Deer Creek Fall Challenge

Age Group Results

October 02, 2011


HFP Racing hfpracing.com/results


Mini Triathlon - Age Group

Female 15 to 19

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

58

Gabby Miller

180

15

1

36:44

1

04:59

1

2:00:42

1

06:21

1

1:43:47

4:32:34

 

Female 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

49

Rebecca Nation

205

28

1

30:34

1

04:17

1

1:29:37

2

02:04

2

1:09:59

3:16:33

2

54

Bao Nguyen

184

29

2

30:44

2

05:29

2

1:44:35

1

01:53

1

1:09:51

3:32:34

 

Female 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

20

Julia Zetye

213

34

1

19:29

1

02:26

2

1:27:21

1

01:18

1

53:16

2:43:51

2

43

Courtney Harman

168

30

2

26:59

2

03:21

1

1:26:44

2

01:41

2

1:05:18

3:04:04

3

57

Keri Rainsberger

172

34

3

35:15

3

08:16

3

1:35:26

3

02:10

3

1:21:14

3:42:23

 

Female 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

31

Jennifer McCann

191

36

2

23:49

1

03:11

1

1:30:23

1

01:29

1

54:23

2:53:17

2

38

Jacque Christian

219

35

1

23:47

2

03:47

2

1:31:02

2

01:41

2

1:01:37

3:01:57

3

60

Rondel Spires

169

35

3

1:00:41

4

11:06

4

3:45:32

4

05:23

4

2:18:26

7:21:09

DQ

DQ

Wendy Kuhn

197

37

DQ

28:05

3

08:43

3

1:48:02

3

02:11

3

1:06:23

3:33:26

 

Female 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

9

Julie Shea-Gordon

233

40

1

18:09

1

02:13

1

1:16:46

1

01:00

1

51:25

2:29:36

2

53

Adele Wright

182

41

2

28:30

2

04:17

2

1:43:27

2

01:56

2

1:05:08

3:23:20

 

Female 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

40

Amy Elsea

234

45

1

24:05

1

03:01

1

1:30:38

1

01:19

1

1:03:06

3:02:10

 

Female 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

32

Heather McNamara

210

50

1

24:30

2

03:59

1

1:26:37

2

01:38

1

58:07

2:54:52

2

47

Janet Menges

225

50

2

25:22

1

03:19

2

1:32:36

1

01:08

2

1:06:53

3:09:20

3

55

Karen Hawkes

186

51

3

34:28

3

06:14

3

1:33:40

3

03:54

3

1:17:02

3:35:19

 

Male 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

6

Jason Dammeyer

216

23

3

26:29

4

04:04

1

1:13:17

3

01:49

1

42:13

2:27:54

2

21

Ben Hemmelgarn

181

20

2

22:52

1

03:20

2

1:17:12

2

01:24

3

59:36

2:44:25

3

27

Daniel Mathews

212

23

4

27:14

2

03:34

3

1:24:51

1

01:19

2

52:17

2:49:16

4

34

Jordan Johnson

195

24

1

22:09

3

03:39

4

1:24:52

4

02:23

4

1:04:04

2:57:09

 

Male 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Adam Kuncel

209

29

1

18:33

4

03:20

1

1:06:25

3

01:17

2

46:04

2:15:40

2

2

jason zangmeister

235

25

5

20:26

2

02:55

4

1:16:54

1

00:42

1

41:44

2:22:43

3

4

Clint Aikins

227

25

2

18:58

5

03:48

3

1:14:22

4

01:23

3

47:57

2:26:32

4

5

Stephen Cain

203

28

3

19:53

3

03:18

2

1:12:49

5

01:31

4

49:50

2:27:23

5

11

Jonathan Dees

241

27

4

20:09

1

01:52

5

1:16:54

2

01:00

5

51:49

2:31:45

 

Male 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

3

Charlie Ehrenfried

238

30

4

22:34

5

04:44

1

1:11:08

2

01:03

1

45:34

2:25:04

2

13

John Nenni

199

32

1

17:12

1

03:02

2

1:13:27

3

01:18

4

57:56

2:32:57

3

15

Bruce Nation

207

31

3

21:50

4

04:24

3

1:17:48

5

01:21

3

51:01

2:36:26

4

17

Dave Jablonski

188

34

2

21:21

2

03:15

4

1:21:12

1

01:02

2

50:44

2:37:36

5

33

Chris Taflinger

222

32

6

23:40

6

05:52

5

1:26:02

4

01:19

6

58:53

2:55:49

6

37

Gabe Kelly

167

32

5

22:39

3

04:00

6

1:33:59

6

02:09

5

58:23

3:01:12

 

Male 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

10

christopher hicks

224

36

3

21:09

2

03:28

1

1:12:37

1

00:53

3

53:12

2:31:21

2

12

Jim Murphy

226

37

2

20:50

1

02:34

3

1:18:26

2

00:55

1

49:54

2:32:41

3

14

Rob Heimann

164

39

1

17:39

5

04:32

5

1:20:08

5

02:34

2

51:21

2:36:16

4

19

Jared Robey

198

37

4

22:26

3

03:40

2

1:17:56

4

02:08

4

56:09

2:42:22

5

26

Eric Mahaffey

194

36

5

22:38

4

04:19

4

1:18:49

3

01:18

5

1:00:09

2:47:15

 

Male 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

7

Blane Walter

215

41

1

20:08

5

04:44

1

1:13:14

8

02:33

1

47:33

2:28:13

2

16

Aaron Shocket

223

42

2

20:32

4

04:23

2

1:19:15

2

01:21

2

51:58

2:37:32

3

22

Gene Thomas

170

44

5

22:18

3

04:16

3

1:19:52

3

01:32

5

57:38

2:45:39

4

23

John Cover

500

40

6

22:29

6

05:21

4

1:21:46

6

01:59

3

54:06

2:45:43

5

29

Joe Wulf

206

41

8

24:45

1

03:13

5

1:27:07

1

01:15

4

56:13

2:52:35

6

42

Phil Fleshour

202

43

7

24:09

7

05:31

6

1:31:03

7

02:03

6

1:00:53

3:03:40

7

48

Matt Schirtzinger

442

41

4

21:30

2

03:34

8

1:45:04

4

01:42

7

1:02:43

3:14:35

8

50

Greg McCrabb

183

41

3

21:28

8

05:36

7

1:41:37

5

01:46

8

1:07:19

3:17:47

9

59

Allen Tripp

166

42

9

1:00:41

9

11:07

9

3:45:31

9

05:21

9

2:18:26

7:21:09

 

Male 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

8

Tom Wise

211

45

1

18:35

1

02:31

1

1:16:22

3

01:20

1

49:40

2:28:30

2

24

Brian Leader

220

45

5

25:09

4

03:41

4

1:21:34

5

01:28

2

53:57

2:45:51

3

25

Jon Fausey

228

46

3

23:04

9

06:06

2

1:18:30

6

01:42

3

57:00

2:46:25

4

30

John Whitney

240

47

7

25:35

6

04:41

3

1:18:54

2

01:17

6

1:02:38

2:53:07

5

35

Dan Fleshour

218

45

2

19:58

3

03:25

5

1:25:50

1

01:17

8

1:08:06

2:58:38

6

39

Tom Lopez

178

46

6

25:28

5

03:48

6

1:26:59

7

02:30

7

1:03:22

3:02:09

7

45

Jeff Stauch

200

48

4

25:08

2

03:21

8

1:33:38

4

01:27

5

1:01:51

3:05:26

8

51

Julius Coronel

236

45

10

40:24

8

04:43

7

1:31:49

9

03:06

4

59:53

3:19:57

9

52

Timothy Hisnay

230

45

9

29:09

7

04:42

9

1:34:41

8

03:04

9

1:08:46

3:20:24

10

56

David Lively

189

46

8

26:52

10

07:39

10

1:40:16

10

05:09

10

1:22:15

3:42:13

 

Male 55 to 59

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

18

Tim Bowman

201

56

1

22:30

3

04:43

1

1:15:04

2

01:38

2

55:53

2:39:50

2

28

Michael Cadwell

239

59

3

23:16

1

02:53

2

1:20:50

1

01:31

4

1:01:28

2:49:59

3

36

John McCoy

179

59

4

24:19

4

05:07

5

1:31:37

4

02:06

1

55:29

2:58:40

4

41

Nicholas Shortell

237

59

2

22:33

6

06:46

3

1:24:16

3

02:00

6

1:06:38

3:02:16

5

44

Greg Rohrs

174

55

5

26:00

5

05:52

4

1:27:59

5

02:25

5

1:02:28

3:04:45

6

46

Randy Knece

192

56

6

29:36

2

03:52

6

1:33:00

6

02:49

3

58:29

3:07:47

 

Mini Triathlon - Elite Mast

Male 40 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Shannon Kurek

177

42

1

17:38

1

03:00

1

1:04:53

2

00:42

1

43:35

2:09:49

2

2

Michael Boone

249

43

2

19:50

2

03:03

2

1:08:43

1

00:42

2

44:38

2:16:57

 

Mini Triathlon - Clydes XL2

Male 39 and under

 

Overall

 

------- -------

------- -------

------- -------

------- -------

------- -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Steve Barr

244

38

1

21:22

1

04:26

1

1:18:06

1

02:36

1

57:40

2:44:12

 

Male 40 and over

 

Overall

 

------- -------

------- -------

------- -------

------- -------

------- -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

2

Jonathan Bowers

450

44

1

27:57

1

04:33

1

1:37:48

1

01:50

1

1:17:44

3:29:54

 

Mini Triathlon - Clydes XL3

Male 39 and under

 

Overall

 

------- -------

------- -------

------- -------

------- -------

------- -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Bradford Payne

247

38

1

24:45

1

04:20

2

1:18:11

1

01:28

1

1:06:11

2:54:57

2

2

Scott Kaiser

245

36

2

33:20

2

06:23

1

1:03:58

2

06:32

2

1:24:01

3:14:16

 

Male 40 and over

 

Overall

 

------- -------

------- -------

------- -------

------- -------

------- -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

3

Thomas Kimble

248

52

2

28:08

2

05:03

1

1:27:51

2

01:41

2

1:14:52

3:17:37

2

4

mark hensley

246

45

1

25:36

1

02:28

2

1:39:15

1

00:57

1

1:12:12

3:20:30

 

Mini Triathlon - Athena

Female 0-99

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Ann Streza

242

50

1

25:04

1

05:51

1

1:40:07

1

02:01

1

1:14:35

3:27:41

 

Mini Triathlon - Mtn. Bike

Male 0-99

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Carl Covey

254

51

1

22:45

1

03:55

1

1:37:27

1

01:13

1

1:01:06

3:06:28

2

2

Jon Boss

253

44

2

24:15

2

07:00

2

1:39:26

2

01:39

2

1:13:47

3:26:09

 

Mini Triathlon - Male Team

Male 0-99

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

David Benner

257

57

1

19:59

1

00:41

1

1:07:02

1

00:31

1

43:29

2:11:44

 

Mini Triathlon - Coed Team

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Alexandra Case

256

33

1

24:41

1

00:40

1

1:15:27

1

00:28

1

52:13

2:33:30

2

2

Dan Rapp

255

40

2

27:23

2

00:42

2

1:27:44

2

00:38

2

58:40

2:55:08