Vermilion Harbour Triathlon & Duathlon

Age Group Results

August 14, 2011


HFP Racing hfpracing.com/results

Olympic Triathlon - Age Group

Female 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

57

Ashlee Edgell

460

24

1

07:53

1

01:41

2

1:28:02

1

01:00

1

56:06

2:34:44

 

Female 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

18

Lisa Zabor

391

29

2

10:34

1

00:57

1

1:15:53

1

00:48

1

41:22

2:09:36

2

69

Abby Herberger

322

26

1

09:25

2

03:39

2

1:32:42

2

01:48

2

53:17

2:40:53

 

Female 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

24

Jennifer Petkovsek

361

31

1

09:22

2

02:37

1

1:15:25

2

00:48

1

44:56

2:13:09

2

46

Brandy Smith

376

32

2

10:43

3

02:39

2

1:18:57

3

00:50

2

52:08

2:25:19

3

74

Laura Hansen

317

32

3

11:22

1

01:50

3

1:31:32

4

02:54

4

57:59

2:45:38

4

78

Ellen Bitler

297

34

4

13:01

4

02:43

4

1:41:57

1

00:35

3

55:26

2:53:43

 

Female 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

71

Angela Hogan

325

39

3

11:31

1

01:10

1

1:30:30

3

01:28

2

59:11

2:43:50

2

72

Jacque Christian

304

35

2

10:29

2

02:31

2

1:34:02

1

00:51

1

56:03

2:43:58

3

80

Shannon GIlfillan

313

36

1

09:16

3

02:43

3

1:47:30

2

01:00

3

1:10:23

3:10:54

 

Female 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

21

Sheri Branum

299

41

1

08:51

7

02:28

1

1:14:31

1

00:39

1

44:56

2:11:27

2

41

Lisa Sidoti

373

40

3

10:01

6

02:06

2

1:21:56

5

01:02

3

48:36

2:23:43

3

44

Lara Storm

379

43

6

11:56

3

01:15

5

1:25:22

2

00:53

2

45:22

2:24:50

4

45

Susan O'Donnell

355

41

2

09:34

2

01:03

3

1:22:36

4

01:02

4

50:35

2:24:51

5

60

Carolyn Stiles

378

44

5

11:02

5

02:02

4

1:24:42

8

01:16

7

56:32

2:35:36

6

62

Claudia Gironda

314

42

4

10:43

4

01:35

7

1:29:10

3

01:00

5

54:39

2:37:09

7

66

Jenny Callahan

301

42

8

14:33

8

02:46

6

1:26:44

7

01:05

6

55:10

2:40:21

8

79

Ruth Watson

387

44

7

13:07

1

00:52

8

1:40:53

6

01:04

8

1:01:04

2:57:03

 

Female 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

56

Angela Maynard Shovein

501

46

3

12:00

3

02:39

1

1:23:45

2

01:10

4

55:02

2:34:37

2

58

Beth Kalapos

330

46

2

12:00

2

02:20

2

1:30:02

1

01:04

2

49:18

2:34:45

3

61

michele zamora

393

46

4

12:07

1

02:10

4

1:34:26

3

01:10

1

46:10

2:36:06

4

65

Monika Nuss

354

45

1

10:25

4

03:18

3

1:31:41

 

 

3

54:31

2:39:57

 

Female 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

59

Linda Misencik

348

52

2

11:41

1

01:59

1

1:27:37

1

00:53

1

52:53

2:35:06

2

63

Suzanne Johnson

328

52

1

10:13

2

02:07

3

1:29:49

2

00:59

2

56:14

2:39:25

3

73

Laura Mimura

341

51

3

12:45

3

02:12

2

1:28:33

3

02:05

3

59:59

2:45:35

 

Male 15 to 19

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

32

Brock Cremean

305

17

1

08:17

1

01:13

1

1:18:14

2

01:08

2

49:46

2:18:42

2

52

Trevor durnwald

307

16

2

08:18

2

02:15

2

1:31:37

1

00:40

1

46:37

2:29:29

 

Male 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

9

Franz Konczak

334

23

1

07:15

1

00:38

1

1:13:02

2

00:53

1

42:23

2:04:14

2

31

Nathan Brown

300

20

2

07:48

2

02:00

2

1:18:06

1

00:43

2

49:11

2:17:50

 

Male 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

7

Jeffrey Zabor

392

28

4

09:13

1

00:42

1

1:11:31

1

00:37

1

42:03

2:04:08

2

20

Jeff Ebner

309

26

1

08:05

2

00:52

2

1:14:25

5

01:40

2

45:14

2:10:18

3

28

Daniel Stentz

377

26

2

08:27

3

01:48

3

1:16:29

3

01:08

3

47:54

2:15:48

4

43

Andrew Piper

362

28

6

09:44

7

02:46

4

1:23:08

 

 

4

48:57

2:24:37

5

53

Blaine Felton

311

28

5

09:41

4

01:59

5

1:23:46

4

01:17

6

53:00

2:29:46

6

54

Stephen Hulme

327

28

7

10:04

6

02:16

6

1:26:57

2

01:00

5

50:31

2:30:49

7

75

Kevin Fryer

312

27

8

10:33

5

02:02

7

1:31:59

6

01:48

7

1:00:40

2:47:04

 

Male 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Robert Bassler

295

31

3

08:11

5

01:40

1

1:05:41

2

00:35

4

42:36

1:58:44

2

4

Scott Mazon

342

33

1

07:43

1

00:46

3

1:11:29

5

00:42

2

41:34

2:02:16

3

5

Michael Leonetti

395

34

2

08:10

2

00:55

4

1:12:27

6

00:48

1

40:16

2:02:36

4

6

JD THALMAN

382

33

4

08:18

3

00:59

2

1:10:59

1

00:27

3

42:16

2:03:01

5

33

Christian Schlachter

370

33

5

09:06

4

01:21

6

1:20:12

7

01:19

5

46:58

2:18:59

6

35

Joseph Kepley

332

31

6

09:08

6

01:40

5

1:17:00

8

01:26

6

51:15

2:20:29

7

55

Jim Penner

359

32

7

11:28

7

02:01

7

1:23:02

4

00:38

7

54:20

2:31:32

8

67

Seth Glauberman

315

31

8

11:40

8

02:06

8

1:27:39

3

00:38

8

58:29

2:40:34

 

Male 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

8

Scott Norcross

352

37

3

08:44

3

01:15

2

1:10:04

3

00:52

3

43:12

2:04:10

2

11

Nathan Whitman

388

38

2

08:32

8

01:57

4

1:12:57

6

01:10

2

41:47

2:06:24

3

12

JOSEPH LETTERHOS

337

36

4

09:04

5

01:33

3

1:11:40

5

01:09

4

43:32

2:07:01

4

13

Michael Schaefer

369

39

5

09:05

1

01:00

1

1:09:57

7

01:15

5

46:10

2:07:30

5

15

Jeff Chalmers

303

37

1

08:25

6

01:43

6

1:17:39

4

01:01

1

39:59

2:08:49

6

25

Rich Slovenkay

374

38

6

09:08

7

01:53

5

1:14:23

2

00:51

6

47:15

2:13:32

7

38

Jonathan Smith

375

36

7

09:59

2

01:12

7

1:21:24

8

01:25

8

47:53

2:21:54

8

49

Travis Ramler

364

37

8

11:22

4

01:27

8

1:24:58

1

00:47

7

47:24

2:26:00

9

68

Joshua Melda

344

38

9

13:31

9

02:05

9

1:29:22

9

01:34

9

54:18

2:40:52

10

81

Jeff Turell

384

37

10

15:27

10

04:55

10

1:52:35

10

04:35

10

1:08:10

3:25:43

 

Male 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

2

Christopher Park

357

42

1

08:33

3

01:00

1

1:08:26

5

00:50

2

42:57

2:01:49

2

10

Nate Loman

339

44

4

09:30

4

01:10

4

1:11:11

6

00:57

1

42:53

2:05:43

3

14

Patrick Kubovsky

335

41

2

09:14

8

01:49

2

1:10:45

1

00:30

5

45:39

2:08:00

4

16

Bryan Dail

306

40

6

09:52

1

00:37

5

1:11:23

2

00:43

7

46:38

2:09:16

5

17

Andy Provenza

478

43

3

09:17

7

01:36

3

1:11:04

8

01:22

6

46:13

2:09:35

6

22

David Katz

331

43

5

09:32

6

01:21

8

1:15:50

4

00:50

3

44:31

2:12:05

7

23

Ian Hoffman

324

43

7

10:10

5

01:12

6

1:15:13

3

00:44

4

44:56

2:12:16

8

36

Bill Myers

351

41

9

11:26

2

00:55

7

1:15:24

7

01:03

8

52:06

2:20:57

9

70

Julian Cass

302

43

8

10:52

9

02:57

9

1:25:55

9

01:49

9

59:39

2:41:15

 

Male 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

3

louis moschetta

350

47

1

09:16

1

00:47

1

1:10:25

1

00:43

1

40:55

2:02:08

2

39

Ben Norton

353

46

2

10:19

3

01:12

2

1:15:58

3

00:58

4

53:46

2:22:15

3

42

Tom Dusza

308

46

3

11:11

4

02:02

3

1:17:57

2

00:51

3

51:42

2:23:46

4

47

Tim Wagner

386

45

4

12:01

2

01:07

4

1:21:16

4

01:08

2

49:56

2:25:31

 

Male 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

19

Terry Hart

318

51

4

09:53

2

01:16

1

1:10:42

2

00:53

3

46:57

2:09:43

2

26

James Galloway

469

52

6

10:12

1

01:06

3

1:17:03

1

00:44

1

44:51

2:13:58

3

30

Ted Popiel

363

51

3

09:21

4

01:40

6

1:19:22

5

01:17

2

45:50

2:17:32

4

34

Douglas Hart

319

51

5

10:07

7

02:31

4

1:17:49

6

01:21

4

47:27

2:19:18

5

40

Boehk Robert

367

51

1

08:50

5

01:42

2

1:13:57

4

01:00

8

57:16

2:22:48

6

48

Curtis Koch

333

51

2

09:00

3

01:24

7

1:21:27

3

00:53

7

53:03

2:25:50

7

50

John Schuld

371

54

8

11:49

6

02:10

5

1:18:54

7

01:30

6

52:12

2:26:37

8

64

John Leighton

336

51

7

11:22

8

02:38

8

1:32:35

8

01:46

5

51:30

2:39:53

 

Male 55 to 59

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

27

Douglas Owens

356

55

4

11:22

3

01:42

2

1:15:46

3

01:27

1

45:12

2:15:31

2

29

Steve Wilson

389

56

1

09:27

5

02:01

3

1:16:13

4

01:28

2

46:38

2:15:49

3

37

Henry Hauenstein

320

59

2

09:47

2

01:24

1

1:14:24

2

01:21

3

54:53

2:21:50

4

51

martin Beerman

296

58

5

11:26

1

01:15

4

1:17:58

1

01:07

4

55:58

2:27:47

5

76

rob lyons

340

57

3

10:03

4

01:49

5

1:27:20

5

01:30

5

1:08:47

2:49:30

 

Male 60 to 64

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

77

George Verlich

385

63

1

12:33

1

02:16

1

1:36:54

1

01:58

1

59:47

2:53:30

 

Olympic Triathlon - Elite Open

Male 39 and under

 

Overall

 

------- -------

------- -------

------- -------

------- -------

------- -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Ross Hartley

394

23

1

06:29

2

00:35

2

1:06:41

1

00:32

1

38:40

1:52:59

2

2

paul press

396

29

2

07:27

1

00:32

1

1:05:28

3

00:45

2

39:58

1:54:13

3

3

Jun Yamaguchi

398

29

3

07:41

3

00:40

3

1:13:03

2

00:34

3

41:21

2:03:21

 

Olympic Triathlon - Elite Mast

Female 40 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

3

Marilyn Dejesus

399

47

1

09:50

1

02:28

1

1:29:11

1

01:49

1

1:00:24

2:43:44

 

Male 40 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Scott Lang

401

41

1

07:09

1

01:02

1

1:12:27

1

00:31

1

48:35

2:09:45

2

2

Daniel Smith

402

43

2

08:03

2

01:10

2

1:16:27

2

00:51

2

57:38

2:24:10

 

Olympic Triathlon - Grandmast

Male 50 and over

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Tim Bowman

403

56

2

10:22

1

01:11

1

1:13:45

1

00:52

1

50:29

2:16:41

2

2

Roy Youngmann

405

56

1

10:18

2

01:36

2

1:17:11

2

01:56

2

1:03:25

2:34:29

 

Olympic Triathlon - Clydes XL1

Male 39 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Alton Fryer

409

36

1

09:41

2

02:04

2

1:20:27

2

00:47

1

51:38

2:24:39

2

2

Kevin Foster

407

36

2

10:33

1

01:57

1

1:20:03

3

01:52

3

55:29

2:29:56

3

3

Jordan Maddocks

410

23

4

13:04

3

02:14

3

1:28:19

1

00:42

2

54:08

2:38:29

4

4

David Freeburg

408

38

3

11:13

4

03:20

4

1:30:29

4

02:19

4

1:02:12

2:49:35

 

Olympic Triathlon - Clydes XL2

Male 39 and under

 

Overall

 

------- -------

------- -------

------- -------

------- -------

------- -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

3

christopher seeley

412

38

1

11:33

1

01:56

1

1:22:36

1

01:05

1

1:00:17

2:37:29

 

Male 40 and over

 

Overall

 

------- -------

------- -------

------- -------

------- -------

------- -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

jason hendricks

411

40

2

09:58

1

01:22

1

1:15:17

1

00:47

1

49:23

2:16:50

2

2

Damian Morgan

464

40

1

09:12

2

01:43

2

1:16:09

2

01:57

2

53:51

2:22:54

 

Olympic Triathlon - Clydes XL3

Male 39 and under

 

Overall

 

------- -------

------- -------

------- -------

------- -------

------- -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Tim Graham

413

32

1

11:35

1

01:38

1

1:24:38

1

01:10

1

55:01

2:34:04

 

Male 40 and over

 

Overall

 

------- -------

------- -------

------- -------

------- -------

------- -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

2

Dave Waitkus

414

54

1

13:55

1

01:41

1

1:28:33

1

01:38

1

1:05:06

2:50:55

 

Olympic Triathlon - Male Team

Male 0-99

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Sean Kearney

415

17

1

10:11

1

00:38

1

1:25:39

1

00:32

1

50:19

2:27:22

 

Olympic Triathlon - Coed Team

Female 0-99

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Joanne Collins

417

52

1

09:56

2

02:23

1

1:28:39

1

00:36

1

41:09

2:22:45

2

2

Bob Karr

418

30

2

13:06

1

01:08

2

1:52:01

2

00:43

2

47:28

2:54:28