Deer Creek Fall Challenge

Age Group Results

October 02, 2011


HFP Racing hfpracing.com/results


Half Iron Tri - Age Group

Female 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

22

Ashley Buxton

117

20

1

46:52

1

03:14

1

2:55:16

1

01:53

1

1:45:34

5:32:51

 

Female 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

33

Jessica Klinkenberg

104

27

1

42:09

1

03:05

1

2:59:25

1

01:44

1

2:00:21

5:46:46

2

54

Michelle Braun

51

25

2

52:09

2

04:50

2

3:13:34

3

02:32

2

2:03:25

6:16:33

3

73

Rachael Mintz-Cole

37

29

3

52:56

3

06:46

3

3:21:36

2

02:26

3

2:22:41

6:46:27

 

Female 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

4

Valerie Jones

39

33

1

42:13

2

03:27

1

2:36:15

1

00:53

1

1:40:59

5:03:49

2

35

Carrie Williams

36

33

3

50:36

1

03:14

2

3:01:06

3

01:38

2

1:51:27

5:48:03

3

36

Jennifer Doucher

27

33

2

43:40

3

03:39

4

3:07:01

2

01:38

3

1:55:45

5:51:45

4

65

Colleen Kashawlic

45

31

6

55:10

4

07:20

6

3:09:49

4

02:24

5

2:12:29

6:27:14

5

67

MELISSA JEWETT

63

32

5

54:25

7

10:03

5

3:08:37

5

02:51

4

2:11:36

6:27:33

6

76

Rita Thompson

46

32

7

1:02:49

6

08:02

8

3:25:51

6

03:30

6

2:15:57

6:56:11

7

80

Christine Glynn

84

30

8

1:09:36

8

10:08

7

3:20:22

7

03:50

7

2:25:28

7:09:26

8

84

Jennifer Ciapala

440

33

4

53:40

5

07:27

3

3:05:28

 

 

8

4:57:09

7:15:17

 

Female 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

6

Andrea Blevins Murphy

79

36

1

34:00

3

03:53

3

2:47:08

2

01:20

1

1:41:33

5:07:56

2

11

Ashli Collins

82

39

2

36:20

1

00:00

2

2:44:12

1

01:11

2

1:52:23

5:14:07

3

17

Cathie Phillips

74

38

3

36:27

2

02:40

1

2:42:41

3

01:37

3

2:00:12

5:23:39

4

66

Martha Stearns

86

38

7

54:25

7

10:03

4

3:08:36

5

02:51

5

2:11:34

6:27:32

5

72

Christina Vohs

34

38

5

46:10

4

05:26

6

3:49:13

6

03:42

4

2:00:18

6:44:51

6

79

Jennifer Lovra

50

37

4

43:01

5

07:28

5

3:27:33

4

02:38

6

2:46:00

7:06:41

 

Female 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

56

Gina Weisgerber

110

41

2

49:41

3

07:41

2

3:11:22

3

03:30

1

2:08:06

6:20:22

2

61

Elise Allred

49

42

1

45:29

2

05:27

1

3:11:02

2

03:22

2

2:19:48

6:25:10

DQ

DQ

Susan Zurface

44

41

DQ

31:30

1

04:47

3

3:37:15

1

01:50

3

2:48:11

7:03:36

 

Female 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

71

Kathy Schuliger

107

47

1

52:06

1

08:17

1

3:10:56

1

03:36

1

2:25:41

6:40:38

 

Female 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

57

Peggy Kovarik

64

52

1

40:55

1

08:48

1

3:10:30

1

03:50

1

2:17:18

6:21:23

 

Male 15 to 19

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

51

Srirama Josyula

28

18

1

44:12

1

04:37

1

3:13:24

1

02:08

1

2:05:55

6:10:17

 

Male 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Thomas Butler

120

21

1

39:12

1

02:33

1

2:32:24

3

01:23

1

1:34:03

4:49:37

2

5

Jonathan Kazyak

118

22

2

40:13

3

03:57

2

2:41:15

2

01:22

2

1:40:25

5:07:14

3

24

Jake Custer

55

23

3

40:41

2

02:45

3

2:50:51

1

01:20

3

1:57:36

5:33:15

4

60

Bradley Wright

114

21

4

44:52

5

05:28

5

3:12:19

5

05:38

4

2:16:38

6:24:58

5

64

Kristian Hinders

108

21

6

51:43

4

04:58

4

2:56:39

4

03:07

6

2:30:08

6:26:36

6

83

Nick Kelly

65

23

5

48:26

6

07:03

6

3:43:19

6

05:54

5

2:28:23

7:13:07

 

Male 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

2

Peter Finnerty

56

29

2

39:16

2

03:47

1

2:34:38

3

01:31

1

1:32:36

4:51:50

2

12

John Kensek

58

28

6

43:39

1

03:41

2

2:40:57

5

01:46

2

1:45:11

5:15:15

3

18

Richard Kelly

57

27

1

37:31

3

05:01

3

2:47:02

4

01:37

4

1:52:53

5:24:05

4

30

Jeffrey Schafer

94

26

3

40:27

6

06:13

4

3:00:42

7

05:32

3

1:49:48

5:42:43

5

46

Frank Madden

68

26

5

43:32

4

05:19

5

3:06:26

2

01:21

6

2:06:25

6:03:05

6

58

Froilan Bernardo

87

25

4

41:41

7

07:15

6

3:21:01

1

01:15

7

2:12:36

6:23:51

7

69

Brian Hunt

119

28

7

1:03:57

5

06:00

7

3:27:49

6

04:18

5

1:54:52

6:36:58

 

Male 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

3

Justin Bland

98

30

2

37:47

2

04:30

1

2:43:15

4

01:38

2

1:34:00

5:01:11

2

8

Will Battaile

59

34

1

35:02

5

06:35

2

2:49:45

7

02:20

3

1:38:09

5:11:52

3

9

Jeffrey Schneider

81

31

4

41:50

3

05:04

3

2:52:31

2

01:36

1

1:31:02

5:12:05

4

32

Timothy Bernardo

67

31

3

41:06

7

07:48

5

3:00:39

5

01:38

4

1:52:30

5:43:43

5

37

Micah Needham

95

31

6

46:47

8

08:30

4

2:58:16

1

01:20

5

1:58:30

5:53:24

6

55

Billy Rackley

116

33

8

54:31

6

07:11

6

3:03:25

8

05:37

6

2:07:43

6:18:29

7

62

Tim Krueger

109

33

7

50:14

1

02:42

8

3:11:35

3

01:37

7

2:19:30

6:25:39

8

63

Brad Dunkin

85

34

5

42:49

4

05:43

7

3:10:49

6

02:03

8

2:24:50

6:26:16

 

Male 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

7

Mark Cripe

30

38

1

37:36

3

04:09

1

2:39:54

3

01:52

1

1:46:58

5:10:31

2

19

Kelly Perrault

72

38

5

47:28

1

03:04

2

2:46:08

1

01:11

2

1:47:12

5:25:05

3

20

Sean Blomquist

66

36

2

43:41

5

05:14

3

2:48:44

2

01:48

3

1:47:31

5:26:59

4

38

Trevor Theobald

35

37

9

52:37

2

04:09

4

2:58:13

4

02:11

5

1:56:45

5:53:57

5

44

Mark Abel

438

35

3

45:23

9

07:54

6

3:08:28

9

08:03

4

1:48:09

5:57:59

6

48

TImothy Arnold

78

37

4

46:24

8

07:25

5

2:58:17

8

05:01

6

2:07:43

6:04:51

7

74

Brian Karns

38

38

8

51:13

7

07:03

9

3:28:48

7

04:09

7

2:21:36

6:52:50

8

75

Matthew Gillespie

40

36

7

49:59

4

04:23

7

3:19:17

6

03:08

9

2:37:33

6:54:23

9

78

Brian Wint

121

38

10

52:53

6

06:49

8

3:24:59

5

02:52

8

2:31:51

6:59:26

 

Male 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

13

Nate Loman

88

44

6

42:10

12

06:23

4

2:48:45

12

03:53

1

1:36:21

5:17:34

2

15

Brue Hoyt

26

44

3

38:57

1

01:32

1

2:42:51

2

01:46

7

1:55:32

5:20:41

3

21

Bryan Dail

93

40

4

41:40

5

04:35

2

2:43:06

6

02:09

6

1:55:32

5:27:04

4

23

Mike Harper

62

42

1

32:37

7

05:10

9

3:02:34

10

03:14

4

1:49:19

5:32:56

5

25

Andrew Kossen

89

41

12

47:00

10

05:34

8

2:58:49

7

02:11

2

1:40:28

5:34:04

6

27

Robert Ekin

25

40

13

47:10

9

05:19

6

2:50:21

1

01:40

5

1:50:50

5:35:22

7

28

Reade Allen

160

41

11

45:39

2

03:04

3

2:47:59

3

01:47

8

1:58:16

5:36:47

8

39

Keith Houser

70

44

2

33:42

4

04:20

10

3:03:59

5

02:08

11

2:09:53

5:54:05

9

41

Dave Smitley

102

41

9

44:48

14

07:50

13

3:08:07

14

05:20

3

1:49:15

5:55:23

10

42

John Porter

112

44

7

42:42

3

04:04

5

2:50:16

8

02:18

14

2:17:29

5:56:51

11

47

Kevin Leffert

106

41

15

55:50

13

06:37

7

2:56:51

11

03:23

9

2:00:22

6:03:06

12

50

Tim Barrett

54

41

14

48:42

15

08:04

11

3:04:45

4

01:49

10

2:05:03

6:08:24

13

52

Kenneth Cayce

32

40

8

42:42

11

05:37

12

3:05:24

13

03:55

13

2:14:22

6:12:01

14

53

David Garrity

71

42

10

45:11

8

05:13

14

3:12:07

9

02:46

12

2:10:29

6:15:48

15

68

Mike Hulme

77

41

5

41:43

6

04:49

15

3:23:19

15

05:26

15

2:18:56

6:34:16

 

Male 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

10

barry luppert

115

47

1

38:59

1

03:03

1

2:39:21

5

02:32

2

1:50:06

5:14:03

2

14

Timothy Koh

99

48

3

47:49

2

03:07

2

2:45:47

2

01:17

1

1:40:37

5:18:38

3

40

John Moore

22

46

4

48:33

6

07:02

4

3:01:02

4

02:28

3

1:55:24

5:54:31

4

43

Richard Goodall

101

49

2

43:20

4

05:45

5

3:05:21

3

01:45

5

2:01:15

5:57:28

5

45

Brian Faulkner

91

46

6

52:41

3

05:08

3

2:57:28

8

05:12

4

1:58:29

5:58:59

6

77

Tom Simone

151

47

8

54:58

5

05:50

8

3:34:12

1

01:14

6

2:21:57

6:58:13

7

81

John Seminary

53

48

7

53:46

7

07:44

6

3:30:10

6

04:08

7

2:34:17

7:10:07

8

85

Gary Webb

83

48

5

51:34

8

09:37

7

3:32:09

7

04:50

8

2:56:40

7:34:52

 

Male 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

16

john zangmeister

113

53

4

44:40

5

04:42

2

2:43:27

1

01:02

1

1:47:40

5:21:33

2

26

David Apple

105

50

5

48:09

3

03:31

3

2:46:29

2

01:06

4

1:55:28

5:34:46

3

29

Clark Candee

41

53

2

43:01

6

04:43

4

2:48:17

6

01:53

5

2:02:25

5:40:20

4

31

Ray Schommer

61

52

6

53:17

1

02:22

6

2:51:43

5

01:50

3

1:54:19

5:43:33

5

34

Bradley Boomershine

73

51

7

1:00:27

4

04:22

5

2:51:00

4

01:29

2

1:50:34

5:47:55

6

49

Olivier Lecerf

48

54

3

44:32

2

03:25

7

3:05:42

7

02:43

7

2:09:00

6:05:23

7

70

DOUG EVANS

90

52

8

1:01:05

8

06:19

8

3:21:08

8

03:10

6

2:07:54

6:39:38

DQ

DQ

Stephen Mackey

448

51

1

41:52

7

04:45

1

1:47:05

3

01:15

DQ

2:05:51

4:40:50

 

Male 55 to 59

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

82

Joseph Hykle

97

58

1

45:33

1

07:25

1

3:10:59

1

02:05

2

3:04:39

7:10:43

2

86

Russ Dieterich

76

55

2

1:03:19

2

12:05

2

3:36:31

2

03:46

1

3:02:11

7:57:54

 

Male 60 to 64

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

59

bill buzek

111

64

1

50:42

1

05:38

1

3:06:22

1

03:17

1

2:18:40

6:24:41

 

Half Iron Tri - Elite Open

Female 39 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

9

Caroline Behme

18

39

1

36:23

1

02:58

1

2:40:30

1

02:11

1

1:40:06

5:02:09

 

Male 39 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Matt Mangen

8

28

1

27:57

1

01:47

1

2:17:43

1

00:49

2

1:27:07

4:15:24

2

2

Todd Lawrence

4

22

7

38:49

5

03:03

3

2:22:02

8

01:37

3

1:27:39

4:33:12

3

3

Anthony Lee

2

38

9

42:53

8

04:43

4

2:24:48

5

01:20

1

1:22:05

4:35:51

4

4

Matt Mauclair

6

33

3

35:36

3

02:16

6

2:28:15

7

01:36

5

1:31:04

4:38:48

5

5

Matt Shade

9

39

6

37:28

4

02:58

2

2:21:59

2

01:06

6

1:39:52

4:43:26

6

6

John Behme

3

38

8

39:34

6

03:39

7

2:30:54

3

01:20

4

1:30:21

4:45:50

7

7

Craig Richardson

451

39

2

35:36

2

01:58

5

2:25:55

6

01:31

8

1:44:08

4:49:09

8

8

Matthew Tranquilli

7

32

4

36:54

9

04:55

8

2:35:46

4

01:20

7

1:41:34

5:00:31

 

Half Iron Tri - Elite Master

Male 40 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Jay Steele

15

40

5

36:48

1

02:24

1

2:27:37

2

01:27

1

1:29:03

4:37:21

2

2

Andy Lowe

17

40

2

35:54

2

03:07

2

2:30:18

3

01:28

3

1:33:51

4:44:40

3

3

Adolfo Loustaunau

10

41

4

36:44

4

04:08

3

2:32:15

4

01:33

4

1:35:42

4:50:25

4

4

Michael Moyer

16

42

1

35:52

6

06:53

5

2:54:03

5

02:07

2

1:33:09

5:12:06

5

5

Daniel Smith

11

43

6

37:20

5

04:26

4

2:48:49

1

01:14

5

2:16:00

5:47:50

 

 

Half Iron Tri - Clydes XL1

Male 39 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Jay Sutton

131

38

1

33:45

1

02:56

2

2:36:48

1

02:18

1

2:25:30

5:41:20

 

Male 40 and over

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

2

Alexander Kuhn

129

44

2

54:04

2

07:09

2

3:14:56

2

03:09

1

1:32:05

5:51:25

2

3

Daniel Tokaji

130

44

1

47:43

1

03:45

1

3:02:22

1

02:18

2

2:12:26

6:08:37

 

Half Iron Tri - Clydes XL2

Male 39 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

3

paul krone

141

25

1

34:32

1

03:22

2

3:23:46

2

02:25

1

2:00:42

6:04:50

2

7

Michael Koelsch

137

23

2

46:45

2

03:44

1

3:20:26

1

01:36

2

2:27:58

6:40:30

 

Male 40 and over

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Todd McIntyre

136

47

3

45:21

1

04:18

1

2:41:17

2

01:59

1

1:36:53

5:09:51

2

2

Tony Roth

139

51

1

41:23

4

05:12

2

2:54:06

4

02:12

3

2:11:50

5:54:44

3

4

Joe Hysong

138

50

4

46:18

3

04:54

3

2:59:57

3

02:08

5

2:20:55

6:14:14

4

5

Greg Cantwell

140

50

2

44:48

5

05:17

4

3:13:43

5

04:04

2

2:08:35

6:16:29

5

6

Thomas Butler

135

47

5

48:48

2

04:34

5

3:16:05

1

01:29

4

2:17:07

6:28:06

 

Half Iron Tri - Clydes XL3

Male 39 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Darryl Miller

142

39

1

54:33

1

08:23

1

3:15:10

1

02:23

2

3:23:34

7:44:05

2

2

Nathan Miller

143

31

2

59:34

2

09:19

2

3:33:24

2

04:04

1

3:05:37

7:52:00

 

Half Iron Tri - Male Team

Male 0-99

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Nate Anglin

147

23

2

42:54

1

00:42

1

2:37:42

1

00:17

1

1:18:23

4:40:00

2

2

Greg Edmonds

146

38

1

40:21

2

01:03

2

2:56:03

2

05:36

2

2:14:28

5:57:33

 

Half Iron Tri - Coed Team

Coed 0-99

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Larry Brown

145

47

2

41:53

1

00:55

1

2:35:39

1

00:28

1

1:29:50

4:48:47

2

2

Mark Burkhart

144

48

1

32:04

2

02:43

2

2:50:30

2

01:07

2

1:56:26

5:22:52