Caesar Creek Triathlon and Duathlon

Age Group Results

July 15, 2012


HFP Racing

Olympic Triathlon - Age Group

Female 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 42 Laura Matacia 374 21 3 26:11 129 1:15:27         1 48:05 2:28:49
2 70 Haley Fitzpatrick 394 20 1 21:29 13 1:50 2 1:19:04 52 1:20 2 53:01 2:36:47
3 114 Andrea Rae Wolf 420 22 2 25:59 52 2:02 3 1:28:41 89 1:38 3 1:02:34 3:00:55
 

Female 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 30 Lisa Helmstetter 298 25 1 24:08 31 1:52 1 1:10:15     1 48:37 2:24:52
2 74 Kelley Potter 329 29 2 25:49 50 1:53 2 1:18:42 62 1:29 2 50:51 2:38:46
3 109 Heather Sczech 423 28 4 41:35 118 1:44 4 1:30:15 111 1:29 3 43:14 2:58:19
4 113 Meaghan Keville 454 28 3 30:31 95 2:08 3 1:32:19 105 1:45 4 54:08 3:00:52
 

Female 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 79 Katja Gist 417 32 1 20:38 9 1:57 1 1:24:10 66 1:23 1 51:59 2:40:09
2 91 Allison Stevie 391 33 2 24:39 57 3:51 3 1:22:21 83 1:32 2 55:34 2:47:59
3 99 Jessica MacKey 401 34 3 25:41 47 1:51 2 1:22:11 78 1:46 3 59:32 2:51:03
4 128 Cara Adams 306 34 4 29:17 85 2:21 4 1:23:24 88 2:30 4 1:13:03 3:10:36
 

Female 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 37 Gabrielle McBride 300 37 1 22:50 18 1:25 2 1:11:30 25 1:06 1 49:56 2:26:48
2 40 Lisa Wilber 515 37 5 25:57 127 1:15:04         2 48:34 2:28:08
3 66 Christin Bohrofen 349 35 2 24:17 36 1:54 3 1:12:52     3 56:56 2:36:00
4 98 Jill Bos 360 37 6 26:42 62 2:21 5 1:19:09 72 1:35 4 1:00:40 2:50:29
5 103 Tara Stamper 369 39 4 25:44 53 2:24 6 1:22:00 80 1:43 5 1:00:40 2:52:33
6 120 Tricia Haas 336 38 7 32:48 109 3:04 7 1:23:23 95 2:44 6 1:03:02 3:05:04
DQ DQ Anna Rooney 335 35 3 24:53 45 2:24 1 36:57 1 2:06 DQ --- ---
 

Female 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 35 Melissa Adam 311 40 2 27:18 56 1:12 2 1:09:39 35 0:52 1 46:25 2:25:28
2 83 Paula Stewart 437 41 1 23:37 38 2:41 1 1:09:13     2 1:07:16 2:42:48
3 110 Judith Stutes 599 40 4 30:44 91 1:41 3 1:27:39 93 0:49 3 58:20 2:59:15
4 125 Ann Marenick 398 44 5 33:38 112 4:16 5 1:29:56 108 1:53 4 57:39 3:07:23
5 134 Lara Schuett 340 41 3 29:15 104 5:10 4 1:31:37 107 2:56 5 1:09:17 3:18:17
 

Female 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 32 Barbara Scanlon 448 47 2 27:08 61 1:41 1 1:08:45 32 0:57 1 46:46 2:25:18
2 97 Kristy Mescher 352 46 1 26:50 65 2:25 2 1:18:40 71 1:19 2 1:00:50 2:50:05
3 121 Michelle Stewart 346 47 5 33:31 108 1:41 3 1:23:15 92 1:31 3 1:06:05 3:06:05
4 124 Catherine Perhala 500 46 4 33:15 105 1:26 5 1:29:30 103 1:57 4 1:00:21 3:06:31
5 129 Deborah Mercado 313 46 6 39:17 135 1:29:05         5 1:04:31 3:11:16
6 130 Cheryl Griffin 412 49 3 31:28 100 2:30 4 1:26:15 96 1:59 6 1:11:53 3:14:07
 

Female 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 25 Joan Cameron 446 52 1 23:17 24 1:55 1 1:12:03 29 0:55 1 45:47 2:23:59
2 75 Mary Owensby 435 50 2 27:52 68 1:35 2 1:17:22 63 1:12 2 51:01 2:39:05
3 92 Cynthia Register 347 52 3 27:57 71 1:48 3 1:19:00 73 1:18 3 57:57 2:48:03
4 133 Denise Gross 433 54 4 33:41 106 1:28 4 1:25:50 97 1:41 4 1:14:56 3:17:38
 

Female 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 78 Ruth Kohstall 342 58 2 30:08 83 1:23 1 1:15:53 70 1:20 1 51:10 2:39:55
2 102 Nancy Budde 345 55 1 27:25 69 2:04 2 1:27:17 91 2:29 2 53:04 2:52:21
 

Male 15 to 19

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 45 Scott Gayfield 339 15 1 20:20 2 1:22 1 1:18:49 43 0:56 1 49:49 2:31:17
2 84 Ben Cloughessy 357 17 2 21:56 14 1:35 2 1:22:22 61 1:22 2 56:05 2:43:23
3 115 Logan Binder 316 17 3 36:47 116 3:14 3 1:51:32 112 1:17 3 29:15 3:02:07
 

Male 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 28 Ross Meininger 438 21 1 20:26 3 1:31 1 1:12:32 21 1:24 1 48:46 2:24:41
2 47 Kit James 320 21 3 24:59 39 1:19 3 1:13:38 41 1:06 2 51:10 2:32:14
3 49 Andy Garlock 467 23 2 20:30 4 1:28 2 1:16:25 36 1:08 3 53:07 2:32:40
4 65 Bryan Esser 406 23 4 30:26 131 1:13:42         4 53:21 2:35:40
 

Male 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Steven Waters 295 28 1 20:41 1 0:49 1 1:00:21 2 0:53 1 38:56 2:01:43
2 20 Jordan Benner 322 25 5 24:01     3 1:07:00     2 50:37 2:21:40
3 22 Ryan Edler 431 26 6 24:22 124 1:09:28         3 49:56 2:22:44
4 26 Philip Webb 389 27 3 23:33 23 1:35 5 1:12:31 33 1:12 4 45:22 2:24:15
5 52 Chris Waters 399 27 8 29:27 87 2:35 8 1:10:22 53 1:42 5 48:58 2:33:06
6 54 Daniel Carpenter 365 26 7 26:28 64 2:45 7 1:10:50 44 1:32 6 51:44 2:33:21
7 67 Clint Lehman 466 25 11 30:19 93 2:08 10 1:14:49 69 1:13 7 47:41 2:36:12
8 71 Robert Schock 520 27 9 29:40 84 1:52 6 1:08:19 42 1:28 8 55:54 2:37:15
9 82 Patrick Putnam 382 27 2 22:22 26 3:15 9 1:17:49 55 1:52 9 57:15 2:42:35
10 85 Sean Stallo 358 29 12 36:12 114 2:21 12 1:13:55 85 1:59 10 51:46 2:46:15
11 89 Curtis Bailey 368 28 10 30:05 94 2:31 11 1:17:52 81 1:47 11 55:17 2:47:34
DNF DNF Jason Vinson 367 28 4 24:00 29 1:47 2 58:35          
 

Male 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 13 Franklin Baker 309 33 4 23:19 22 1:34 3 1:08:43 18 1:24 1 44:49 2:19:52
2 15 Brad Deaton 470 31 5 23:32 34 2:35 2 1:06:34 13 1:09 2 46:32 2:20:23
3 18 Jon Salisbury 409 33 1 21:01 5 1:11 1 1:05:21 6 1:19 3 52:09 2:21:02
4 23 David Nelles 455 30 10 28:55 79 1:52 7 1:09:54 46 1:21 4 40:50 2:22:54
5 31 Kris Read 290 30 2 21:03 6 1:13 4 1:11:54     5 50:45 2:24:56
6 33 Todd Willke 436 34 3 21:46 15 1:48 6 1:13:07 31 1:41 6 47:02 2:25:27
7 36 Eric Rodefeld 461 31 8 26:40 125 1:11:18         7 50:15 2:26:33
8 50 Brian Geary 432 33 6 24:28 51 3:28 8 1:13:55 51 1:50 8 49:17 2:33:00
9 73 Tim Sample 425 33 9 28:33 132 1:17:50         9 53:29 2:38:20
10 107 Mark McDonald 653 30 12 42:44 120 2:38 12 1:11:17 90 2:17 10 55:42 2:54:39
11 111 Douglas Hogue 407 31 7 25:27 48 2:09 10 1:18:35 65 1:56 11 1:12:01 3:00:10
12 118 Jason Sadler 363 30 11 28:59 81 2:03 11 1:23:05 86 1:03 12 1:09:02 3:04:14
 

Male 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 3 Christopher Woolley 445 38 4 22:44 17 1:17 2 1:01:44 5 1:02 1 44:29 2:11:19
2 8 Troy Kyle 451 37 1 20:50 121 1:09:12         2 47:27 2:16:32
3 9 Sean Blomquist 283 37 3 22:44 16 1:13 4 1:06:02 9 1:09 3 46:04 2:17:13
4 11 Kelly Perrault 373 39 8 24:35 122 1:07:20         4 46:36 2:17:40
5 12 Joel Anders 400 36 6 23:51 123 1:09:25         5 46:12 2:18:29
6 19 Tim Goldsmid 301 38 11 26:36 60 2:03 9 1:05:10 20 1:31 6 45:49 2:21:10
7 21 Jim Murphy Jr 632 38 2 22:13 12 1:02 6 1:08:59 12 1:02 7 49:10 2:22:28
8 27 Christopher Hicks 402 37 7 24:23 33 1:40 8 1:06:48 14 1:08 8 50:23 2:24:25
9 41 Roy Miller 396 37 10 25:33 41 1:11 10 1:08:13 23 1:18 9 52:27 2:28:43
10 44 Thomas Rhone 312 37 5 23:48 27 1:51 11 1:12:44 38 1:32 10 50:05 2:30:01
11 48 Damien Lass 296 35 14 27:22 128 1:14:00         11 52:23 2:32:25
12 53 Austin Sharp 463 36 16 27:39 73 2:17 15 1:12:27 48 0:50 12 50:05 2:33:19
13 59 Josh Wells 471 36 12 26:58 66 2:21 14 1:12:17 47 1:14 13 51:03 2:33:56
14 62 Keenan Riordan 315 39 9 25:00 37 1:18 13 1:14:24 45 1:17 14 52:31 2:34:31
15 76 Brian Pfeiffer 444 35 19 29:53 89 2:24 21 1:18:18 79 1:14 15 47:13 2:39:05
16 81 Daniel Noguera 411 35 17 28:50 77 1:36 16 1:14:26 57 1:10 16 55:06 2:41:09
17 86 Matt Ambos 422 36 21 31:48 107 3:23 20 1:14:38 75 1:07 17 55:28 2:46:26
18 88 Michael Nelson 441 37 18 29:26 82 2:02 19 1:17:29 74 1:58 18 56:32 2:47:29
19 95 Lincoln Chung 449 36 15 27:29     18 1:18:33     19 1:03:42 2:49:46
20 101 Michael Busken 348 35 23 101 34:03     87 1:25:18 20 54:35 2:52:05
21 104 Sean Savage 299 35 13 27:12 72 2:39 17 1:15:16 59 1:34 21 1:05:54 2:52:38
22 106 William McVey 474 39 22 32:18 103 1:59 22 1:17:42 84 1:37 22 1:00:26 2:54:04
23 119 Jeromy Applegate 414 35 20 31:07 99 2:45 23 1:27:23 100 2:39 23 1:00:29 3:04:25
 

Male 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 2 Edward Walker 331 43 2 22:13 11 1:00 1 59:30 3 0:46 1 41:33 2:05:04
2 4 Kevin Dobson 325 40 3 23:00 19 1:16 3 1:04:41 7 0:51 2 42:28 2:12:17
3 5 Duane Titus 319 40 11 26:40 54 1:40 2 1:00:35 8 1:01 3 42:22 2:12:20
4 10 Peter Adam 307 44 4 23:13 20 1:18 4 1:05:50 10 0:51 4 46:22 2:17:36
5 16 Mike Harper 439 43 1 20:32 7 1:43 5 1:09:43     5 48:28 2:20:29
6 46 Tim Seay 378 43 14 29:29 78 1:04 8 1:08:12 37 1:06 6 52:21 2:32:13
7 55 Ken Beech 330 41 5 23:28 25 1:55 6 1:08:40 17 0:56 7 58:30 2:33:31
8 58 Steve Perry 434 41 13 27:46 75 2:16 9 1:09:11 40 1:13 8 53:27 2:33:55
9 60 Clint Morley 440 42 6 24:59 42 1:46 7 1:08:11 22 1:14 9 57:46 2:33:58
10 69 David Shahady 636 41 12 27:25 76 2:42 11 1:14:42 58 1:19 10 50:35 2:36:46
11 72 David Sferrella 476 44 7 25:03 43 1:56 10 1:16:56 54 1:15 11 52:52 2:38:04
12 77 Chris Wones 333 43 15 30:05 90 2:17 13 1:12:49 60 1:33 12 52:43 2:39:28
13 87 Jon Lundin 397 44 9 26:08 70 3:30 15 1:21:28 82 1:11 13 54:12 2:46:32
14 94 Miguel Marcano 427 40 10 26:40 55 1:48 12 1:16:24     14 1:03:43 2:48:36
15 96 Douglas Gladman 469 41 16 31:07 97 2:19 14 1:16:07 76 1:24 15 58:54 2:49:53
16 127 Joe Woods 351 42 8 25:26 63 3:43 16 1:32:54 101 1:56 16 1:05:15 3:09:16
17 131 Chris Vogt 326 40 17 33:33 113 4:33 17 1:27:46 106 1:30 17 1:06:46 3:14:10
18 132 Mark Loftin 413 44 18 37:33 117 2:40 18 1:28:43 109 0:57 18 1:04:32 3:14:26
 

Male 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 6 Jaret Johnson 289 45 1 21:55 10 0:59 1 1:01:27 4 1:08 1 48:09 2:13:40
2 17 Robert Sparks 303 47 4 24:36 28 1:09 2 1:07:48 16 0:58 2 46:17 2:20:50
3 24 David Cartmell 477 48 7 25:18 49 2:20 3 1:08:17 26 1:08 3 46:53 2:23:59
4 29 Keith Bearden 403 47 5 25:09 44 1:57 5 1:10:19 34 1:34 4 45:48 2:24:48
5 34 Matthew Kappers 297 48 9 25:37 126 1:13:35         5 47:25 2:25:27
6 39 Arnold Zucker 305 46 2 23:57 40 2:46 8 1:11:47 39 1:32 6 47:26 2:27:30
7 43 Jeff Eicher 310 47 3 24:20 30 1:34 4 1:11:10 30 1:10 7 50:49 2:29:05
8 61 Gene Thomas 404 45 6 25:16     7 1:12:45     8 56:13 2:34:15
9 63 Jeffrey June 475 46 12 28:56 74 1:03 9 1:11:47 49 1:31 9 51:49 2:35:07
10 64 Ulrich Boeing 338 45 11 27:40 67 1:42 10 1:12:47 50 1:26 10 52:00 2:35:36
11 80 Myles Quick 359 49 14 33:10 110 3:00 15 1:28:13 104 1:53 11 34:20 2:40:38
12 100 Geoffrey Magley 464 46 13 30:54 96 2:11 12 1:13:41 67 1:34 12 1:03:17 2:51:39
13 108 Garry Phimister 354 48 8 25:21 133 1:23:34         13 1:08:28 2:55:00
14 116 Rich Newell 364 45 15 35:41 115 3:04 14 1:22:26 99 2:38 14 59:11 3:03:03
15 123 Gregory Scott Saunders 421 46 10 27:19 88 4:55 13 1:25:42 94 3:02 15 1:05:25 3:06:26
 

Male 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 7 Laurent Rouand 518 50 3 24:09 32 1:54 1 1:04:29 11 1:14 1 44:29 2:16:18
2 14 Jerry Swartzel Jr. 294 52 6 27:53 59 0:44 2 1:04:41 15 0:56 2 46:01 2:20:17
3 38 Ray Schommer 408 53 4 26:04 46 1:21 3 1:06:21 19 1:23 3 52:00 2:27:11
4 56 Bob Ausdenmoore 304 54 2 22:54 21 1:47 4 1:11:49 28 1:34 4 55:27 2:33:34
5 57 Sean McGrory 317 51 8 31:09 130 1:11:53         5 52:11 2:33:53
6 90 David Evans 428 50 7 30:13 86 1:36 7 1:14:48 64 1:29 6 59:34 2:47:42
7 93 Tim Carter 356 53 10 33:57 111 2:56 8 1:12:54 77 1:39 7 56:58 2:48:26
8 105 George Rendell 291 50 1 22:41 35 3:26 6 1:17:30 56 2:21 8 1:08:00 2:54:01
9 112 Scott Tritt 654 51 11 41:43 119 1:40 10 1:17:34 98 1:50 9 57:32 3:00:20
10 117 David Pendergraft 334 50 5 26:56 134 1:27:56         10 1:10:13 3:03:35
11 135 Tim Riazzi 381 52 9 31:50 102 2:18 11 1:34:10 110 3:07 11 1:14:19 3:25:47
 

Male 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 51 Edward Wheeler 20 58 1 21:27 8 0:56 1 1:13:28 24 0:58 1 56:12 2:33:04
2 68 David Benner 321 58 5 31:15 98 2:15 2 1:02:41 27 1:49 2 58:44 2:36:45
3 122 Rob Lyons 405 58 3 26:44 58 1:49 3 1:18:31 68 1:25 3 1:17:41 3:06:12
4 126 Ed Jespersen 380 55 2 26:08 92 6:18 4 1:23:01 102 9:53 4 1:03:32 3:08:53
DNF DNF Mike Lies 341 59 4 29:17 80 1:37              
 

Olympic Triathlon - Elite Open

Male

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Ed Alyanak 442 33 2 19:53 2 1:06 1 59:20 1 0:49 1 42:30 2:03:41
2 2 Vant Lammers 384 24 3 20:11 5 1:03:07         2 42:39 2:05:07
3 3 Eric Turner 375 28 1 18:12 1 0:53 2 1:02:55     3 48:14 2:10:16
4 4 Joseph Czabaranek 429 27 6 24:13 4 3:46 5 1:02:45 2 1:20 4 38:29 2:10:35
5 5 Brandon Behymer 324 18 4 21:32 6 1:11:43         5 42:09 2:13:45
6 6 Justin Kassnel 318 25 7 26:20 3 1:12 7 1:05:10 3 0:50 6 41:33 2:15:07
7 7 Steve Savage 328 32 5 23:42     4 1:03:53     7 48:12 2:15:48
 

Olympic Triathlon - Elite Mast

Male

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Dan Payton 308 41 1 21:07 1 1:25 1 56:54     1 41:16 2:00:43
2 2 Brian Singstock 456 45 3 22:16 2 1:06 2 1:03:02     2 42:23 2:08:50
3 3 Jim Joyce 415 50 2 21:56 3 2:11 3 1:11:12 1 1:19 3 49:36 2:26:17
 

Olympic Triathlon - Grand Mast

Male

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 P.j. Arling 314 52 1 19:54 1 1:27 1 1:00:34 1 1:08 1 42:33 2:05:38
2 2 Mark Reynolds 344 53 2 20:47 2 1:15 2 1:03:51 2 1:10 2 45:23 2:12:27
3 3 Tim Bowman 284 57 4 29:52 4 1:50 4 1:08:11 4 1:37 3 1:03:04 2:44:35
4 4 Roy Youngmann 393 57 3 26:13 3 2:10 3 1:10:16 3 1:26 4 1:14:57 2:55:04
 

Olympic Triathlon - Clydes XL1

0 - 39

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Chad Lockard 366 34 1 26:53 2 1:15 1 1:06:05 2 1:04 1 45:11 2:20:30
 

40 +

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 2 Michael Bos 361 43 1 20:04 1 1:49 1 1:09:47 1 1:51 1 57:29 2:31:02
DNF DNF Scott Walston 447 48 2 26:16 3 1:55 2 1:17:02 3 1:05      
 

Olympic Triathlon - Clydes XL2

0 - 39

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 2 Matt Ridgway 372 37 1 22:52 2 1:05 1 1:09:15 2 1:09 1 50:13 2:24:37
2 4 Christopher Seeley 293 39 2 26:37 4 2:24 2 1:06:21 3 0:58 2 53:42 2:30:04
3 5 Trent Shroyer 350 29 4 30:53 6 1:58 4 1:17:17 6 1:13 3 58:33 2:49:56
4 6 Nicholas Clemens 452 28 3 28:01 5 2:23 3 1:12:08 5 1:53 4 1:15:01 2:59:27
 

40 +

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Tom Gerstle 327 45 1 22:10 1 1:31 1 1:08:14 1 0:57 1 51:35 2:24:29
2 3 Claude Durham 386 43 2 25:54 3 2:36 2 1:07:35 4 1:08 2 52:43 2:29:58
3 7 Edgar Cantillo 426 40 3 26:58 7 1:26:17         3 1:22:25 3:13:26
 

Olympic Triathlon - Clydes XL3

0 - 39

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Adam Sczech 302 30 2 36:20 6 1:36 1 1:03:33 2 1:03 1 51:36 2:34:10
2 3 Jonathan Snyder 388 37 1 22:54 1 3:48 2 1:20:27 3 2:04 2 1:02:33 2:51:46
3 8 Matthew Lindsey 353 26                 3 3:22:41 3:22:41
 

40 +

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 2 Stephen Vianello 343 41 1 25:07 2 3:49 2 1:11:59 1 1:36 1 55:31 2:38:05
2 4 John Rodgers 514 56 5 4 33:34     4 1:26:06 2 1:16:34 3:13:47
3 5 Steve Sibert 383 46 3 34:13 5 1:46 3 1:21:22 5 1:11 3 1:16:46 3:15:20
4 6 Larry Cheng 285 50 2 27:33 3 4:44 4 1:28:14 6 3:05 4 1:12:53 3:16:31
5 7 Dave Waitkus 362 55 4 35:44 7 2:24 5 1:26:27 7 2:09 5 1:15:31 3:22:16
 

Olympic Triathlon - Athena

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Michele Durham 387 43 2 33:41 3 1:33:43         1 1:18:14 3:23:39
2 2 Cindy Bryant 337 58 1 32:57 1 2:09 1 1:29:26 1 2:41 2 1:17:19 3:24:34
3 3 Heather Schaffner 370 47 3 34:07 4 1:40:03         3 1:40:13 3:49:54
4 4 Leah Pittman 376 40 4 37:52 2 1:51 4 1:42:39 2 1:45 4 1:38:32 4:02:40
 

Olympic Triathlon - Male Team

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Tom McOwen 631 39 1 27:08 1 0:40 1 1:08:52 1 0:32 1 38:03 2:15:17
2 2 David High 276 39 2 32:30 2 1:17:04         2 1:07:43 2:56:29
 

Olympic Triathlon - Coed Team

  Overall   ------- Swim ------- ------- T1 ------- ------- Bike ------- ------- T2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Michael Ooten 275 26 1 30:04 1 1:37:52         1 47:31 2:54:47