Deer Creek Fall Challenge

Age Group Results

September 23, 2012


HFP Racing HFP Racing

Mini Tri Age Group

Male 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 8 Michael Brombosz 189 20 2 14:37 1:48 1 1:13:16 0:56 1 47:26 2:18:06
2 40 Kenyon Grand 203 21 1 12:10 3:07 2 1:21:32 1:35 2 1:05:15 2:43:41
 

Male 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 27 Dan Melcher 468 28 1 15:24 1:16 2 1:24:26 1:50 2 51:10 2:34:08
2 46 Josh Newbury 237 29 2 15:26 2:05 3 1:26:16 2:21 3 1:00:27 2:46:38
3 53 Paul Sushereba 259 25 3 20:36 2:15 1 1:16:15 1:22 4 1:10:54 2:51:24
4 68 Jason Grenell 204 25 5 2:31:55   4 2:11:02   1 47:20 3:17:25
 

Male 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Adam Kuncel 248 30 2 12:13 1:40 1 1:03:59 0:54 2 45:57 2:04:44
2 4 Chris Wasik 261 32 1 12:11 2:03 2 1:11:56 0:57 1 41:01 2:08:09
3 5 Kris Read 243 30     13:51       5 2:01:01 2:14:52
4 51 Eric Cole 273 30 4 1:54:05   3 1:29:26   3 58:15 2:50:21
5 58 Jesse Eckleberry 492 30 3 22:15 2:40 4 1:30:22 3:09 4 59:40 2:58:08
 

Male 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Jim Marcero 228 37 3 13:13 1:20 1 1:04:03 0:43 1 41:06 2:00:27
2 10 Brian Bohl 495 39 4 13:41 5:29 3 1:12:48 2:19 2 44:57 2:19:16
3 12 Paul Kilroy 218 39 5 13:43 3:03 2 1:11:40 1:07 8 53:15 2:22:50
4 22 Ben Cotton 192 36 1 12:10 2:53 8 1:24:59 1:52 3 48:23 2:30:19
5 25 Matt Fransen 201 36 6 14:38 3:12 6 1:23:29 1:54 4 50:00 2:33:15
6 26 Kevin Doll 194 35 9 15:17 2:32 5 1:22:13 1:14 6 52:37 2:33:55
7 28 Will Carlin 191 38 2 13:02 2:33 4 1:16:58 1:06 9 1:00:58 2:34:39
8 31 David Roe 246 35 8 15:10 3:16 9 1:25:31 1:45 5 50:18 2:36:01
9 32 Jonathan Rich 245 35 7 15:00 3:10 7 1:23:45 1:32 7 53:08 2:36:36
10 55 Michael Nelson 236 37 10 17:53 3:20 10 1:26:24 2:44 10 1:03:20 2:53:44
 

Male 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 Joshua Alderman 185 41 1 12:47 1:05 1 1:09:41 1:30 2 42:15 2:07:20
2 6 Tim McCarthy 231 44 4 13:49 3:37 2 1:10:31 0:41 4 47:20 2:16:00
3 7 Scott Linek 225 41 9 15:40 2:39 3 1:13:36 1:13 3 43:49 2:16:58
4 14 Richard Holmes 213 40 2 12:58 2:22 7 1:15:10 1:35 7 53:42 2:25:49
5 17 Gary Foskey 200 41 7 14:57 2:57 6 1:14:27 1:24 6 52:54 2:26:42
6 21 Alton Alexander 186 40 6 14:20 2:29 5 1:14:27 1:03 9 57:44 2:30:05
7 24 Gregor Ivanschits 215 44 3 13:16 3:08 8 1:16:36 2:09 10 57:47 2:32:57
8 29 David Mann 227 42 10 16:14 4:18 4 1:14:08 1:21 12 58:40 2:34:43
9 30 Phil Fleshour 199 44 8 15:32 4:13 10 1:18:26 1:05 8 56:09 2:35:26
10 34 Theodore Carlin 190 42 12 16:27 3:20 9 1:16:54 2:09 13 59:34 2:38:26
11 36 Chuck Scarlett 250 44 11 16:20 3:06 11 1:20:07 1:25 11 58:12 2:39:12
12 41 Scott Passias 239 43 13 18:21 4:45 14 1:26:33 1:51 5 52:22 2:43:54
13 43 Joseph Randazzo 242 42 16 1:51:41   13 1:26:20 54:13 1 0:53 2:44:31
14 47 Mike Gross 205 42 5 14:15 4:20 12 1:21:50 2:22 15 1:04:18 2:47:07
15 52 Dan Milam 233 41 14 18:30 3:32 15 1:26:43 1:28 14 1:00:25 2:50:41
16 65 David Donahoe 195 41 15 20:47 3:42 16 1:32:10 2:35 16 1:08:53 3:08:10
 

Male 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 11 DNF Kriege 220 45 3 14:27 1:39 3 1:14:00 2:01 1 48:17 2:20:25
2 15 Jeff Endicott 484 45 8 17:35 2:25 2 1:13:42 0:47 2 51:25 2:25:56
3 16 Gene Thomas 260 45 5 14:58 2:10 1 1:13:27 0:58 4 54:33 2:26:08
4 20 Jon Fausey 197 47 4 14:46 3:32 4 1:14:22 1:42 5 54:39 2:29:02
5 23 Kent Wellington 263 47 1 13:00 3:15 6 1:21:47 1:54 3 51:35 2:31:34
6 33 Daniel Cahill 470 46 7 15:48 2:37 5 1:21:33 1:13 7 56:16 2:37:29
7 38 Tim Vereb 411 45 6 15:15 2:37 8 1:25:27 1:17 6 56:09 2:40:48
8 45 Dan Fleshour 198 46 2 14:22 2:58 7 1:25:07 1:33 9 1:02:14 2:46:16
9 57 Mark Scott 255 49 9 17:58 3:49 9 1:35:47 2:52 8 57:24 2:57:53
 

Male 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 13 Jim Reynolds 244 54 2 16:08 2:00 1 1:13:21 1:06 1 51:59 2:24:37
2 19 Mark Gross 206 54 1 15:34 2:24 3 1:14:22 1:04 2 54:11 2:27:36
3 42 robert kelley 217 50 3 16:29 1:43 2 1:14:19 1:16 3 1:10:15 2:44:04
 

Male 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 70 Robert Krone 221 59 1 18:32 7:26 1 1:45:37 3:44 1 1:08:36 3:23:57
 

Male 60 to 64

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 63 bill lowery 226 63 1 19:38 2:55 1 1:30:58 2:29 1 1:06:41 3:02:44
 

Female 15 to 19

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 66 Samantha Hemmelgarn 210 18 1 16:46 2:18 1 1:30:56 1:09 1 1:22:03 3:13:14
 

Female 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 59 Emma Moody 235 23 1 18:09 4:02 1 1:27:22 1:26 3 1:08:35 2:59:35
2 61 Jackie Lewis 223 24 2 22:19 3:01 2 1:31:51 3:06 1 1:01:03 3:01:21
3 64 Jessi Schaaf 251 20 3 2:02:09   3 1:39:02   2 1:05:17 3:05:24
 

Female 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 60 Sara Weis 262 28 2 18:08 3:58 2 1:33:53 2:49 1 1:01:16 3:00:05
2 67 Katie Rowell 247 29 4 27:20 3:26 1 1:33:41 2:22 2 1:09:54 3:16:44
3 69 Christina Kurowicki 222 26 3 18:51 3:54 4 1:41:32 2:24 3 1:13:41 3:20:25
4 71 Kacie Davis 193 28 1 17:30 2:29 3 1:40:35 2:17 4 1:21:09 3:24:02
 

Female 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 35 Jennifer Sargent 249 32 3 19:05 6:12 2 1:19:36 3:13 1 50:57 2:39:05
2 39 Courtney Harman 207 31 2 17:23 2:35 1 1:18:48 1:17 3 1:01:54 2:41:59
3 62 Colleen Nihiser 238 33 1 13:26 3:40 3 1:42:19 2:11 2 59:54 3:01:32
 

Female 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 37 Melanie Kopp 219 37 1 14:59 2:45 1 1:27:03 1:04 1 53:45 2:39:38
 

Female 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 9 Melissa Adam 184 40 2 15:04 1:29 1 1:12:51 0:53 1 47:46 2:18:06
2 18 Julie Shea-Gordon 257 41 1 12:19 2:14 2 1:17:17 1:00 2 54:07 2:26:59
3 44 Angela Hogan 212 40 4 18:45 2:58 3 1:22:31 1:31 3 1:00:05 2:45:53
4 50 Kate Giller 474 43 3 15:33 2:38 4 1:27:58 1:42 4 1:01:39 2:49:32
 

Female 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 49 Valarie Barbour 187 49 2 21:36 1:32:18     2:08 1 52:30 2:48:34
2 54 Megan Schrantz 254 46 1 17:07 4:17 1 1:33:23 2:08 2 55:24 2:52:20
 

Female 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 48 Maureen Heintz 209 52 2 21:24 9:28 1 1:14:38 5:14 1 57:22 2:48:09
2 56 Ann Streza 258 51 1 17:07 2:43 2 1:28:27 1:38 2 1:06:23 2:56:21
 

Female 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 72 cheryl basil 188 56 1 28:53 2:40 1 1:48:04 3:00 1 1:17:40 3:40:20
 

Mini Tri Elite Open

Male 39 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Timothy Sample 299 33 1 15:07 3:15 1 1:29:12 1:37 1 54:57 2:44:10
 

Mini Tri Elite Master

Male 40 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Shannon Kurek 7 43 1 12:09 1:20 1 1:02:15 0:38 2 43:21 1:59:46
2 2 Michael Boone 295 44 2 13:18 1:29 2 1:04:37 0:55 3 44:17 2:04:37
3 3 Brian Singstock 298 45 3 13:55 2:38 3 1:10:09 1:03 1 42:58 2:10:44
 

Mini Tri Grandmaster

Male 50 and over

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 PJ Arling 293 52 1 12:11 1:47 1 1:04:16 1:06 1 42:06 2:01:29
 

Female 50 and over

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Robyn Williams 466 53 1 12:25 2:09 1 1:12:08 1:34 1 51:03 2:19:22
 

Mini Tri Clydes XL1

Male 39 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Shawn Williamson 278 38 2 15:22 3:05 1 1:09:31 1:46 2 49:06 2:18:51
2 2 Joshua Kugler 275 39 1 13:29 1:08 2 1:13:18 0:36 4 52:22 2:20:54
3 3 Nathan Jamison 274 25 3 16:49 1:59 4 1:15:20 1:12 3 49:43 2:25:05
4 5 Matthew Shideler 277 20 4 32:24 4:41 3 1:14:16 1:38 1 43:20 2:36:22
 

Male 40 and over

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 4 Tim Mills 276 48 2 18:49 3:13 2 1:18:32 1:38 1 48:37 2:30:50
2 6 aaron talmage 126 42 1 14:21 2:10 1 1:16:39 1:36 2 1:02:34 2:37:22
 

Mini Tri Clydes XL2

Male 39 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Jon Lovett 282 39 1 15:17 1:11 1 1:13:02 0:49 1 53:35 2:23:56
 

Male 40 and over

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Joe Hysong 214 51 3 15:50 1:07 1 1:13:18 1:18 1 54:37 2:26:13
2 3 Ken Moore 283 43 2 15:20 4:05 2 1:17:31 1:31 3 57:53 2:36:23
3 4 Chris Hayes 281 47 1 14:32 2:44 3 1:22:16 1:44 2 57:12 2:38:30
4 5 Scott Friedman 280 41 4 16:49 4:32 4 1:24:50 2:44 4 1:10:28 2:59:24
5 6 Glenn Fischer 279 46 5 19:51 3:59 5 1:32:13 2:53 5 1:24:53 3:23:52
 

Mini Tri Clydes XL3

Male 39 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Michael Gallagher 284 23 3 1:33:05   1 1:13:46   1 1:06:33 2:38:35
2 4 Mike Styer 438 38 2 16:55 2:29 2 1:29:29 1:02 2 1:09:14 2:59:11
3 8 Scott Kaiser 286 37 1 15:19 4:39 3 1:34:23 2:31 3 1:56:16 3:53:10
 

Male 40 and over

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 DONALD RICE 289 46 2 17:09 2:10 1 1:24:48 2:06 1 1:00:04 2:46:19
2 3 Todd Gerbers 285 43 3 19:14 3:09 2 1:25:39 1:57 2 1:04:16 2:54:16
3 5 seth zaremba 292 41 5 1:53:13   3 1:25:57   3 1:12:21 3:03:08
4 6 Dave Waitkus 291 55 4 19:55 2:00 4 1:26:04 1:56 5 1:13:59 3:03:55
5 7 rick strater 290 57 1 16:54 3:10 5 1:37:04 2:35 4 1:12:37 3:12:22
 

Mini Tri Athena

Female 39 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Kriss Brien 269 31 1 17:42 2:12 1 1:30:55 1:47 1 1:00:55 2:53:33
2 2 Jennifer Sutton 272 34 2 20:17 4:26 2 1:42:46 1:58 2 1:21:43 3:31:12
3 3 Natalie Cook 270 24 3 23:24 6:39 4 1:59:02 4:14 3 1:37:14 4:10:35
4 4 Emily Cook 271 30 4 24:29 5:34 3 1:58:59 4:16 4 1:37:15 4:10:35
 

Mini Tri Male Team

Male 0-99

  Overall   ------- ------- ------- ------- ------- ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Team Taylor Schaeffer 494 1 21:19 2:26 1 1:39:37 0:46 1 56:26 3:00:36
 

Mini Tri Female Team

Female 0-99

  Overall   ------- ------- ------- ------- ------- ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Heather Hill 183 30 1 14:30 0:43 1 1:20:34 0:30 1 1:04:47 2:41:07