Deer Creek Fall Challenge

Age Group Results

September 23, 2012


HFP Racing HFP Racing

Sprint Triathlon Age Group

Male 14 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 43 Cam Harsch 45 14 1 15:39 1:35 1 41:47 1:02 1 26:15 1:26:19
 

Male 15 to 19

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 5 Matthew Marquardt 63 15 1 11:56 0:57 1 39:08 0:42 1 18:33 1:11:18
 

Male 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Zach Aust 11 23 1 12:41 1:00 1 32:30 0:31 2 18:57 1:05:41
2 4 Dustin Kaufman 57 23 4 13:43 1:52 2 34:46 0:51 1 18:54 1:10:09
3 16 Philip Minutolo 68 24 3 13:40 2:10 3 37:11 1:04 4 23:01 1:17:08
4 37 Jarred Bowman 15 23 6 19:37 2:11 4 37:46 2:00 3 22:52 1:24:28
5 66 Michael Van De Wyngaerde 103 24 5 19:28 2:59 5 43:34 0:42 6 27:45 1:34:29
6 68 Gregory Craig 23 24 2 13:25 3:22 6 51:13 1:01 5 25:55 1:34:58
 

Male 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 Bryan Morosky 70 27 1 12:55 2:01 2 36:01 0:30 1 18:39 1:10:09
2 11 michael whitaker 109 29 3 14:55 1:34 1 35:30 1:09 2 21:05 1:14:15
3 24 Vincent Castrigano 21 25 2 13:06 2:05 5 42:27 0:36 3 22:54 1:21:11
4 38 Ryan Dalrymple 25 28 4 15:08 2:22 4 41:36 1:46 4 24:02 1:24:57
5 41 Alex Holtmeier 52 25 6 20:13 1:55 3 37:42 1:30 5 24:10 1:25:32
6 53 Nick Ziepfel 113 27 5 15:52 2:32 6 42:51 1:20 6 28:02 1:30:39
 

Male 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 7 Kyle McCray 378 30 2 13:36 1:26 1 34:43 0:40 5 22:42 1:13:09
2 9 Nick Harvey 47 30 3 13:47 2:01 2 36:15 0:59 1 21:05 1:14:09
3 26 Brian Aubert 10 34 7 16:02 2:01 5 40:13 1:05 3 22:06 1:21:29
4 31 Brandon Barlow 12 30 4 14:23 1:34 4 38:54 1:02 8 26:51 1:22:47
5 32 Brad Hollingsworth 51 33 5 14:41 3:11 6 40:57 2:04 2 22:01 1:22:56
6 34 Andrew Daniels 488 30 1 10:05 1:42 10 45:57 1:35 6 24:06 1:23:26
7 35 David Mishler 69 34 6 16:01 1:39 3 38:03 1:00 9 26:57 1:23:42
8 46 Jeremy Huber 54 31 10 18:49 2:35 7 41:32 1:37 4 22:25 1:26:59
9 50 Benjamin Grabow 43 31 8 16:07 2:51 9 43:01 0:59 7 26:01 1:29:01
10 69 Matt E. Wenger 106 32 11 20:11 2:36 8 42:39 1:10 11 28:23 1:35:01
11 72 MIchael Gelm 40 34 9 17:26 3:46 11 47:30 1:51 10 27:03 1:37:38
 

Male 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 17 Brian Huxtable 55 39 1 13:32 1:44 2 38:07 0:58 1 23:09 1:17:32
2 51 James Shultz 92 35 2 16:23 5:19 1 37:42 1:44 4 28:55 1:30:05
3 57 David Hohl 358 35 3 16:27 3:17 4 42:11 0:49 3 28:49 1:31:35
4 58 Thomas Cantrell 19 37 4 23:42 2:17 3 38:11 2:11 2 25:38 1:32:01
 

Male 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 6 joshua otstot 76 41 3 14:03 1:31 1 35:17 0:47 2 20:18 1:11:57
2 8 Doug Haines 44 42 1 13:02 1:11 2 36:02 1:05 4 22:40 1:14:01
3 10 Dan Malec-Kosak 61 41 2 13:02 0:52 4 36:17 1:08 5 22:53 1:14:13
4 13 Robert Ekin 31 41 4 14:17 1:42 3 36:10 1:42 3 21:28 1:15:22
5 14 Greg Yoakam 112 40 5 14:29 1:44 8 38:57 1:02 1 19:42 1:15:55
6 22 paul siegferth jr. 93 44 8 15:23 1:57 7 38:27 1:03 6 23:31 1:20:23
7 23 Yakov Sobolev 95 44 6 14:39 2:40 5 36:38 1:56 7 25:10 1:21:04
8 28 William Whitlatch III 110 42 7 15:17 2:16 6 37:26 1:47 8 25:21 1:22:10
9 73 Andrew Jorgensen 493 40 9 17:40 2:35 10 46:47 2:05 9 28:45 1:37:54
10 80 Rob Dix 27 43 10 21:48 5:48 9 40:08 2:21 10 32:30 1:42:36
 

Male 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Jeff Staten 96 49 1 13:07 2:03 1 34:48 1:11 1 18:32 1:09:44
2 19 Thomas Bartman 13 45 2 14:18 2:05 2 37:18 1:27 3 24:01 1:19:10
3 36 Scott Goertemiller 202 48 5 19:03 1:35 5 42:32 1:32 2 19:30 1:24:14
4 44 Joe Ferdelman 34 46 3 16:02 3:05 3 38:48 1:43 5 26:46 1:26:26
5 47 Brent Dube 29 49 4 16:46 3:13 4 40:50 1:36 4 25:14 1:27:41
 

Male 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 12 Kevin Larson 60 53 2 13:00 1:55 3 37:50 0:42 1 20:47 1:14:17
2 15 William Benson 482 51 1 12:29 1:39 1 35:25 1:25 5 25:16 1:16:16
3 18 Joe Shafer 90 53 3 13:47 1:23 2 36:16 1:18 4 24:46 1:17:32
4 27 Timothy Norman 73 52 4 13:56 3:22 5 39:24 1:38 2 23:25 1:21:46
5 45 W.R. Whistler 108 53 5 17:24 4:10 4 39:01 1:51 3 23:59 1:26:27
6 70 Mark Pierce 80 54 6 18:27 4:48 6 45:32 0:54 6 26:09 1:35:51
 

Male 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 21 Edward Wheeler 107 58 1 13:50 0:49 1 39:08 0:53 2 25:32 1:20:14
2 48 Steve Phillips 79 55 4 18:42 1:48 2 40:14 0:50 3 26:30 1:28:06
3 59 Stephen Geary 38 59 3 15:53 2:36 3 41:42 0:56 5 31:28 1:32:38
4 62 David Tomashewski 101 56 2 14:37 3:54 4 43:08 1:04 4 30:55 1:33:40
5 64 michael walls 104 58 5 20:44 2:33 5 44:04 2:12 1 24:26 1:34:02
 

Male 60 to 64

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 33 Tim Mehlman 65 60 1 15:14 2:29 1 37:25 0:55 1 26:54 1:22:59
2 76 Jim Cladias 22 62 2 18:39 2:46 2 39:04 2:40 2 35:46 1:38:57
 

Male 70 to 74

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 84 Gary Rhodes 85 72 1 18:54 3:15 1 47:33 1:15 1 36:46 1:47:45
 

Female 15 to 19

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 65 Mercedes Mansfield 62 16 1 16:29 2:37 2 49:23 0:35 1 25:00 1:34:08
2 74 Kristen Gattoni 37 19 2 16:50 2:37 1 46:25 1:17 3 31:14 1:38:25
3 86 Taylor Weaver 105 16 3 22:03 2:19 3 51:59 1:06 2 31:05 1:48:34
 

Female 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 39 Jennifer Honerlaw 53 23 5 1:01:08   1 40:18   2 25:46 1:25:13
2 40 Lindsey Steinbeck 97 22 1 15:37 1:35 2 42:02 1:15 1 24:43 1:25:15
3 79 Katherine Hirotsu 50 24 2 19:49 2:19 3 47:30 1:00 3 30:57 1:41:36
4 90 Melanie Worek 111 23 3 22:46 2:26 4 52:32 0:35 5 32:27 1:50:48
5 92 Whitnie Carter 20 22 4 24:06 2:54 5 56:02 1:17 4 32:18 1:56:38
 

Female 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 20 Sarah Mutter 71 27 1 13:44 1:54 2 40:40 1:02 1 22:32 1:19:54
2 42 Laura Temming 99 26 3 17:47 3:09 1 40:18 0:37 2 24:26 1:26:19
3 60 Amy Post 81 29 2 16:28 2:31 3 45:24 1:42 3 27:03 1:33:10
4 75 Rachel Ramsey 84 25 4 18:53 3:43 4 45:42 0:48 5 29:23 1:38:30
5 83 Sarah Harvey 46 28 5 18:57 3:42 5 51:04 1:03 6 31:04 1:45:52
6 91 Tyann Hijma 49 26 6 22:03 3:00 6 55:46 1:18 4 29:15 1:51:24
 

Female 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 77 Katherine Ivan 56 30 1 17:21 4:17 1 48:57 0:46 1 28:26 1:39:49
2 85 Amanda Sample 88 32 2 19:18 3:35 2 52:59 2:49 2 29:09 1:47:52
3 88 Megan Brill 16 33 3 20:08 1:03 4 57:22 1:05 3 29:38 1:49:17
4 94 Megan Ekleberry 491 33 4 28:42 5:21 3 54:50 1:32 4 32:13 2:02:40
 

Female 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 30 Kimberly Schubeck 89 38 1 16:24 1:32 1 38:31 1:33 1 24:40 1:22:43
2 61 Megan Decker 26 36 3 18:35 2:44 2 43:16 1:28 3 27:11 1:33:16
3 63 Leslee Pfaff 77 38 2 17:06 4:31 3 44:52 1:52 2 25:29 1:33:52
4 82 Suzanne James 216 39 4 19:18 2:53 4 48:05 2:35 5 32:37 1:45:30
5 87 Adrienne Custer 24 38 5 20:57 4:40 5 50:39 1:28 4 30:56 1:48:42
 

Female 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 49 Julie Osoteo 75 40 1 13:09 3:04 2 43:00 1:22 3 27:50 1:28:27
2 55 darlene reid 8 40 2 16:40 2:17 4 44:39 2:08 1 25:01 1:30:46
3 56 Ozlem Alper-Ekin 9 41 4 18:23 1:58 1 42:50 0:49 2 27:27 1:31:29
4 67 Traci Schommer 471 42 3 17:22 2:10 3 43:12 1:58 4 30:02 1:34:46
5 93 Terri Osborne 74 41 6 20:46 3:25 5 58:57 1:18 5 35:05 1:59:33
6 95 Kristin Tierney 100 40 5 20:02 5:10 6 1:07:51 3:38 6 44:39 2:21:21
 

Female 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 29 Patsy Knopf 58 45 1 13:22 2:07 1 41:37 1:01 1 24:20 1:22:29
2 54 Rosanne Lair 59 48 3 17:29 1:53 2 42:51 1:34 2 26:55 1:30:44
3 78 Margie Gitzinger 41 47 4 17:58 3:09 4 48:19 1:27 3 30:12 1:41:08
4 81 Lesley Fraley 36 47 5 20:47 2:07 3 46:39 1:42 4 31:42 1:43:00
5 89 Becky Sittason 94 45 2 16:37 2:32 5 52:37 2:14 5 36:18 1:50:20
 

Female 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 25 Joy Salberg 87 51 1 15:39 2:13 1 37:19 1:45 1 24:14 1:21:12
 

Female 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 71 Heather Geary 39 56 1 18:46 3:17 1 45:27 1:26 1 28:01 1:36:58
2 96 Kathleen Putman 82 55 2 36:24 3:56 2 1:51:07 5:01 2 2:12:32 4:49:01
 

Female 60 to 64

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 52 Cassandra McGuire 64 62 1 15:47 2:57 1 41:52 2:08 1 27:23 1:30:09
 

Sprint Triathlon Grandmaster

Male 50 and over

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 James Aust 3 55 1 12:59 0:54 1 32:08 0:45 1 19:46 1:06:34
2 2 Don Cain 1 52 2 13:03 1:16 2 33:13 0:50 2 20:40 1:09:04
 

Female 50 and over

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 Tracy DiSabato-Aust 5 53 1 12:45 1:22 1 36:30 0:42 1 20:58 1:12:20
 

Sprint Triathlon Cyldes XL1

Male 39 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Charles Gelm 124 37 1 13:23 3:12 2 41:12 1:20 1 23:21 1:22:30
2 2 Greg Peck 125 36 2 19:45 3:14 1 39:42 0:59 2 27:16 1:30:58
 

Sprint Triathlon Clydes XL2

Male 39 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Brian Wahl 133 39 1 12:15 2:55 2 43:32 1:10 3 28:06 1:28:00
2 3 Kenny Keslar 128 30 3 16:41 1:36 1 41:31 1:34 4 31:20 1:32:44
3 5 Alfred Smith II 131 32 5 17:43 4:47 5 47:22 1:19 1 26:04 1:37:16
4 6 William Stobart 132 39 4 17:29 1:45 6 53:19 1:00 2 26:12 1:39:47
5 7 Jesse Claypool 127 32 2 15:06 3:03 4 45:33 2:45 6 33:41 1:40:10
6 8 Ethan Nkana 72 29 6 35:11 3:37 3 44:07 2:39 5 32:18 1:57:53
 

Male 40 and over

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Stephen Roach 130 42 1 14:31 1:28 1 37:32 1:31 1 28:04 1:23:08
2 4 Lawrence Korb 465 42             2 1:34:00 1:34:00
 

Sprint Triathlon Clydes XL3

Male 39 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 sean mcafee 475 38 1 13:25 2:36 2 43:17 0:59 2 32:06 1:32:25
2 2 Eric Wagner 137 38 2 18:04 3:25 1 42:24 1:25 1 31:19 1:36:39
 

Male 40 and over

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 Mark Browning 135 48 1 19:12 3:43 3 47:03 0:56 1 27:04 1:38:00
2 4 Rob Brannan 134 48 3 22:05 3:49 2 46:57 1:44 2 39:18 1:53:56
3 5 Jeff Meade 288 40 4 1:16:37   4 48:05   3 41:37 1:54:33
4 6 Jerry Timko 136 50 2 21:41 5:17 1 45:25 3:32 4 44:03 2:00:00
 

Sprint Triathlon Athena

Female 39 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Jessica Foster 121 35 1 14:26 2:14 1 42:56 1:02 1 28:09 1:28:50
2 2 Alexandria Fair 120 22 2 17:31 2:37 2 47:06 0:59 2 32:00 1:40:15
3 4 Kimberly Weberg 480 31 3 18:02 4:05 4 49:09 2:03 3 33:24 1:46:46
4 5 Mellissa Brown 118 23 5 19:51 2:27 3 48:07 1:55 4 38:19 1:50:41
5 6 Julie Anderson 116 36 4 19:26 3:29 5 1:06:26 1:55 5 45:47 2:17:05
 

Female 40 and over

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 Susan Donley 119 43 1 17:46 1:57 1 45:28 1:49 1 34:49 1:41:50
 

Sprint Triathlon Mountain Bike

Female 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Megan Graham 138 36 1 17:45 2:35 1 52:53 0:57 1 28:36 1:42:47
 

Sprint Triathlon Male Team

Male 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Derek DeCola 142 14 1 16:39 0:41 1 47:38 0:28 1 19:02 1:24:31
 

Sprint Triathlon Coed Team

Female 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Amy Walters 141 39 1 17:57 0:54 1 47:29 0:40 1 28:05 1:35:07