Deer Creek Triathlon & Duathlon

Age Group Results

June 05, 2011


HFP Racing hfpracing.com/results


Sprint Triathlon - Age Group

Male 14 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

2

Ian Baun

47

14

1

11:01

1

00:45

1

33:52

1

00:54

1

19:29

1:06:02

2

17

Ty Gallogly

143

14

2

12:36

2

01:53

2

39:12

3

01:58

2

27:32

1:23:12

3

26

Ricky Dungan

460

11

3

15:31

3

02:21

3

46:48

2

01:25

3

41:18

1:47:26

 

Male 15 to 19

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

5

Nicholas Schmitt

77

15

2

11:00

2

01:28

2

37:47

5

01:02

3

22:40

1:13:59

2

8

Gabe Rastatter

457

16

1

10:53

4

01:36

3

39:41

2

00:37

2

22:11

1:15:00

3

9

Nick Perhala

439

19

5

14:12

1

00:58

1

35:55

3

00:44

4

23:10

1:15:01

4

14

Nathan Boone

91

16

3

13:12

5

02:11

4

40:42

4

00:58

1

21:47

1:18:52

5

19

Isaac Phillips

602

19

6

15:14

3

01:32

5

42:56

1

00:31

5

27:43

1:27:57

6

23

Matt Hokky

113

16

4

13:45

6

02:38

6

43:17

 

 

6

32:41

1:32:23

 

Male 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

7

Chris Hendrickson

15

22

4

13:35

2

01:19

3

37:20

 

 

3

22:29

1:14:45

2

10

Andrew LeConey

101

24

5

14:29

4

01:24

1

35:23

3

00:55

5

23:19

1:15:32

3

12

John McClellan

163

21

1

12:21

3

01:23

4

39:49

1

00:36

7

24:00

1:18:11

4

13

Daniel Walter

114

20

6

15:39

5

01:31

2

37:20

4

01:05

4

22:37

1:18:13

5

15

Luke Phillips

603

20

3

13:31

1

00:58

6

40:47

6

01:18

6

23:42

1:20:19

6

16

Nick Thoma

150

22

8

16:55

7

01:53

7

40:53

5

01:17

1

21:09

1:22:10

7

18

Jordan Johnson

128

24

2

13:06

6

01:36

9

42:12

8

01:48

8

25:43

1:24:28

8

21

Andrew Herre

133

23

7

16:36

8

02:31

8

41:23

7

01:32

9

28:32

1:30:36

9

22

Logan Shepherd

40

20

9

24:39

9

03:02

5

40:29

2

00:51

2

22:03

1:31:06

 

Male 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

William Krebs

88

26

3

11:08

4

01:11

1

33:36

1

00:36

2

18:54

1:05:28

2

3

Chris Matthews

464

27

1

10:26

6

01:43

2

34:18

6

01:27

1

18:26

1:06:23

3

4

Payton Brooks

93

25

2

11:00

2

01:06

4

36:35

5

01:09

4

22:10

1:12:02

4

6

Stephen Cain

67

28

4

12:45

3

01:11

3

35:41

3

01:03

5

23:25

1:14:06

5

11

Joseph Barwick

148

26

6

15:08

1

01:00

5

37:32

4

01:06

3

21:15

1:16:04

6

20

Robert Hoelzle

86

26

5

13:11

5

01:21

7

43:16

7

01:37

8

30:46

1:30:13

7

24

Jonathan Swies

87

28

8

21:15

8

03:09

6

40:32

8

02:08

6

25:24

1:32:30

8

25

ilya bodner

45

28

7

16:35

7

02:46

8

43:28

2

00:59

7

30:22

1:34:12

 

Male 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

3

Todd Morgan

28

33

1

11:55

3

01:03

2

35:28

4

00:50

8

23:39

1:12:56

2

4

Andrew Stevenson

130

33

3

12:30

6

01:35

8

37:47

5

00:52

1

20:14

1:12:59

3

5

Scott Gaddis

89

34

4

13:09

4

01:05

6

36:44

 

 

6

22:21

1:13:21

4

6

Brian Kellett

455

31

5

13:44

2

00:55

1

34:40

9

01:15

9

23:47

1:14:21

5

8

Michael Piposar

30

34

12

15:38

1

00:40

3

35:52

1

00:35

10

23:48

1:16:34

6

9

Matthew Gallatin

105

32

6

14:33

10

01:53

5

36:39

13

01:55

3

21:36

1:16:38

7

10

Todd Willke

49

33

2

12:21

12

02:01

12

39:49

8

01:10

4

21:47

1:17:11

8

13

Scott Nusbaum

41

32

9

14:53

5

01:23

4

36:00

12

01:32

7

23:37

1:17:29

9

14

Jeffrey Stickel

126

30

15

15:49

8

01:40

7

37:42

11

01:32

2

20:58

1:17:44

10

15

David Jablonski

116

34

10

15:31

7

01:40

11

38:58

7

01:04

5

22:18

1:19:33

11

21

Matthew Lemaster

98

32

16

17:25

9

01:48

10

38:27

3

00:49

12

25:37

1:24:08

12

23

Aaron Smith

58

34

14

15:39

14

02:26

9

38:05

 

 

13

28:56

1:25:08

13

24

Avi Abroms

56

30

7

14:34

15

02:42

14

42:14

14

02:18

11

25:01

1:26:51

14

27

Sebastian Berry

17

30

8

14:38

 

 

 

 

 

 

17

1:14:13

1:28:51

15

29

Eric Southerington

31

33

11

15:37

11

02:00

13

41:34

10

01:18

14

30:53

1:31:25

16

32

NATHAN MCCULLOCH

27

30

 

 

 

 

 

 

 

 

18

1:36:23

1:36:23

17

33

Trey Hilberg

38

33

17

18:42

13

02:02

15

42:16

2

00:47

15

32:41

1:36:29

18

34

Albert Lai

78

33

13

15:38

16

02:56

16

43:18

6

00:58

16

34:17

1:37:09

 

Male 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Jon Wooten

440

35

1

12:13

13

02:12

2

33:13

14

01:41

1

19:17

1:08:38

2

2

Andy Britton

456

35

5

13:46

2

00:47

1

32:41

2

00:48

2

21:15

1:09:18

3

7

Kevin Flanagan

109

39

4

13:38

3

00:50

6

36:44

4

00:55

4

23:26

1:15:35

4

11

Roy Miller

139

36

7

14:31

4

01:06

3

35:47

6

01:06

6

24:45

1:17:16

5

12

william schumann

131

39

6

13:49

7

01:38

8

38:23

5

01:01

3

22:30

1:17:23

6

16

Brian Huxtable

37

38

2

12:24

14

02:16

7

38:22

12

01:17

8

25:38

1:19:59

7

17

todd hurtt

25

35

3

13:26

1

00:41

11

39:52

1

00:47

11

26:04

1:20:52

8

18

Jason Hughes

108

36

10

15:41

12

02:07

5

36:14

10

01:10

10

25:53

1:21:07

9

19

Michael Nelson

82

36

8

14:38

6

01:37

13

40:57

7

01:07

7

24:53

1:23:14

10

20

Thomas Hoeffel

96

38

14

17:36

10

01:56

9

38:45

9

01:08

5

24:26

1:23:54

11

22

Jeffrey Anderson

29

35

9

14:44

5

01:28

16

41:25

3

00:54

9

25:43

1:24:16

12

25

Timothy Cole

18

36

15

19:03

8

01:42

4

35:57

8

01:08

14

30:26

1:28:18

13

26

Chris Raffensperger

144

35

11

16:45

9

01:54

14

41:08

11

01:12

13

27:46

1:28:48

14

28

Jason Abbitt

137

38

13

17:26

15

02:41

12

40:17

13

01:30

12

27:34

1:29:29

15

30

Kyle Rauch

68

35

12

17:22

11

02:02

10

39:06

15

01:53

15

31:16

1:31:41

16

31

Don Chandler

95

38

16

1:00:25

 

 

15

41:16

 

 

16

35:22

1:34:06

 

Male 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Josh Alderman

149

40

2

11:55

1

01:01

2

34:37

4

01:00

1

19:36

1:08:11

2

3

Michael Kunstmann

92

44

10

15:10

9

01:44

1

33:34

5

01:03

2

21:11

1:12:45

3

6

Chris Chu

112

43

5

14:02

3

01:20

4

35:21

7

01:11

5

23:51

1:15:47

4

7

Rodney Arcaro

69

40

1

11:52

14

02:28

5

36:53

15

01:59

3

22:58

1:16:12

5

9

Joe Vocke

152

41

3

12:04

12

01:56

7

37:07

14

01:54

10

25:08

1:18:11

6

10

Scott Hurt

59

44

13

17:11

8

01:42

3

35:06

8

01:12

4

23:05

1:18:19

7

11

Sean Sloan

117

42

7

14:49

2

01:14

9

37:20

1

00:56

12

25:57

1:20:19

8

12

Robert Strobel

10

41

6

14:34

7

01:32

12

38:49

9

01:12

7

24:24

1:20:34

9

13

John Sachs

22

44

12

16:39

6

01:29

10

37:30

13

01:32

6

24:10

1:21:22

10

14

Yakov Sobolev

474

43

9

15:05

11

01:55

6

36:58

10

01:14

13

26:20

1:21:35

11

15

Gene Thomas

129

44

8

14:55

4

01:24

11

37:40

 

 

15

27:38

1:21:38

12

17

Lowell Clark

123

42

14

17:12

5

01:28

8

37:14

2

00:57

14

26:54

1:23:48

13

21

Tim Vereb

32

44

11

16:13

15

02:38

14

40:54

3

00:59

9

25:03

1:25:48

14

25

Dean Catalano

122

41

15

22:12

13

02:02

13

39:31

11

01:15

8

24:37

1:29:39

15

26

Brian Albanese

11

40

4

13:52

16

02:41

16

43:42

12

01:25

16

29:03

1:30:45

16

28

Chris Deever

52

40

16

22:30

10

01:50

15

43:07

6

01:10

11

25:40

1:34:20

 

Male 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

2

Dan Falke

146

49

 

 

16

13:56

 

 

 

 

16

58:08

1:12:05

2

4

Kevin Smyth

42

45

8

16:47

4

01:35

1

34:22

2

00:51

1

19:50

1:13:27

3

5

robert Sparks

79

46

1

13:44

2

01:05

3

36:15

6

01:11

3

23:10

1:15:27

4

8

mike kelley

23

49

4

14:52

1

01:03

2

35:44

5

01:04

5

24:54

1:17:38

5

16

Jon Fausey

83

46

2

14:19

5

02:01

4

36:23

7

01:20

6

27:45

1:21:50

6

18

joseph schneider

167

47

10

17:10

9

02:20

12

41:00

4

01:00

2

23:04

1:24:36

7

19

Emilio Traversa

57

45

9

16:56

3

01:29

5

36:27

10

01:27

8

28:25

1:24:47

8

20

Marl Shepherd

70

47

12

18:57

8

02:16

8

38:07

12

01:41

4

23:56

1:24:58

9

22

Douglas Shank

43

45

5

15:50

10

02:22

10

38:16

9

01:26

9

28:28

1:26:23

10

23

Joseph Ferdelman

36

45

7

16:46

12

02:52

6

37:23

11

01:40

7

27:54

1:26:38

11

24

Tally Gallogly

142

45

3

14:25

7

02:13

9

38:12

15

02:08

13

32:10

1:29:09

12

27

Mike Manley

75

48

11

17:59

13

03:00

11

39:50

3

00:58

11

30:12

1:32:01

13

29

Gary Palmer

332

48

6

16:29

6

02:03

7

37:33

13

01:44

15

39:31

1:37:21

14

30

Timothy Hisnay

470

45

14

20:16

11

02:27

13

44:08

1

00:25

12

31:52

1:39:11

15

31

Randy Kelsey-Knapp

33

45

15

24:55

15

03:19

14

49:47

14

02:00

10

29:41

1:49:44

16

32

Rex Huffer

110

49

13

19:59

14

03:07

15

53:34

8

01:22

14

34:57

1:53:01

 

Male 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Todd Hart

53

51

5

13:55

6

01:20

1

31:41

3

00:45

3

21:47

1:09:29

2

2

William Benson

66

50

1

11:32

3

01:08

3

34:31

11

01:17

9

25:01

1:13:31

3

3

David Apple

55

50

8

15:21

5

01:18

4

34:57

4

00:53

4

22:46

1:15:17

4

5

Joe Shafer

154

52

3

13:13

7

01:20

6

36:19

5

00:57

10

25:06

1:16:58

5

6

Ray Schommer

138

52

7

15:19

2

01:02

5

35:27

 

 

12

25:09

1:16:58

6

9

Paul Gigliotti

24

54

6

14:59

1

01:00

8

36:40

8

01:01

7

23:58

1:17:40

7

10

Jim Reynolds

134

53

9

15:44

9

01:23

7

36:37

6

01:00

5

23:15

1:18:01

8

11

Derek Rillo

99

53

4

13:49

8

01:21

11

38:46

10

01:05

6

23:32

1:18:36

9

12

Kevin Milam

60

52

11

16:00

10

01:27

2

34:22

7

01:01

13

25:47

1:18:38

10

13

Ashley Valentine

76

51

2

13:08

13

02:56

13

41:55

2

00:38

2

21:29

1:20:07

11

14

Paul Heintz

106

52

13

18:11

11

02:23

10

37:22

12

01:22

1

20:47

1:20:07

12

16

Stephen Kelly

444

54

10

15:55

14

03:04

9

36:53

13

01:34

14

26:17

1:23:45

13

17

Greg Pignatiello

140

50

12

16:35

12

02:44

12

39:57

9

01:02

11

25:08

1:25:28

14

21

Rob Ehrman

104

52

14

18:33

4

01:14

14

44:50

1

00:35

8

23:59

1:29:14

 

Male 55 to 59

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

4

Cliff Jennings

466

58

3

12:07

5

02:09

3

37:53

4

01:04

1

22:41

1:15:56

2

7

Stephen LeConey

100

55

4

15:21

2

01:27

1

35:21

3

01:02

2

23:49

1:17:02

3

8

Edward Wheeler

16

57

2

11:48

1

00:44

4

37:58

2

00:54

4

26:13

1:17:39

4

15

Gregory Blatnik

103

58

5

15:36

3

01:48

5

38:01

1

00:31

3

24:23

1:20:21

5

18

Joe Klunk

418

56

1

07:51

4

01:51

6

45:13

6

01:41

5

30:16

1:26:53

6

26

Dave Witt

50

58

7

1:01:37

 

 

2

37:03

 

 

7

42:58

1:42:43

7

27

Steve Shobe

477

59

6

19:18

6

03:48

7

46:36

5

01:14

6

35:41

1:46:39

 

Male 60 to 64

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

19

Otto Kausch

452

61

1

15:03

1

01:32

1

36:03

1

01:14

4

34:12

1:28:05

2

22

Fritz Hoefer

62

61

3

18:14

3

02:25

2

36:50

2

01:23

2

31:00

1:29:54

3

24

Mac McNeil

459

63

2

17:56

2

01:56

3

38:08

4

01:35

3

31:04

1:30:40

4

25

Ronald Brower

111

62

4

24:25

4

03:41

4

43:02

3

01:27

1

27:19

1:39:56

 

Male 65 to 69

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

20

Jack Lynch

71

68

2

17:25

1

02:39

1

38:24

2

01:52

1

28:41

1:29:04

2

23

Earl Edmonds

94

66

1

15:25

2

02:40

2

41:15

1

01:46

2

28:53

1:30:01

 

Male 70 to 74

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

28

Gary Rhodes

72

71

1

18:18

1

03:09

1

47:21

1

01:08

1

43:13

1:53:11

 

Male 75 and over

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

29

Robert Shobe

74

79

1

23:11

1

05:00

1

1:09:07

 

 

1

52:31

2:29:50

 

Sprint Triathlon - Age Group

Female 15 to 19

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

33

Peggy Bange

446

18

1

16:26

1

02:44

1

47:33

1

00:55

1

30:39

1:38:19

 

Female 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

12

Haleigh Scott

153

23

1

15:05

1

01:22

1

40:03

1

00:38

1

27:59

1:25:09

 

Female 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

3

Nina DiTraglia

132

27

1

14:16

2

01:22

1

39:44

1

00:33

1

22:52

1:18:48

2

18

Libby Poland

119

26

2

15:35

4

02:13

3

41:14

2

01:04

2

26:53

1:27:02

3

25

Carrie Vano

81

29

3

17:17

3

02:04

2

40:26

4

01:51

3

29:42

1:31:21

4

32

Abby Westerheide

147

26

4

18:13

1

01:18

4

44:24

3

01:27

4

31:59

1:37:23

 

Female 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

5

Marie Sparrow

44

31

6

16:03

1

01:14

1

35:48

2

00:54

2

26:05

1:20:05

2

8

Noelle DeRuyter

121

30

2

14:03

3

01:30

4

38:58

4

01:27

5

26:57

1:22:57

3

13

Katherine Graham

145

34

1

12:57

5

01:54

2

38:11

5

01:31

7

30:50

1:25:26

4

15

Devon Mitchell

85

32

5

15:57

4

01:34

6

40:56

1

00:40

3

26:40

1:25:48

5

16

Karen Martin

161

30

4

15:47

6

02:31

5

40:37

7

01:50

1

25:20

1:26:07

6

20

Courtney Harman

127

30

7

16:28

2

01:27

3

38:57

3

01:15

6

30:02

1:28:10

7

23

Barbara Perenic

221

32

3

15:36

7

02:42

7

44:26

6

01:40

4

26:42

1:31:08

8

46

Karen Schwartz

141

31

8

18:23

9

03:49

9

51:00

8

01:54

8

40:06

1:55:14

9

47

Rachel Bradford

135

32

9

22:50

8

03:40

10

52:11

9

02:01

9

40:31

2:01:16

10

48

Lydia Stewart

151

30

10

33:59

10

04:59

8

47:54

 

 

10

43:47

2:10:39

 

Female 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

4

Amy Koorn

102

35

1

13:37

1

00:59

1

37:19

1

00:56

2

26:07

1:18:59

2

6

Amy Lennon

155

39

2

14:27

2

01:10

2

38:15

2

00:57

1

25:32

1:20:23

3

35

Robbyn Abbitt

136

37

4

18:14

3

01:48

5

45:46

3

01:36

5

33:18

1:40:44

4

36

Heather Harris

73

39

3

18:08

4

01:58

3

43:35

6

02:32

6

37:02

1:43:17

5

37

jackie ouellette

80

39

5

18:23

5

02:43

6

50:08

4

01:47

4

31:02

1:44:05

6

38

Robin Lensch

34

39

6

21:51

6

06:07

4

43:56

5

01:55

3

30:13

1:44:05

 

Female 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

2

Amy Ball

438

43

2

14:43

4

01:32

1

35:13

2

00:53

2

24:22

1:16:45

2

7

Margo Amrine

160

41

1

12:20

1

01:06

2

37:46

3

00:56

6

29:19

1:21:29

3

9

Lisa douglass

63

43

5

17:39

3

01:18

5

41:19

1

00:50

1

21:56

1:23:04

4

21

Joan Kelly

445

41

3

15:02

8

02:27

3

40:27

7

01:41

5

28:57

1:28:36

5

24

Amy Bush

39

42

8

19:08

6

02:13

4

41:00

11

02:05

3

26:51

1:31:19

6

30

michelle decker

107

42

6

18:00

11

03:30

8

45:21

6

01:32

4

27:33

1:35:57

7

39

Michele Martin-Hisnay

471

42

7

18:10

10

02:59

11

48:28

5

01:22

8

34:14

1:45:15

8

40

Joan Mainville-Davis

124

41

4

15:21

9

02:43

12

48:43

8

01:43

10

38:05

1:46:36

9

41

Heather Goodrich

35

40

10

25:48

7

02:14

6

44:03

9

01:45

7

33:19

1:47:11

10

42

maria kugler

84

43

9

20:28

12

04:03

9

45:32

10

02:04

11

39:58

1:52:07

11

44

Jenny Buzek

158

44

11

25:57

5

02:08

10

45:54

12

02:10

9

37:55

1:54:06

12

45

Susan Zurface

97

41

12

26:19

2

01:13

7

44:10

4

01:07

12

42:05

1:54:56

 

Female 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Megan Arce

51

48

1

11:56

1

01:12

1

37:54

1

00:59

1

22:30

1:14:33

2

14

Michelle Mead

125

48

3

18:14

5

03:03

2

38:52

2

01:00

2

24:30

1:25:41

3

26

Deanna Kiesel

26

47

4

20:20

2

01:19

3

41:01

5

01:35

3

27:57

1:32:14

4

27

Mary Miller

447

47

2

15:29

3

01:57

4

45:01

4

01:15

4

29:04

1:32:49

5

43

Norah Ginty

453

47

5

25:56

4

02:39

5

47:11

3

01:02

5

36:13

1:53:03

 

Female 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

10

Cindy Register

64

51

1

15:06

2

01:50

1

38:21

3

01:23

2

27:18

1:23:59

2

17

Mary DiGiandomenico

65

50

7

59:13

 

 

 

 

 

 

4

29:45

1:26:59

3

19

Linda Rotunno

162

52

3

15:49

5

03:27

2

41:25

5

01:54

1

24:36

1:27:13

4

28

Linda Virene

54

52

5

17:26

4

02:53

4

43:24

2

01:10

3

29:01

1:33:55

5

31

Ellen Chamberlain

48

54

4

17:12

1

01:08

3

43:19

1

01:05

6

34:08

1:36:54

6

34

Denise Carol

19

54

2

15:29

3

02:15

5

46:31

4

01:47

5

33:13

1:39:17

7

49

Karen Schroer

120

50

6

36:55

6

03:50

6

49:49

6

02:35

7

45:29

2:18:41

 

Female 55 to 59

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

11

Sally Sligar

61

55

1

15:04

1

01:38

2

40:49

1

01:20

1

25:26

1:24:20

2

22

Janet Lehr

156

57

3

20:55

2

01:45

1

38:32

2

01:26

2

27:22

1:30:02

3

29

Janice Webster

115

57

2

17:23

3

02:14

3

42:30

3

01:34

3

31:27

1:35:09

Sprint Triathlon - Elite Open

Female

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

3

Catherine Lee

4

37

1

12:06

1

00:45

1

33:22

1

00:38

1

20:58

1:07:52

 

Male

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

bryan barletto

3

38

1

09:56

1

00:39

2

33:00

1

00:38

1

19:22

1:03:37

2

2

Christopher Cain

5

30

2

11:19

2

00:49

1

31:03

2

01:21

2

19:49

1:04:23

 

Sprint Triathlon - Elite Mast.

Male

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Shannon Kurek

2

42

2

11:12

1

00:49

1

30:34

1

00:32

1

19:01

1:02:09

2

2

Adolfo Loustaunau

6

41

1

10:51

3

01:03

2

31:59

3

00:50

3

20:13

1:04:57

3

3

Curt Haywood

7

45

3

12:38

2

00:56

3

34:04

2

00:39

2

19:37

1:07:56

 

Sprint Triathlon - Grand Mast.

Male

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Edward Bachman

8

55

1

10:58

3

01:06

1

31:51

2

00:43

2

21:28

1:06:07

2

2

Brian Barker

13

51

2

12:43

2

00:48

2

32:20

1

00:37

1

20:03

1:06:33

3

3

Mark Lemmon

12

52

3

14:05

1

00:43

3

33:38

3

00:46

3

21:33

1:10:46

4

4

Don Cain

600

51

5

59:34

 

 

5

45:36

 

 

4

22:52

1:21:41

5

5

michael enderly

14

67

4

16:29

4

01:40

4

38:38

4

01:32

5

30:52

1:29:13

 

Sprint Triathlon - Clydes. XL1

0 - 39

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Jay Sutton

165

38

1

10:59

1

01:19

1

36:18

1

00:47

3

26:00

1:15:25

2

3

Christopher Schell

171

32

3

14:18

2

01:36

2

37:12

2

00:49

1

24:07

1:18:04

3

4

Joshua Kugler

168

38

2

13:11

3

02:05

3

38:16

3

00:52

2

25:49

1:20:14

4

9

Michael Vanasco

172

39

4

14:58

4

02:53

4

43:23

4

01:26

4

31:40

1:34:22

 

40 +

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

2

Todd Key

170

40

3

15:42

3

02:11

1

35:46

1

00:53

1

22:13

1:16:47

2

5

Steve Hokky

173

47

2

15:19

2

01:59

2

36:04

4

01:43

4

26:06

1:21:15

3

6

Michael Neimeier

164

43

6

19:32

5

02:34

4

41:55

 

 

2

23:46

1:27:48

4

7

Travis Shaw

166

41

5

18:46

1

01:40

3

41:18

2

01:20

5

27:45

1:30:51

5

8

MJ Leman

174

40

1

14:08

6

05:19

5

43:40

5

04:30

3

24:46

1:32:26

6

10

kevin garnica

169

48

4

18:11

4

02:19

6

45:06

3

01:31

6

32:19

1:39:28

 

Sprint Triathlon - Clydes. XL2

0 - 39

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

2

Christopher Kinsler

175

38

1

12:36

2

01:26

1

36:36

3

00:58

2

25:07

1:16:46

2

3

John Davis

478

31

2

13:48

3

01:43

2

36:52

1

00:43

3

26:21

1:19:30

3

4

Matthew Schreiber

181

31

4

19:08

1

01:02

4

40:04

2

00:46

1

23:53

1:24:55

4

6

James Ouellette

179

39

3

17:01

5

01:53

3

39:55

5

01:16

4

31:17

1:31:23

5

8

Jonathon Long

176

29

5

28:00

4

01:45

5

40:39

4

01:14

5

34:19

1:45:59

 

40 +

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Doug Haines

180

41

1

12:27

1

01:14

1

35:47

1

01:08

1

24:07

1:14:45

2

5

Robert Reichard

178

47

3

16:30

2

02:39

2

38:10

2

01:42

3

31:01

1:30:05

3

7

Troy Carlson

177

41

2

15:27

3

03:29

3

41:14

3

01:43

2

30:49

1:32:45

 

Sprint Triathlon - Clydes. XL3

0 - 39

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Shaun Yancik

184

30

1

15:57

1

01:43

1

39:40

1

00:53

1

24:23

1:22:38

2

5

Darryl Miller

182

39

2

28:51

2

02:29

2

45:16

2

01:30

2

40:51

1:59:00

 

40+

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

2

Mark Stanelle

450

47

1

15:48

1

01:10

1

36:32

1

00:45

1

28:30

1:22:48

2

3

Jeremy Martin

454

40

3

55:55

 

 

2

39:51

 

 

2

33:07

1:27:57

3

4

Tom Gold

183

53

2

16:02

2

02:12

3

41:17

2

02:13

3

39:56

1:41:42

 

Sprint Triathlon - Athena

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Angela Gillis

185

36

2

15:25

1

01:34

1

41:35

1

00:58

1

34:15

1:33:49

2

2

Jen Ochsenhirt

186

39

3

16:44

2

02:11

2

42:26

2

01:21

2

41:12

1:43:57

 

Sprint Triathlon - Mtn. Bike

Male

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Tim Roetting

189

51

1

15:28

1

02:07

1

40:30

1

00:45

1

25:22

1:24:15

2

2

Jason Parker

190

40

2

23:23

2

03:50

2

47:48

2

02:27

2

34:03

1:51:33

 

Sprint Triathlon - SUPER HERO

Female

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total