Caesar Creek Triathlon & Duathlon

Age Group Results

July 10, 2011


HFP Racing hfpracing.com/results

Olympic Triathlon - Age Group

Female 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

34

Sara Underwood

516

26

1

19:29

1

01:32

2

1:20:23

2

01:04

1

49:10

2:31:40

2

38

Jaimie Hewitt

481

27

2

23:52

2

01:34

1

1:11:20

1

01:00

3

55:35

2:33:23

3

89

Kristen Lies

465

26

5

27:59

5

02:45

3

1:21:20

5

01:43

4

56:12

2:50:01

4

95

Kelley Potter

427

28

4

26:23

4

02:01

4

1:23:54

7

02:11

5

57:55

2:52:26

5

117

Emily Bello

500

26

6

31:19

8

04:05

7

1:30:27

8

02:46

2

53:52

3:02:31

6

129

Anne-Cecile Huby

507

29

7

31:24

3

01:34

5

1:25:21

3

01:22

6

1:10:10

3:09:52

7

133

Amelia McKinney

537

26

3

24:47

6

03:07

6

1:29:13

4

01:26

7

1:15:39

3:14:15

8

145

Erin Cleary

512

29

8

33:04

7

03:42

8

1:46:24

6

02:04

8

1:36:02

4:01:19

 

Female 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

12

Amanda Lindsey

424

31

1

22:54

3

02:16

1

1:08:37

3

01:48

1

45:05

2:20:42

2

55

Christin Bohrofen

429

34

2

24:22

2

01:40

3

1:14:52

1

01:14

2

56:44

2:38:54

3

70

Colleen Kingery

403

31

4

28:54

1

01:40

2

1:10:45

2

01:15

3

1:00:25

2:43:00

4

82

Michelle Meyer

472

30

 

 

 

 

 

 

 

 

6

2:46:55

2:46:55

5

110

Kristina Taylor

480

30

3

24:25

4

02:40

4

1:18:15

5

02:29

4

1:09:51

2:57:43

6

132

Karla Knepper

517

31

5

29:42

6

03:38

5

1:25:23

4

01:52

5

1:13:37

3:14:13

 

Female 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

40

Gabrielle McBride

544

36

3

27:03

1

01:30

1

1:13:10

2

01:00

2

50:59

2:33:44

2

58

Jessica Reed

446

35

4

27:33

8

02:51

4

1:19:08

8

02:11

1

47:46

2:39:31

3

62

Martha Wood

410

37

1

24:55

2

01:35

2

1:13:42

5

01:34

4

58:58

2:40:46

4

80

Beth Ballein

450

37

8

32:08

3

01:36

3

1:15:50

3

01:14

3

55:38

2:46:28

5

114

Beth Warnken

433

39

6

29:32

7

02:13

5

1:22:28

6

01:36

5

1:05:15

3:01:05

6

118

Sara Weingartner

431

38

5

29:31

6

02:12

7

1:24:40

1

00:52

6

1:06:28

3:03:44

7

130

Christie Sawyer

422

37

7

31:37

5

02:08

6

1:23:41

7

01:47

7

1:11:30

3:10:45

8

141

Shannon Gilfillan

647

36

2

26:20

4

01:40

8

1:41:01

4

01:19

8

1:16:54

3:27:16

 

Female 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

32

Amy Graham

468

42

1

21:28

3

01:46

4

1:16:50

1

00:58

1

49:34

2:30:37

2

35

Karen Lehtonen

479

40

3

22:19

1

01:24

1

1:11:05

2

01:09

5

56:54

2:32:53

3

71

Andrea Beck

454

40

5

25:22

7

02:28

6

1:17:43

5

01:54

4

55:50

2:43:20

4

74

M Ahrens

399

41

9

34:33

2

01:28

3

1:15:30

3

01:24

2

51:38

2:44:35

5

83

Paula Stewart

489

40

4

23:45

8

02:36

2

1:11:31

7

01:59

7

1:07:13

2:47:07

6

90

Kathleen Dolan

485

43

7

33:21

10

03:09

7

1:17:52

10

03:15

3

53:36

2:51:14

7

104

Heather Arredondo

440

41

6

27:41

4

01:56

5

1:16:52

4

01:43

6

1:06:01

2:54:14

8

121

Kathy Robbins

534

41

2

21:32

9

02:39

8

1:22:21

6

01:54

8

1:16:07

3:04:35

9

143

Amy Waskowiak

473

41

8

33:52

5

02:08

10

1:34:13

8

02:02

9

1:26:06

3:38:23

10

144

Susan Zurface

502

41

10

37:05

6

02:09

9

1:25:07

9

02:04

10

1:32:33

3:39:00

 

Female 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

98

Sarah Shaulis

535

46

1

22:28

2

01:31

1

1:22:44

1

01:21

3

1:04:35

2:52:42

2

126

Beth Clymer

514

46

2

32:24

4

02:34

3

1:28:56

4

02:51

1

1:01:38

3:08:25

3

131

Catherine Perhala

586

45

3

36:19

1

01:22

4

1:29:27

3

01:52

2

1:03:43

3:12:46

4

138

Susan Felter

499

49

4

37:05

3

02:15

2

1:25:51

2

01:43

4

1:12:47

3:19:43

 

Female 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

91

Nancy Budde

539

54

1

30:15

1

01:55

1

1:23:50

2

02:08

1

53:37

2:51:48

2

113

Mary Adamo-Price

444

52

2

31:13

2

02:22

2

1:27:02

1

01:56

2

57:42

3:00:17

 

Female 55 to 59

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

51

Ruth Kohstall

495

57

1

27:35

1

01:40

1

1:12:07

1

01:17

1

53:23

2:36:04

 

Male 15 to 19

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

139

James McNay

430

19

1

33:41

1

02:11

1

1:34:59

1

01:25

1

1:08:42

3:21:00

 

Male 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

4

Robert Sturm

496

22

2

20:20

3

01:17

1

1:04:24

2

00:47

1

47:00

2:13:50

2

13

Zachary Aust

455

22

4

24:37

1

01:14

2

1:07:03

1

00:37

2

47:56

2:21:28

3

29

David Heidrich

462

21

1

20:05

2

01:16

4

1:07:58

5

01:07

6

56:55

2:27:22

4

49

Ross Meininger

498

20

3

22:18

4

01:43

6

1:14:54

10

01:49

4

55:00

2:35:45

5

64

Alex Swary

448

22

7

33:23

5

01:59

5

1:11:14

9

01:39

3

52:59

2:41:15

6

106

Aaron Isett

467

21

6

30:50

10

04:37

8

1:24:25

7

01:31

5

55:20

2:56:45

7

116

Stephen Bangs

529

21

10

36:26

8

02:20

7

1:23:13

4

00:53

7

59:15

3:02:09

8

122

Adam Coleman

439

21

8

33:39

9

03:56

9

1:26:02

8

01:38

8

59:40

3:04:58

9

142

Stephen Lamb

520

20

9

33:54

7

02:01

10

1:27:08

6

01:10

9

1:28:47

3:33:01

 

Male 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

3

Eric Turner

531

27

1

19:08

1

00:57

3

1:04:57

1

00:40

5

47:45

2:13:28

2

6

Nicholas Manning

449

28

5

24:11

5

01:45

7

1:08:16

5

01:10

1

42:07

2:17:31

3

7

Keith Harris

538

29

11

28:46

4

01:25

2

1:03:50

6

01:11

2

42:46

2:17:59

4

8

David Payne

441

27

6

25:38

6

01:45

4

1:06:51

2

00:50

3

43:28

2:18:34

5

10

Dan Bowman

487

26

4

24:06

2

01:02

5

1:07:29

3

00:53

4

47:00

2:20:32

6

18

Kevin Severs

504

27

3

24:00

3

01:09

6

1:08:02

7

01:12

6

48:20

2:22:45

7

30

Matt Herring

588

27

12

28:52

8

01:55

1

1:03:27

8

01:25

8

52:14

2:27:55

8

41

Terrence O'Donnell

447

29

8

27:52

9

02:21

9

1:12:30

12

01:56

7

49:20

2:34:02

9

75

Chris Widmeyer

451

27

7

25:43

10

02:34

12

1:20:22

9

01:36

10

54:36

2:44:53

10

77

Brian Neill

425

27

2

23:53

11

02:46

8

1:11:31

4

01:07

13

1:06:19

2:45:38

11

79

Joseph Wolf

493

29

10

28:34

12

02:48

11

1:18:02

11

01:51

11

54:51

2:46:08

12

101

Todd Soderquist

526

28

14

32:42

13

03:10

10

1:17:22

13

02:16

12

57:23

2:52:54

13

120

John Kroeger

648

29

13

29:31

14

03:58

14

1:35:18

14

03:14

9

52:20

3:04:22

14

136

Michael Freeman

525

26

9

28:14

7

01:50

13

1:26:08

10

01:43

14

1:17:33

3:15:29

 

Male 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

21

Nick Klosterman

532

33

4

27:09

4

02:04

1

1:02:35

7

01:37

3

51:07

2:24:33

2

25

Brad Deaton

466

30

3

24:51

6

02:17

4

1:09:34

4

01:12

2

48:16

2:26:12

3

27

Mike Kreuter

411

34

5

27:13

8

02:41

5

1:09:43

2

01:07

1

46:01

2:26:47

4

33

Adam Liette

483

33

1

23:43

3

01:50

2

1:06:51

1

01:05

10

57:12

2:30:43

5

45

Michael Schloss

509

32

2

23:51

9

02:42

7

1:14:09

8

01:41

4

52:12

2:34:37

6

52

Eric Rodefeld

521

30

6

28:35

2

01:40

6

1:10:32

5

01:23

6

54:37

2:36:49

7

73

ERIC MEADOWS

523

32

10

32:02

10

03:03

3

1:08:09

12

04:28

9

56:49

2:44:33

8

87

JAMES HERBST JR

491

32

11

32:54

5

02:05

8

1:16:07

9

01:45

7

55:08

2:48:00

9

93

Billy Rackley

402

33

12

33:26

7

02:29

11

1:19:52

3

01:08

8

55:13

2:52:11

10

94

David Kohake

428

34

7

29:20

12

05:19

10

1:19:47

11

03:39

5

54:16

2:52:24

11

109

Will Chadwick

482

30

8

30:43

1

01:23

9

1:19:13

10

02:06

12

1:03:57

2:57:24

12

125

Geremy Owen

511

34

9

31:07

11

04:03

12

1:27:07

6

01:29

11

1:03:44

3:07:32

 

Male 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

2

Rob Messmer

434

36

1

23:36

6

01:47

1

1:03:18

4

01:08

2

43:29

2:13:20

2

5

Nathan Whitman

510

38

3

23:54

11

02:24

4

1:06:00

7

01:28

1

42:53

2:16:41

3

11

Christopher Woolley

488

37

6

24:48

3

01:25

3

1:05:53

3

01:07

4

47:19

2:20:35

4

17

Kelly Perrault

470

38

12

27:35

1

01:14

5

1:06:34

1

00:43

3

46:35

2:22:42

5

19

Joel Anders

417

35

5

24:37

5

01:44

6

1:08:24

5

01:08

5

47:50

2:23:45

6

20

Scott Vance

443

38

2

23:53

4

01:43

2

1:05:22

11

01:49

7

51:12

2:24:02

7

31

tomasz bogdziewicz

445

37

10

26:56

2

01:21

8

1:10:52

9

01:37

6

49:34

2:30:21

8

39

Robert Ferguson

436

36

8

25:25

10

02:08

9

1:11:12

6

01:16

9

53:24

2:33:26

9

61

Brian Bohl

405

38

9

26:37

8

01:47

7

1:09:30

12

01:56

13

1:00:33

2:40:27

10

63

Jason Herr

471

35

7

25:14

13

02:54

10

1:12:18

13

02:32

11

57:52

2:40:52

11

67

Thomas Rhone

460

36

4

24:25

9

01:53

11

1:14:18

2

01:07

14

1:00:51

2:42:37

12

78

Derek McFadden

519

38

14

31:52

12

02:48

13

1:17:17

14

02:37

8

51:33

2:46:08

13

84

Dan Fleet

408

39

16

16

33:44

 

 

16

1:17:47

12

58:03

2:47:35

14

99

Lincoln Chung

474

35

13

29:13

7

01:47

12

1:16:16

8

01:30

15

1:04:00

2:52:47

15

123

Todd Bello

501

38

11

27:03

15

12:18

15

1:30:27

15

02:44

10

53:52

3:06:26

16

124

Brent Malenius

463

37

15

33:43

14

03:10

14

1:21:32

10

01:38

16

1:07:21

3:07:26

 

Male 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

14

Douglas Rastatter

415

42

1

24:47

6

02:06

1

1:06:21

2

01:06

1

47:43

2:22:06

2

22

Daniel Lehtonen

478

40

2

24:49

2

01:23

2

1:06:43

3

01:17

2

50:45

2:24:59

3

26

Aaron Brumit

546

40

3

25:26

1

01:11

3

1:06:54

5

01:22

3

51:39

2:26:33

4

37

Robert Ekin

540

40

4

25:42

3

01:38

4

1:11:12

6

01:25

4

53:20

2:33:18

5

57

Paul Van Patten

464

41

5

26:44

7

02:11

8

1:16:02

1

00:50

5

53:41

2:39:29

6

65

Chris Wones

503

42

9

30:45

5

02:01

6

1:13:40

4

01:19

7

54:22

2:42:09

7

69

Barry Beagle

476

41

7

29:42

4

01:51

5

1:12:13

7

01:52

8

57:17

2:42:57

8

85

Mike Hulme

550

41

6

28:18

9

02:50

7

1:15:33

9

02:06

9

58:54

2:47:43

9

92

Lawrence Gaffney

437

41

8

29:58

8

02:22

10

1:23:50

8

02:04

6

53:45

2:52:00

10

127

Mark Gardner

513

41

10

32:51

10

03:02

9

1:23:23

10

02:27

10

1:07:29

3:09:14

 

Male 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

9

Dan Falke

522

49

1

21:04

9

01:57

3

1:08:30

3

01:14

2

46:49

2:19:36

2

23

David Owens

421

45

5

25:50

6

01:28

2

1:07:53

6

01:30

3

49:01

2:25:43

3

24

TERRY WYATT

469

48

12

28:05

7

01:35

4

1:08:39

10

01:48

1

46:01

2:26:11

4

28

Greg Alverson

548

49

3

23:16

1

01:03

5

1:09:20

8

01:36

6

52:00

2:27:16

5

36

Arnold Zucker

646

45

4

24:04

16

03:06

13

1:14:41

7

01:34

4

49:30

2:32:58

6

42

robert Sparks

457

46

7

25:52

8

01:41

7

1:12:57

1

00:52

7

52:49

2:34:13

7

48

Rick Sawyer

484

46

9

26:20

3

01:12

1

1:05:55

4

01:25

16

1:00:33

2:35:28

8

53

James Joyce

494

49

2

22:28

10

02:09

8

1:13:17

16

02:04

13

57:40

2:37:40

9

60

George Raihala

453

46

6

25:52

4

01:24

10

1:14:07

11

01:51

11

56:53

2:40:09

10

68

Jeff June

533

45

11

27:13

15

03:06

14

1:16:02

17

02:13

9

54:14

2:42:50

11

81

Andy Heath

486

45

14

30:13

22

03:43

17

1:18:20

20

02:45

5

51:39

2:46:43

12

86

Paul Watts

432

45

16

31:51

2

01:11

9

1:13:31

2

01:04

15

1:00:16

2:47:55

13

96

hemant shah

419

49

15

31:30

18

03:13

20

1:22:08

15

02:02

8

53:34

2:52:29

14

97

Michael Schlund

409

47

8

26:19

5

01:24

12

1:14:20

9

01:45

20

1:08:39

2:52:29

15

100

Jim Herring

407

46

19

35:41

21

03:37

6

1:09:44

13

01:57

18

1:01:54

2:52:54

16

102

Garry Phimister

400

47

10

26:40

11

02:10

19

1:21:35

18

02:32

17

1:00:55

2:53:55

17

103

Curtis Saunders

438

45

22

39:23

19

03:19

11

1:14:12

14

02:00

10

55:05

2:54:00

18

105

Mark Banta

541

46

21

36:55

12

02:43

16

1:16:55

5

01:27

12

57:19

2:55:21

19

107

Scott Keller

638

46

13

29:27

14

03:05

15

1:16:43

21

02:47

19

1:04:43

2:56:46

20

108

John Graf

452

48

18

34:42

13

02:55

18

1:18:45

19

02:36

14

57:47

2:56:48

21

135

David Clifford

423

47

20

36:08

17

03:13

21

1:23:05

12

01:52

21

1:11:08

3:15:28

22

140

Ben Miralia

435

49

17

34:29

20

03:31

22

1:28:11

22

03:06

22

1:13:43

3:23:01

 

Male 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

P.J. Arling

416

51

1

20:51

4

01:31

1

1:03:01

5

01:14

1

42:20

2:08:59

2

15

Andy Perrino

461

51

4

26:03

8

02:04

5

1:08:21

10

01:25

3

44:28

2:22:23

3

16

Jerry Swartzel Jr.

589

51

13

30:28

1

00:47

3

1:06:19

1

00:57

2

44:08

2:22:40

4

43

Gary Hegeman

426

53

5

27:11

7

01:59

4

1:08:14

12

01:36

12

55:15

2:34:17

5

44

Thomas Lee

490

53

2

22:11

3

01:29

2

1:05:53

6

01:18

14

1:03:34

2:34:27

6

46

Douglas Hart

592

51

8

28:44

11

02:11

8

1:11:54

14

01:40

5

50:34

2:35:04

7

47

David Apple

508

50

11

30:05

2

01:28

6

1:09:49

2

00:59

10

52:49

2:35:13

8

50

Steve Steller

506

53

6

27:17

10

02:11

11

1:16:05

11

01:25

4

49:00

2:36:00

9

56

Chris Meininger

459

52

9

28:53

16

02:45

10

1:13:47

13

01:38

9

52:23

2:39:28

10

59

John Crabb

475

53

14

30:39

6

01:53

9

1:12:55

3

01:01

11

53:32

2:40:03

11

66

Daniel Thompson

518

51

18

33:46

17

03:29

7

1:11:38

16

02:13

7

51:03

2:42:10

12

72

Jim Hamerstadt

530

53

12

30:25

15

02:38

13

1:17:06

8

01:21

8

52:14

2:43:47

13

76

Ashley Valentine

413

51

3

24:33

18

04:03

17

1:24:34

4

01:10

6

51:00

2:45:22

14

88

Richard Liston

545

50

10

29:08

9

02:04

14

1:18:40

7

01:20

13

58:09

2:49:23

15

112

Jack Stubbs

492

52

7

27:26

5

01:47

12

1:16:29

9

01:22

16

1:13:05

3:00:11

16

128

Robert Garriott

420

52

15

30:43

13

02:12

15

1:18:51

18

02:53

17

1:14:43

3:09:24

17

134

Stan Meininger

497

53

17

33:31

14

02:30

18

1:25:04

17

02:49

15

1:11:30

3:15:26

18

137

Ross Sexter

527

53

16

32:15

12

02:12

16

1:21:39

15

01:59

18

1:21:19

3:19:27

 

Male 55 to 59

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

54

John Walters

477

59

2

27:09

2

02:21

1

1:11:39

2

01:35

1

55:32

2:38:18

2

111

rob lyons

458

57

1

26:48

1

01:57

2

1:16:53

1

01:23

2

1:10:48

2:57:50

 

Male 60 to 64

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

119

Tim Mahaffey

547

64

1

31:55

1

03:18

1

1:22:50

1

01:20

1

1:04:41

3:04:06

2

146

Steve Bangs

528

60

2

45:44

 

 

2

1:54:44

2

01:48

2

1:32:53

4:08:40

 

Male 65 to 69

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

115

michael enderly

412

67

1

30:08

1

02:24

1

1:25:18

1

02:29

1

1:01:44

3:02:05

 

Olympic Triathlon - Elite Open

Male 39 and under

 

Overall

 

------- -------

------- -------

------- -------

------- -------

------- -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Dan Peairs

585

33

1

19:10

4

01:22

2

1:01:16

2

00:53

1

38:48

2:01:31

2

2

Todd Ricketts

584

30

3

22:29

1

00:41

1

1:00:46

1

00:46

3

43:03

2:07:48

3

3

Ken Hagan

581

39

4

22:49

3

01:13

3

1:03:30

3

01:00

2

42:47

2:11:22

4

4

Craig Reynolds

582

27

2

21:22

2

00:50

4

1:08:08

4

01:22

4

44:30

2:16:14

 

Olympic Triathlon - Elite Mast

Female 40 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

2

julie knott

583

43

1

23:29

1

01:30

1

1:07:13

1

01:41

1

48:13

2:22:08

 

Male 40 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Gregg Slayton

578

49

2

19:40

1

01:19

1

1:04:26

2

01:14

1

44:20

2:11:01

2

3

Jamie Crombie

579

46

3

25:52

3

02:09

2

1:07:20

3

01:26

2

45:21

2:22:11

3

4

Scott Lang

597

41

1

18:43

2

01:26

3

1:07:56

1

00:48

3

57:00

2:25:56

 

Olympic Triathlon - Grandmast

Male 50 and over

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

jeff watern

580

50

1

23:29

1

01:10

1

1:02:50

1

01:02

1

45:36

2:14:09

2

2

Tim Bowman

577

56

2

28:38

3

01:38

2

1:08:14

2

01:17

2

53:15

2:33:04

3

3

Roy Youngmann

595

56

3

29:48

2

01:18

3

1:08:35

3

01:35

3

1:06:38

2:47:55

 

Olympic Triathlon - Clydes XL1

Male 39 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Chad Lockard

562

33

2

25:45

5

02:22

1

1:05:29

5

01:37

1

46:01

2:21:17

2

2

Bryan Esser

620

22

1

15:53

4

02:19

4

1:14:11

3

01:32

2

50:23

2:24:20

3

3

David Wilson

559

37

3

26:40

2

01:51

2

1:05:46

4

01:33

3

52:56

2:28:48

4

4

Scott Nusbaum

558

32

4

27:09

3

02:00

3

1:09:59

2

01:27

4

53:35

2:34:11

5

6

Joe Trainer

557

36

5

32:49

6

02:37

6

1:18:11

6

01:57

5

1:02:27

2:58:04

6

7

Cameron Stegall

563

33

6

36:49

1

01:19

5

1:15:16

1

01:13

6

1:06:49

3:01:29

 

Male 40 and over

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

5

Todd Key

565

40

1

29:12

1

01:59

1

1:13:53

1

01:35

1

49:26

2:36:07

2

8

Jeff Ireland

564

57

2

32:12

2

02:33

3

1:34:26

3

02:32

2

1:14:47

3:26:33

3

9

russ dieterich

560

55

3

36:12

3

04:31

2

1:31:46

2

02:25

3

1:27:04

3:41:59

 

Olympic Triathlon - Clydes XL2

Male 39 and under

 

Overall

 

------- -------

------- -------

------- -------

------- -------

------- -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

christopher seeley

594

38

3

28:09

4

02:20

1

1:11:08

1

01:00

3

1:00:16

2:42:55

2

2

Thomas Stefaniuk

561

36

1

25:46

5

03:44

3

1:21:05

5

03:05

1

54:33

2:48:15

3

4

Matthew Schreiber

570

31

2

26:53

1

01:57

2

1:17:52

2

01:06

4

1:02:11

2:50:01

4

6

Karl Dollard

567

30

5

37:20

3

02:12

5

1:24:56

4

02:08

2

54:59

3:01:37

5

8

James Ouellette

569

39

4

36:01

2

02:06

4

1:24:02

3

01:58

5

1:15:41

3:19:49

 

Male 40 and over

 

Overall

 

------- -------

------- -------

------- -------

------- -------

------- -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

3

Tom Gerstle

566

44

1

22:38

1

01:21

3

1:31:34

1

01:18

1

52:16

2:49:08

2

5

MJ Leman

571

40

3

27:27

3

03:13

1

1:15:27

3

03:42

2

1:00:43

2:50:35

3

7

Michael Bos

568

42

2

26:13

2

02:31

2

1:18:31

2

02:37

3

1:18:29

3:08:23

 

Olympic Triathlon - Clydes XL3

Male 39 and under

 

Overall

 

------- -------

------- -------

------- -------

------- -------

------- -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Jeremy Beehn

574

36

1

27:21

1

02:04

1

1:19:11

1

01:40

1

1:13:48

3:04:07

 

Male 40 and over

 

Overall

 

------- -------

------- -------

------- -------

------- -------

------- -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

2

Tom Gold

575

53

1

29:43

1

01:59

1

1:24:31

1

02:42

2

1:26:50

3:25:47

2

3

Jeff Cook

573

57

2

37:35

2

03:54

2

1:25:35

2

02:58

1

1:20:26

3:30:29

 

Olympic Triathlon - Athena

Female 0-99

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Jennifer Schell

554

30

1

28:58

2

02:09

3

1:25:32

2

01:52

1

59:26

2:57:59

2

2

Jill Bos

555

36

2

29:45

1

02:08

1

1:21:57

1

01:37

2

1:05:02

3:00:31

3

3

Jennifer Hatcher

556

43

3

34:37

3

02:45

2

1:23:58

3

02:04

3

1:16:01

3:19:27

 

Olympic Triathlon - Male Team

Male 0-99

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Dave High

601

38

1

36:08

1

01:05

1

1:13:06

1

00:42

1

1:08:58

3:00:01

 

Olympic Triathlon -Female Team

Female 0-99

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Janet Scaggs

600

49

1

34:04

1

01:06

1

1:34:11

1

00:56

1

1:19:58

3:30:16

 

Olympic Triathlon - Coed Team

Female 0-99

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Jose Medina

599

33

1

27:37

1

00:52

 

 

2

1:29:35

2

56:41

2:54:47

2

2

Eric Joyce

598

25

2

29:35

2

01:08

1

1:35:19

1

00:45

1

50:37

2:57:25