

Leslie Mullen

527

28

7

17:25

 

 

10

1:09:45

20

2:43

14

36:14

2:06:08

 

15

27

Rachel Ducastel

526

28

15

20:45

 

 

9

1:06:22

21

2:46

15

36:13

2:06:08

 

 

Female 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

------- -------

------- T1+Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

 

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

Penalty

1

4

Melinda Shultz

670

34

1

14:39

 

 

1

59:23

4

2:59

1

28:43

1:45:45

 

2

11

Shana Wheeler

534

32

2

16:44

 

 

3

1:07:55

12

1:38

2

28:40

1:54:58

 

3

12

Kylene Swonguer

736

32

7

20:50

 

 

4

1:04:54

15

2:19

3

27:52

1:55:57

 

4

14

Tricia Price

535

33

6

19:01

 

 

2

1:04:11

10

1:43

4

32:05

1:57:01

 

5

20

Christina Marks

536

34

3

16:54

 

 

6

1:09:53

17

1:50

5

32:52

2:01:30

 

6

22

Andrea Moll

122

33

5

18:57

 

 

5

1:07:49

18

2:17

6

32:53

2:01:57

 

7

29

Maura Holowchak

531

30

4

16:56

 

 

7

1:21:39

28

2:44

7

28:32

2:11:51

2:00

 

Sprint Women Athena

Female 0-99

 

Overall

 

------- Swim -------

------- -------

------- T1+Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

 

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

Penalty

1

1

Emily Borchers

741

23

1

13:27

 

 

1

1:01:39

1

1:32

1

24:52

1:41:32

 

2

2

Leslie Kuerschner

740

36

6

18:19

 

 

3

1:03:15

3

2:43

2

29:05

1:53:25

 

3

3

Katie Chrysler

615

32

2

16:58

 

 

4

1:05:17

4

2:15

3

33:49

1:58:20

 

4

4

Melinda Delfratte

742

53

3

17:34

 

 

2

1:02:50

2

2:40

4

39:20

2:02:26

 

5

5

Jennifer Sutton

616

34

8

20:07

 

 

6

1:09:27

6

2:27

5

32:21

2:04:24

 

6

6

April Wilburn

739

42

9

20:59

 

 

5

1:06:40

5

2:45

6

35:45

2:06:11

 

7

7

Christy Feamster

617

37

7

19:53

 

 

7

1:11:17

7

2:24

7

43:33

2:17:09

 

8

8

Kristin Early

738

42

4

17:36

 

 

10

1:24:28

10

3:49

8

33:34

2:21:29

2:00

9

9

Jamie Kirby

532

31

5

18:00

 

 

8

1:15:32

8

3:04

9

46:21

2:22:59

 

10

10

Beth Mueninghoff

743

50

10

23:16

 

 

9

1:16:48

9

3:59

10

48:44

2:32:48

 

11

11

Debra Hughes

618

46

11

36:16

 

 

11

1:24:28

11

3:30

11

50:23

2:54:40

 

 

Sprint Women 35+

Female 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

------- -------

------- T1+Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

 

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

Penalty

1

2

Sara Cisler

539

36

4

15:18

 

 

2

55:25

4

1:39

1

24:30

1:36:53

 

2

4

Katherine Graham

538

35

1

12:10

 

 

3

59:15

5

1:32

2

25:51

1:38:50

 

3

5

Angela Buckley

50

39

2

14:56

 

 

1

53:57

3

1:38

3

29:00

1:39:33

 

4

6

Kristen Smith

704

37

7

16:22

 

 

4

58:09

6

1:49

4

24:48

1:41:09

 

5

7

Erica Aldin

537

35

10

18:03

 

 

7

58:44

8

1:47

5

24:38

1:43:13

 

6

9

Jackie Eshbaugh

725

39

5

15:43

 

 

8

1:03:27

14

1:37

6

25:13

1:46:01

 

7

11

Marisa Akamine

540

36

3

15:14

 

 

9

1:04:05

18

2:44

7

24:12

1:46:18

 

8

13

Kristen Kenney

545

39

6

16:17

 

 

6

1:00:25

10

2:00

8

27:55

1:46:38

 

9

14

Marcie Seccombe

729

39

8

17:26

 

 

5

59:14

11

2:51

9

27:48

1:47:20

 

10

16

Megan Decker

807

36

13

19:33

 

 

10

1:00:22

17

1:56

10

27:37

1:49:30

 

11

21

Wendy Kuhn

720

38

11

18:44

 

 

13

1:08:50

31

1:51

11

26:40

1:56:05

 

12

25

Sara Lahman

543

38

14

19:47

 

 

12

1:05:08

26

2:15

12

32:14

1:59:25

 

13

28

Brandi Wallace

131

35

12

19:18

 

 

11

1:04:54

25

2:48

13

34:15

2:01:16

 

14

36

Gina Cooper

541

37

15

22:06

 

 

15

1:13:34

39

1:57

14

31:46

2:09:26

 

15

41

Kelly Coates

544

39

9

17:39

 

 

14

1:13:37

36

1:26

15

43:08

2:15:51

 

 

Female 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

------- -------

------- T1+Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

 

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

Penalty

1

8

Karen Sharp

552

44

4

18:16

 

 

2

1:00:32

13

1:41

1

25:10

1:45:41

 

2

15

Lisa Trickle

551

43

3

16:14

 

 

1

1:01:38

12

2:08

2

28:50

1:48:52

 

3

19

Jennifer Miller

47

41

2

16:06

 

 

3

1:03:12

15

1:37

3

31:47

1:52:43

 

4

22

Annette Hegemier

721

41

5

19:25

 

 

6

1:07:59

32

2:31

4

26:49

1:56:44

 

5

24

Christa Petitt

548

41

9

22:45

 

 

5

1:02:42

27

1:56

5

28:51

1:58:17

2:00

6

26

Stacy Whiteside

715

42

7

19:53

 

 

 

 

29

1:08:39

6

31:10

1:59:44

 

7

29

Kara Brown

549

41

6

19:25

 

 

7

1:10:29

34

1:26

7

30:50

2:02:11

 

8

35

Sarah Boeckman

699

40

10

23:17

 

 

9

1:13:54

 

 

8

31:38

2:08:50

 

9

39

Diane Kranz

808

44

8

21:58

 

 

8

1:15:08

40

2:00

9

34:44

2:13:51

 

10

43

Laurie Plunkett

550

43

11

44:59

 

 

10

1:47:52

 

 

10

1:05:09

3:38:01

 

DQ

DQ

Caroline Schaeffer

553

44

1

12:31

 

 

4

1:10:01

23

3:24

DQ

---

---

 

 

Female 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

------- -------

------- T1+Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

 

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

Penalty

1

1

Megan Arce

159

49

1

12:06

 

 

1

52:17

1

1:33

1

21:40

1:27:37

 

2

3

Mary Ellen Valentino

561

49

3

14:20

 

 

2

54:27

2

1:38

2

27:13

1:37:38

 

3

10

Amy Ranalli

560

48

5

16:04

 

 

3

1:00:05

9

2:31

3

27:31

1:46:12

 

4

18

Annette Busch

559

47

8

18:23

 

 

5

1:04:17

22

2:37

4

26:28

1:51:46

 

5

23

Jodi Karmia

557

46

10

19:19

 

 

6

1:04:06

21

1:44

5

31:58

1:57:09

 

6

27

Kimberly Clark

554

46

4

15:58

 

 

4

1:04:29

20

3:02

6

36:49

2:00:20

 

7

31

Veronica Palcich

703

49

6

17:47

 

 

7

1:07:42

28

2:01

7

37:07

2:04:39

 

8

32

Holly Miller

48

45

7

18:19

 

 

8

1:08:54

33

3:00

8

34:52

2:05:06

 

9

37

Heidi Busic

665

45

11

23:14

 

 

9

1:10:05

37

1:50

9

36:20

2:11:31

 

10

38

Kerstin Beckett

558

47

9

18:28

 

 

10

1:18:28

41

2:15

10

33:04

2:12:17

 

11

42

Barbara Delacruz

688

47

2

13:05

 

 

11

1:26:01

42

3:46

11

33:34

2:16:28

 

 

Female 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

------- -------