TTT - Race #4 Half Iron & LS

Age Group Results

May 20, 2012


HFP Racing

LS Age Group

Female 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 6 Allison Nuovo 459 25 2 29:03 1:45 1 3:04:26 1:38 1 1:52:38 5:29:32 5:58:53
2 8 Rachel Pearson 442 25 1 24:59 1:31 2 3:09:00 0:50 2 2:03:39 5:40:00 6:08:13
 

Female 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 17 Brenna Fleener 463 32 1 24:43 3:30 1 3:29:24 2:12 1 2:02:10 6:02:00 6:30:00
2 37 Heather Douglas 485 33 4 38:15 3:26     3:56:50 2 2:17:09 6:55:40 7:25:20
3 39 Andrea Perry 499 30 3 32:07 2:56     4:04:12 3 2:21:50 7:01:07 7:31:33
4 43 Adrienne Rapp 529 34 2 29:37 2:31     3:44:22 4 2:52:29 7:09:00 7:39:40
 

Female 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 11 Kelly Bennett 448 37 1 28:10 1:34 1 3:11:50 1:28 2 2:04:33 5:47:36 6:16:00
2 16 Julie Rubin 475 39     49:51     3:49:58 1 1:20:51 6:00:41 6:22:00
3 52 Laura Woods 501 36 2 43:47 3:48     4:06:11 4 2:46:30 7:40:19 8:10:11
4 54 Metessa Brehm 521 39 3 49:14 2:31     4:24:53 3 2:32:25 7:49:04 8:19:44
 

Female 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 41 Kathy Robbins 515 42 1 25:01 3:48     3:59:41 1 2:38:00 7:06:31 7:34:20
2 51 Lisa Muhlbach 476 43 2 37:10 2:29     4:02:35 2 2:58:01 7:40:17 8:10:10
 

Female 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 19 julie bedford 454 47 1 29:45 2:54 2 3:26:38 2:04 1 2:03:17 6:04:40 6:33:04
2 32 JoAnn Kennedy 490 46 2 36:33 2:41     3:45:06 2 2:20:11 6:44:33 7:13:04
 

Female 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 46 Karen Rosinski 510 50 1 28:37 4:05     3:50:28 1 2:52:15 7:15:25 7:43:15
2 56 Brenda Knighton-Slatter 526 52 2 32:33 2:58     4:18:01 2 3:37:50 8:31:24 8:59:37
 

Female 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 38 Ann Crickard 524 55 2 35:27 2:49     3:55:17 1 2:26:20 6:59:54 7:30:49
2 48 Tanya Cady 530 59 1 33:24 4:04     4:11:51 2 2:33:14 7:22:34 7:52:41
3 55 Kitty Cole 497 59 3 40:25 2:54     4:15:16 3 2:54:58 7:53:34 8:24:15
 

Male 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 27 Daniel Antoon 477 23 1 28:04 3:47     3:38:30 2 2:21:09 6:31:31 7:00:52
2 28 Andy Chaffee 457 22 2 33:55 4:18     3:44:54 1 2:13:29 6:36:38 7:06:53
 

Male 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 14 Aram Loeb 480 28 2 32:14 6:12 1 3:25:25 1:53 1 1:53:12 5:58:58 6:29:14
2 20 Matt McClain 486 26 1 29:02       3:50:34 2 1:55:49 6:15:26 6:46:32
3 22 Jason Grenell 516 25     39:06     3:33:46 3 2:04:54 6:17:47 6:48:52
4 34 Robert Schock 469 27 5 42:13 2:11     3:36:19 4 2:26:37 6:47:22 7:18:35
5 36 Timothy Bower 517 29 3 36:16 5:28     3:42:46 6 2:27:45 6:52:17 7:23:23
6 40 Aaron Schwartz 488 25 4 38:31 4:09     3:57:10 5 2:26:39 7:06:29 7:35:24
 

Male 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 1 Chris Pickering 443 30 1 25:13 1:37     2:42:06 2 1:30:34 4:39:32 5:07:01
2 2 Zac Graham 446 30 5 30:42 2:26 1 3:06:05 1:14 1 1:25:04 5:05:32 5:34:22
3 3 Peter Finnerty 455 30 3 30:01 2:43     3:01:04 3 1:36:12 5:10:02 5:37:32
4 9 Matthew Voegele 468 31 4 30:41 1:23 2 3:08:54 1:21 5 2:01:27 5:43:49 6:12:44
5 13 Ryan Vincent 483 32 6 31:57 2:22 3 3:23:03 1:12 4 1:56:44 5:55:20 6:24:24
6 26 Nicholas Gaston 505 34 2 29:01 4:08     3:41:00 7 2:15:59 6:30:09 6:59:13
7 30 Bryson Rintala 449 31 8 36:31 3:36     3:45:40 6 2:14:47 6:40:35 7:11:31
8 35 Michael Sheppard 495 31 7 33:43 3:27     3:36:25 8 2:35:16 6:48:52 7:17:43
9 45 Tim Krueger 511 34 9 38:30 2:24     3:48:46 9 2:42:09 7:11:50 7:41:42
10 49 Timothy McDonald 466 32 10 40:46 4:43     3:59:08 10 2:47:51 7:32:31 8:03:26
 

Male 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 4 Jon Wooten 470 36 1 28:09 3:13 1 3:06:34 1:54 1 1:40:17 5:20:09 5:48:10
2 10 Kelly Perrault 453 39 4 30:55 1:04 2 3:08:05 0:49 4 2:05:57 5:46:52 6:16:21
3 15 Joel Anders 487 36 3 30:40 4:32 3 3:21:17 4:26 2 1:58:38 5:59:35 6:28:18
4 25 Michael Reed 458 38 2 30:00 2:41     3:50:09 3 2:02:19 6:25:09 6:54:39
 

Male 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 24 Scott Kijowski 506 41 2 30:03 4:29 1 3:29:05 3:07 1 2:17:45 6:24:32 6:53:52
2 31 Joseph Walter 502 43 3 34:25 3:30     3:35:39 3 2:27:03 6:40:39 7:09:29
3 33 Jon Kidd 447 42 1 22:57 9:08     3:51:04 2 2:22:28 6:45:38 7:07:22
 

Male 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 12 Doug Jones 489 48 3 35:33 2:17 1 3:21:00 3:04 1 1:49:55 5:51:51 6:21:58
2 21 Daniel Barnes 472 45 1 27:17 3:36 2 3:26:38 1:55 2 2:17:39 6:17:07 6:38:43
3 29 Steve Brown 467 45 2 32:09 2:30 3 3:26:54 2:26 3 2:35:00 6:39:02 7:09:17
4 42 Michael Kazar 527 48     46:28     3:46:34 4 2:35:29 7:08:32 7:39:45
5 57 Brian Mabee 518 48 4 38:42 5:04     4:22:32 5 3:28:18 8:34:38 8:53:29
 

Male 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 5 laurent rouaud 445 50     30:05     3:03:36 2 1:55:27 5:29:09 5:57:33
2 7 christopher stark 456 50 1 27:39 2:26     3:02:49 3 2:00:55 5:33:52 6:01:52
3 18 Suneel Apte 460 50 2 32:28 3:46     3:33:25 1 1:53:10 6:02:50 6:32:19
4 47 Daniel Thompson 514 52 4 42:21 6:17     3:51:49 4 2:38:00 7:18:29 7:49:43
5 50 Morris Wheeler 479 52 3 34:23 3:00     4:02:31 5 2:57:42 7:37:38 8:08:26
 

Male 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 23 Paul Gigliotti 461 55 1 31:48 2:04 1 3:17:24 1:54 1 2:30:09 6:23:21 6:54:10
2 44 Doug Kennedy 500 55 2 32:31 3:40     3:54:51 2 2:40:31 7:11:34 7:40:06
3 53 Daniel Bush 494 58 3 49:10 5:13     4:03:11 3 2:51:11 7:48:46 8:17:42
 

LS Elite Open

Male 39 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 1 Benjamin Meer 444 32 1 25:09 2:28     2:44:07 1 1:26:24 4:38:10 5:05:59
 

LS Clydesdale XL1

Male 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 1 Russ Meyer 493 39 3 38:07 3:23 1 3:20:19 2:20 1 2:02:41 6:06:52 6:22:55
2 2 John Kuhn 478 42 2 35:16 3:07     3:31:31 2 2:28:06 6:38:01 7:07:41
3 3 Christopher Kinsler 513 39 1 32:22 3:51     4:01:05 3 3:16:14 7:53:33 8:22:16
 

LS Clydesdale XL2

Male 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 1 Alan Boelk 509 40 1 25:48 3:20 1 3:30:45 4:39 1 2:37:05 6:41:39 7:09:09
2 2 Bruce Thoms 523 50 2 36:43 3:58     4:04:54 2 3:00:11 7:45:47 8:16:36
 

LS Clydesdale XL3

Male 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 1 Eric Garnham 519 30             2 6:58:47 6:58:47 7:30:00
2 2 Andrew Picek 522 30 1 29:36 3:20     4:26:48 1 3:27:30 8:27:16 8:56:00
 

LS Athena

Female 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 1 Jennifer Hatcher 520 44 1 37:36 2:52     4:05:13 1 2:38:21 7:24:03 7:52:35
 

LS Aquabike

Female 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 1 Paula Stewart 441 41 1 30:52 2:51 1 3:13:54 1:15     3:48:52 4:17:56
 

LS Mountainbike

Male 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 1 Matt Dombrowski 484 20     38:36     5:08:07 1 1:37:13 7:23:56 7:53:36