Portage Lakes Triathlon & Duathlon

Age Group Results

September 18, 2011


HFP Racing hfpracing.com/results

Sprint Triathlon - Age Group

Female 14 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

109

Abby Matheny

193

11

1

12:59

1

01:03

1

54:55

1

00:40

1

28:44

1:38:23

2

157

Meghan Matheny

168

13

2

13:45

2

02:44

2

57:57

2

00:44

2

32:18

1:47:29

 

Female 15 to 19

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

112

Kristen Eberlin

174

15

3

20:00

2

01:35

1

48:23

2

00:50

1

27:56

1:38:47

2

152

Sarah Jammal

127

16

1

17:38

4

02:53

2

56:17

3

01:18

2

28:11

1:46:18

3

182

Rie Phillips

199

17

2

17:55

1

01:21

3

1:03:57

1

00:45

3

29:13

1:53:12

4

236

Gabby Miller

104

15

4

27:25

3

02:02

4

1:10:12

4

01:26

4

46:39

2:27:46

 

Female 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

154

Katelyn Reuther

139

24

1

16:07

3

02:50

1

57:13

1

00:53

2

29:18

1:46:23

2

161

Kathryn Hamilton

344

20

2

18:02

2

02:36

3

58:09

3

01:16

1

28:20

1:48:24

3

177

Natalie Thon

123

24

3

20:40

1

02:18

2

58:02

2

01:07

3

29:22

1:51:30

 

Female 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

44

Julie Healy

335

28

5

16:23

2

01:41

2

47:00

3

00:53

2

23:05

1:29:04

2

58

Em Prack

129

28

1

15:40

1

01:09

1

44:51

5

01:10

7

28:10

1:31:02

3

61

Jennifer Brothers

167

28

2

15:50

3

01:43

3

51:01

7

01:24

1

21:41

1:31:42

4

127

Sarah Kirkman

131

26

4

16:16

5

01:57

8

56:03

1

00:44

6

26:42

1:41:44

5

143

Molly Brutvan

84

27

6

17:58

15

03:46

9

56:06

13

01:41

4

25:23

1:44:56

6

159

Megan Huber

346

29

9

18:33

13

03:20

4

52:40

16

02:13

12

31:22

1:48:10

7

166

Ann Allen

94

28

13

19:40

10

02:56

5

55:34

9

01:31

8

29:12

1:48:55

8

168

Coralee Skoch

162

27

3

16:09

8

02:32

7

56:03

2

00:51

13

33:34

1:49:10

9

178

Bridget Body

35

28

7

18:16

4

01:54

10

59:52

10

01:34

10

30:30

1:52:08

10

183

Meghan Vadasz

64

28

12

19:29

16

05:01

11

1:01:05

14

01:42

5

26:06

1:53:26

11

194

Brenda O'Hara

135

27

15

32:47

9

02:49

6

55:44

15

01:52

3

24:28

1:57:42

12

195

Morgan Miller

188

26

14

20:20

14

03:36

12

1:01:49

12

01:38

9

30:17

1:57:43

13

201

Nina Dale

226

27

10

18:45

12

03:07

14

1:05:02

11

01:36

11

31:02

1:59:34

14

213

Heidi Bono

217

26

11

19:15

6

01:59

15

1:10:14

4

00:58

14

34:31

2:07:00

15

217

Sharon Skelley

44

29

8

18:27

7

02:03

13

1:03:07

8

01:25

16

43:13

2:08:18

16

238

Valerie Gilbert

102

27

16

36:03

11

03:06

16

1:15:53

6

01:22

15

40:38

2:37:04

 

Female 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

24

Holly Fiora

204

33

1

15:05

3

01:41

1

43:31

1

00:42

1

23:11

1:24:13

2

71

Jennifer Jarvis

151

33

2

15:21

1

01:32

2

48:51

7

01:22

4

26:31

1:33:39

3

113

Pamela Achladis

38

33

3

17:13

6

03:04

4

51:28

8

01:32

2

25:37

1:38:56

4

123

Courtney Harman

184

30

4

18:29

2

01:38

3

49:30

4

01:12

5

30:24

1:41:16

5

181

Jennifer Knobloch

178

32

9

21:13

7

03:22

7

1:00:51

6

01:21

3

26:10

1:53:00

6

193

Beth Lucas

82

33

5

18:35

4

01:48

5

57:19

2

00:46

9

38:49

1:57:19

7

205

Danielle Wassam

39

33

7

19:56

5

02:35

8

1:03:29

 

 

7

34:47

2:00:48

8

206

Jennifer Baltakis

179

34

10

25:29

8

03:49

6

59:19

3

01:12

6

31:15

2:01:05

9

228

Kimberly Hatcher

213

34

8

19:57

9

03:58

9

1:10:31

5

01:16

10

39:27

2:15:10

10

229

Erin Trimbath

354

30

6

19:30

10

05:58

10

1:11:05

9

02:51

8

36:24

2:15:51

 

Female 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

42

Ellen Banick-Kellar

56

39

1

14:23

2

01:42

1

46:23

2

01:08

2

24:44

1:28:22

2

76

Julie Buckeye

657

39

2

16:16

1

01:35

2

50:19

4

01:30

1

24:43

1:34:25

3

137

Michelle Arquillo

40

37

3

16:43

5

02:15

3

52:51

1

00:50

5

30:31

1:43:12

4

163

Bethany Dale

86

36

4

20:15

4

02:10

4

55:47

6

01:58

3

28:25

1:48:38

5

204

Nicole Marino

343

39

5

21:22

6

03:03

5

1:04:46

3

01:17

4

30:11

2:00:41

6

227

Jennifer Cotterill

69

39

6

25:27

3

02:01

6

1:07:32

7

02:10

7

37:43

2:14:55

7

234

Jennifer Starcher

214

37

7

31:02

7

05:19

7

1:08:51

5

01:58

6

32:27

2:19:39

 

Female 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

64

Amy Ball

106

43

4

16:30

3

02:16

1

46:06

7

01:33

1

25:59

1:32:26

2

93

Lisa Muhlbach

211

42

3

15:36

5

02:25

2

47:41

8

01:45

5

28:50

1:36:19

3

101

Amy Bush

141

42

8

19:42

4

02:16

3

48:09

 

 

3

27:20

1:37:29

4

116

Rebecca Tolson

71

43

1

14:54

6

02:36

4

54:35

6

01:21

2

26:53

1:40:20

5

150

Angela Briggs

663

42

6

18:39

2

02:12

5

55:52

1

00:48

4

28:39

1:46:11

6

189

Christina Rater

88

42

2

15:36

9

03:53

7

1:02:55

9

02:13

9

31:47

1:56:26

7

190

Kris Wagner

341

42

7

18:52

7

02:49

6

1:02:09

3

00:56

8

31:40

1:56:28

8

207

Beth Casey

194

40

5

17:09

1

02:02

11

1:05:24

2

00:53

10

35:38

2:01:07

9

209

Christine Hopkins

78

42

9

21:30

10

04:36

8

1:03:35

5

01:15

6

31:15

2:02:14

10

222

Andrea Leblond

59

40

10

22:23

8

03:44

9

1:04:22

10

02:38

11

36:47

2:09:56

11

226

Rhonda Debevec

77

40

11

30:20

11

05:33

10

1:05:17

4

01:04

7

31:31

2:13:47

 

Female 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

49

Mary Ellen Valentino

96

48

2

15:27

8

02:27

1

45:15

2

01:23

2

25:07

1:29:39

2

55

Beth Darmstadter

175

46

3

15:33

4

01:56

3

48:51

1

01:13

1

23:15

1:30:50

3

72

Mary Prusa

116

47

6

15:50

6

02:12

2

48:43

4

01:28

5

25:34

1:33:48

4

84

Lynn McDonough

99

48

1

14:52

9

02:38

5

50:40

8

01:52

3

25:13

1:35:17

5

107

Marilyn Dejesus

330

47

4

15:41

5

01:58

4

49:15

10

01:55

8

29:31

1:38:22

6

126

Lisa Whitmyer

183

45

5

15:49

1

01:42

8

52:51

11

02:15

7

28:51

1:41:31

7

135

Dawn Saporito

112

48

10

20:11

7

02:15

6

51:49

3

01:27

6

26:42

1:42:25

8

148

Jennifer Ellis

117

46

7

17:16

2

01:44

7

52:45

5

01:30

10

32:29

1:45:46

9

169

Brenda Helsel

34

48

8

17:48

11

02:50

9

53:25

7

01:40

11

33:33

1:49:17

10

174

Deanna Kiesel

651

47

11

21:24

3

01:51

11

54:48

6

01:35

9

30:10

1:49:50

11

176

Kathy Ballou

339

45

9

19:36

13

08:36

10

54:04

13

03:18

4

25:31

1:51:08

12

218

Battista Lynn

206

49

12

21:58

10

02:49

12

1:05:08

9

01:54

13

36:58

2:08:49

13

233

Deborah Reed

92

45

13

22:49

12

06:08

13

1:09:50

12

03:02

12

36:09

2:18:00

 

Female 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

115

Jennifer Black

85

53

3

19:56

3

02:23

1

49:48

4

02:05

1

25:25

1:39:38

2

131

Cindy Register

62

51

2

17:05

2

02:20

2

53:32

3

01:54

2

27:03

1:41:56

3

179

Elizabeth Kelly

364

53

1

17:05

1

01:33

3

59:06

2

01:28

4

33:00

1:52:14

4

208

Laura Sanchez

143

50

5

21:41

4

02:57

4

1:03:18

1

01:28

3

32:44

2:02:09

5

231

Lori Decato

331

50

4

20:43

5

03:58

5

1:12:37

5

02:56

5

36:30

2:16:45

6

241

Linda Glynias

573

52

6

33:17

6

08:49

6

1:26:18

6

05:12

6

40:54

2:54:33

 

Female 55 to 59

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

104

Karen Winter

13

56

1

16:22

1

01:07

2

51:13

3

01:57

1

27:29

1:38:09

2

119

Deborah Sagan

49

58

2

16:33

2

02:10

1

50:03

2

01:09

4

30:45

1:40:42

3

199

Nancy McDowell

115

56

4

21:40

3

02:54

4

59:49

4

02:51

5

31:44

1:59:01

4

216

Pat Crum-Kessler

744

59

5

31:13

4

03:25

3

58:28

5

03:43

3

30:39

2:07:30

5

242

Margaret Speth

349

59

6

32:35

6

07:44

5

1:44:29

1

01:01

6

53:36

3:19:27

DQ

DQ

Lynn Ramsburg

187

55

3

19:11

5

03:31

DQ

57:53

 

 

2

29:32

1:50:07

 

Female 60 to 64

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

140

Cassandra McGuire

41

61

1

17:00

1

01:25

1

53:58

3

01:46

1

29:44

1:43:56

2

196

Dianakay Ready

223

60

3

21:55

3

03:52

2

56:26

2

01:44

3

33:58

1:57:57

3

200

Trill Dreistadt

210

62

2

21:51

2

03:08

3

1:01:45

1

01:14

2

31:18

1:59:19

 

Female 65 to 69

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

138

Patricia Heithaus

665

66

1

15:58

1

03:15

1

52:20

1

00:55

1

30:48

1:43:17

 

Female 70 to 74

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

240

Linda Loman

110

70

1

40:09

1

08:02

1

1:18:05

1

04:43

1

42:05

2:53:05

 

Male 14 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

46

John Reed

659

13

1

13:55

2

01:53

1

50:49

2

01:01

1

21:40

1:29:20

2

142

Jacob Phillips

200

14

2

18:25

1

01:32

2

55:09

1

00:33

2

28:23

1:44:04

 

Male 15 to 19

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

20

Nicholas Schmitt

95

15

2

13:33

3

01:58

2

46:57

 

 

1

21:24

1:23:54

2

29

Nick Perhala

579

19

5

16:13

1

00:43

1

43:11

2

00:35

5

25:10

1:25:53

3

47

Ross Palazzo

181

15

1

11:37

2

01:26

3

51:00

1

00:32

4

24:46

1:29:22

4

69

Paul Register

63

16

4

15:39

5

02:32

4

51:25

4

01:29

2

22:17

1:33:23

5

114

Adam Ambroziak

109

15

3

13:59

4

02:23

5

58:08

3

00:36

3

24:05

1:39:13

6

232

Brennen Walter

65

17

 

 

 

 

 

 

 

 

6

2:17:05

2:17:05

 

Male 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Tony Marut

192

20

2

12:50

2

01:09

1

39:41

2

00:38

2

21:17

1:15:37

2

11

Adam Roark

108

23

1

12:12

1

00:49

3

44:29

7

01:01

5

23:20

1:21:52

3

25

Chris Hendrickson

6

22

6

16:00

4

01:30

4

44:54

1

00:37

1

21:12

1:24:14

4

28

Greg Kovats

337

24

8

17:39

5

01:30

2

43:12

5

00:49

4

22:31

1:25:44

5

30

Eric Roque

130

22

7

17:27

3

01:26

5

45:07

4

00:49

3

21:21

1:26:11

6

57

John McClellan

288

21

3

13:21

6

01:44

9

50:34

6

00:58

6

24:21

1:31:01

7

59

Vincent Monheim

208

20

5

13:34

9

02:51

7

48:21

8

01:50

7

24:36

1:31:13

8

99

Alexander Ehrman

212

22

9

20:39

8

02:44

6

47:49

3

00:49

8

25:01

1:37:02

9

124

Victor Monheim

207

20

4

13:29

7

02:42

8

48:23

9

01:58

9

34:45

1:41:19

 

Male 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

9

Jeff Ebner

338

26

1

13:08

1

01:05

2

44:25

4

00:41

2

21:31

1:20:51

2

15

Alexander Kuhn

165

26

5

18:07

2

01:07

1

42:29

9

01:24

1

20:19

1:23:27

3

50

David Kirkman

132

27

7

18:23

3

01:24

3

45:40

7

01:09

3

23:07

1:29:45

4

68

Zen Canaday

202

28

3

17:05

5

01:59

7

51:07

 

 

5

23:11

1:33:23

5

83

Dustin West

160

25

8

19:29

10

03:14

5

47:28

10

01:43

6

23:21

1:35:16

6

106

Michael Whitaker

47

28

11

23:15

4

01:51

4

46:18

8

01:22

8

25:32

1:38:19

7

117

Adrian Gonzalez

32

29

9

19:52

11

04:48

6

49:23

3

00:41

9

25:49

1:40:33

8

144

Dan Paul

201

28

6

18:19

7

02:26

9

56:06

2

00:38

11

27:42

1:45:12

9

173

Adam Schmitt

81

28

14

28:16

6

02:17

8

53:50

5

00:43

7

24:42

1:49:49

10

180

Nicholas Kiger

186

28

2

16:44

9

03:10

10

57:03

12

02:35

13

33:01

1:52:34

11

188

Brian Rowan

140

29

13

25:51

 

 

 

 

 

 

14

1:29:57

1:55:48

12

198

Kyle Retter

355

29

15

29:44

12

06:25

11

58:27

6

01:06

4

23:10

1:58:54

13

202

Jeff Watzman

70

25

12

24:11

13

06:29

12

1:01:02

11

01:46

10

26:22

1:59:53

14

203

Aaron Comstock

103

25

10

21:04

8

02:59

13

1:02:33

 

 

15

1:32:04

2:00:26

15

235

Tyson McKinney

134

26

4

17:20

14

07:15

14

1:31:59

1

00:36

12

28:18

2:25:32

 

Male 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

2

Scott Mazon

336

33

1

11:20

1

01:01

1

41:33

2

00:38

1

21:09

1:15:43

2

14

Michael Piposar

21

34

4

15:33

3

01:04

3

43:39

5

00:51

2

22:05

1:23:13

3

16

Todd Morgan

650

33

2

13:47

4

01:11

2

43:09

7

00:54

6

24:25

1:23:27

4

36

Joe Kepley

58

31

3

15:08

2

01:03

4

45:54

10

01:20

4

24:07

1:27:34

5

74

Richard Bole

580

34

6

16:30

12

02:41

6

50:14

6

00:53

3

24:01

1:34:21

6

75

Patrick McBrearty

55

34

10

19:26

10

02:13

5

47:35

8

01:00

5

24:08

1:34:23

7

118

Seth Glauberman

332

31

8

18:03

9

02:12

7

50:36

9

01:11

13

28:35

1:40:38

8

122

Samuel Grebe

190

31

11

19:26

14

02:49

8

51:30

3

00:43

12

26:27

1:40:58

9

132

Jeff Sitz

53

30

9

19:15

7

02:02

12

55:39

1

00:38

7

24:27

1:42:03

10

133

Eric Southerington

22

33

5

16:28

6

01:57

9

52:39

12

01:35

14

29:25

1:42:07

11

145

Trygve Dolber

80

31

12

20:24

5

01:50

13

57:09

4

00:49

9

24:59

1:45:13

12

147

Sebastian Berry

9

30

7

17:25

8

02:06

10

53:18

11

01:26

15

31:06

1:45:23

13

162

Andrew Shokalook

152

33

14

20:55

 

 

15

1:02:01

 

 

11

25:38

1:48:36

14

187

Ariol Tafa

79

30

15

22:23

16

05:30

14

1:00:21

14

02:25

8

24:53

1:55:33

15

192

Patrick Kelly

100

34

17

29:29

15

03:28

11

55:12

15

03:08

10

25:35

1:56:53

16

214

Philip Fritz

189

34

13

20:26

13

02:43

16

1:06:30

13

01:41

16

35:42

2:07:05

 

Male 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

17

Steven Daugherty

51

35

3

15:35

2

01:25

1

44:05

6

00:44

3

21:51

1:23:41

2

26

Shaun Gaskin

158

37

7

16:10

4

01:46

3

45:03

5

00:43

1

20:36

1:24:21

3

33

Roy Miller

177

36

5

15:41

1

01:14

2

44:14

3

00:42

8

25:03

1:26:55

4

41

Lee Bender

220

37

6

15:56

10

02:10

7

46:45

19

01:30

2

21:47

1:28:09

5

53

Steve Van Zuylen

156

36

11

17:17

3

01:39

4

45:23

8

00:55

9

25:07

1:30:22

6

56

Brad Houston

121

37

1

13:57

5

01:52

8

46:50

10

00:58

19

27:18

1:30:58

7

60

Joe Dunlany

122

39

2

15:21

22

02:49

5

46:27

13

01:11

10

25:30

1:31:20

8

62

Jason Lynn

97

37

4

15:38

9

02:08

6

46:41

21

01:37

13

25:47

1:31:53

9

81

Russell Hewett

89

35

10

17:08

11

02:11

15

50:27

4

00:43

6

24:44

1:35:15

10

82

Justin Hornbeck

345

38

13

17:29

25

03:04

11

48:15

26

02:03

5

24:22

1:35:15

11

85

Andrew Martin

352

38

8

16:26

14

02:20

21

51:21

 

 

11

25:34

1:35:42

12

87

Yago Gonzalez

205

39

15

17:34

26

03:06

9

47:17

25

02:00

14

25:51

1:35:50

13

90

Doug Herrmann

91

37

18

18:39

16

02:25

14

49:28

2

00:40

7

24:49

1:36:02

14

98

David Hodges

229

35

17

18:19

17

02:26

13

48:43

1

00:37

18

26:53

1:37:00

15

103

John Caruso

161

39

14

17:31

12

02:18

12

48:40

15

01:16

20

27:58

1:37:46

16

110

Jeffrey Anderson

20

35

12

17:27

6

01:58

20

51:16

11

00:59

16

26:43

1:38:24

17

111

Keith Blalock

37

37

21

19:51

15

02:24

10

48:01

23

01:47

15

26:33

1:38:37

18

120

Kevin Dieterich

347

36

22

21:05

23

02:50

22

51:46

7

00:49

4

24:21

1:40:53

19

136

Andy Dale

87

38

23

22:34

7

02:00

18

50:53

17

01:19

12

25:41

1:42:29

20

139

Andy Muntis

159

35

16

17:47

19

02:29

16

50:32

27

02:14

24

30:18

1:43:22

21

146

Steven Wanek

561

37

20

19:42

20

02:41

19

51:15

20

01:33

23

30:05

1:45:17

22

160

Andrew Jorgensen

154

39

9

16:42

13

02:19

24

58:08

22

01:43

22

29:28

1:48:22

23

170

Ronald Shea

98

37

24

22:47

27

04:49

23

53:41

16

01:17

17

26:52

1:49:27

24

184

Joseph Dombrowski

105

37

19

19:21

21

02:48

25

59:13

18

01:23

26

31:31

1:54:19

25

186

Oscar Padilla

203

36

26

23:46

29

06:14

17

50:50

28

03:09

25

30:55

1:54:56

26

211

Daniel Damico

195

38

25

23:43

18

02:28

26

1:00:16

24

01:50

29

35:21

2:03:41

27

215

Manuel Bartolini

42

38

28

25:24

24

02:59

28

1:05:01

12

01:03

28

32:53

2:07:22

28

219

Dustin Hennessy

362

37

27

24:52

8

02:05

29

1:08:48

9

00:57

27

32:14

2:08:59

29

224

Daniel Kanery

562

36

29

33:30

28

05:27

27

1:01:54

14

01:15

21

28:03

2:10:12

 

Male 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

13

Jeff Santavicca

74

42

2

13:52

4

01:29

3

44:58

17

01:27

2

21:19

1:23:06

2

34

Kenneth Katz

656

41

6

16:07

7

01:37

6

45:27

9

01:09

3

22:33

1:26:55

3

35

Andrew Keene

76

44

16

17:19

2

01:21

1

43:36

7

01:02

4

23:45

1:27:03

4

39

Robert Strobel

150

41

3

14:28

1

01:17

4

45:21

5

00:53

14

25:49

1:27:50

5

40

Gregory Coppola

351

42

15

17:09

10

02:06

8

46:13

13

01:17

1

21:18

1:28:04

6

51

Gene Thomas

198

44

5

15:52

6

01:33

7

46:01

2

00:51

13

25:35

1:29:55

7

66

Jason Hall

145

40

11

16:34

24

03:14

5

45:24

21

01:41

16

26:00

1:32:55

8

70

Todd Lu

652

40

13

16:48

9

01:54

10

48:14

12

01:16

11

25:17

1:33:31

9

73

Paul Siegferth Jr.

172

43

12

16:47

16

02:36

14

49:08

8

01:05

6

24:13

1:33:51

10

77

Chris Johnson

66

42

20

17:48

19

02:40

2

44:33

20

01:38

18

27:45

1:34:28

11

78

Andrew Richter

48

43

7

16:15

5

01:30

21

51:10

6

00:54

9

24:40

1:34:32

12

80

Chris Allshouse

166

41

1

13:04

14

02:13

15

49:19

27

02:36

17

27:41

1:34:56

13

86

Joseph Randazzo

170

41

21

18:15

22

03:07

11

48:26

14

01:18

7

24:38

1:35:45

14

88

Tim Vereb

23

44

17

17:22

13

02:11

19

50:35

3

00:51

10

24:58

1:36:00

15

89

Nicolas Sluis-Cremer

68

42

9

16:24

3

01:22

20

50:50

16

01:24

15

25:57

1:36:00

16

97

John Sachs

2

44

14

17:03

12

02:08

18

50:28

23

02:05

8

24:40

1:36:27

17

100

Brian Albanese

50

40

4

15:37

8

01:48

16

49:23

10

01:09

25

29:12

1:37:13

18

105

Mike Wiant

348

40

10

16:28

17

02:38

13

48:57

24

02:10

19

27:55

1:38:10

19

128

Mark Soberano

157

41

22

18:21

29

04:17

17

50:28

31

03:09

12

25:30

1:41:48

20

130

Mark Gabrovsek

196

42

19

17:30

18

02:38

23

52:39

1

00:48

20

28:15

1:41:52

21

141

David Scott

153

43

25

20:55

21

02:55

12

48:45

19

01:29

27

29:49

1:43:56

22

151

Wan Tao Chu

138

42

23

18:53

25

03:35

24

53:11

18

01:27

24

29:03

1:46:12

23

153

Dominic Calvarese

107

44

30

26:06

23

03:08

9

47:17

15

01:23

23

28:27

1:46:22

24

155

Jerry Vandevere

120

42

24

19:47

27

04:01

22

52:34

25

02:23

22

28:24

1:47:10

25

164

Rod Meeker

173

44

28

22:42

31

05:15

25

54:03

28

02:40

5

24:05

1:48:46

26

167

James Melle

571

42

18

17:24

11

02:07

27

58:39

26

02:29

21

28:20

1:49:01

27

175

Michael Mockbee

149

42

8

16:21

15

02:32

26

58:26

22

01:44

29

31:56

1:51:00

28

191

Michael Williams

142

40

29

24:14

20

02:49

28

59:34

4

00:52

26

29:13

1:56:43

29

220

Unknown Part. 209

209

41

27

22:40

28

04:04

31

1:08:45

11

01:12

30

32:23

2:09:06

30

223

Ken Huth

169

40

31

29:49

30

05:15

30

1:00:25

29

02:45

28

31:51

2:10:06

 

Male 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

4

Jahan Culbreath

67

48

2

13:27

4

01:01

3

40:56

4

00:47

3

21:11

1:17:24

2

5

Bill Marut

191

47

3

13:49

3

00:58

2

40:55

2

00:44

5

21:24

1:17:53

3

7

Curt Haywood

742

45

4

15:00

2

00:58

5

41:45

1

00:38

1

19:58

1:18:22

4

8

Steve Parris

52

46

1

12:57

1

00:54

4

41:42

3

00:47

6

22:45

1:19:06

5

12

Kevin Smyth

119

45

10

15:48

5

01:12

6

43:12

12

01:08

2

21:04

1:22:26

6

21

Eckhard Jankowsky

57

45

7

15:25

15

02:26

 

 

 

 

22

1:06:03

1:23:55

7

31

Ken Parks

367

48

18

17:47

14

02:13

8

44:13

8

00:59

4

21:15

1:26:30

8

43

Gregory Reed

164

48

5

15:11

8

01:31

10

45:30

5

00:53

12

25:52

1:28:59

9

45

Rob Bowers

118

47

21

20:20

18

02:37

1

40:43

16

01:23

8

24:13

1:29:17

10

52

Len Pagon

111

46

16

17:04

13

02:07

7

43:17

9

01:03

17

26:47

1:30:20

11

54

Rick Opfermann

216

46

9

15:45

6

01:15

12

46:55

6

00:53

10

25:39

1:30:29

12

63

George Siegler

136

45

8

15:45

21

03:01

11

45:34

7

00:54

18

26:49

1:32:04

13

65

Paul Miotto

61

46

14

16:49

11

01:47

13

47:14

11

01:07

11

25:48

1:32:47

14

67

Mike Kelley

14

49

11

16:16

10

01:42

14

47:44

17

01:25

13

26:02

1:33:11

15

79

Scott Tatro

568

47

20

19:36

19

02:46

9

44:58

10

01:03

15

26:22

1:34:47

16

91

Greg Mennetti

144

45

19

19:01

20

02:47

15

48:18

20

02:00

7

23:57

1:36:05

17

94

Geoff Hawk

333

46

12

16:34

12

02:01

17

49:22

13

01:08

19

27:13

1:36:20

18

95

Brent Dube

353

48

15

16:56

16

02:28

16

48:54

14

01:19

16

26:47

1:36:25

19

96

Gary Robinson

90

47

13

16:43

9

01:38

19

50:25

18

01:28

14

26:10

1:36:27

20

108

Mike Thomas

75

46

6

15:23

17

02:31

18

50:05

21

02:51

20

27:30

1:38:23

21

129

Tim Beck

28

48

17

17:13

22

03:49

20

54:43

19

01:50

9

24:14

1:41:51

22

239

Daniel Csaky

218

48

22

2:10:30

7

01:22

 

 

15

01:22

21

35:47

2:47:39

 

Male 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

3

Douglas Sedivy

45

51

3

14:07

4

01:04

2

40:14

4

00:56

1

20:41

1:17:04

2

6

Todd Hart

125

51

4

14:22

6

01:16

1

38:20

5

00:57

3

23:13

1:18:09

3

18

Ray Schommer

350

52

6

15:28

3

01:03

4

42:31

7

01:03

8

23:42

1:23:49

4

19

Greg Hall

113

52

8

15:47

5

01:15

3

42:29

6

00:58

4

23:20

1:23:52

5

22

Joe Shafer

54

52

1

13:18

2

01:00

8

45:02

2

00:54

9

23:49

1:24:05

6

27

Jef Cipriano

578

50

2

13:40

12

03:26

7

44:58

 

 

2

22:40

1:24:46

7

32

Randy Evans

566

53

5

15:09

7

01:22

9

45:39

3

00:55

7

23:33

1:26:40

8

37

Stuart Hamilton

357

52

12

18:06

9

02:27

5

42:32

8

01:04

5

23:25

1:27:37

9

38

Paul Gigliotti

655

54

7

15:45

1

00:51

6

44:12

 

 

12

26:49

1:27:38

10

102

Michael Darr

72

53

9

17:01

14

03:38

10

48:32

9

01:37

11

26:45

1:37:35

11

121

Steve Phillips

133

54

10

17:03

10

03:07

11

52:05

1

00:51

13

27:46

1:40:55

12

165

Thomas McDowell

114

54

13

19:27

8

02:18

13

1:00:08

11

02:07

10

24:44

1:48:47

13

185

Dan Kovijanich

36

52

11

18:01

11

03:12

15

1:07:36

10

02:06

6

23:27

1:54:23

14

212

Edvardt Bedrosian

137

52

15

29:51

15

04:32

12

58:30

13

04:01

14

29:34

2:06:29

15

225

David Nethers

101

52

14

24:04

13

03:34

14

1:00:58

12

02:23

15

41:20

2:12:21

 

Male 55 to 59

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

10

Joe Sliman

43

57

4

16:17

2

01:44

1

41:30

6

01:08

1

21:09

1:21:51

2

23

Edward Wheeler

8

57

1

12:37

1

00:46

3

44:30

1

00:44

2

25:31

1:24:10

3

48

Henry Hauenstein

46

59

3

16:10

3

01:53

2

42:36

7

01:09

5

27:38

1:29:27

4

92

Chris Jurey

197

57

2

15:22

4

02:12

4

50:15

3

00:49

4

27:28

1:36:07

5

149

Dennis Shutway

359

55

8

20:18

7

03:28

6

53:05

5

01:05

6

28:13

1:46:11

6

156

Steven Derrick

340

57

7

19:31

5

02:40

7

54:02

9

02:44

7

28:25

1:47:24

7

171

Rollie Bauer

93

57

5

18:58

9

04:55

9

58:05

4

01:03

3

26:29

1:49:33

8

172

Jim Ozinga

155

55

6

19:17

6

02:45

5

52:13

2

00:47

9

34:44

1:49:48

9

197

John Burton

670

57

9

26:51

8

03:55

8

57:49

8

01:13

8

28:58

1:58:47

 

Male 60 to 64

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

125

Bruce Allen

60

64

1

15:02

1

01:45

2

49:36

3

01:13

3

33:49

1:41:27

2

134

Jerry Wolf

148

61

3

18:16

3

02:42

1

49:07

6

02:05

2

29:59

1:42:10

3

158

Chris Ziesenheim

365

60

4

21:29

2

02:25

3

53:45

5

01:27

1

28:51

1:48:00

4

221

Bob McDonald

664

62

2

17:32

5

03:49

5

1:09:44

4

01:26

4

36:56

2:09:29

5

230

Richard Mazon

73

62

5

27:49

4

02:49

4

1:00:34

2

01:09

6

43:55

2:16:19

6

237

Carl Saurman

215

60

6

29:10

6

05:58

6

1:10:43

1

01:05

5

41:28

2:28:25

 

Sprint Triathlon - Elite Open

Female 39 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Bridget Campbell

31

28

1

12:26

1

00:55

1

42:33

1

00:34

1

19:26

1:15:55

 

Sprint Triathlon - Elite Mast

Male 40 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

William Hauschild

29

43

1

12:56

1

01:03

1

41:34

1

00:47

1

22:15

1:18:37

2

2

Ross Whitehill

30

40

2

16:56

2

01:23

2

46:14

2

01:18

2

23:30

1:29:23

 

Sprint Triathlon - Grandmaster

Female 50 and over

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

3

Leah Laffey

27

50

1

22:05

1

10:30

1

1:07:26

1

01:37

1

42:02

2:23:42

 

Male 50 and over

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Don Cain

1

51

1

14:24

1

00:53

1

41:57

1

00:56

1

22:23

1:20:36

2

2

Roy Youngmann

378

56

2

17:14

2

02:30

2

53:01

2

02:14

2

32:03

1:47:04

 

Sprint Triathlon - Clydes XL1

Male 39 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Jay Sutton

25

38

1

12:25

1

01:15

1

43:22

1

00:38

3

27:28

1:25:10

2

2

Dennis Halligan

243

39

4

16:02

6

49:12

 

 

2

01:12

1

22:14

1:27:28

3

4

Jason Jurey

242

31

2

14:52

3

02:08

2

49:40

3

01:13

2

26:10

1:34:05

4

6

Sean Grandage

237

28

3

15:30

4

03:07

3

50:54

6

02:35

5

28:58

1:41:06

5

8

Kent Dale

245

28

5

21:23

2

02:07

4

53:59

4

01:33

6

29:10

1:48:14

6

9

Martin Maya

238

30

6

25:31

5

03:31

5

54:21

5

01:39

4

28:18

1:53:23

 

Male 40 and over

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

3

Hanz Richter

241

42

1

16:00

4

03:04

1

47:36

 

 

2

24:24

1:31:05

2

5

Michael Neimeier

24

43

4

20:46

2

02:20

2

50:54

1

00:48

1

23:54

1:38:46

3

7

Chet Jarosz

244

44

3

19:17

3

02:32

3

59:18

2

01:12

4

25:16

1:47:37

4

10

Gregory Blatnik

239

58

2

16:34

1

01:45

4

1:20:02

3

01:13

3

24:55

2:04:31

 

Sprint Triathlon - Clydes XL2

Male 39 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

2

Stephen Dropcho

247

26

3

17:05

2

01:57

1

48:37

2

01:25

1

25:14

1:34:21

2

3

Drew Stephens

255

39

2

16:20

3

03:07

2

49:15

4

01:53

2

27:05

1:37:43

3

6

Lou Grasso

250

30

1

16:09

1

01:12

3

54:07

1

00:34

3

27:58

1:40:02

4

9

Adam Knowles

249

27

4

23:05

4

03:13

4

57:45

3

01:37

4

32:37

1:58:18

 

Male 40 and over

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Shannon Gatke

248

41

1

16:46

1

01:31

1

44:54

4

01:24

1

26:37

1:31:13

2

4

Robert Schmidt

246

56

2

17:37

2

01:48

3

48:32

2

01:14

3

28:38

1:37:51

3

5

Paul Chip Klingaman

667

51

3

18:05

3

02:20

2

46:29

3

01:23

5

31:11

1:39:30

4

7

Chad Dennis

251

42

5

20:29

4

02:40

4

52:18

5

02:11

2

28:18

1:45:57

5

8

Ren Chirakos

252

42

4

18:51

5

03:45

5

56:07

1

01:07

4

28:40

1:48:33

6

210

Mathew Deconingh

124

52

26

21:34

26

03:38

29

59:42

30

02:58

31

35:33

2:03:27

 

Sprint Triathlon - Clydes XL3

Male 39 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Darrin Grella

265

36

3

18:38

1

01:31

1

47:17

1

01:04

1

26:13

1:34:45

2

5

Darryl Miller

259

39

4

20:15

4

03:26

2

49:04

4

01:51

3

34:57

1:49:34

3

7

Anthony Zoroya

266

34

2

18:24

2

02:00

3

56:30

3

01:45

5

38:18

1:56:59

4

8

Howard Wernow

262

26

1

17:50

5

04:18

4

1:01:43

2

01:31

4

35:24

2:00:49

5

9

Aaron Dove

263

36

5

22:24

3

03:24

5

1:02:38

 

 

2

34:47

2:03:14

 

Male 40 and over

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

2

Bob Holm

260

50

1

15:55

1

01:25

3

51:41

1

01:01

3

31:23

1:41:28

2

3

Luke Janowiak

257

51

2

17:27

2

01:51

2

51:37

4

01:48

1

29:58

1:42:42

3

4

John Zemesarajs

258

49

3

20:22

3

02:37

1

51:08

2

01:30

2

30:27

1:46:06

4

6

Seth Zaremba

256

40

4

21:09

5

03:57

5

58:51

 

 

4

31:29

1:55:27

5

10

Harry Colbert, Jr

267

47

5

23:41

4

03:55

6

1:01:48

6

02:02

5

36:29

2:07:57

6

11

James Bangayan

261

43

6

24:19

6

05:17

4

55:51

5

01:50

7

47:28

2:14:47

7

12

Alfred Dunn

264

48

7

31:33

7

07:07

7

1:07:26

3

01:38

6

41:55

2:29:41

 

Sprint Triathlon - Athena

Female 0-99

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Emily Heithaus

236

36

1

16:17

1

01:53

1

45:39

4

01:30

1

26:49

1:32:09

2

2

Ariel Klingaman

234

27

4

20:38

3

02:09

2

53:34

3

01:22

2

29:35

1:47:19

3

3

Pamela Rowan

232

29

2

16:41

2

02:02

4

1:05:18

1

01:02

3

30:26

1:55:32

4

4

Gayle Lewin

235

30

3

17:54

4

02:46

3

1:02:02

2

01:03

4

34:01

1:57:48

5

5

Jennifer Sutton

233

33

5

23:07

5

02:56

5

1:11:31

5

01:30

5

38:06

2:17:12

 

Sprint Triathlon - Mtn. Bike

Male 0-99

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Tim Roetting

33

51

1

16:36

2

03:04

1

53:02

1

00:35

1

24:26

1:37:44

2

2

Kevin Glinsky

577

34

2

22:33

1

01:34

2

59:52

2

00:44

2

33:11

1:57:56

 

Sprint Triathlon - Male Team

Male 99 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Ryan Foley

271

25

3

19:24

1

00:30

1

45:06

1

00:29

2

28:19

1:33:51

2

2

Kevin McCardle

576

56

1

14:00

2

00:45

2

59:05

3

00:50

1

24:14

1:38:56

3

3

Ralph Oates

272

73

2

16:59

3

00:58

3

1:21:49

2

00:33

3

28:57

2:09:18

 

Sprint Triathlon - Coed Team

Mixed 0-99

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Russell Romocean

270

50

3

13:41

3

01:10

1

38:50

2

00:34

2

27:34

1:21:52

2

2

Francesca Luppino

268

21

2

13:22

2

00:39

2

47:05

 

 

1

22:24

1:23:32

3

3

Steve Martin

269

52

1

13:13

1

00:30

3

49:11

1

00:29

3

28:06

1:31:31