Great Buckeye Challenge

Age Group Results

August 26, 2012


HFP Racing HFP Racing


Mini Tri Age Group

Male 15 to 19

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

50

Caleb Titus

317

19

2

32:39

1:23:34

 

 

 

1

53:46

2:48:52

2

56

David Wenger

247

17

1

30:36

4:18

1

1:20:13

1:04

2

55:28

2:51:42

 

Male 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

5

Andrew Suckarieh

284

24

1

21:52

1:59

1

1:11:24

1:47

1

45:25

2:22:30

2

28

Tim Duning

327

23

2

23:07

2:41

3

1:18:39

0:58

2

51:43

2:37:09

3

36

Jeff Shaknaitis

335

23

3

25:01

3:47

2

1:16:35

1:55

3

52:29

2:39:49

4

84

tj Ray

331

21

4

44:44

3:16

4

1:39:43

4:22

4

1:27:03

3:59:10

 

Male 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Brian Martin McPherson

251

25

1

18:50

0:55

1

1:02:00

0:40

1

41:02

2:03:28

2

8

Andrew Barde

269

29

2

19:48

1:27

3

1:14:32

1:47

2

46:31

2:24:06

3

9

Curt Sykes

289

28

3

20:54

1:10

2

1:10:55

0:56

4

51:53

2:25:49

4

16

Adam Yunker

354

28

4

23:30

1:16

4

1:17:23

2:12

3

47:54

2:32:18

5

60

Greg Evilsizor

274

29

5

27:37

4:10

5

1:20:34

2:22

5

58:28

2:53:13

6

72

Dave Slanker

352

29

6

27:56

2:19

6

1:20:57

1:27

6

1:14:00

3:06:40

 

Male 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

12

Jeremy Chandler

271

34

3

24:04

2:29

1

1:10:45

1:15

1

52:14

2:30:48

2

19

Jonathan French

301

31

2

23:26

1:15

3

1:14:17

0:50

2

52:57

2:32:48

3

24

Chris Weaver

353

34

1

21:58

1:39

4

1:16:11

1:11

3

55:29

2:36:30

4

31

Lars Mattgard

313

34

4

24:14

2:36

2

1:12:08

1:26

4

58:12

2:38:38

5

65

Jason Sadler

334

30

5

24:52

1:54

5

1:21:48

0:53

5

1:11:12

3:00:40

 

Male 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

4

Jacob Bunner

257

36

2

19:27

1:16

3

1:11:01

1:19

1

48:39

2:21:44

2

15

Andy Covode

272

38

3

22:01

1:12

2

1:11:00

1:10

4

56:12

2:31:36

3

41

Todd Robenson

282

38

5

24:58

3:34

1

1:10:15

1:41

5

1:00:39

2:41:10

4

46

Lenny Baker

245

36

6

32:17

2:48

4

1:13:55

1:35

2

54:01

2:44:39

5

61

David Kohake

357

35

4

24:57

2:58

5

1:27:02

3:11

3

55:47

2:53:56

 

Male 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

2

Joshua Alderman

254

41

2

17:54

0:53

1

1:06:35

0:52

1

40:57

2:07:12

2

11

Gary Foskey

275

41

4

21:21

2:26

4

1:13:15

1:12

2

52:01

2:30:17

3

22

David Mann

278

42

7

24:24

1:26

2

1:09:29

1:15

6

57:30

2:34:06

4

26

Keith Clay

293

40

3

19:25

2:11

7

1:15:32

2:01

5

57:26

2:36:37

5

27

Chris Angellatta

371

43

5

22:20

3:54

3

1:12:53

2:05

3

55:24

2:36:39

6

39

Dustin Owens

297

42

1

16:28

1:55

11

1:24:18

2:00

4

55:52

2:40:33

7

45

Joe Wulf

285

42

9

25:29

2:42

5

1:13:55

1:29

7

1:00:22

2:43:59

8

47

mike miller

318

43

10

26:03

1:56

6

1:14:02

1:38

9

1:02:22

2:46:03

9

51

Ariel Acuna

290

40

8

25:10

1:09

8

1:15:59

1:45

10

1:05:48

2:49:53

10

54

Douglas Gladman

276

41

11

28:11

2:13

10

1:17:49

1:11

8

1:00:46

2:50:13

11

76

Sean Sloan

267

43

6

23:15

1:46

9

1:17:38

1:01

11

1:27:46

3:11:28

 

Male 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

3

robert Sparks

259

47

1

19:36

1:01

1

1:08:14

0:52

1

45:40

2:15:24

2

7

Matthew Kappers

292

48

3

22:22

1:57

3

1:11:58

1:03

2

45:55

2:23:17

3

17

Jim Migoski

305

45

5

23:33

1:46

5

1:16:06

0:58

3

50:04

2:32:30

4

20

Jon Fausey

319

47

6

24:27

2:12

2

1:09:44

1:33

5

55:22

2:33:20

5

23

Ken Dickerman

273

47

2

21:36

2:24

4

1:14:09

1:06

4

55:04

2:34:21

6

52

Jeff Stauch

336

49

4

22:54

4:22

7

1:22:50

3:25

7

56:24

2:49:58

7

63

David Thompson

337

46

7

28:41

1:51

6

1:21:08

1:11

8

1:04:12

2:57:05

8

67

Randy Kelsey-Knapp

264

46

8

30:18

3:09

9

1:30:26

1:44

6

55:56

3:01:35

9

78

David Clifford

720

48

9

31:11

4:00

8

1:29:38

2:10

9

1:10:01

3:17:02

 

Male 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

10

Douglas Hart

277

52

 

21:14 

 4:16

 

1:10:34 

 2:11

48:09

2:26:23

2

13

Stuart Hamilton

302

53

5

26:02

2:08

1

1:09:24

1:19

1

52:13

2:31:07

3

32

Daniel Thompson

315

52

9

27:41

3:29

4

1:13:41

1:32

2

52:29

2:38:54

4

34

Christopher Housley

294

54

1

23:20

3:14

2

1:11:34

1:40

6

59:30

2:39:19

5

38

Scott Timms

316

50

4

25:20

1:52

6

1:16:38

1:41

3

54:59

2:40:33

6

40

Rob Myatt

307

51

2

23:44

1:49

8

1:18:00

1:27

4

56:06

2:41:07

7

42

David Evans

309

50

6

26:06

1:38

5

1:15:43

1:17

5

58:39

2:43:25

8

49

Jeff Greene

312

54

3

24:55

2:07

7

1:16:57

1:50

7

1:01:55

2:47:45

9

53

Bob Hendershot

535

53

7

26:49

2:03

3

1:13:30

0:48

8

1:07:00

2:50:12

10

71

Timothy Riazzi

332

52

8

26:50

1:59

10

1:28:32

1:02

9

1:07:55

3:06:19

11

73

Mark Kapp

340

52

10

28:32

3:04

9

1:25:26

1:39

10

1:08:04

3:06:46

 

Male 55 to 59

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

35

Bill Nostadt

296

55

1

19:34

1:49

1

1:18:01

1:31

1

58:36

2:39:33

2

57

Robert Hickey

320

56

4

31:48

1:41

2

1:18:41

0:56

2

58:41

2:51:48

3

59

Daniel Nelson

330

55

3

25:20

3:05

3

1:21:19

1:36

3

1:01:50

2:53:12

4

68

Ed Jespersen

339

55

2

22:13

6:33

4

1:21:22

8:15

4

1:04:39

3:03:03

 

Male 60 to 64

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

29

John Walters

299

60

1

20:04

3:49

1

1:14:31

1:19

2

57:36

2:37:21

2

30

Gordon Shaffer

298

60

2

26:34

1:55

2

1:15:32

1:54

1

51:23

2:37:21

 

Female 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

64

Maria Hulgin

303

22

1

19:47

2:02

1

1:30:09

1:29

1

1:06:25

2:59:55

2

85

Crystal Goecke

348

22

2

23:29

2:39

2

2:12:13

1:13

2

1:41:51

4:21:28

 

Female 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

25

Desteny Allen

248

29

1

20:20

2:24

1

1:14:23

1:51

1

57:31

2:36:30

 

Female 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

14

Kim Zimmer

287

32

3

22:35

1:56

5

1:18:59

1:20

1

46:30

2:31:22

2

18

Erin Sykes

308

30

2

21:00

1:42

4

1:18:43

1:19

2

49:49

2:32:36

3

21

Andrea Perry

712

30

1

19:31

1:44

2

1:16:24

2:13

3

54:10

2:34:05

4

37

Kelly Garland

265

33

5

26:15

1:59

1

1:14:30

1:07

4

56:06

2:40:00

5

77

Katie Slanker

351

32

4

24:28

3:17

3

1:18:27

3:19

6

1:22:07

3:11:40

6

81

Kimberly Bays

323

34

7

31:00

6:34

6

1:37:06

4:17

5

1:04:45

3:23:44

7

86

Mary Eaton

364

30

6

27:17

5:46

7

2:07:49

11:55

7

3:35:02

6:27:52

 

Female 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

33

Jennifer Perrault

280

37

1

22:31

1:16

1

1:17:33

0:56

1

56:36

2:38:54

2

58

Natalie Adams

300

35

2

26:55

2:04

2

1:24:23

1:17

2

57:12

2:51:52

3

66

Shelley Thompson

338

37

4

28:18

3:01

3

1:28:34

1:57

3

59:27

3:01:19

4

74

Kristine McGilvray

342

37

6

33:20

2:06

4

1:28:39

1:55

4

1:02:00

3:08:01

5

82

Kelli Bartlett

355

36

3

27:27

2:24

6

1:45:51

1:21

5

1:10:09

3:27:14

6

83

Brenda Howell

249

38

5

28:29

2:37

5

1:43:34

1:25

6

1:17:59

3:34:07

 

Female 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

6

Melissa Adam

260

40

1

22:36

1:00

1

1:11:28

0:44

1

47:06

2:22:55

2

70

Angie Currier

326

43

2

22:42

3:01

3

1:36:21

3:21

2

1:00:27

3:05:54

3

79

Adele Wright

343

42

3

27:34

1:59

2

1:34:30

1:23

3

1:11:39

3:17:07

 

Female 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

48

Colleen Perry

322

45

2

22:49

2:13

1

1:21:32

1:53

1

58:36

2:47:05

2

55

Amy Manley

304

47

3

24:32

0:47

2

1:22:26

0:53

2

1:02:16

2:50:56

3

69

Jennifer Mastruserio

360

47

4

26:16

2:30

3

1:29:25

1:49

3

1:03:40

3:03:43

4

75

Tricia Yacovone

362

48

5

27:18

1:43

4

1:32:58

2:18

4

1:05:20

3:09:39

5

80

Debbie McBroom

346

49

1

22:46

3:23

5

1:36:23

4:00

5

1:16:41

3:23:15

 

Female 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

44

Karen Cormier

291

52

2

26:17

2:20

1

1:16:45

1:31

1

56:53

2:43:48

2

62

Jill Gregory

329

50

1

23:49

1:28

2

1:23:51

1:16

2

1:04:09

2:54:35

 

Female 55 to 59

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

43

Sally Sligar

314

56

1

23:18

1:45

1

1:21:20

1:45

1

55:33

2:43:43

 

Mini Tri Elite Open

Male 39 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Sean Williams

363

29

2

18:50

0:53

1

1:02:48

0:41

1

42:07

2:05:21

 

Mini Tri Elite Master

Male 40 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Shannon Kurek

7

43

1

17:07

0:55

1

59:11

0:32

1

41:14

1:59:01

2

2

Graeme Henderson

255

47

2

18:27

1:02

2

1:02:09

1:11

3

43:50

2:06:42

3

3

Michael Boone

270

44

4

19:23

1:04

3

1:03:43

0:55

2

43:02

2:08:09

4

4

Ryan Glaze

262

40

3

19:14

1:43

4

1:08:41

0:48

4

45:30

2:15:58

5

6

John Sachs

2

45

5

27:15

0:55

5

1:19:36

1:14

5

1:01:55

2:50:58

 

Female 40 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

5

Michelle Kitze

295

46

1

19:56

1:24

1

1:09:09

0:55

1

48:34

2:20:00

 

Mini Tri Grandmaster

Male 50 and over

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

1

P.J. Arling

253

52

2

16:48

1:16

1

1:01:29

0:59

1

40:54

2:01:28

2

2

Edward Bachman

256

56

1

16:34

1:25

2

1:01:59

1:01

2

46:59

2:08:01

3

3

Roy Youngmann

286

57

3

22:11

2:00

3

1:09:04

0:56

3

1:11:37

2:45:50

 

Mini Tri Clydes XL1

Male 40 and over

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Andrew Hundley

263

45

1

21:17

1:21

1

1:06:19

1:08

1

48:55

2:19:01

 

Mini Tri Clydes XL2

Male 39 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

2

Adam Scott

310

37

1

23:33

1:52

1

1:15:00

2:05

1

55:50

2:38:22

2

9

Daniel Lough

349

38

2

54:46

2:25

2

1:36:17

1:57

2

1:09:24

3:44:51

 

Male 40 and over

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Trevor Miller

306

42

1

18:59

1:32

2

1:11:01

0:47

1

49:33

2:21:54

2

3

Stephen Roach

281

42

2

20:04

1:30

1

1:10:46

1:17

5

1:09:13

2:42:52

3

4

Jim Couzins

344

43

4

24:33

2:33

3

1:17:53

1:49

2

1:02:29

2:49:18

4

5

Michael Callahan

324

42

3

23:10

2:54

4

1:18:45

1:39

3

1:03:35

2:50:05

5

6

matt morrison

350

43

6

27:13

2:40

6

1:24:35

1:21

4

1:04:17

3:00:06

6

7

Carl Roberts

333

43

5

25:41

2:31

7

1:26:26

3:37

7

1:25:33

3:23:50

7

8

Robert Edmiston Jr.

347

52

8

47:57

1:59

5

1:21:52

1:31

6

1:13:03

3:26:23

8

10

Neil Martin

358

54

7

32:59

4:41

8

1:49:28

2:58

8

1:39:17

4:09:27

 

Mini Tri Clydes XL3

Male 39 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

3

Scott Kaiser

359

37

1

23:57

2:52

1

1:27:19

2:48

1

1:53:52

3:50:51

 

Male 40 and over

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Mike Manley

321

49

1

24:23

1:40

1

1:23:36

1:39

1

1:08:16

2:59:35

2

2

Walter Evans

345

47

2

28:33

3:54

2

1:39:08

1:34

2

1:19:05

3:32:16

 

Mini Tri Mountain Bike

Male 0-99

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Jeremy Martin

341

22

 

 

 

 

 

 

1

3:20:50

3:20:50

 

Mini Tri Male Team

Male 0-99

 

Overall

 

------- -------

------- -------

------- -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Don LeMelle

539

54

1

17:53

1:02

1

1:23:22

2:56

1

1:16:37

3:01:52

 

Mini Tri Female Team

Female 0-99

 

Overall

 

------- -------

------- -------

------- -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Dawn Vishey

240

49

1

21:25

0:36

1

1:21:21

0:33

1

53:07

2:37:03