East Fork Triathlon & Duathlon

Age Group Results

August 07, 2011


HFP Racing hfpracing.com/results

Olympic Triathlon - Age Group

Female 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

13

Laura Bange

309

26

2

23:09

2

01:28

1

1:20:52

1

00:49

1

46:58

2:33:19

2

28

Jennifer Schilling

335

28

1

22:04

1

01:21

2

1:24:13

3

01:50

3

53:15

2:42:45

3

34

Ashley Ruef

311

28

3

28:19

3

01:49

3

1:32:53

2

01:19

2

50:22

2:54:44

 

Female 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

11

Carrie Thelen

295

33

1

19:47

1

01:25

1

1:17:06

1

01:02

2

53:08

2:32:30

2

23

heather poast

296

31

2

20:48

3

01:43

3

1:22:52

3

01:46

3

53:39

2:40:50

3

27

Meghan Frost

319

32

5

27:47

2

01:30

2

1:22:37

2

01:22

1

49:27

2:42:44

4

46

Kristina Taylor

310

30

3

23:27

4

01:49

4

1:29:11

5

01:54

5

1:06:29

3:02:52

5

54

Susan Ellison

300

34

4

27:44

5

02:36

5

1:41:59

4

01:51

4

1:04:05

3:18:16

 

Female 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

16

Gabrielle McBride

427

36

1

23:14

1

01:17

1

1:19:47

1

00:53

1

49:45

2:34:59

2

30

Libby Wilson

337

37

2

23:50

3

01:34

3

1:27:12

3

02:03

2

53:31

2:48:13

3

35

Beth Ballein

317

37

3

29:10

2

01:33

2

1:26:40

2

01:20

3

56:13

2:54:58

 

Female 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

43

Erin Lawry

305

40

2

32:55

1

01:10

1

1:25:24

2

01:46

1

58:18

2:59:36

2

58

Sue Zurface

412

41

1

31:51

2

02:05

2

1:35:28

1

01:45

2

1:24:50

3:36:01

 

Female 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

14

Laurie Davis

293

45

1

24:50

2

01:42

1

1:19:10

1

01:14

2

46:56

2:33:54

2

24

Jill Peters

308

46

2

28:07

3

01:58

2

1:24:34

2

01:19

1

44:56

2:40:57

3

53

Catherine Perhala

352

45

4

32:55

1

01:21

4

1:39:58

4

01:48

3

57:30

3:13:33

4

55

Susan Felter

313

49

5

33:05

4

02:04

3

1:33:02

3

01:36

4

1:09:51

3:19:39

5

60

Cheryl Vasan

417

45

3

28:20

5

03:57

5

2:11:51

5

03:46

5

1:16:37

4:04:33

 

Female 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

32

Linda Gilbert

291

50

1

26:24

2

01:47

1

1:23:19

1

01:28

1

55:56

2:48:55

2

48

Annmarie Cochrell

304

50

2

28:07

3

01:56

3

1:32:41

2

01:35

3

1:00:44

3:05:05

3

52

Debbie Tighe

312

54

4

37:02

1

01:13

2

1:32:25

3

02:00

2

58:32

3:11:14

4

61

Ellen Gould

302

50

3

35:30

4

03:31

4

1:56:31

4

02:59

4

1:33:51

4:12:24

 

Male 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

4

Robert Sturm

320

22

1

18:28

3

01:35

1

1:10:50

1

00:38

1

45:48

2:17:21

2

22

Alex Lohse

344

21

4

26:10

2

01:23

3

1:19:27

4

01:02

2

52:45

2:40:49

3

25

Alex Swary

323

22

5

28:52

5

02:36

2

1:15:21

5

01:29

3

52:53

2:41:14

4

33

Andy Garlock

340

22

2

19:35

1

01:13

4

1:25:22

3

00:58

5

1:03:04

2:50:15

5

40

Nicholas Meyer

338

21

3

20:23

4

01:56

5

1:35:33

2

00:47

4

59:52

2:58:33

 

Male 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

3

Keith Harris

299

29

3

26:35

1

00:56

1

1:08:13

1

01:01

1

40:03

2:16:49

2

6

Matt Sievers

301

26

1

17:22

2

01:08

2

1:15:35

2

01:29

2

43:22

2:18:58

3

31

Tom Zuchowski

346

25

2

25:11

3

01:41

4

1:30:28

 

 

3

51:14

2:48:35

4

50

Joseph Wolf

315

29

4

27:16

4

02:30

3

1:29:07

3

02:04

4

1:06:34

3:07:34

 

Male 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Chris Dwyer

423

31

1

21:04

2

01:34

1

1:01:43

1

00:44

1

46:31

2:11:39

2

9

David Black

324

33

2

23:54

1

01:29

2

1:16:43

2

01:06

2

47:06

2:30:19

3

29

Steven Klosinski

413

30

3

24:17

4

02:18

3

1:23:20

3

01:25

3

55:34

2:46:56

DNF

DNF

James Catanzarite

332

34

4

29:19

3

01:44

4

1:37:29

4

01:50

 

 

 

 

Male 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

5

Rob Messmer

330

36

1

21:17

2

01:36

1

1:10:27

2

00:58

1

43:23

2:17:44

2

7

Christopher Woolley

328

37

2

21:55

1

01:25

2

1:13:54

1

00:44

2

46:12

2:24:12

3

39

Derek McFadden

314

38

3

30:13

3

02:10

3

1:23:20

3

02:46

3

58:41

2:57:12

 

Male 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

10

Sean Cooney

316

41

2

22:18

1

01:40

1

1:15:44

2

01:08

3

49:59

2:30:50

2

15

joshua otstot

326

40

1

12:49

3

14:53

2

1:16:20

1

00:48

1

49:27

2:34:19

3

17

Robert Ekin

348

40

3

23:47

2

01:48

3

1:18:18

3

01:29

2

49:42

2:35:06

 

Male 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

12

Stefan Pfuhler

297

45

4

25:59

1

01:11

1

1:14:32

1

01:00

1

49:49

2:32:34

2

37

Ken Marshall

303

45

5

25:59

6

02:35

3

1:27:08

4

02:06

3

58:15

2:56:05

3

38

Domingo Balbi

405

46

3

25:53

4

02:13

2

1:26:10

3

01:57

5

1:00:04

2:56:19

4

41

Greg Elpers

322

45

7

28:38

2

01:59

7

1:31:49

2

01:24

2

55:20

2:59:12

5

42

Garry Phimister

298

47

1

24:16

5

02:14

5

1:29:07

8

02:37

7

1:01:07

2:59:23

6

44

John Graf

318

48

8

29:36

3

02:10

4

1:28:18

5

02:09

4

59:51

3:02:06

7

47

Todd Lang

290

49

6

28:17

8

03:27

6

1:29:25

7

02:17

6

1:00:05

3:03:34

8

57

George Rendell

356

49

2

25:08

7

03:11

8

1:36:33

6

02:17

8

1:24:37

3:31:48

 

Male 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

2

P.J. Arling

306

51

1

19:08

2

01:17

1

1:08:59

3

01:18

1

42:14

2:12:58

2

8

Jerry Swartzel Jr.

355

51

6

28:47

1

00:55

3

1:14:15

2

01:02

2

45:09

2:30:10

3

19

michael miller

351

50

7

28:55

3

01:53

2

1:13:12

1

01:00

6

53:44

2:38:46

4

20

Paul Heintz

292

52

5

28:28

8

02:38

5

1:20:24

5

01:31

3

46:35

2:39:37

5

21

Douglas Hart

358

51

3

25:30

4

02:12

4

1:19:50

6

01:49

5

51:06

2:40:29

6

26

Steve Steller

321

53

4

25:34

7

02:30

6

1:24:11

4

01:22

4

48:43

2:42:22

7

36

Jeffery Bastian

345

51

2

24:10

6

02:27

7

1:27:30

7

01:55

7

59:23

2:55:28

8

56

Robert Garriott

325

52

8

29:58

5

02:17

8

1:32:37

 

 

8

1:16:36

3:21:30

 

Male 55 to 59

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

18

Stephen LeConey

333

55

2

25:13

2

01:44

1

1:17:11

1

01:24

1

51:33

2:37:07

2

49

ed paff

336

55

3

36:18

3

04:06

3

1:31:01

3

01:43

2

53:04

3:06:14

3

51

Rob Lyons

410

57

1

25:06

1

01:42

2

1:28:06

2

01:37

3

1:14:39

3:11:10

 

Male 60 to 64

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

45

David Lasse

341

63

1

28:20

2

03:22

1

1:24:52

2

01:50

1

1:04:01

3:02:27

2

59

Bob Obermeyer

329

62

2

37:46

1

03:18

2

1:44:50

1

01:21

2

1:13:12

3:40:30

 

Olympic Triathlon - Elite Mast

Female 40 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

3

CHERYL CHANEY

361

49

1

25:58

1

01:38

1

1:14:40

1

00:45

1

51:48

2:34:51

 

Male 40 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Michael Boone

360

43

2

22:39

1

01:05

1

1:10:30

2

00:54

1

42:34

2:17:44

2

2

Scott Lang

363

41

1

17:17

2

01:33

2

1:14:02

1

00:36

2

54:11

2:27:40

 

Olympic Triathlon - Grandmast

Male 50 and over

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Tim Bowman

364

56

1

16:46

2

11:02

1

1:15:08

1

01:11

1

53:18

2:37:28

2

2

Roy Youngmann

365

56

2

24:38

1

01:33

2

1:18:14

2

01:36

2

1:07:52

2:53:54

 

Olympic Triathlon - Clydes XL1

Male 39 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Chad Lockard

366

33

1

25:36

3

01:59

1

1:11:18

 

 

1

50:00

2:28:54

2

2

Cody Brenneman

368

32

3

28:08

2

01:38

2

1:17:20

2

01:43

3

51:53

2:40:44

3

3

Drew Hershner

367

32

2

27:01

1

01:37

3

1:18:40

1

01:38

2

51:47

2:40:46

 

Olympic Triathlon - Clydes XL2

Male 39 and under

 

Overall

 

------- -------

------- -------

------- -------

------- -------

------- -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

2

Matt Ridgway

371

36

1

21:37

1

01:31

1

1:18:32

2

01:36

1

55:25

2:38:43

2

4

christopher seeley

374

38

2

26:09

2

02:11

2

1:21:44

1

01:13

2

1:02:41

2:54:01

 

Male 40 and over

 

Overall

 

------- -------

------- -------

------- -------

------- -------

------- -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Tom Gerstle

370

44

1

20:49

1

01:14

1

1:16:50

1

01:02

1

50:42

2:30:39

2

3

Art Gonthier

372

51

2

20:57

2

01:55

2

1:24:52

2

01:03

2

59:18

2:48:08

 

Olympic Triathlon - Clydes XL3

Male 39 and under

 

Overall

 

------- -------

------- -------

------- -------

------- -------

------- -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Jesse Moore

401

37

1

28:57

1

05:51

1

1:35:05

1

04:03

1

1:27:11

3:41:08

 

Male 40 and over

 

Overall

 

------- -------

------- -------

------- -------

------- -------

------- -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

2

Dave Waitkus

375

54

1

34:48

1

02:07

1

2:09:44

1

02:01

1

1:18:27

4:07:09

 

Olympic Triathlon - Athena

Female 0-99

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Shauna Freiberger

376

45

1

37:25

1

02:07

1

1:57:43

1

01:43

1

1:37:33

4:16:33

 

Olympic Triathlon - Male Team

Male 0-99

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Matt Akey

377

25

1

20:55

1

00:34

1

1:28:21

1

00:29

1

38:12

2:28:33

 

Olympic Triathlon - Coed Team

Female 0-99

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Jillian Jacobs

380

29

3

25:50

1

00:47

1

1:18:38

 

 

1

43:26

2:28:42

2

2

Dana Nebergall

419

26

2

23:17

4

01:31

3

1:27:56

2

00:45

2

53:47

2:47:18

3

3

Mary Ann Kokenge

379

53

4

26:20

3

00:52

2

1:25:41

1

00:38

4

57:44

2:51:16

4

4

Holly Haemmerle

378

36

1

18:19

2

00:48

4

2:09:47

 

 

3

54:42

3:23:37