Deer Creek Fall Challenge

Age Group Results

October 02, 2011


HFP Racing hfpracing.com/results

Sprint Triathlon - Age Group

Female 15 to 19

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

11

Zoe Bowman

294

15

1

20:46

2

02:36

1

41:40

1

01:28

1

27:30

1:34:02

2

58

Lauren Dieck

299

17

3

31:07

3

04:17

2

51:35

4

02:05

2

30:50

1:59:56

3

62

Marie Phillips

350

17

2

25:01

1

01:56

3

1:01:40

3

01:34

3

36:58

2:07:11

DQ

DQ

Caitlin Brewer

426

18

DQ

11:24

4

05:28

4

1:11:50

2

01:29

4

36:59

2:07:11

 

Female 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

22

Simone Hernandez

389

21

1

18:29

1

03:25

1

45:52

1

01:37

1

30:20

1:39:44

2

48

Megan Chambers

347

22

3

28:22

4

05:56

2

45:58

2

01:54

2

31:15

1:53:26

3

66

Natalie Cook

284

23

4

34:14

3

05:56

3

59:54

3

02:28

3

44:22

2:26:55

 

Female 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

30

Allison Kuszmaul

324

28

2

27:17

2

03:06

1

45:01

2

01:16

1

27:53

1:44:34

2

38

Jenna Cain

319

27

1

24:40

1

02:56

2

48:59

1

01:01

2

31:35

1:49:13

 

Female 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

25

Danielle Diamond

358

30

2

22:18

1

03:17

3

44:51

2

01:26

5

28:08

1:40:03

2

27

Alexa Boyce

278

30

6

29:22

3

04:00

1

41:53

6

01:41

1

25:41

1:42:40

3

28

Barbara Perenic

298

32

3

24:08

4

04:45

4

45:13

5

01:32

2

27:16

1:42:56

4

44

Katie Gardner

292

30

4

24:44

6

05:31

7

48:54

3

01:28

7

31:38

1:52:17

5

47

Lindsay Whisher

303

30

5

28:38

8

06:03

6

48:27

10

02:30

3

27:23

1:53:03

6

50

Colleen Nihiser

342

32

1

21:25

10

08:11

8

54:05

8

02:22

4

27:51

1:53:55

7

51

Mindy Patete

315

34

9

30:34

2

03:49

5

47:35

4

01:31

6

31:15

1:54:46

8

54

Katie Slanker

310

31

8

30:16

9

07:32

2

42:04

9

02:29

8

35:07

1:57:31

9

64

Laura Sobjack

279

33

10

35:28

7

05:46

9

55:10

7

02:19

10

40:20

2:19:05

10

65

Anastasia Beavers

351

30

7

30:02

5

05:28

10

1:07:04

1

01:20

9

36:05

2:20:00

 

Female 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

16

Mary Sullivan

302

36

1

17:54

5

07:17

3

44:59

3

01:22

1

25:07

1:36:42

2

17

Krista LaRussa

334

37

3

23:44

1

04:03

1

40:29

5

01:58

3

27:59

1:38:15

3

36

Jackie Eshbaugh

332

38

2

23:16

4

06:41

4

49:08

2

01:20

2

27:39

1:48:06

4

39

Marcie Seccombe

354

38

5

28:25

3

05:47

2

44:42

4

01:51

4

28:38

1:49:25

5

41

Lori Neus

288

37

4

23:50

2

04:13

5

51:50

1

01:01

5

29:45

1:50:41

 

Female 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

10

Jenifer Noga

295

41

1

22:02

1

02:10

1

40:17

3

01:31

2

28:01

1:34:01

2

52

Katie Ly

398

43

3

30:58

4

05:40

3

50:07

1

01:03

1

27:15

1:55:04

3

57

Claudia Walter

330

40

4

32:06

2

04:14

2

48:18

4

02:36

3

32:08

1:59:24

4

63

Maryann Meyer

287

43

2

29:16

3

04:53

4

55:42

2

01:12

4

39:09

2:10:13

 

Female 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

31

Amy Manley

318

46

2

24:55

1

02:41

2

48:10

1

01:17

1

28:11

1:45:17

2

40

Jennifer Ellis

357

46

1

24:35

2

06:31

1

44:58

2

01:41

2

32:25

1:50:11

 

Female 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

60

Denise Gross

338

53

1

31:17

1

04:03

1

47:43

1

02:37

1

40:12

2:05:55

2

67

Kathleen Putman

356

54

2

1:00:46

2

05:53

2

1:52:33

2

08:07

2

2:18:57

5:26:18

 

Female 60 to 64

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

37

Cassandra McGuire

341

61

1

26:09

1

05:59

1

45:10

1

01:37

1

29:17

1:48:15

 

Male 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

9

Avery Brooks

277

23

1

21:27

2

04:14

1

37:44

3

06:54

3

22:09

1:32:30

2

13

Lee Sekinger

346

24

2

26:23

3

04:33

3

42:38

1

00:39

1

20:47

1:35:01

3

15

Aaron Ruter

321

23

3

27:51

1

03:47

2

41:18

2

01:20

2

21:52

1:36:11

 

Male 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

4

Jason Calaiaro

335

25

2

26:35

2

01:58

3

40:17

2

01:32

1

20:25

1:30:49

2

14

Daniel Galbraith

333

26

1

25:20

1

01:09

1

38:50

4

02:22

3

27:46

1:35:30

3

18

John Pigott

304

29

5

28:21

3

02:49

2

39:55

1

01:08

2

26:06

1:38:20

4

32

David Slanker

309

28

3

27:16

5

04:55

5

43:01

3

01:41

4

28:25

1:45:20

5

42

Benjamin Stewart

314

29

4

28:08

4

04:14

4

42:11

5

02:36

5

33:41

1:50:52

 

Male 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

21

David Lanterman

362

34

1

24:35

2

04:05

1

43:23

1

01:09

1

26:11

1:39:26

2

56

Steven Kerr

352

33

3

26:38

4

04:40

2

49:34

4

03:36

2

33:30

1:58:00

3

68

Joshua Nelhener

455

33

4

48:20

3

04:32

3

2:38:35

3

01:37

4

2:48:57

6:22:02

DQ

DQ

Trevor Collier

293

31

2

24:42

1

03:43

DQ

---

2

01:22

3

37:57

---

 

Male 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

23

M.T. McNamara

355

35

1

25:17

2

04:11

1

42:52

1

01:02

1

26:30

1:39:53

2

26

William McVey

291

38

2

25:33

1

02:47

2

43:53

2

01:39

2

28:11

1:42:04

 

Male 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

6

Chris Allshouse

343

41

1

17:47

1

03:09

2

40:47

3

01:56

2

27:45

1:31:26

2

20

T Roeting

327

41

2

25:20

4

04:49

3

42:41

1

01:06

1

25:16

1:39:14

3

33

David Mann

300

41

4

30:42

2

03:35

1

40:33

2

01:37

3

29:22

1:45:52

4

46

Steve Lopez

289

43

3

27:44

5

05:23

4

44:42

5

02:50

4

31:52

1:52:35

5

59

Michael Brewer

331

43

5

34:02

3

04:20

5

48:15

4

02:37

5

32:09

2:01:25

 

Male 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Jeff Staten

307

48

2

19:13

2

02:27

1

35:40

1

00:51

1

19:45

1:17:58

2

2

steve parris

360

46

1

18:39

1

02:00

3

36:08

3

01:16

2

22:18

1:20:24

3

5

Digby Palmer

311

49

3

22:43

4

03:50

4

38:55

2

01:11

3

24:21

1:31:02

4

7

Giampiero Grandi

325

47

5

23:38

3

03:16

2

35:58

7

02:13

4

26:45

1:31:52

5

19

mike kelley

316

49

4

22:53

7

04:56

5

41:00

5

01:56

5

27:46

1:38:33

6

29

Emilio Traversa

337

45

7

27:30

5

04:40

6

41:33

4

01:51

6

28:08

1:43:43

7

53

Gary Palmer

361

48

6

26:56

6

04:51

7

42:25

6

01:59

7

39:50

1:56:03

 

Male 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

3

randy Evans

437

53

1

21:56

1

01:54

1

39:54

1

00:59

1

24:26

1:29:12

2

24

W.R. Whistler

323

52

3

27:41

5

04:30

2

40:21

5

02:05

2

25:19

1:39:57

3

35

patrick ball

285

54

2

27:40

2

04:06

4

42:40

2

01:03

4

31:44

1:47:16

4

45

Steve Eroskey

308

53

5

31:55

6

04:56

3

42:27

4

01:15

5

31:55

1:52:30

5

49

Kevin Cook

301

50

6

32:06

4

04:22

5

47:24

3

01:07

3

28:36

1:53:37

6

61

Lee Miller

282

54

4

27:49

3

04:13

6

47:54

6

02:22

6

44:30

2:06:50

 

Male 55 to 59

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

8

Henry Hauerstein

436

59

2

22:55

2

03:25

1

37:15

2

01:19

2

27:30

1:32:27

2

12

Tim Mehlman

363

59

1

21:43

3

04:02

2

38:44

1

01:14

3

28:32

1:34:17

3

34

Joe Motz

317

57

3

31:23

4

05:02

3

40:57

4

02:17

1

26:24

1:46:04

4

55

michael walls

353

57

4

33:54

1

03:12

4

48:22

3

01:45

4

30:24

1:57:40

 

Male 60 to 64

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

43

Christopher Conn

326

63

1

24:46

1

06:45

1

41:19

1

02:16

1

36:06

1:51:13

 

Sprint Triathlon - Elite Open

Female 39 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

4

Brooke Flesner

390

31

1

17:25

1

03:18

1

36:02

1

01:07

1

23:16

1:21:10

 

Male 39 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Christopher Cain

386

30

2

19:17

2

01:26

1

32:23

3

01:01

1

19:54

1:14:03

2

2

bryan barletto

387

38

1

16:07

3

01:51

3

35:41

1

00:45

2

19:56

1:14:21

3

3

Sean Williams

388

28

3

20:07

1

01:07

2

33:51

2

00:52

3

20:14

1:16:13

 

Sprint Triathlon - Elite Mast

Male 40 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Mikhail Mikhaylov

383

49

1

22:57

1

02:12

1

37:12

2

01:28

1

22:15

1:26:07

2

2

John Sachs

252

44

2

25:34

2

03:55

2

43:09

1

01:26

2

28:47

1:42:53

 

Sprint Triathlon - Grandmaster

Male 50 and over

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Don Cain

384

51

1

19:33

1

03:24

1

35:41

1

01:10

1

22:30

1:22:20

2

2

Hugh Walters

385

50

2

30:49

2

06:59

2

43:27

2

02:25

2

33:28

1:57:11

 

Sprint Triathlon - Clydes XL1

Male 39 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Joshua Kugler

369

38

1

19:37

1

02:19

1

38:36

1

00:53

1

26:06

1:27:33

2

2

Carl O'Brien

368

39

2

36:58

2

04:38

2

52:12

2

01:01

2

32:53

2:07:43

 

Sprint Triathlon - Clydes XL2

Male 39 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

2

Jamie Rowe

371

36

1

22:20

2

04:49

2

44:50

1

01:04

1

28:27

1:41:33

2

5

Mike McDonough

373

35

2

41:00

1

02:32

1

43:25

2

05:04

2

42:47

2:14:51

 

Male 40 and over

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Bob Schmidt

456

56

2

26:15

1

01:16

1

41:24

1

01:12

1

28:28

1:38:38

2

3

Andrew Schmidt

376

56

1

24:26

2

04:28

2

42:26

4

01:56

2

32:52

1:46:10

3

4

Frank Dean

374

49

3

33:10

4

06:26

3

48:11

2

01:14

3

36:14

2:05:17

4

6

Neil Martin

372

53

4

34:44

3

05:05

4

53:40

3

01:19

4

40:11

2:15:01

 

Sprint Triathlon - Clydes XL3

Male 39 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

sean mcafee

378

37

1

18:52

3

04:54

1

42:15

2

01:15

2

32:17

1:39:35

2

2

James Lynch

453

31

2

24:58

1

03:36

3

47:19

1

00:51

1

25:47

1:42:33

3

4

Andy Rodabaugh

381

34

3

32:54

2

04:03

2

46:08

3

01:35

3

32:48

1:57:29

 

Male 40 and over

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

3

Mike Manley

379

48

1

26:03

1

04:20

1

41:40

1

02:04

1

32:27

1:46:36

2

5

dominick desiderio

377

52

2

26:51

2

07:25

2

49:33

3

02:44

3

49:49

2:16:24

3

6

Gregory Bailey

380

40

3

34:35

3

07:27

3

51:54

2

02:22

2

45:02

2:21:24

 

Sprint Triathlon - Athena

Female 0-99

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Ellen Shumaker

367

37

1

33:55

2

05:24

1

53:27

3

03:24

1

38:22

2:14:33

2

2

Rachel Duleba

366

25

3

34:55

1

03:23

2

56:29

1

02:11

3

49:04

2:26:03

3

3

Emily Cook

365

29

2

34:30

3

05:39

3

1:00:07

2

03:03

2

43:34

2:26:55

 

Sprint Triathlon - Mtn. Bike

Male 0-99

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Greg Gemeinhardt

391

34

1

26:22

1

04:17

1

57:04

1

01:33

1

35:25

2:04:43