Great Buckeye Challenge

Age Group Results

August 26, 2012


HFP Racing HFP Racing

Sprint Triathlon Age Group

Male 14 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 61 Jacob Banta 114 14 2 24:08 2:32 1 47:57 1:42 1 24:53 1:41:15
2 69 Mitchell Nottage 104 14 1 20:05 2:18 2 51:24 0:35 2 28:13 1:42:36
 

Male 15 to 19

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 6 Kile Aukerman 143 19 1 15:00 1:34 1 44:30 1:07 1 20:09 1:22:22
2 37 Kevin Kerth 10 18 2 19:52 1:21 2 47:59 0:38 3 24:18 1:34:11
3 40 Paul Register 79 17 3 20:44 2:39 3 48:29 0:56 2 22:50 1:35:39
4 120 Zac Courter 85 18 4 35:13 1:53 4 54:36 0:55 4 28:42 2:01:20
 

Male 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 11 Philip Minutolo 18 24 3 20:14 1:27 1 42:22 0:59 2 19:27 1:24:31
2 14 Kit James 8 21 2 18:27 0:58 2 43:39 0:41 3 22:32 1:26:18
3 17 Kevin Frick 49 24 4 23:18 2:39 3 44:46 0:39 1 16:33 1:27:57
4 62 Gregory Craig 13 24 1 17:07 2:39 5 54:33 1:26 5 25:30 1:41:16
5 88 Jason Davis 146 24 5 28:43 2:48 4 52:24 0:45 4 24:22 1:49:04
6 128 richard miller 155 23 6 41:06 5:04     1:07:09 6 25:57 2:14:12
 

Male 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Clint Aikins 12 26 1 16:45 0:57 1 38:58 0:47 1 20:01 1:17:30
2 29 michael whitaker 29 29 3 22:25 1:26 2 42:20 0:58 2 23:28 1:30:39
3 56 Shohei Shibata 129 29 2 22:23 2:03 4 50:16 0:56 3 24:04 1:39:43
4 96 Mike Miller 133 26 7 35:34 1:56 3 46:46 0:48 5 28:03 1:53:07
5 114 Jason Perkins 174 28 4 30:55 2:55 6 56:33 1:11 4 25:20 1:56:57
6 118 Ryan Heskett 120 27 6 34:11 2:00 5 50:46 1:37 6 31:08 1:59:44
7 135 Alex Downey 166 27 5 33:36 3:48 7 1:09:54 2:25 7 45:23 2:35:08
 

Male 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 20 Chris Taflinger 52 33 1 20:01 1:20 1 43:04 0:43 3 23:02 1:28:11
2 35 Nick Edgar 741 32 2 21:05 1:33 2 47:00 1:01 2 23:00 1:33:41
3 44 Erich Kahner 38 30 5 25:16 49:07       1 22:44 1:36:05
4 55 Benjamin Grabow 100 31 4 24:29 2:05 3 47:40 0:48 4 24:07 1:39:12
5 76 James Palmer 106 30 6 25:55 2:50 4 49:50 0:50 5 25:42 1:45:09
6 90 Rick Woodring 177 33 3 23:32 4:13 5 51:03 2:10 6 28:43 1:49:42
 

Male 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 8 Jay Sutton 24 39 1 16:45 0:44 2 40:27 0:32 5 24:55 1:23:24
2 10 Andy Britton 544 35 4 22:09 1:00 1 38:55 0:55 1 21:01 1:24:03
3 18 Brian Huxtable 33 39 3 18:12 1:47 3 43:26 0:57 3 23:33 1:27:57
4 28 David Jablonski 15 35 5 22:37 1:26 5 44:29 0:48 2 21:13 1:30:35
5 38 Thomas Godsey 70 37 6 22:51 1:11 4 43:28 0:57 6 26:13 1:34:43
6 45 Jeff Bell 82 35 2 17:34 1:29 8 48:45   9 29:16 1:37:05
7 63 Gary Keener 122 38 8 25:44 1:59 6 45:37 1:18 7 27:01 1:41:40
8 65 David Hohl 437 35 7 24:49 1:32 7 46:49 0:59 8 28:00 1:42:12
9 83 Ben Sandefur 128 36 9 28:05 3:17 9 50:22 1:06 4 24:10 1:47:03
 

Male 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Thomas Rubino 26 43 5 19:20 0:50 1 39:33 0:48 1 19:29 1:20:01
2 3 Lee Sellers 22 42 4 19:13 0:51 3 39:36 0:42 4 20:52 1:21:16
3 4 Kurt Jackson 16 44 3 18:48 0:53 4 40:06 0:52 3 20:46 1:21:27
4 9 Greg Yoakam 57 40 8 20:19 1:09 6 40:55 0:54 2 20:12 1:23:31
5 13 Doug Haines 14 42 7 19:43 1:08 5 40:17 1:05 8 23:12 1:25:27
6 15 Mike Schaeffer 711 42 13 23:33 1:08 2 39:33 0:51 5 21:41 1:26:48
7 16 Anthony Roberts 19 42 6 19:34 1:30 8 42:52 0:53 7 23:04 1:27:56
8 21 Joe Vocke 37 42 2 16:32 2:08 10 44:10 1:18 9 24:08 1:28:18
9 27 Ian Thompson 42 42 1 16:22 1:54 11 45:10 1:05 12 25:42 1:30:15
10 32 David Galluch 86 42 12 23:21 2:27 7 42:42 1:02 6 22:05 1:31:39
11 48 Shawn Duffy 67 43 9 21:11 1:06 14 48:17   16 26:55 1:37:31
12 57 David Pitsch 34 43 17 27:05 2:41 9 43:20 0:59 11 25:39 1:39:46
13 58 Matthew Adams 58 40 14 23:36 2:12 13 48:00 1:23 10 24:42 1:39:55
14 66 Bryan Elliott 99 40 11 23:17 1:58 15 49:29 0:43 14 26:48 1:42:17
15 72 Sean Cary 63 40 10 22:50 2:33 17 51:08 0:54 13 25:43 1:43:11
16 73 Rick Tibbitts 53 44 15 25:45 2:03 12 47:19 1:56 15 26:53 1:43:57
17 99 James Townsend 175 44 16 26:47 2:46 16 50:17 0:49 17 32:35 1:53:15
 

Male 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 22 Keith Bearden 261 47 1 22:02 1:41 2 41:24 1:31 1 21:47 1:28:27
2 26 Robert Chipka 43 49 2 22:11 2:13 1 39:55 1:07 4 24:22 1:29:51
3 47 Douglas Shank 23 46 4 25:22 1:27 4 43:50 1:36 5 25:11 1:37:28
4 51 Kurt Alexander 59 46 5 25:40 2:26 3 42:07 1:40 6 26:14 1:38:09
5 75 Mark Banta 31 47 9 33:18 2:30 5 44:10 1:01 2 23:47 1:44:48
6 77 Lars Jenssen 121 49 8 31:51 1:42 6 46:51 0:42 3 24:20 1:45:27
7 82 Rick Holbrook 95 46 3 24:27 2:20 7 49:24 1:05 8 29:42 1:47:00
8 95 Tim Hisnay 722 46 6 29:01 2:31 9 50:11 2:03 7 29:12 1:53:01
9 109 Douglas Crites 98 47 7 29:27 4:13 8 49:31 2:13 9 29:44 1:55:11
 

Male 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 5 Kevin Larson 545 53 2 18:06 1:28 2 40:35 1:03 1 20:26 1:21:39
2 12 William Benson 39 51 1 17:15 1:07 1 39:53 1:14 7 25:05 1:24:35
3 19 Joe Shafer 36 53 4 18:36 1:18 4 42:23 0:52 6 24:57 1:28:08
4 24 robert kelley 17 50 5 21:31 1:07 3 41:25 1:16 4 23:46 1:29:07
5 25 Timothy Norman 541 52 3 18:33 1:30 5 43:36 1:39 5 24:22 1:29:42
6 53 Mark Nottage 75 50 6 25:34 2:24 8 45:48 1:26 2 23:32 1:38:45
7 54 W.R. Whistler 45 53 9 27:59 1:24 7 44:36 1:13 3 23:33 1:38:48
8 68 Greg Hickey 112 50 7 25:51 2:12 6 44:36 1:31 10 28:20 1:42:32
9 80 Ed Riestenberg 90 53 10 28:28 3:14 9 47:28 1:42 8 25:36 1:46:30
10 86 Don Vonins 548 52 8 26:51 2:54 10 50:08 1:39 9 26:43 1:48:17
 

Male 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 7 Gary Rodefeld 41 59 1 16:43 1:08 1 42:30 1:08 1 21:09 1:22:38
2 23 Edward Wheeler 25 58 2 18:39 0:51 2 44:13 0:48 2 24:16 1:28:48
3 67 steve currin 65 55 3 22:00 2:00 3 48:59 1:19 3 28:05 1:42:25
4 105 James Jones 72 55 6 28:21 2:58 4 50:23 1:54 5 30:59 1:54:36
5 113 Jim Glesige 119 57 5 28:13 2:37 7 54:02 1:28 4 30:33 1:56:56
6 122 Lee Miller 136 55 4 26:51 1:37 6 53:08 1:15 7 39:49 2:02:42
7 127 Robert H. Cooper, Jr. 145 57 7 41:09 1:30 5 52:46 2:09 6 32:59 2:10:34
 

Male 60 to 64

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 43 Tim Mehlman 84 60 1 21:40 2:11 1 42:47 0:48 2 28:34 1:36:01
2 70 John Dorsey 132 63 3 27:51 3:06 2 45:44 0:51 1 25:04 1:42:39
3 97 Eric Okerson 536 63 2 26:49 2:12 3 50:27 1:29 3 32:10 1:53:09
 

Male 70 to 74

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 119 Gary Rhodes 142 72 1 27:02 1:53 1 54:16 0:58 1 36:07 2:00:17
 

Female 14 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 124 Katie-Marie Sargent 139 12 1 25:34 2:42 1 1:00:04 0:56 1 37:06 2:06:24
 

Female 15 to 19

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 59 Zoe Bowman 54 16 1 20:16 0:59 1 49:37 0:52 2 28:58 1:40:44
2 98 Micaela Duever 117 16 2 24:50 1:42 2 53:28 0:52 3 32:18 1:53:11
3 136 Cassandra Rowland 20 17 3 54:19 3:22 3 1:11:20 1:08 1 27:54 2:38:05
 

Female 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 107 Jessica Bracy 593 21 3 24:33 1:54 1 54:48 0:51 3 32:47 1:54:54
2 111 Rachel Nemets 103 21 2 22:36 1:04:13       2 30:28 1:56:17
3 112 Hannah Harris 173 20 4 27:29 2:49 2 55:37 0:54 1 29:54 1:56:44
 

Female 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 30 Hannah Chadwick 48 26 1 18:16 0:54 1 45:26 0:56 1 25:36 1:31:12
2 74 Diana Walick 718 29 2 24:01 1:28 4 52:23 0:44 2 25:45 1:44:23
3 81 Katie Kennedy 565 29 3 25:03 2:53 2 50:34 0:58 3 27:29 1:46:58
4 101 LisA Schneider 708 27 4 26:56 1:54 5 53:03 1:16 5 30:20 1:53:31
5 106 Stephanie Auld 134 27 5 28:51 3:13 3 52:10 1:06 4 29:22 1:54:45
6 129 Stephanie Ysebaert 162 25 6 28:57 4:23 6 1:03:02 2:12 6 36:13 2:14:50
 

Female 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 31 Marie Sparrow 44 32 3 22:21 1:28 1 42:53 1:04 2 23:42 1:31:29
2 33 Jackie Dexter 55 31 1 18:04 1:43 2 46:50 0:56 4 25:18 1:32:54
3 46 jamie lewis 94 34 4 23:20 1:53 3 47:37 0:46 1 23:36 1:37:13
4 50 Megan McCabe 88 33 2 20:15 1:47 4 49:43 1:02 3 25:18 1:38:08
5 94 Amy Weinberg 81 34 5 25:02 2:23 7 58:57 0:45 5 25:32 1:52:41
6 100 Nicole Young 178 31 7 27:45 2:39 6 52:20 2:03 6 28:35 1:53:25
7 104 Tiffany Rusell 127 33 6 26:47 1:18 5 52:09 0:48 7 32:56 1:53:59
8 121 Irene Gillenwater 184 31             10 2:02:25 2:02:25
9 131 Gina Burke 216 33 8 40:11 2:49 8 1:02:13 0:48 8 35:25 2:21:28
10 137 Vicky Hyden 169 33 9 50:38 4:28 9 1:09:48 1:26 9 42:37 2:48:59
 

Female 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 34 Melanie Hounchell 51 38 2 23:30 1:13 1 44:45 1:05 2 22:31 1:33:06
2 52 Natacha Smith 91 38 3 24:41 2:05 3 47:59 1:31 1 22:00 1:38:18
3 64 Jade Gianakopoulos 32 39 1 22:00 1:19 4 49:05 0:44 3 28:34 1:41:45
4 87 Dawn Dietrich 116 38 6 27:53 1:50 2 46:45 2:27 4 29:23 1:48:21
5 102 Cady Sexton 157 37 5 27:43 2:27 5 51:07 1:58 6 30:16 1:53:33
6 110 Michelle Bright 135 36 7 28:37 2:24 6 52:58 1:56 5 29:27 1:55:25
7 116 holly miller 123 38 4 27:30 2:23 7 55:12 1:55 7 32:08 1:59:10
 

Female 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 39 Susan Schoeny 244 40 2 23:34 1:38 2 46:19 1:10 2 22:48 1:35:31
2 41 Lari Shaw 56 41 5 27:07 1:21 1 44:29 0:48 1 22:06 1:35:53
3 71 Maria Van Huffel 109 42 4 27:04 1:28 3 46:53 1:19 3 26:01 1:42:47
4 78 Lisa Trickle 92 43 1 23:08 2:02 5 50:02 1:32 5 29:22 1:46:09
5 89 Ozlem Alper-Ekin 96 41 8 28:01 1:36 6 50:03 0:54 4 28:38 1:49:13
6 92 Michelle Duever 141 44 6 27:19 1:44 4 49:35 1:50 6 30:43 1:51:13
7 103 Patricia Martin-Hisnay 101 43 3 25:47 2:25 7 51:33 2:05 7 31:44 1:53:35
8 115 Shannon Wenger 160 40 9 32:11 1:56       9 1:24:07 1:58:15
9 125 Barbara Mowell 156 43 7 27:42 3:12 8 58:16 1:23 8 36:36 2:07:10
 

Female 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 42 Lisa Mccarthy 74 47 1 23:00 2:32 2 46:35 1:08 1 22:37 1:35:54
2 60 Lisa Chipka 64 49 2 27:10 3:18 1 42:19 1:57 2 26:03 1:40:50
3 91 Cathi Perhala 701 46 4 27:59 1:10 3 51:49 1:20 3 27:36 1:49:56
4 108 Margie Gitzinger 111 47 3 27:33 1:57 5 55:06 0:57 4 29:23 1:54:58
5 123 Lesley Fraley 168 47 5 32:08 2:08 4 54:04 1:10 7 33:10 2:02:43
6 126 Robbi Magley 140 47 6 33:41 2:30 6 57:20 2:29 6 31:47 2:07:50
7 132 Lori Strayer 188 47 7 36:17 2:40 7 1:05:12 1:35 8 36:15 2:22:00
8 133 Katrine Lancaster 182 46 8 36:30 3:51 8 1:13:47 2:15 5 30:11 2:26:37
 

Female 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 36 claude bauer 46 54 1 22:03 1:43 1 45:36 0:40 1 23:52 1:33:56
2 49 Cynthia Register 78 52 2 22:47 1:51 2 46:18 1:06 2 25:35 1:37:39
3 79 Linda Virene 110 53 4 25:15 2:26 4 50:04 1:44 3 26:47 1:46:17
4 85 kathy watern 80 53 3 24:47 2:02 3 49:02 1:18 4 30:35 1:47:45
5 117 Janet Scaggs 165 50 6 1:22:30         6 1:30:37 1:59:29
6 134 Kim Weyrich 167 52 5 40:21 4:05 5 1:02:50 2:25 5 43:00 2:32:43
 

Female 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 84 Ellen Chamberlain 537 55 1 24:24 1:13 1 50:08 1:01 1 30:29 1:47:17
2 130 Diana Castellano 148 59 2 31:07 3:35 2 55:48 1:56 2 44:12 2:16:40
 

Female 60 to 64

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 93 Deborah Ellis 149 60 1 30:32 2:16 1 52:01 1:02 1 26:26 1:52:19
 

Sprint Triathlon Elite Open

Male 39 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Ross Hartley 6 24 1 14:53 0:45 2 36:11 0:40 1 17:32 1:10:04
2 2 Todd Ricketts 246 31 2 18:10 0:39 1 35:31 0:41 2 17:37 1:12:40
3 3 Joshua Bozue 11 27 3 20:16 0:39 3 36:18 0:34 3 17:59 1:15:47
4 4 Michael Eblin 118 24 4 24:16 1:28 4 41:43 1:37 5 18:45 1:27:50
5 5 Johnny Thatcher 113 24 5 29:39 2:50 5 46:56 0:59 4 18:36 1:39:01
 

Sprint Triathlon Elite Master

Male 40 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 James Bard 61 42 1 24:19 2:14 1 43:07 0:54 1 23:41 1:34:17
 

Female 40 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Tracy Hendershot 181 46 1 18:04 1:33 1 41:47 0:46 1 24:35 1:26:46
 

Sprint Triathlon Grandmaster

Male 50 and over

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Don Cain 1 52 1 18:15 0:53 1 37:47 0:47 2 20:05 1:17:49
2 2 Brian Barker 5 52 2 19:26 0:56 2 37:50 0:28 1 19:15 1:17:57
 

Sprint Triathlon Cyldes XL1

Male 39 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 Cody Gleason 69 27 1 23:26 2:49 2 50:09 1:56 1 25:11 1:43:33
2 6 Greg Pottebaum 83 32 3 32:15 3:21 4 54:23 0:58 2 25:42 1:56:41
3 7 Damon Wynn 176 37 4 39:23 3:45 3 53:33 3:24 3 31:40 2:11:48
DQ DQ jonathan whitacre 131 29 2 23:47 2:19 1 45:49 1:02 DQ --- ---
 

Male 40 and over

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Tony Roth 27 52 1 20:08 1:33 1 40:47 0:54 2 23:25 1:26:49
2 2 David Allison 60 42 2 22:13 1:12 2 46:01 0:53 1 21:57 1:32:17
3 4 James Ouellette 105 40 3 26:50 2:20 3 48:28 1:16 4 29:09 1:48:06
4 5 Reginald Fennell 172 54 4 29:22 4:00 6 52:26 1:51 3 28:52 1:56:33
5 8 Daniel Harris 187 51 5 36:47 2:50 5 51:56 1:36 5 47:41 2:20:51
6 9 Michael Foster 186 51 6 37:37 2:56 4 49:54 1:39 6 52:31 2:24:40
 

Sprint Triathlon Clydes XL2

Male 39 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 Kyle Baughman 97 21 1 36:48 2:52 1 49:06 3:41 1 25:58 1:58:29
 

Male 40 and over

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Derek Rohrer 126 40 1 26:13 1:41 1 49:14 1:04 1 29:26 1:47:40
2 2 Rod Morter 89 40 3 28:10 1:34 2 49:47 1:50 2 33:46 1:55:09
3 4 Craig Smith 130 52 2 27:57 3:02 3 51:30 1:46 3 35:37 1:59:54
 

Sprint Triathlon Clydes XL3

Male 39 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 sean mcafee 102 38 1 18:40 1:33 3 46:12 1:02 4 31:06 1:38:35
2 2 David Burns 62 31 3 22:17 1:16 1 42:51 1:33 5 31:35 1:39:33
3 3 Phillip Moorman 124 30 2 21:56 2:19 5 47:19 1:00 3 30:52 1:43:28
4 4 ROBERT LEE 93 28 6 25:03 2:44 2 45:16 1:00 2 29:56 1:44:00
5 5 Ryan Peters 107 33 7 25:33 3:31 4 46:22 1:27 1 29:56 1:46:51
6 6 Andrew Picek 706 30 4 22:30 1:31 6 50:43 1:57 6 33:19 1:50:02
7 10 Steven Brandeberry 144 29 5 23:46 9:03 7 55:50 4:12 7 36:05 2:08:57
8 12 jeramy hyden 152 36 8 31:47 2:58 8 57:26 0:39 8 43:12 2:16:05
 

Male 40 and over

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 7 Tavis Glassman 68 41 1 28:21 3:40 1 49:38 1:05 1 28:15 1:51:01
2 8 Michael Kranz 154 41 3 32:18 3:00 2 51:35 1:23 3 33:09 2:01:27
3 9 Robet Phillips 189 40 2 30:05 3:54 3 52:18 2:23 4 39:26 2:08:09
4 11 Jay Winesburg 161 49 5 42:09 2:19 4 52:51 2:38 2 32:17 2:12:16
5 13 Ron Courter 115 40 4 39:12 2:36 5 1:05:09 1:08 5 45:59 2:34:07
 

Sprint Triathlon Athena

Female 39 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 4 Sarah Britton 179 27 1 29:32 3:21 1 1:01:17 2:36 1 1:01:11 2:37:58
 

Female 40 and over

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Kristin Orr 76 40 1 24:27 1:34 1 49:18 1:39 1 31:24 1:48:24
2 2 Jill Marcinick 170 43 2 27:36 3:38 2 54:32 2:23 2 33:01 2:01:12
3 3 Irene Knapp 153 44 3 34:27 1:51 3 1:01:00 2:24 3 48:08 2:27:51
 

Sprint Triathlon Mountain Bike

Male 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Greg Gress 71 44 1 21:47 2:03 1 50:14 2:05 3 31:12 1:47:23
2 3 John Mowad 137 46 2 27:31 3:23 2 56:23 2:18 2 29:45 1:59:22
3 4 James McCutcheon 183 33 3 30:01 4:22 3 1:14:58 2:13 1 28:37 2:20:13
 

Female 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Cathy Tagg 159 48 1 26:44 2:39 1 52:31 0:50 2 31:08 1:53:54
2 5 ANNA FREDENDALL 151 41 2 38:16 5:01 2 1:03:10 4:06 1 29:40 2:20:15
3 6 Jennifer Sirons 158 43             3 2:22:50 2:22:50
 

Sprint Triathlon Female Team

Female 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Nanya Jenssen 538 1 28:26 1:04 1 52:40 0:29 1 21:52 1:44:33
 

Sprint Triathlon Coed Team

Female 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Andrew Moye 237 53 1 17:44 0:36 1 41:51 0:31 1 24:07 1:24:51
 

Female 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Courtney Harman 238 31 2 21:33 10:33 2 1:23:01 2:38 2 33:04 2:30:51