Deer Creek Fall Challenge

Age Group Results

September 23, 2012


HFP Racing HFP Racing


Half Tri Age Group

Male 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

4

Jake Custer

485

24

2

27:19

2:06

1

2:31:48

1:34

1

1:40:51

4:43:41

2

15

Andrew Suckarieh

405

24

5

30:32

2:10

3

2:44:02

2:22

2

1:42:05

5:01:13

3

26

Tyler Barchek

326

22

1

25:06

3:27

5

2:47:23

1:36

3

2:01:35

5:19:09

4

39

Ben Hemmelgarn

354

21

3

28:58

2:46

2

2:38:11

1:37

4

2:17:43

5:29:17

5

77

Adam Messina

380

21

4

29:49

4:35

4

2:46:48

2:40

5

3:11:08

6:35:04

 

Male 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

5

jason zangmeister

420

26

3

27:27

1:36

5

2:43:41

0:38

1

1:31:25

4:44:49

2

7

Clint Aikins

323

26

1

24:18

1:12

2

2:38:10

1:23

3

1:43:48

4:48:53

3

9

John Kensek

367

29

6

28:31

2:00

3

2:38:55

1:55

4

1:44:00

4:55:22

4

12

Timothy Gribble

346

25

2

26:11

1:24

1

2:30:41

1:41

6

1:58:40

4:58:39

5

18

Philip Webb

414

27

4

27:27

1:51

6

2:52:10

1:39

2

1:39:25

5:02:33

6

28

Jordan Benner

330

25

7

28:58

2:49

4

2:43:22

1:14

7

2:04:16

5:20:40

7

30

Froilan Bernardo

331

26

5

27:57

4:51

7

3:00:02

1:21

5

1:47:11

5:21:24

 

Male 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Steve Savage

478

32

4

27:31

1:29

1

2:27:23

1:27

1

1:34:57

4:32:50

2

3

Matthew Tranquilli

479

33

1

24:33

2:05

2

2:35:34

0:53

2

1:37:14

4:40:21

3

11

Timothy Bernardo

332

32

3

25:47

1:38

4

2:46:31

1:58

3

1:40:29

4:56:25

4

22

Brian Geary

343

33

2

25:20

4:45

8

2:50:26

2:29

4

1:48:35

5:11:37

5

23

Jonathan Harding

350

34

11

36:59

2:30

3

2:39:24

1:16

5

1:54:32

5:14:43

6

27

Brent Black

333

30

5

28:24

2:46

5

2:46:51

2:10

6

1:59:24

5:19:37

7

45

Shawn Green

345

32

6

28:25

2:04

7

2:50:09

3:34

7

2:12:31

5:36:45

8

62

Lars Mattgard

377

34

9

32:40

3:29

9

2:58:07

2:12

9

2:20:04

5:56:32

9

70

Tim Krueger

369

34

10

35:19

3:21

10

3:06:48

2:24

8

2:18:45

6:06:40

10

82

Rick Woodring

416

33

8

31:05

6:12

11

3:26:58

2:45

10

2:49:40

6:56:41

 

Male 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

2

W. David Arnold

325

35

2

24:51

3:05

1

2:25:18

1:28

1

1:42:52

4:37:36

2

19

matthew schaeffer

392

39

4

28:27

3:35

2

2:32:44

3:21

2

1:54:38

5:02:47

3

21

Robert Dieckman

337

36

8

3:14:43

 

4

2:41:14

 

3

1:55:46

5:08:34

4

24

Jay Sutton

406

39

1

22:57

2:00

3

2:34:52

1:44

9

2:15:28

5:17:03

5

32

Eric Mahaffey

376

37

9

3:20:36

 

6

2:50:38

 

6

2:02:23

5:21:56

6

37

Kevin Lingg

374

37

5

32:07

4:36

7

2:51:25

3:06

4

1:56:18

5:27:34

7

46

Keenan Riordan

389

39

10

34:14

2:31 

71

3:00:52

 1:54

50

2:00:03

5:36:53

8

49

Todd Robenson

390

38

6

32:13

6:30

5

2:45:03

5:00

7

2:09:23

5:38:11

9

53

Cory Lee

372

38

3

28:04

3:53

8

2:58:23

2:24

8

2:09:43

5:42:30

10

74

Steven Poast

386

39

7

32:36

5:27

10

3:02:12

2:51

10

2:29:01

6:12:09

 

Male 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

13

Michael Kaufman

366

41

6

30:11

3:03

1

2:30:10

1:02

1

1:54:52

4:59:21

2

33

Daniel Smith

400

44

2

24:31

3:20

3

2:44:01

1:00

7

2:10:11

5:23:04

3

34

Samuel Howard

361

40

1

23:35

5:06

2

2:35:57

7:39

8

2:12:15

5:24:33

4

41

David Willison

415

44

10

33:04

3:41

4

2:54:22

2:11

2

1:57:45

5:31:05

5

47

Matt Schirtzinger

483

42

3

25:46

2:12

9

3:04:05

2:08

5

2:02:50

5:37:03

6

48

Rick Swaro

407

42

7

31:17

6:31

5

2:58:10

3:33

3

1:57:51

5:37:25

7

52

Daniel Gorner

344

42

9

32:17

4:31

7

2:59:59

4:35

4

2:00:33

5:41:56

8

61

Mike Hulme

363

42

5

30:03

3:22

6

2:59:43

3:56

9

2:18:53

5:56:01

9

66

Rod Steensma

487

43

8

31:22

5:48

8

3:00:14

2:19

10

2:20:38

6:00:24

10

73

Allen Tripp

409

43

4

26:47

5:11

11

3:26:11

4:26

6

2:06:17

6:08:53

11

76

Rod Steensma

404

43

 

 

39:16

10

3:15:41

 

11

2:24:37

6:19:34

 

Male 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

6

Ken Parks

382

49

7

31:13

4:06

1

2:35:47

1:44

1

1:32:08

4:45:00

2

25

David Kerr

477

46

1

24:04

2:02

3

2:55:19

1:45

2

1:54:08

5:17:19

3

31

Gennadiy Baturin

327

45

6

29:06

2:07

2

2:49:36

1:28

4

1:59:24

5:21:43

4

43

Robin Grioni

348

45

3

26:18

2:19

4

2:57:37

1:51

5

2:03:58

5:32:04

5

44

Michael Schlund

393

48

4

27:35

4:10

6

3:00:14

2:37

3

1:58:31

5:33:09

6

55

Charles Angell

324

45

8

32:23

1:57

8

3:04:05

1:15

6

2:05:50

5:45:32

7

57

Kevin Kusner

371

47

5

28:54

3:25

5

2:59:45

2:43

8

2:11:56

5:46:46

8

63

Tom Sikora

398

45

9

34:07

4:02

9

3:08:28

1:50

7

2:10:49

5:59:18

9

68

LARRY HAYNOR

352

47

2

25:56

5:01

7

3:03:34

3:53

9

2:25:39

6:04:06

 

Male 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

8

john zangmeister

419

54

1

28:30

1:53

1

2:33:32

0:42

2

1:49:30

4:54:09

2

10

Jerry Swartzel

408

52

4

30:05

2:34

3

2:36:38

1:22

1

1:45:35

4:56:16

3

16

J E F F ESHELMAN

340

54

3

29:12

2:06

4

2:37:07

1:22

4

1:52:02

5:01:51

4

20

Raymond Schommer

394

53

5

32:47

1:59

2

2:35:36

1:23

5

1:53:02

5:04:48

5

38

Paul Heintz

353

53

7

33:44

4:09

6

2:56:43

1:56

3

1:51:23

5:27:56

6

42

Thomas Hale

349

52

2

29:09

2:22

5

2:52:04

1:58

7

2:05:39

5:31:15

7

59

Tim Smith

399

51

8

33:56

2:21

8

3:13:49

1:02

6

1:57:39

5:48:50

8

72

Steve Eroskey

339

54

6

33:31

5:08

7

3:02:36

3:51

8

2:22:10

6:07:17

 

Male 55 to 59

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

17

mike lies

373

59

2

31:46

3:34

2

2:42:27

1:16

1

1:42:49

5:01:55

2

36

James Jung

364

57

1

26:55

4:27

3

2:49:11

4:01

2

2:02:20

5:26:57

3

54

David Benner

329

58

3

36:03

2:49

1

2:27:59

2:23

3

2:34:19

5:43:35

4

81

jim passias

383

58

4

39:12

3:35

4

3:20:48

3:52

4

2:45:29

6:52:58

 

Male 60 to 64

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

35

Gordon Shaffer

397

60

4

37:38

3:20

1

2:47:25

1:29

1

1:55:55

5:25:48

2

51

Don Yohman

418

61

3

34:49

5:42

2

2:51:31

2:59

2

2:04:41

5:39:43

3

67

John Walters

413

60

1

32:06

4:43

4

3:04:39

3:30

3

2:16:22

6:01:22

4

75

Fritz Hoefer

356

62

2

34:00

6:25

3

2:52:19

3:51

4

2:37:24

6:14:01

 

Female 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

14

Ashley Buxton

335

21

2

29:32

2:49

1

2:40:52

1:00

1

1:45:34

4:59:50

2

56

Simone Hernendez

355

22

1

24:54

2:49

2

3:04:02

2:38

2

2:12:12

5:46:38

 

Female 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

69

Sarah Hughes

362

27

1

30:01

4:38

1

3:27:34

3:23

1

2:00:50

6:06:29

 

Female 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

29

Christie Petersen

385

34

2

30:51

4:49

1

2:51:33

2:05

1

1:51:52

5:21:12

2

50

Kim Zimmer

421

32

3

32:39

2:39

3

3:05:40

2:06

2

1:56:20

5:39:25

3

58

Kelly Kreel

368

34

1

25:07

2:52

2

2:53:03

3:18

3

2:24:19

5:48:40

4

80

Kimberly Bays

328

34

4

33:50

8:04

4

3:35:32

4:57

4

2:30:15

6:52:41

5

84

Kami J Maddocks

375

33

5

34:26

3:51

5

3:54:50

2:55

5

2:38:55

7:15:00

 

Female 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

40

Jessica Reed

388

36

3

29:59

4:40

2

3:12:38

1:07

1

1:41:32

5:29:57

2

64

Kathryn Sellen

396

39

2

27:41

3:34

1

3:09:40

2:04

4

2:17:04

6:00:04

3

65

Alice Hohl

359

36

4

31:45

3:31

3

3:14:42

1:41

3

2:08:26

6:00:07

4

71

RONDEL SPIRES

402

36

1

24:47

5:09

4

3:26:08

4:29

2

2:06:17

6:06:53

5

78

Jenni Hoops

360

35

5

34:26

4:12

5

3:35:26

2:48

5

2:21:06

6:38:00

 

Female 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

60

laurie kamerer

486

40

1

33:53

3:53

1

3:25:06

2:21

1

1:48:51

5:54:07

 

Female 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

79

Brenda Scott

395

47

1

48:55

6:15

1

3:18:40

 

1

2:29:04

6:42:56

 

Female 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

83

Karen Hawkes

351

52

1

47:15

4:14

1

3:23:48

5:44

1

2:49:49

7:10:52

 

Half Tri Elite Open

Male 39 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Sean Williams

444

29

1

27:44

1:07

1

2:24:19

1:22

1

1:45:45

4:40:19

 

Female 39 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

2

Laurissa Dalrymple

442

30

1

23:46

2:03

1

2:46:33

1:08

1

1:30:42

4:44:14

 

Half Tri Elite Master

Male 40 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Andy Lowe

443

41

1

24:40

2:13

2

2:21:25

1:19

1

1:32:00

4:21:38

2

2

Matt Shade

440

40

2

25:10

1:28

1

2:16:19

0:51

2

1:40:10

4:24:01

 

Half Tri Grandmaster

Female 50 and over

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

1

CHERYL CHANEY

439

50

1

29:32

3:07

1

2:35:47

1:48

1

1:55:14

5:05:31

 

Half Tri Clydes XL1

Male 40 and over

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Matthew Brady

426

52

1

25:27

4:19

1

2:52:34

3:21

1

2:06:44

5:32:27

 

Half Tri Clydes XL2

Male 39 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

2

paul krone

430

26

1

22:02

3:11

3

2:47:27

3:14

1

1:58:02

5:13:59

2

3

christopher seeley

434

39

5

30:18

3:12

1

2:40:03

0:53

4

2:17:23

5:31:52

3

4

Michael Shawgo

435

34

3

30:11

3:25

2

2:46:20

2:26

3

2:15:29

5:37:53

4

5

Daniel Weberg

436

30

4

30:17

3:34

5

3:12:04

1:49

2

2:01:27

5:49:13

5

7

Samuel Freidet

429

28

6

33:52

4:06

4

3:01:54

3:15

6

2:31:19

6:14:27

6

9

Matthew Schreiber

433

32

7

36:13

1:42

7

3:40:23

1:55

5

2:20:40

6:40:55

7

10

Bruce Fahrer

428

35

2

27:14

3:29

6

3:16:03

4:04

7

2:55:43

6:46:35

 

Male 40 and over

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Todd McIntyre

431

48

1

30:36

1:50

1

2:35:09

1:11

1

1:36:37

4:45:25

2

6

Jay Meyer

432

53

2

33:48

4:44

2

2:59:41

3:12

2

2:21:34

6:03:02

3

8

Michael Callahan

427

42

3

34:24

5:43

3

3:18:22

5:00

3

2:35:20

6:38:51

 

Half Tri Clydes XL3

Male 40 and over

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

1

steve sibert

437

46

1

32:12

2:08

1

2:58:51

2:11

1

2:39:26

6:14:50